BUITEINLANDSCHE BERIGTEN. Lnzac cn Uylwcrff Sterling2,ie a I'd. Gevers en van Rosenthal; 3<i° afd. van Twist en van Akerlaken; 4'le afd. Verwey-Mejan cn Star Busmann, en 5,lc af<l. de Man en Faber van Riemsdijk. Een aantal adressen zijn bij de Kamer ingekomen welke worden verzon den aan de Commissie tot de verzoekschriften. Daarna is de zitting opgeheven. De Afdeelingen van de Tweede Kamer zullen zich morgen bezig houden met het onderzoek van het wetsontwerp, nopens den weg van 'sBosch naar Cuilenburg. Gisteren avond heeft de Commissie belast met de herziening van het Regle ment van Orde, hare werkzaamheden hervat. Het Provinciaal Geregtshof van Zuid-Holland heeft heden L. v. d. Toorn en D. de Jong, schuldig verklaard aan geldsnoeijerij en hen veroordeeld, tot gccseling, brandmerk en 12 jaren gevangenisstraf, C. Murenbeeld, beschul digd van medepligtigheid is vrijgesproken. Donderdag avond jl. heeft de alhier ter stede gevestigde Afdeeling der Bederlandschc Vereeniging tot Afschaffing van den Sterken Drankweder eenc algemeene vergadering gehouden, die door een talrijk gehoor werd bijge woond cn wederom getuigde van den toenemenden bijvalwelke aan deze loffelijke maatschappij ook te dezer stede te beurt valt. Aanstaanden Woensdag den ll<l«n dezer, zal te Schevcningen eene ver- kooping plaats hebben van 57 balen katoen, welke eenige weken geleden aldaar zijn aangespoeld. ROTTEFiDAM, G Februarij. Met veel belangstelling lazen wij dezer dagen het uitgekomen belangrijk geschrift van den Generaal Michiels, Gouverneur der Westkust van Sumatra, ever den civielèn en militairen toestand dier bezitting. Ilct is zeer wenschelijkdat deze verdienstelijke landvoogd nogmaals zijne welversneden pen mogt l'eenen tot eene meer uitgebreide beschrijving van dat eilandopdat er wat meer licht worde verspreid over den wezentlijkcn toe stand van den landbouwhandel enz. aldaar. Sumatra is te weinig bekenden nogtans wel waardig gekend te zijn terwijl over die kolonie door Nederlanders nog weinigof niets is geschreven cn wij al onze narigten moeten putten uit het werk van Marsden, hetwelk ofschoon zeer belangrijk, echter reeds bijna eene halve eeuw oud is, en voort» uit eenige verspreide losse aanteekeningen, cn beschouwingen in maandwerken cn andere periodieke geschriften. VEREEMCiDE STATEN. Even als in Engeland is alhier een genootschap opgerigt met het oogmerk om den algemeenen vrede te prediken. Dit genootschap heeft reeds een dag blad ter harer beschikking, de Advocaat des vredes betiteld, dat maande lijks uitkomt. In een van zijne nomrners vindt men een opgaaf van het ver lies der mcnsclienlevenswelke de oorlog veroorzaakt heeft. Alsde oorlogen der Joden 25,000,000, die ten tijde van Sesostris 15,000,000, van Semiramis, Cyrus en Alexander 30,000,000 van de opvolgers van Alexander 20,000,000; van Griekenland 15,000,000; van de 12 Keizers 30,000,000 der Romeinen vóór Julius Caesar 60,000,000; van de Romeinsche, Turksche en Sarraceen- sche rijken 180,000,000; van de hervorming 30,000,000; van de midden eeuwen en der kruistogten 80,000,000; van Tartarije en Africa 180,000,000; van de Spanjaarden tegen de Indianen cn van Amerika 12,000,000, van Napoleon 6,000,000; totaal 683,000,000. liet Amerikaansche blad doet opmerkendat zijne opgaaf' geheel en al onvolledig is. Want weet men inderdaad het onmetelijke getal der mensche- "Irjkc slagtofïers welke met hun bloed de woeste landen van Europa in de eerste tijden, van Asia van Afrika, van Amerika en van eilanden van den Oceaan hebben geverwd Dr. Dickvoegt er de Advokaat des Vredes bij schat het getal van de middelijke of onmiddelijke slagtoffers van den oorlog op 14,000,000,000 Eduard Bueko op 35,000,000,000. De opbrengst van den zeehandel van Engelandde Vercenigde Staten cn van Frankrijk, gaat geen 167,851,070 fr. te boven; en Engeland staat dit jaar aan zijn oorlogs-zeewezen alleen eene som toe van 168,101,000 fr.zoo besteed eene enkele der groote zee-Mogendheden meer voor zijn oorlogs-zeewe zen, dan de opbrengst bedraagt van den koophandel ter zee van drie Mogend heden. Joumde la IIaye). KAAP DE GOEDE 1IOOP. 12 December. In den Zuid-Africaan van dien dag leest men het volgende: Het hlykt, dat er in Engeland maatschappyen zyn opgerigt tot het leggen van spoorwegen alhier. De eerste, de »Kaap de Goede Hoop groote zuidelyke spoorweg" genaamd, stelt men voor te doen loopen van de Kaapstad naar Slellenbosch door Cale- don en van daar naar Swellendammet takken naar Graham-stad en Port Elizabeth. De tweede, Kaap de Goede Hoop westelyke spoorwegvan de Kaapstad naar een punt in de Kaapsche duinen, van waar dezelve zal worden uitge breid om aan de cenen kant de inwoners vau Stellenbosch en de Paarl te geryven, en aan den anderen kant de Koorn-districtenKoeberg, Zwartland, Piquetberg en Riebceks Kasteel. Het kapitaal cn liet getal aandeekn van eerstgemclde staan niet gemeld maar de Laatste zal een kapitaal hebben van 800,000 in 40,000 aandeelep. van 20 elkwaarvan 5,000 aandeelen voor deze kolonie gereserveerd zijn. Omtrent de verdere verhuizing der Natalsche uitgewekenen, waarvan reeds vroeger melding is gemaakt, deelt de Natalier het volgende mede Wy hebben tyding van Andries Origstadop gezag daar wy vcrmcencrr men op kan aangaan. De aard van het land wordt beschreven als min of meer karooachtig te zyn T alwaar de nieuwe Emigranten zich hebben neerge zet cn bezig zyn hunne hoofdstad te plannen, welke benoemd is naar den Heer Andries Smelienkamp en zekeren Heer Orig, Erven en plaatsen worde» daar reeds uitgegeven, eenigen legen tamelyk hooge prijzen verkocht; hoorn vee en schapen aarden daar zoo goed als in de karoostreeken van de kolonie r en de Emigranten geloovcn vast dat tuingewas en alle soorten van graan er beter beantwoorden zullen dan aan Natal. Drie honderd mannen behalve hunne huisgezinnen zyn reeds aldaar aangekomenen gezelschappen van 10 tot 50 wagens zyn op weg derwaarts van de Modder-, Vet-, Zand- en Vaal- rivierenMagaliesberg cn van dat districteenigen die geene wagens meer hebben, reizen met sleden door ossen voortgesleept, en de geest van Emigra tie naar dezen nieuwen aanleg is zoo sterk als toen het eerst naar Natal gerigt werd. De weg naar Origstad is goeden handelaars van Maritzburg zyn nu op weg daarhenen in nasporing van ivoor, enz. Men zegt dat Delagoa nog acht dagen reizens van Origstad gelegen is, doch de plaats daar men handel zal dryven zal nader zyn." TIIRKYE. CONSTANTINOPEL10 Januarij. De Fransche regering heeft den bekenden Oostersche taalkundige Baron Slane herwaarts gezonden om de openbare boekerijen te onderzoeken cn de Arabische handschriften, die in de Koninklijke boekerij te Parijs ontbreken, te doen afschrijven. Hij heeftbij den blinden godsdienstijver der Turksche geleerden, moeite om gebruik van de boekerij te mogen maken, en heeft telkens een bevel van de regering noodig. Het ware zeer wenschelijk dat de groote schatten van Arabische Letterkunde, van de dertig openbare boekerijen alhier, voor de Europesche geleerden toegankelijk werden gemaakt, maar daartoe was het noodig dat een Oostersch letterkundige als de Baron Slane, vele jaren hier bleef en met de noodige hulpmiddelen werd voorzien, om het belangrijkste te kunnen laten afschrijven; want men kan zich op de Turk sche afschrijvers nooit verlaten en alles moet door Europeërs worden verge leken. ITALIË. PALERMO, 20 Januarij. Gisteren morgen is in de huiskapel van H. M. de Keizerin van Rusland eene godsdienstoefening gehouden, ter gelegenheid van de plegtige verloving van Z. K. II. den Kroonprins van Wurlemberg met de Grootvorstin Olga. ZWITSERLAND. LUCERN, 1 Februarij. Gisteren is de moordenaar van den Ileer LeuJakob Muller onthoofd ge worden. Verscheiden andere personen, die gemeend worden aan den moord medepligtig te zijn, zijn nog in de gevangenis en hun proces wordt voort gezet. OOSTENRIJK. WEENEN, 26 Januarij. De bevolking van ons land is in 1844 met 39,000 zielen toegenomen onder deze opgaaf is Ilongarye niet begrepen. Het getal der huwelijken was sterk afgenomen, en bedroeg 5 521 minder dan in 1843. liet getal der overledenen was 223.913, onder welke 940 zich zeiven hadden vermoord, 496 vermoord waren, 38 ter dood gebragt en 5,697 door ongelukken aan hun einde waren gekomen. In de drie laatste jaren is de sterfte onder de Hoofd-officiercn van ons leger zeer aanmerkelijk geweest; in dat tijdsverloop stierven niet minder dan 80 Generaals. PRUISSEN, BERLIJN, 3 Februarij. De Regering heeft de beoefening van den Tuinbouw aan alle legercorpsen voorgeschreven en belooningen uitgeloofd aan de soldaten, die geregeld gaan werkenopdat zij eenmaal uit de dienst ontslagen met hunne verkregen ken nis voordeel kunnen doen. Tusschcn ons land en Rusland vertooncn zich op de grensdistricten nog somwijlen rooverbenden eene dergelijke, die reeds sedert jaren aanwezig was, is met haren hoofdman dezer dagenna wanhopigen tegenstand gevangen ge nomen. In Freiburg is het voorstel gedaan op óm 1°. Mei op den Bloksberg een Duitsch nationaal feest te vierenomdat het dan 100 jaar zal geleden zijn, dat de laatste vermeende tooverheks in Duitsehland verbrand is. ENGELAND. LONDEN, 4 Februarij. De Minister Peel heeft gisteren aan het Parlement liet voorstel gedaan tot wijziging van de regten op vreemd timmerhout. De tegenwoordige heffing van regten zal nog een jaar durendan eene vermindering plaats hebben en na verloop van nog een jaar een vast regt van 15 sh. bepaald worden. Eergisteren stonden op alle hoeken der straten meer dan 1000 personen met tafels, waarop inkt en pennen om petitiën te teekenen ter algemeene- afschaffing der korenwetten.

Leydse Courant | 1846 | | pagina 2