LEYDSCHE COURANT De Courant wordt MaandagWoensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt Zaturdag avond uit. VRIJDAG, 13 FEBRUARIJ. De Prijs der Courant is f 13 in het jaar; de afzonderlijke nommcrs worden tegen 10 Centen afgegeven. BININEINLAINDSCHE BERIGTEN. Intrekking der Oude Munten. Bij besluit van den 2den dezer heeft Z. M. bepaald, dat op den 15dcn e. k. de oude dubbeltjesdie nog in omloop zijn ge bleven, alsmede de oude stukjes van een stuiveren die van acht stuiversbuiten koers worden gesteld, en dat van den l(HeD lot den 14den bij de Nederlandsche bank, bij de Agenten van 'sRijks schatkist, en bij de Ontvangers der Rijks middelen op de gewone kantoor-urende genoemde stukken kunnen in gewisseld worden tegen koershebbend geld. LEYDEN, 12 Febrnarij. Het Militaire Feest, ten behoeve der Armen, door de Jongelingen beneden de 18 jaar van het Depot Bat. 5de Reg. Inf. op laatstleden Dingsdag in den Schouwburg gegevenheeft zeer veel bijval gevonden. De toeloop was zoo groot dat er reeds te zes ure geen plaatsen meer waren te bekomenen de uitvoering heeft aan de gunstige verwachting beantwoord. De Jongelingen hebben, in al wat volgens het programma is uitgevoerd, zich bijzonder wel gekweten en de goedkeuring van het publiek in ruime male mogen genieten. Het Corps Muzijkanten der Schutterijheeft met be- langlooze welwillendheid door wel uitgevoerde muzijkstukkenhet behagelijke van het feest verhoogd. Behalve al wat volgens het programma is uitgevoerd heeft een der jongelingen het feest met eene zeer gepaste toespraak aan het publick geopend. Onder de verschillende oefeningen, waarvan blijken werden gegeven, genoot de uitvoering van het Zangstuk: Les deux frères Savoyardsaan het einde der eerste afdeeling, door twee als Savoyaards gekleede jongelingen, bijzondere toejuiching. Ook de costumen der jongelingen zoo bij deze als bij de voorstel lingen der 2de afdeeling, welke alle in cosluum plaats hadden, waren met smaak gekozenterwijl een Bengaalsch vuurwerk het feest besloot en algemeen de wensch werd geuit, dat het publiek andermaal in de gelegenheid mogt worden gesteldom dergelijk feest bij te wonen. De lste Luitenant de Wel-Ed. Gestr. Heer Boessesdie de leiding en bezor ging van het feest had op zich genomenmag de voldoening smaken der bij zondere tevredenheid der aanschouwersen de IIoog-Ed. Gestr. Heer Comman dant Baron de Bibersteinzich verheugen in de gelukkige vorming der jonge lieden die onder zijn oppertoezigt en belangstellende zorg tot beschaafde krijgs lieden worden opgekweekt. De voorstelling heeft ook rijkelijk aan het hoofddoel beantwoorden de erkentelijkheid der jeugdige krijgslieden opgewektvoor de wijze waarop tot dit mcnschlievend doel door vele ingezetenen is medegewerkt, hebbende de ontvangst na aftrek van ruim ƒ150.onkosten, zuiver opgebragt de som van ƒ412.85, welke op heden aan HIl. Burgemeester en Wethouders is ter band gesteld, om op de gewone wijze te worden verdeeld. 'sGRAVENIIAGE, 11 Februarij. Z. M. heeft aan Jbr. S. DedelGezant bij het Engelsche Hof, den titel van Baron verleend overgaande op zijne mannelijke afstammelingen volgens bet regt van eerstgeboorte. Bij Koninklijk besluit van den 7den Januarij jl-, is bewilliging verleend tot wijzigingen in de acte van oprigting der Diamant-Slijpcrij-Maatschappij te Amsterdam. H. K. H. de Prinses van Oranje heeft aan de Diakenen der Luthersche armen en van het Luthersche weeshuis 200 doen toekomenook heeft U. D. 100 geschonken tot wederopbouw der Hervormde kerk voor de Ne derlandsche gemeente te Smyrna. Z. Exc. de Minister van Binncnlandsche Zaken zal aanstaanden Zaturdag zijne gewone audiëntie niet geven. De leden der Eerste Kamer zijn tegen den 16den dezer bijeengeroepen. Het Ontwerp van Wet tot het verstrekken eener buitenwone bijdrage aan de Maatschappij van Weldadigheidten gevolge van den ongunsligen uitslag van den aardappelen-oogst, bevat een eenig artikelom uit het bijzonder fonds lot voldoening der uitgaven, voorlvloeijendc uit de colonisatie van bchoeftigen, over het jaar 1846, aan die maatschappij te verstrekken cene buitengewone bijdrage, hoogstens tot een beloop van 80,000ter tegemoetkoming in hare bovenvermelde behoeften. In de Memorie van Toelichting leest [meri onder anderendat de ongunsti ge uitslag van den aardappelen-oogst ook in de coloniën der Maatschappij be langrijke buitengewone uitgaven vordert, om te kunnen voorzien in de voeding der personen die in hare coloniën zijn uitbesteed. De middelen door andere instellingen van weldadigheid aangewend, kunnen door haar niet worden ge bezigd. Immers zou het onraadzaam zijn te haren behoeve een beroep te doen op de openbare weldadigheidnu deze schier in alle plaatsen op eene meer dan gewone wijze wordt ingeroepen. Bezittingen vatbaar om te gelde gemaakt te worden zonder den gang van zaken in de coloniën te benadcelen zijn niet te barer beschikking. Geldleeningen kan zij niet doen zonder toe stemming van de Regering, die het niet geraden acht er in te bewilligen, dat de reeds te hoog geklommen last van de schulden der Maatschappij te dezer zake nog vermeerderd worde, zonder bepaald uitzigt op aflossing. In dezen toestand komt het der Regering voor, dat er voldoende gronden bestaan tot inwilliging van het verzoek door het bestuur der Maatschappij gedaantot het erlangen eener buitengewone geldelijke bijdrage van den Staat. Het is onmogelijk het beloop dier behoeften met volkomen juistheid te be palen. Bij de raming van dat beloop, is men uitgegaan van eene vergelijking van den uitslag van het oogstjaar voor de aardappelen van 1 Julij 1844 tot ultimo Junij 1845, met de opbrengst en bet vermoedelijk verbruik, gedurende het jaar, loopende van 1 Julij 1845 tot ultimo 1846; een en ander in ver houding tot de sterkte der bevolking te Ommerschans en te Vcenhuizen, op 1 December 1844 voor het eerst bedoelde, en op 1 December 1845 voor liet laatstvermelde tijdvak. Er bestaat een tekort van 51,854 mudden, of ongeveer gedeelte der vermoedelijke behoefte over het gcheele oogstjaar. Bij den hoogen prijs der aardappelenbestaat de gelegenheid niet om in het ontbrekende door aankoop van die vrucht te voorzien. Daartoe zijn bij zonder in aanmerking gekomen witte of gele erwten grove gorthavergort en paardeboonen. De meerdere uitgaaf daartoe wordt geraamd op een ver moedelijk bedrag van ƒ92,801.50. Hiertoe wordt aangevraagd eene som ten beloopc van hoogstens ƒ80,000. De rekening over het dienstjaar 1844 van het bijzonder fonds tot voldoe ning der uitgaven voortvloeijende nit de colonisatie van behoeftigen bij de Maatschappij, sluit met een batig slot van ruim ƒ70,000. Hoezeer het zich nu wel laat vermoeden, dat de uitkomst over de jaren 1845 en 1846 niet zoo gunstig zal zijn, vertrouwt men, dat de middelen van het fondsgenoegzaam zullen zijn tot bestrijding der voormelde som van ƒ80,000 zoodat vermoedelijk gecne nieuwe middelen aangewezen zullen be hoeven te wordentot het doen der bedoelde buitengewone uitgaven. De drang der behoefte gedoogt geen uitstel. Hoedanig men ook over den finantielen toestandover den aard en over de toekomst der Maatschappij denke, gebiedt het belang van den Staat, dat er onverwijld worde voorzien in hetgeen er aan voedingsmiddelen voor eenige duizende menschen ontbreekt. De Maatschappij heeft bovendien een alomvattend plan tot afdoende voor ziening in haren finantiëlen toestand ontworpen. Door wisseling van denk beelden heeft de Regering zich voorbereidnaar waarde te kunnen beoordcc- len wat te dien opzigte in het belang van den Staat moet worden gedaan. De te nemen maatregelen moeten worden overwogen. Maar zij zijn te gewig- tig, van te veruitziende gevolgen, en eischen te veel tijd ter behoorlijke re geling om eene dadelijke voorziening in de loopende nijpende behoelte daar aan te verbinden. In de eerstvolgende zitting van de Staten-Generaal zal welligt te dien opzigte een voorstel worden gedaan, Bij het Ontwerp van AVctbetreffende de tegemoetkoming in schade wegens militaire inundation in Noord-BrabandZeeland en Limburg, wordt ter tegemoetkoming in de schade, in het jaar 1830 en volgende jaren gele den toegestaan eene som van ƒ600,000te vinden uit hetgeen bestemd was tot voldoening van den achterstand over 1840 en vroeger. In de Memorie van Toelichting wordt medegedeeld: dat in den jare 1830 ter bevordering van de militaire verdediging des Rijksvele streken kunstma tig zijn onder water gezet en gebleven dat vele belanghebbenden daardoor

Leydse Courant | 1846 | | pagina 1