Ten een ure wordt de Zitting herval. In liet bedoelde ontwerp van adres zijn nog eenige veranderingen gebragt. De beraadslagingen zullen morgen ochtend ten elf ure worden gehouden. AMSTERDAM, 9 Februarij. De Regering heelt bekend gemaaktdat door de Commissie van de veree- nigde Sociëteiten der Toon- en Zangkunst, welke feestavonden in bet locaal Fraseati gegeven hebben ƒ2,341.95 ten behoeve der armen is bijcengebragt. Gisteren overleed alhier, in den ouderdom van 57 jaren, Mr. David Samuel Boas, Ridder van de Orde van den Nederlandsctieii Leeuw, Raadsheer in het Provinciaal Geregtshof in Noord-Holland, Lid van de Distriets-Cummissie van het Fonds tot aanmoediging en ondersteuning van de Gewapende Dienst in de Nederlanden, President van de Commissie belast met het toezigt van de Nederlandsch Israëlitische Godsdienstige Scholen binnen het Synagogaal Ressort van Amsterdam, enz. Gedurende eenige jaren bekleedde de overledene de betrekking van Regter Ier Instructie bij de voormalige Regthank van eersten aanleg hier ter stede, werd in 1838 benoemd tot Lid van de Correctionele Regtbank en in 1840 Raadsheer in bovengemeld Hof. In deze en in al de betrekkingen die hij ver vulde, was hij met ijver en volharding werkzaam. Bij eenc grondige regts- kenriis paarde hij veel riaauwgezeth(;ideen juist oordeel, epnc onvermoeide werkzaamheid, een edel hart, en eene groote zucht voor het goede. Groot is alzoo zijn verlies voor de stad in het algemeen en voor het Provinciaal Ge regtshof in het bijzonder. 's HERÏOGENBOSCH3 Februarij. Naar qien verneemt, heelt dezer dagen de Stedelijke Raad eene som van 8,000 uit stads kas toegestaan ter leniging van het lot der behocfligen te dezer stede in dezen rampvollen tijd, en zulks onverminderd de toelage yan ƒ10,000, die de stad jaarlijks ten behoeve van de algemeene armen verleent. WAALWIJK, 8 Februarij. Gisteren namiddag ontstond in hel buis, beboerende aan eenen Smid alhier, een plotselijke brand, die in weinige oogenblikken zeer hevig werd; de vlammen sloegen over naar het belendende huis, welke beide gehouwen eene prooi der vlammen zijn geworden. De daarnaast gelegen huizen hebben mede veel geleden. Ten gevolge dezer ramp zijn de bewoners zonder verblijf en bij de ingezetenen opgenomen. De oorzaak wordt aan onvoorzigtigheid toegeschre ven. De gebouwen en inboedels zijn meestal in onderscheidene hiaiidwaarborg- maatschappijen verzekerd. De schade is voorloopig op 8000 berekend. BUiTEINLAJNDSCHE BERIGTEiN. «OST-IIDIE. BOMBAY3 Januarij. Omtrent den uitslag van het belangrijk gevecht tusschen de Engelschc troepen en de Sikhs van Punjab of Lahore, wordt thans medegedeeld, dat na drie dagen strijdens, de Engelsehen hebben gezegepraald, doch dat van heide kanten veel volk is gesneuveld. De Gouverneur-Generaal had eenige dagen te voren reeds eene proclamatie uitgevaardigdwaarbij hij al de grie ven der Britsch-lndische Regering tegen de gezagvoerders van Lahore opsomt en op grond daarvan de Staten, die op den linker oever van de Sutleh nog tot dat Rijk behoorden, verbeurd verklaart en bij de Rrilsche bezittingen inlijft. De Koningin-Moeder, welke in naam van haar minderjarig kind nog in de hoofdstad Labore een deel van bet gezag in handen heefthad ver klaard al bet mogelijke te hebben gedaanom de vijandelijkheden te voorko men doch zonder gevolg. De waarschijnlijke vernietiging van bet leger van Lahore zou Engeland ont slaan van een gevaar, dat. tie noordwestelijke grenzen van zijne Oost-Indische bezittingen bedreigdeofschoon de aanwinst van grondgebied niet van veel belang is. Het leger der Sikhs was vóór 20 jaren door den Franschen Gene raal Allard gevormd en bedroeg toen 60,000 man. TlIRfiYE. SMYRNA, 17 January. In den Echo de VOrient leest men bet volgende: Z. M. de Koning der Nederlanden wenschende zooveel mogelijk te voorzien in de verliezen welke door eenige officieren of ambtenaren van het Consu laat Generaal der Nederlanden alhier, ten gevolge van den brand van den 3'len Julij jl.. geleden zijn, heeft bij besluit onder den naam van schadeloos stelling, toegekend: aan den Heer Slaars, Thesaurier van het Consulaat, eene som van ƒ9,600; aan den Heer D. Abro, lstcD tolk, eenc som van 5,400, en aari den Heer Couisumi, 2dcn tolk, eene som van 1,800. Deze welwillende en edelmoedige daad wordt hier algemeen in de hoogste mate gewaardeerd. Men zou met betzelfde genoegen zien, dat de weldadigheid des Konings zich ook mogt uitstrekken tot den jeugdigen weeseigenaar van het hotel van het Nedcrlandsche consulaat, hetwelk door de vlammen is ver nield, en wiens geachte familie van vader tot zoon, onafgebroken ijverige diensten aan de Nedcrlandsche Regering heeft bewezen. NOORWECEN. CHRIST1ANIA21 Januarij. De Regering heeft aan vier geestelijken opgedragen, om, ten einde de dron kenschap onder de arbeidende klassen tegen tc gaanin de provinciën dc matigheid te gaan prediken, en het volk op te wekken aan de genootschappen tot afschaffing van sterke dranken deel te nemen. De Regering zou eene schadevergoeding toestaan aan de brandewijnstokersdie afstand van hun bedrijf wilden doen. SPANJE. Te Tolosa is den Gden Januarij eene vrouw iu den hoogen ouderdom van 150 jaren overleden; zij laat eene dochter na van 82 jaren: zoodat zij nog op haar 68ste jaar een kind ter wereld beeft gebragt. Bij deze gelegenheid nemen wij uit een der dagbladen, dat een artikel bevat over den lioogen menschelijken ouderdomhet volgende overZonder voor beeld is gewis de ongemeen hooge ouderdom cener familie, van welke het opschrift op eene reeds eenigermatc verkleurde schilderij op het kasteel Lissa, vier mijlen van Praag, gewaagt. Deze schilderij ziet men in den ingang der zaal en verbeeldt een paar stokoude, doch nog kras uitziende, echte lieden, in dc nationale Hongnarsche hoeren-kleeding, met het volgende opschrift, in de Duitsche taal: Jonas Robioud 172 jaren, en Sara, zijne echte vrouw, oud 164, van de Grieksche kerk, zijn gehuwd geweest 147 jaren, heide geboortig van en wonende te Spadal in het Cananbeser distriet van liet Fomeswarer Bannaat; derzelver lijfelijke kinderen, twee zoons en twee doch ters nog in loven, de jongste zoon telt hij de 116 jaren, deze heeft twee achterkleinkinderen, waarvan het eene 35 en het andere 27 jaren oud is. ITALIË. ROME, 17 Januarij. De Graaf van Nesselrotle heeft eergisteren in een gehoor bij den Pans, zoo men zegt, verzekerd dat zijne eonlërentiën met den staats secretaris Lam- hruschini hem deden verwachten dat zijn Keizer alles doen zou om met den Paus op een goeden voet te blijven. Na lang gesprek met den Paus heeft de Graal een afscheidsbezoek aan den slaats-secretaris gebragt. Eenige uren later ging er een courier naar Petersburg. (De Graaf zelf vertrok den volgen den dag dcrwaarlsen is den 29stcn bereids to Weenen aangekomen.) De voorstellen en verzoeken tot den aanleg van spoorwegen in de pro vinciën worden steeds dringendermaar in eene vergadering van eenige Cardi- nalen hebben deze zich zeer bepaald daartegen uitgelaten. NAPELS, 14 Januarij. De Koning beeft zijne toestemming gegeven tot den aanleg van een spoor- j W€g van Napels tot Barletta, eene haven aan de Adriatische zee. I De Keizerin heeft te Palermo bet Kersfeest op Russische wijze gevierd. In liet paleis But.era waren in eene versierde galerij 7 tafels met geschenken beladen. In het midden van iedere tafel stond een boom mei vele lichten, uitgezochte eonlituren en suikerwerk. De boom iu liet midden der galerij was voor de Keizerin bestemd. Op de daarbij beboorende tafel lagen al de geschenken ten toon gesteldwelke de Keizer met liefderijke zorgvuldigheid te Napels en te Rome bad bijeen verzameld: edele gesteenten, albums, tee- keningen, schilderijen, kleedcren, mantels, bloemen, boeken enz. Op dc talël voor den Grootvorst Konstantijn lagen wapenen van allerlei soort. De j Grootvorstin van Mecklenburg, bare dochter en de Grootvorstin Olga werden rijkelijk met sieraden en modezaken beschonken de 6,Ie en 7de tafel was voor de Heeren en Dames. Serra de Falco was de eenige Siciliaan die aan dit fa miliefeest deel mogt nemen, en kreeg een snuifdoos, met paarlen eri granaten versierd, ten geschenke. Den 12den dezer was de schouwburg schitterend verlicht en talrijk be zocht. De hoofdrollen werden door Russen vervuld. De Keizerin was met baar gezin in de hofloge. Zij droeg een wit gewaad met den breeden band der St. Andreas-Orde en een hoofdtooisel van briljanten, met een groote j witte veder. De Grootvorstin Olga was ook in het wit gekleed, met een band van de Katbarina Orde en een rood met goud gestikt Griekscli mutsje met diamanten omgeven. Men noemt haar algemeenschoon als een Encel. Vreemdelingen uit allerlei landen stroomen bij voortduring herwaarts; het is mode geworden den winter te Palermo door te brengen. De verdienstelijke Napolitaan Antonio Scialoja, heeft een beroep naar Turyn aangenomen, om het Iloogleeraarambt in de staatslioudkunde te be- kleedenwaarvoor een nieuwe leerstoel is opgerigtmen beklaagt alhier teregt dit verlies voor deze stad. FRÜISSEN. BERLIJN, 5 Februarij. Het nieuwe financiële plan van sir Robert Peel veroorzaakt allerwcgc eene groote beweging in de Duitsche handelswereld. Men is algemeen van oordeel, dat in geval het mogt doorgaan, bet Duitsche tolverbond op een geheel anderen grondslag zou moeten gevestigd worden aangezien dc Duit sche industrie door dit stelsel van Peel ten volle ondermijnd wordt. RANOYER. 3 Februarij. Z. M. de Koning heeft bij Kabinetsbesluit den Oost-Fricsclicn Landdag tegen den 16<lcu en de Stenden van bet Rijk tegen den 24slcI1 dezer bijeengeroepen. Daar onderscheiden leden van den Landdag ook in de Stenden zitting hebben, zal de eerste slechts weinige dagen kunnen vergaderen. BASEN. Er beeft in ons Groot-Hertogdom eene oproeping plaats van burgers van alle godsdienstige gezindheden op de gemeentehuizen, om zich te verklaren, of zij geneigd zijn het Duitsch-Katholicismus te omhelzen. Deze maatregel wordt genomen om langs ofïiciëlen weg de stemming der bevolking tc vernemen.

Leydse Courant | 1846 | | pagina 2