LEYDSGHE COURANT MAANDAG, 16 FEBRUARIJ. BINNEN LANDSCHE BERiGTEN. 1846. De Courant wordt Maandag, Woensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt Zaterdag avond uit. N°. 20. De Prijs der Courant is f 13 in het jaar de afzonderlijke nommers worden tegen 10 Centen afgegeven. LEYDEN14 Februari], Met genoegen kunnen wij mededeelen, dat onze Stadgenoot, de Boekhan delaar C. A. van Immerseel Mounier alhierzal uitgevende Optogt welke door H. H. Studenten der Utrechtsche Hoogeschool in Junij aanstaande zal gehouden wordenen voorstellen zalde Inhuldiging van Filips II als toekomstig Heer dezer landenbepaaldelijk te Utrecht in October 1549; de proefplaat door den Heer C. Last te 's Hage op steen gehragt, en gedrukt ter Steendrukkerij van de Heeren MensiDg en Last aldaar, is smaakvol be werkt, zoowel met als zonder kleuren. Wij hopen dat door een goed debiet de Uitgever zijne moeite ruimschoots mag beloond zien. Ingezonden De Minister van Finantiën heeft onder dagteekening van den ll«ien dezer bekend gemaakt, dat volgens Zr. Ms. magtiging, na voorafgaande overbren ging in het depót bij de Nederlandsche Bank, der waarde in oude geldspe ciën, met de vereischte aanvulling volgens art. 4 der wet van den 18den December 1844, de uitgifte is bepaald van 800,000 in muntbiljetten volgens die wet daargesteld, en zulks in stukken van ƒ500 en van 100. Te Tilburg is door bet muzijkgezelschap de Harmonie een Concert ge geven ten voordeele der armen dat 400 heeft opgebragt. In N°. 25 van bet dagblad Nederland las men onder bet rubriek Frankrijk: »De kwestie van bet trouwen der geestelijken is op nieuw voor het hof van cassatie gebragt, ten gevolge van een arrest van het Koninklijke hof van Limoges in de Vereenigde Kamers. De Heer Vignaud, oud-geestelijke, wenschte een huwelijksverdrag te sluiten met eene vrouw, met wie hij lang geleefd baden bij welke hij kinderen heeft die dit huwelijk kunnen wettigen. Het hof heeft hem na lange diliberatie tot dit huwelijk onbevoegd verklaard. De geestelijke band beslaat nog, na het Priester-ambt te hebben laten varen. Dit is de stelling van het Koninklijke hof, die echter slechts met eene meer derheid van 13 tegen 12 is aangenomen. (Zie RegtswezenRegtspraak Dit artikel luidt in genoemd blad aldus: x> De Conférence des Avocats bij het Koninklijk geregtshof te Parijs, heeft zich in hare zittingen van den 21stcn en 27slen Dec., 3den en 10<len Jan. bezig gehouden met de vraagof het den Priester ook geoorloofd zoude zijn om te huwen? Het meerendeel derzelve is er tegen, en een hunner, Mr. Avond, verwijst op bet Charter van 1830, waarbij aan alle godsdiensteu bescherming verleend is. Hij vraagt of dit nu geene schending der Charte zoude zijnzoo men den burgerlijken ambtenaar het verlof verleende den geestelijke te trou wen? AVij zullen nader onze lezers met het besluit bekend maken." In het Dommer van gisteren leest men nu »Wij hebben in ons nommer 25 gemeld, dat de Conférence des Avocats te Parijs zich bezig houdt met de vraagof het een Priester geoorloofd is te huwenen beloofd onze lezers met het besluit bekend te makenhet geen is als volgt: De Conférence des Avocats heeft, na in vier zittingen daarover beraadslaagd te hebbenvóór het huwelijk gestemdhet getal der stemmen bedroeg 200." 's GRAVENHAGE14 Februarij. Z. M. beeft benoemd tot Ridder der orde van den Ned. Leeuw, den Heer T. Modderman Jr.belast geweest met een commercieel onderzoek in China. Z. M. heeft erkend de Nederlandsche Maatschappij ter bevordering der Pharmacie, en als oprigters en hoofdbestuurders de Heeren Sarphati, Pas, Wafelbakker, Mastenbroek, Swartwout te Amsterdam, v. Dijk te Utrecht, Vrijdag Zijnen te 'sHage, Haaxman te Rotterdam, Kipp te Delft en Dr. Mejlink te Deventer. II. K. II. Mevrouw de Prinses van Oranje is sedert eenige dagen onge steld en verlaat hare vertrekken niet, HH. KK. HH. Prins en Prinses Fredcrik der Nederlanden zullen zich weldra naar Sicilië begeven, om te Palermo een bezoek aan II. K. M. de Keizerin van Rusland te geven. H. K. H. Mevrouw de Prinses Albert van Prnissen zal nog tot het begin der maand Mei alhier vertoeven. Naar wij vernemen is II. K. II. voornemens H. D. verjaardagdie op den O"1611 dier maand invaltop Hare landgoederen te Camentz te vieren. HH. KK. I1II. de Prins en Prinses van Oranje zullen zich alsdan naar het Loo begeven. De Graal von Goltz, officier der Prnissische garde kurassiers, laatst geattacheerd bij de Pruissische Ambassade te Parijsonlangs benoemd tot Kamerheer van H. K. H. Mevrouw de Prinses Albert van Prnissenis sedert eenige dagen alhier van Parijs aangekomen en heeft zijne function als zoodanig aanvaard. De Baron von Pfeileerste Kamerheer van H. K. H. en de Heer Goring II. Dr. geheime Financieraad, zijn naar Berlijn vertrokken. De afdeelingen van de Tweede Kamer der Staten-Generaal hebben zich gisteren bezig gehouden met het onderzoek van de ontwerpen van wet: 1°. betrekkelijk de schepen varende onder Russische vlag; 2°. nopens de bui tengewone bijdrage aan de Maatschappij van Weldadigheid te verleenenen 3°. wegens de schadevergoeding ter zake van de militaire inundation te ver strekken. Heden hebben de afdeelingen der Kamer het onderzoek aangevangen over de ontwerpen van wet, uitmakende het eerste boek van het Wetboek van Strafregt. De voorstelling eergisteren avond in den Kon. Franschen Schouwburg ten voordeele der armen gegeven, heeft opgebragt de som van 458.25, na aftrek der onkosten. ROTTERDAM, 13 Februarij. Uit eene goede bron verneemt mendat van 5 April aanstaandede Engelsche brieven niet meer per General-Steam-Navigation-Compagny zullen worden verzonden, maar per stoombooten der Regering van Hellevoetsluis op Harwich vanwaar zij terstond per spoorweg naar Londen zullen worden geëxpedieerd. Door dezen nieuwen maatregel zullen de brieven niet langer dan 14 a 15 uren onderweg blijven. Naar wij vernemen, heeft Z. M. bij besluit van 31 Jan. jl.N°. 74, bepaald: dat bet aantal miliciens, dat in 1846 zal worden geligt, in vervan ging van hen, wier dienst is verstreken, zal bedragen 9559; dat het contin gent daarvan voor iedere provincie bedraagt als volgt: voor Noord-Braband 1258; Gelderland 1173; Zuid-Holland 1764, Noord Holland 1499Zeeland 497; Utrecht 480; Vriesland 759 Overijssel 670; Groningen 590; Drenthe 238; Limburg 631. Voortsdat, zoo voor de gewone ligting als voor de benoodigde aanvulling boven het contingent, een aantal van 9910 man zullen worden ingedeeld, ten welken einde, behalve de vermelde 9559 man, nog voor het buitenge woon contingent moeten optreden 351 man als uit de provincie Noord-Bra band 31; Gelderland 39; Zuid-Holland 61; Noord-Holland 40; Zeeland 20; Utrecht 22; Vriesland 47; Overijssel 25; Groningen 29; Drenthe 13; Lim burg 24. GORINCIIEM, 12 Februarij. Nadat het water hier voor de stad op de Merwede sedert eenige dagen weder ccnigzins gezakt was, zoodat het gisteren reeds 3,21 ellen stond, is het beden aan het wassen hetgeen trouwens wel te wachten was, daar het op de boven- rivieren sedert een dagen weder sterk aan het oploopen is. Binnen deze stad staat het op sommige plaatsen zoo hoog, dat men met schuiten over de straten vaart, staande de kaden der haven- en appeldijkenkriekenmarkt en kalkbaven, alsmede de Dalemstraat geheel onder. Het is te wenschen, dat er spoedige daling moge komendaar dit onderscheidene der bewoners in hunne nering stremt en vele huishoudens zich op zolders of bovenverdiepingen, waarin niet of bezwaarlijk gestookt kan worden moeten behelpen. Sedert het leggen der groote sluis bij de Waterpoort, heeft bier binnen de stad het water nimmer zoo boog gestaan. AMSTERDAM, 13 Februarij. De Magnetiseur A. S. alhier is door de Arrondissements-Regtbank veroor deeld in de boete van ƒ50, wegens het onbevoegd uitoefenen der genees kunde, omdat hij eene vrouw in magnetischen slaap had gebragt, en toen uil baren mond twee onderscheiden recepten opgeschrevendie bij een' Apo theker zijn gereed gemaakt en aan de zieke toegediend. Het Stedelijk bestuur heeft bekend gemaakt, dat de behoeftigen, in twee klassen verdeeld onderstand zullen genieten en wel de eerste klasse gedu rende de eerste 6 weken, 3 brooden en 2 Ned. ponden gort, en de 7 andere weken, 4 brooden, 2 Ned. ponden gort en 18 Centen; de tweede klasse ge durende 13 weken, 13 brooden 13 Ned. ponden gort en 18 Centen.

Leydse Courant | 1846 | | pagina 1