BUITEjNLAINDSCHE BEBIGTEIN. gedragen; maar nog altijd blijft veel te wcnschcn over; de grootste bezwaren zijn nog niet opgeheven, men beeft er gcene fondsen. Eene som van onge veer ƒ12,000 is ter bereiking van het gcwigtig doel noodig. De Heer van Schaik zal, ter bevordering van bet heil dezer diep gezonken bevolking, een tweetal leerredenen, a ƒ1, uitgeven. De meeste leden van het Koninklijk Huis, het Ministerie van de Hervormde Eeredienst, en andere aanzienlijken des Lands, hebben deze onderneming reeds niet inteekening ondersteund. Het artikel wordt besloten met eene beleefde, maar dringende uitnoodiging, aan allen wie het heil des menschdoms ter harte gaat, om deze voorbeelden te volgen. »En dat (zegt de Heer van Schaik) doe ik vooral u, medebroeders in de Heilige Bediening, zoowel als u, lleeren Boekhandelaars! Gij kunt hier zeer veel goeds vorrigtcn. Ei! biedt mij hierin de hand. Zij, voor wie ik uwe hulp inroep zijn met ons kinderen van ééncn Vader. De inteekening staat alom open tot 15 April eerstkomende." DEN HELDER, 31 Jannarij. Bij hernieuwing en stelliger verzekert men thans eene ophanden zijnde op- ïigting ccner Artillerie voor het Zeewezen, en ofschoon de Officieren der Marine veel tegen zoodanig eene organisatie schijnen te hebbenkan men evenwel veilig aannemen, dat de oprigting van zulk een corps ruimschoots zijne goede zijde zou hebben en veel nut aanbrengen. Wat nu de indeeling en organisatie er van betreft, is het moeijclijk hierover iets bepaalds te zeg gen, of in bijzonderheden te treden, uithoofde der daaromtrent uitcenloo- pende geruchten. Ook liicr zoo als elders reeds geschied is, wordt eene verloting van handwerken en andere voorwerpen lot stand gebragt, ten einde de hulp en ondersteuning behoorenden dezer gemeente, met de opbrengst dier verlo ting te gemoet te komen. Naar men verneemt, zal er spoedig eene leening alhier geopend worden ter bestrijding van de kosten voor den aanbouw eener militaire kazerne. Ook zegt mendat de Spoorweg van den Helder op Haarlem is toegestaanin verband met den llollandsehcn en Rhijnspoorweg, en dat men zich verheu gen mag in het bezit te zullen komen van eene suikerraffinaderij. UTRECHT, 3 Februarij. Z. M. de Koning heelt aan de Vrouw envereeniging tot bevordering van Werkzaamheid alhier, eene gift doen toekomen van ƒ75, en 11. M. de Ko ningin 50. Het Armen-Conccrt 11. Zaturdag gehouden, heeft bruto ƒ730zuiver ƒ430 opgebragt. WAGENINGEN, 3 Februarij. Een treurig ongeval heeft deze stad met schrik en rouw vervuld. Eergis teren gingen 5 personenvergezeld van een schippersknechtdes namiddags in eene zeilschuit even buiten de stadom over de verdronken uiterwaarden zich naar den Rhijn te begeven; nog niet aan de rivier gekomen, sloeg de schuit, die waarschijnlijk opeen' boom stootte, om, en 4 der zich daarin bevindende personen vonden ban graf in het water. De schippersknecht werd slechts met nog één der varenden gered, welke laatste, naar men zegt, nog niet bij zijne kennis terug is gekomen. Onder de verdronkenen bevindt zich een geacht ingezeten der stad, even 26 jaren oud, eene weduwe van even 23 jaren, in eenen zwangeren toestand, met 2 kinderen nalatende. De 3 anderen zijn ongehuwd; onder die bevinden zich 2 zeelieden, van welke één zich herwaarts had begeven, om het meisje te bezoeken aan hctwelkc hij ver loofd was. ASSEN, 2 Februarij. Wij kunnen aan onze lezers mcdedeelen, dat de graafwerken aan de ver schillende kanalen op de daartoe geschikte veldgronden onder de gemeenten Roden, Norg, Reilen, lloogcveen en Dalen, door de Hceren Balkema en Comp. met veel kracht doorgezet worden, zoodat aan een getal van 700 it 1000 ar beiders, meer of minder, naarmate het weder en de stand van het water zulks toelaten, aanhoudend werk verschaft wordt. De in de twee laatste weken betaalde arbcidsloonen hebben bedragen: Zaturdag den 24sten eene som van 2,555 en Zaturdag den 31stcn eene som van 2,745. 's 11ERTOGENBOSC112 Februarij. Dezer dagen heeft de aanbesteding plaats gehad van een gebouw voor de Lieve-Vrouwe Broederschap alhier; het is voor 11,200 aangenomen, door den aannemer W. Kennis, onverminderd de afbraak van het oude gebouw. MEI W-ZKELAX Jn ons nommer van 30 Januarij maakten wij melding van een gevecht, dat de Engelschen en Franschen weder tegen de inboorlingen geleverd hadden en waarin de eersten groot verlies hadden geleden. Nadere berigten melden, dat de gevangenen die in handen der overwinnaars gevallen warenop het gru welijkst werden mishandeld. Onder anderen hebben zij eenen Luitenant van de Hazard, oudsten zoon van den Bisschop van Exeter, na hem vreeselijk te hebben verminktopgegetenhetzelfde lot wachtte de andere gevangenen. VEREENIGDE STATEN. De staat Illinois is in de laatste 5 jaren ontzettend in bevolking toegeno menin 1840 bevatte die nog slechts 200,000 zielen, en in 1845, 700,000. Volgens eene statistiek betreffende het vervaardigen van wol in de Ver- eenigde Staten blijkt, dat het getal katoenfabriekcn in den staat Maine is 28 in New-Hampshire 58, in Messachussets 141; in Vermont 76, in Rhode- Island 40; in Connecticut 123, in New-York 326, in New-Jersey 10, in Pcnsylvanie 101, in Delaware 4, in Maryland 16, in Virginië 18, in Ohio 80, in Kentucky 9, in Indiana 6 in Michigan 6 (kleine), in Illinois 6 in Wisconsin 7, in Missouri 3; in Jowa 2; in Noord-Carolina 4, in Zuid- Carolina 1in Georgie 3 in Tcnissee 2 in het geheel derhalve 1,042. ARGENTYNSCHE REPUBLIEK. De Dictator Rosas heeft op de Plata-rivier eenen zwaren nederlaag van de vercenigde Fransche en Engelsche zeemagt geledendie zich van de batterijen aan de Parana en van rle sterkte van Corrientes en ruim 60 vaartuigen met koopwaren op de rivier heeft meester gemaakt. Aan de zijde van Rosas zijn 1000 man buiten gevecht gesteldde Franschen zouden 18 dooden en 70 gekwetsten, de Engelschen 10 dooden en 25 gekwetsten tellen. De Courier du Brésil acht deze overwinning zeer belangrijk, daar zij bewijst hoe weinig Rosas tegen de Europesche magten is opgewassen, en hoopt dat het groote werk van beschaving en vooruitgang dezer landstreek van Zuid-Amerikadie zoo veel gelegenheid voor uitgebreiden handel opleverthet ernstig streven der eensgezinde pogingen der Europesche mogendheden zal uitmaken. SPANJE. MADRID26 Januarij. In de zitting van de Cortes vari heden heeft de Minister van Finantiën Mon, tot genoegen ter vergadering verklaarddat het geheel Ministerie over al de aanhangige vraagstukken eenparig dacht. Hieromtrent was twijfel gerezen en men had uit dien hoofde de aanstaande ontbinding van het Ministerie reeds voorspeld. Daarna heeft de eerste Minister Narvaez verklaard, dat het kabinet geheel eenstemmig dacht omtrent- het huwelijk der Koningindat het aan haar de gëheele vrijheid van keuze liet, wanneer zij zich tot het hu welijk genegen zou verklaren; dat verder alle geruchten omtrent de voorkeur, die den eenen pretendent boven den ander -zou te beurt vallen, van allen grond ontbloot waren, omdat H. M. nog van geen huwelijk gerept had; en dat hij dus verzocht, dat het adres, hetwelk eenige leden der Cortes, aan H. M. over een aanstaand huwelijk voornemens waren te zendenals ten cenenmale ongepast en onkiesch mogt achterwege blijven. ZWITSERLAND. LAUSANNE, 29 Januarij. Een bijzondere brief van deze plaats berigt, dat de overheid van het kanton Waadland voortgaat, oin ten aanzien van het stuk der Godsdienst de meeste verwarring en aanstoot te bevorderen. Zoo als reeds gemeld is, had zij een paar honderd Predikanten genoodzaakt hunne bediening neder te leggenen in hunne plaats stelt zij nu zulken aan die te voren om hun ergerlijk leven reeds waren afgezet, geene genoegzame kundigheden bezitten, en door de weidenkenden veracht worden. Het gemeen is op de hand der Regering het kan ongestraft de gegoede klasse beleedigenhunne godsdienstoefeningen zelfs in bijzondere woningen storen, en die er aan deel nemen mishandelen; zelfs heeft de Regering laten afkondigen, dat alle bijzondere godsdienstoefe ning- in de huizen op zware straffen verboden is. De Engelsche gezantde lieer Morier, heeft daarom klagten bij de Opperste Regering van ons land ingediend omdat zijne laudgenootcn ook belcedigingcn van het gemeen moes ten ondergaan. BERN, 1 Februarij. De revolutionnaire beweging neemt hier nog toe. Overal houden de voor standers der herziening vergaderingenten einde zich te organiseren oproe pingen aan het volk te doenenz. Reeds moeten volgens de Allg. Schut. Z. en de Volkss, in het ambt Aarberg vrijheidsboomen opgerigt en het volk zelfs hier en daar tot gewapende wederstand aangezet wordeningeval de regering niet mogt locgeven. PRUISSEN. BERLIJN, 1 Februarij. Onze Regering heeft aan al de gemeenten, die zulks verlangden, locstem ming verleendom den gedenkdag van Luthers sterven18 Februarij e. k. godsdienstig te vieren. In Hanover zijn de Predikanten daartoe door het Consistorie uitgenoodigden bet Opperconsistorie in Saksen-Weimar heeft de godsdienstige viering van dien dag zelfs voorgeschreven. De tijding van het overlijden van den ecnigen zoon van Prins Frederik der Nederlanden kwam alhier aanin den namiddag van den dag waarop des avonds een hot bal zou plaats hebben, waarop 1,000 gasten genoodigd waren. Gezegd bal werd aanstonds afgezegd en de spijzen en ververschingen aan de ziekenhuizen en hospitalen uitgedeeld. De beroemde Hoogleeraar Richard Lepsius is dezer dagen van zijne we tenschappelijke reis naar het Oosten in Duitschland teruggekeerd. Tc Breslau is dezer dagen de rijkste Joodsche Koopman, de handels-raad J. Frankel overleden zijn groot vermogen heeft hij gedeeltelijk aan liefdadige instellingen vermaakt, reeds bij zijn leven had hij een Joodsch hospitaal doen bouwen. Te Kleef is zekere J.die tien jaren geleden beschuldigd werd, zekeren S.terwijl beiden te Goch wonende, zich met koek naar de Groesbeeksche kermis begavente hebben doodgeslagenter zake van brandstichting in zijn eigen huis, ter dood veroordeeld. Het vonnis is ter bekrachtiging naar den Koning van Pruisscn opgezonden, De veroordeelde heeft vrouw en zeven kin deren,

Leydse Courant | 1846 | | pagina 2