BUITENLANDSE HE BERIGTEN. UTRECHT, 13 Februarij. Van Vreeswijk hebben wij berigten dat het water in de Lek gisteren mor gen stond 1 el 21 duim onder nul of het noodpijlzijnde in de laatste 24 uren 12 duim gewassen. De watcrkecringen waren in orde. De berigten van Schalkwijk, Wijk, Wageningen, de Grebbe, Arnhem, enz. van den Uden fel,, vermelden overal een was van 10 tot 16 duim. De dijken waren overal in goeden staat. ARNHEM, 11 Februarij. Men verneemt, dat van de domaniale goederen, die op 15 Dec. 11. alhier zijn geveild, zoo ver die sedert 1830, aan Z. M. den Koning in pacht waren afgestaan, slechts aan de koopers zijn toegewezen 5 kavelingente weten: kav. 1, liet Aardhuis, voor ƒ5,000 aan VV. Alfers, alhier; kav. 2, het hof te Uddeld 6,300, aan J. R. Kemper, te Amsterdam; kav. 6, een water-papiermolen te Wiessel ƒ3,000, aan W. H. de Heus, te Utrecht; kav. 16, een woonhuis op het Loo ƒ425, aan W. Hulstein, te Apeldoorn, en kav. 19, het Hoog-Ruurlosche Bosch voor ƒ32,500, aan P. Veneman c. s., te Apeldoorn terwijl de overige 17 percelen, waaronder het Iloog-Soercnsche boschweder even als vóór 1830 onder het beheer zullen worden gesteld van de Administratie der Domeinenen als zoodanig door den Ontvanger der Domeinen alhier zullen worden beheerd. MEPPEL, 10 Februarij. Reeds wederom hebben wij een geval van moedwillige brandstichting in onze provincie te betreuren, gepleegd door een zeventienjarig dienstmeisje, genaamd Jantien Jans Klaster, en in dienst zijnde bij haren oom Eildert Klastcr, te Dwingelo. Nadat namelijk hare tante, met wel ké zij in onmin leefde, haar laatstleden Zondag morgen gezegd had den volgenden dag te moeten vertrekken, vatte zij dadelijk hel voornemen op ter bevrediging barer wraakzucht, het huis van haren oom in brand te steken, hetwelk zij dan ook werkelijk nog in den avond van dienzelfden dag, omstreeks te half zes ure ten uitvoer bragt, door eene gloeijende kool in het stroo, hetwelk in het achterhuis aanwezig waste leggen. Niet lang na deze ijselijke daad werden dc ingezetenen van Dwingelo, door den plotseling ten huize van E. Klastcr uitgebarsten brand, verschrikt, die zóó hevig was, dat niet slechts in zeer korten tijd dit huis, benevens het vee, bestaande uit 3 koeijen2 varkens en 1 paard, voorts de geheele voorraad van koren, stroo, hooi enz., en al het boerengereedschap, maar daarenboven nog drie aangrenzende huizen eene prooi der vlammen werden. Eene kraamvrouwdie eene kamer van liet brandende huis bewoonde, is, twee dagen na bare bevalling, zonder den tijd te hebben zich van ecnige kleeding te kunnen voorzien in allerijl hare wo ning ontvlugt. Gelukkig heeft er gedurende den brand weinig wind ge- hccrscht. Dc beschuldigde, welke reeds dadelijk ecnig vermoeden op zich deed vallen, heeft kort na den afloop van den brand in tegenwoordigheid der HH. Sluis NotarisHeppencrMed. Dr. en den Secretaris van Dwingelo hare misdaad beleden en is den volgenden dag gevankelijk naar Assen vervoerd. 's HERTOGENBOSCH, 12 Februarij. De hoop die er bestond, dat weldra het water binnen deszells gewone palen zou terugkeerenis in de laatste 24 urenop eene verontrustende wijze verdwenen, als zijnde liet in dat tijdsbestek wederom 11 duim gewassen, terwijl volgens ingekomen berigten, op de Maas van hier tot Grave, mede van 1 tot 10 dm. was is waargenomenen ook de Rhijn andermaal klimt, liet is nu ruim drie weken dat het lage gedeelte der stad én in het bijzon der de Havenkade blank staat zijn. Sedert een paar dagen eerst, waren de huizen aldaar van water bevrijden hadden de bewoners hunne noodstel lingen weggenomendoch zijn zij thans nogmaals vcrpligt geweest die te herstellendaar het water andermaal in hunne woningen is doorgedrongen. EINDHOVEN, 10 Februarij. Gisteren heeft aan het kanaal van hier naar de Zuid-Willemsvaart eenige wanorde plaats gehad. Eenige der werklieden aldaar, trokken in den morgen al zingende door de stad, begaven zich naar de woning des aannemers, den Heer van de Wiggelaaren eischlen van denzelven hooger loon. Deze werk lieden, zoo het scheen, niet te vreden over het bekomen antwoord des aan nemers trokken daarop naar het kanaal terug. Zij droegen eenige roode vlaggenen zochten de onderscheidene werklieden bij het kanaal aanom met hen zamen te spannen en het werk te staken. Eenige dezer sloten zich bij de oproermakers aananderendie met hen niet dezelfde lijn wilden trekken, werden aangevallen en mishandeld, twee putbazen van deze laatsten moetennaar men verneemtbelangrijke verwondingendoor middel van puthaken aangebragtbekomen hebben. Spoedig waren de onderscheidene brigades maréchausseehier in den omtrek gestationneerdhij de bandde menigte werd door hen met geweld uiteengedreven, en het is dc maréchaussees mogen gelukken de oproermakers na cenigen wederstand tot bedaren te krij gen, althans is de rust verder niet gestoord. De dienstdoende schutterij dezer stadwas aangezegd zich gereed te houden, om dadelijk onder de wapenen te komen, indien de omstandigheden dit mogten vercischcn. De Justitie doet onderzoek men verwacht dat ecnige der belha- mers zullen worden in hechtenis genomen. Heden morgen zijn reeds twee der belhamels door de marcchaussécs gevat en in het huis van arrest alhier overgebragt. De werkzaamheden aan het kanaal zijn hervatechter is voorloopig het werk ontzegd aan die personen, welke gisteren met dc oproermakers hebben lamengespannen. MEXICO. 29 December. De Generaal Paredes is op nieuw tegen dc gevestigde Regering opgestaan hij heeft 10,000 man onder zijne bevelen en staat zoo goed als voor de poorten der hoofdstad. Men dicht hem het plan toe om Mexico tot een Ko ningrijk te verheffen en den zoon van Don Carlos II op den troon te plaatsen. De hoofdstad wordt versterkt; doch daar de bevolking gewapend is, vreest men voor plundering. De troepen zijn gunstig voor Paredes gestemd. De Generaal Paredes bad vóór zijnen togt tegen de hoofdstad eene procla matie uitgevaardigdwaarin hij den treurigen toestand van het land schetst en aantoont, dat van de tegenwoordige Regering daarin geen verbetering te wachten was. Dat hij wel eene omwenteling in het Bestuur zoude veroorza ken, maar van allen opstand afkeerig was, en voor zich noch uaar het Dictatorschap stondnoch het wenschte. Het gebied van den Dictator Iierrera schijnt ten einde te loopen. De tegenwoordige Regering heeft den Gezant der Vereenigde Staten niet willen toelaten omdat hij in hoedanigheid van Gezant wilde handelenen niet als buitengewoon Zaakgelastigde, om de geschillen tusschen Mexico cn de Vereenigde Staten ten aanzien van Texas te helpen vereffenen. ALGESIE, ALGIERS, 5 Februarij. De Gouverneur-Generaal heeft het noodig gemeend een gedeelte van de militie alhier mobiel te verklaren, ten einde eene reserve te vormen bestemd om Mitidja te beschermen in geval van buitengewone omstandigheden. Abd- el-Kader is reeds tot op 50 a 60 mijlen van onze stad genaderd en bevindt zich thans bij den stam Ouled-Naïls. De Gouverneur was daarheen opgerukt; de Generaals Bedeau en Arbouville hielden zich met hunne afdeelingen op dc grenzen van dc kleine woestijnten einde des noodig de wegen naar het bin- land te dekken. RUiLAAB. PETERSBURG, 2 Februarij. Z. M. heeft bij besluit bepaald, dat gestampte lompen-suiker nog gedu rende 1846 uit het buitenland in alle Rusische havens zonder tolverhooging zal mogen worden ingevoerd. Volgens berigt uit den Kaukasus van 12 Januarij, was de Generaal Freitag in December met 10 bataillons cn 10 stukken geschut uit dc sterkte van Grosnoy getrokkenom op last van den opperbevelhebber het groolc bosch van Hoïting in dpn brand te steken, waarin te Tchetchenen hardnek kig stand hielden. Ter ondersteuning van deze beweging trokken 20 corn- pagnicn voetvolk en 7~ ruiterbendenonder bevel van den Generaal-Majoor Nestorow, uit de nieuwe dorpen van Soeindja, om binnen het kleine Tchelch- na te geraken. Den 12:len December begon dc afdeeling van den Generaal Freitag zich in beweging te stellen, en met den lst«n Januarij werd het gansche gedeelte van het boschdat ter neergeveld cn verbrand moest worden, tot groole smart der bewoners van die streek vernield. De Generaal Freitag zegt in een verslag aan den opperbevelhebber, dat het onafgebroken geraas van den bijl en der dag en nacht knetterende vlammende bewoners die niet meer in staat waren hun eigen land te herkennen, diep had bewogen. Hoewel zij door dc voorzorg van Schamyl versterking van manschap en krijgsbehoeften hadden hekoomenbepaalden zij zich bij het verontrusten der Russische troepen gedurende hunnen arbeid, zonder een ernstigen aanval te wa gen. De afdeeling van den Generaal Nestorow had slechts ligte schermutse lingen gehaddie met geheele verdrijving des vijands waren geëindigd. Zoo hebben dc Russische troepen zich een' weg gebaand door dit gevaarlijk bosch; want op eencn afstand van een geweerschot is alles ter wederzijden van den weg in de ascli gelegd. In Januarij zou men op dergelijke wijs een weg ba nen door het bosch bij Hechinaan de rivier de Walarika. De afdeeling van den Generaal Nestorow heeft den 30steD December de winterkwartieren betrokken. DENEMARKEN. KOPENHAGEN, 2 Februarij. De Hertog Frcdrik Christiaan von Schlceswyck-IIolstcin-Söndcrburg-Augus- temburg, heeft vrijwillig de boeren van zijne uitgestrekte domeinen die een getal van verscheidene duizenden uitmaken van alle hecredicnstcn vrijgesteld. SPANJE. VALENCIA, 31 Januarij. Er heeft hier een oploop plaats gehad. Er waren de vreemdste geruchten verspreid ten opzigtc der weduwe van Garcia Mazo, gewezen Gouverneur van Villa Nuova-del-Grashet domme volk beschuldigde die vrouw, dat zij in hare woning allerlei wreedheden bedreef en zich aan tooverij schuldig maakte. Het volk eischte, dat de Jodin zoude verbrand worden en wilde werkelijk het huis in brand steken. Gelukkig heeft het wijs gedrag der Regering dit verhinderd. ITALIË. NAPELS, 1 Februarij. Z. M. heeft bij gelegenheid der geboorte van den jongen Prinsvergiffenis verleend aan eenige misdadigers van allerlei aard. Ook heeft hij bepalingen

Leydse Courant | 1846 | | pagina 2