LEYDSCHE COURANT N°. 16. VRIJDAG, 6 FEBRUARIJ. RINNEJNLANDSCHE BERIGTEN. De Courant wordt Maandag, Woensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt Zaturdag avond uit. De Prijs der Courant is f 13 in het jaar; de afzonderlijke nommers worden tegen 10 Centen afgegeven. LEYDEN, 5 Febrnarij. Staataanwijzende het aantal Reizigersbenevens de Opbrengstenge durende de maand Januarij 1846 op den Hollandscben IJzeren Spoorweg. Opbrengsten van Vertrek van Aantal Reizigers. Reizigers en Goederen. Amsterdam10,375 13,418.66). Haarlem 6,285 - 4,301.60 Leyden5,555 - 4,120.29 's Gravenbage8,012 - 11,172.99 Halfweg 202 - 65.37 De Vogelenzang264 - 142.65 De Hillegommerbeek81 - 39.80 Veenenburg441 - 270.15 De Piet-Gijzenbrug360 - 240.48 Warmond230 - 151.10 Voorschoten 357 186.25 Nieuw Oost-Einde82 - 74.15 Vervoer van Rijt., Paard., Slagtvee, enz. -435.80 Totaal 32,244 34,619.29) Omtrent den toestand der rivieren wordt uit Nijmegen van den 3Jcn ge meld dat de straatweg op Kleef op eenige punten overstroomd was onder anderen van den Ooyschen-dijk, nabij de stad, tot aan Ubbergen, zoo dat dezelve niet te passeren was. De rivier was steeds wassende, en stond 6 El 45 Duim. Bij Almelo is het water tot eene nooit gekende hoogte geklommen, en zijn vele landerijen en het lage gedeelte der stad overstroomd. De grindweg van Goor naar Zutphen is in de gemeente Markelo doorgebroken, zoodat de weg van laatstgenoemde plaats naar Zutphen overstroomd en de passage gestremd was. Inzonderheid uit Noord-Braband luiden de berigten omtrent de overstroo mingen zeer treurig, Den 2den dezer stonden niet alleen de omstreken van 's Hertogenbosch en de grooten wegen, maar ook die stad zelve geheel blank, zoodat bijna alle straten niet dan op wagens toegankelijk waren. Ook in Duitschland zijn de rivieren op vele plaatsen buiten hare oevers getreden. Onder anderen hebben aan de monden van de Elbe en Wezer, in Hanover, Keur-Hessenenz., belangrijke overstroomingen plaats. De loop der posten is in verscheidene streken gestremd. Den 2den dezer was het water van den Rhijn te Keulen en te Dusseldorp iets gedaald. In den Stoompost leest men het volgende Gelijk wij uit goede bronnen vernemenmoet de concessie voor den aanleg cn de exploitatie van eenen ijzeren spoorweg van Maastricht naar Aken bereids in het afgeloopen jaar voorloopig toegezegd, op het punt zijn van geteekend te worden, in verband met de te sluiten overeenkomst wegens den tijdelijken afstand der kolenmijnen van Kerkraede, krachtens de bepalingen van de wet van Junij 1845. Ook de onderhandelingen met de onderneming, die zich voor den aanleg van den Zeeuwsch-Limburgschen spoorweg heeft opgedaan (Middelburg-Maas tricht) zijn zoo verre gevorderddat evenzeer de definitive concessie daar voor eerstdaags mag worden te gemoet gezien. Sommige dagbladen hebben vermelddat aan eene sociëteit te Nijmegen gevestigdconcessie zou zijn verleendtot aanleg van eenen spoorweg van Arnhem, Nijmegen en Grave naar Uden of Vegchel, aansluitende aan den Zeeuwsch-Limburgschen spoorweg hiervoren genoemd. Wij zijn echter onder- rigt dat dit nog het geval niet is, doch dat de concessie is toegezegd gewor den, en de voorwaarden waarop zulks zal kunnen geschieden, op het oogen- blik nog een onderwerp van overweging bij de daarbij betrokken departemen ten van algemeen bestuur uitmaken. 's GRAVENHAGE4 Februarij. De Staatsraad-Gouverneur der Provincie Zuid-Holland heeft ter kennisse van de belanghebbenden gebragtdat op den Huize Hanenburg, nabij 's Graven bage, vijf hengsten uit de Koninklijke stoeterij te Borculo zijn gestationeerd, terwijl op den 15den Maart 1846 nog twee hengsten binnen de Gemeente Sassenheim zullen worden aangebragt, en dat men derhalve dagelijks, de zon- en feestdagen uitgezonderdde merrien aldaar ter dekking zal kunnen aanbieden, doch zich vooraf bij het stedelijk of plaatselijk bestuur zal moeten vervoegenter bekoming van het certificaatvoorschreven bij art. 856 van het hij besluit van den 2dcn Junij 1826 goedgekeurde Reglement voor de voor malige Rijks stoeterijencn zulks ten bewijzedat de merrien behooren aan diegenendoor wie zij ter dekking worden aangebodenzullende daarvan door het stedelijk en plaatselijk bestuur aanteekening worden gehouden op eene daartoe bestemde lijst. Overmorgen Vrijdag ten 2 ure komt de Tweede Kamer der Staten- Generaal weder bijeen. Reeds dien dag zullen er wets-ontwerpen aan de Kamer worden aangeboden ooder anderen een tot bekrachtiging van de tegen België genomen represaille-maatregelen en een aantal voordragten tot vaststelling van het eerste boek van het Wetboek van Strafregt. 5 Februarij. Het Provinciaal Geregtshof in Zuid-Holland, Tweede Kamer, heeft, bij deszelfs arrest van heden, de personen van J. de Laf, C. van Staay en H. Hen-, driksen, ook genaamd Janssen, schuldig verklaard, de twee eersten, aan dief stal bij nacht door meer dan één persoon in een onbewoond gebouw, en de laatste aan medepligtighcid aan dien diefstal. Die diefstal is gepleegd in de fabrijk van de Hoeren Weiland en de Fremery, Zoutzieders te Leyden, bij wie de eerste en tweede beschuldigde voor loon in dienst waren. Het Hof heeft de drie schuldigvcrklaarden veroordeeld tot te pronkstelling gedurende een half uur, welke straf te Leyden zal moeten worden voltrokken, en wijders tot confinement de twee eersten, voor den tijd van 5 jaren, en den laatste, voor den tijd van 7 jaren en allen in de kosten. DELFT, 3 Februarij. Laatstleden Zatnrdag avond ten 10) ure verzamelden zich alhier in het koifijhuis Casino eenige studenten van de Koninklijke Akademic, met het voor nemen een Charivari aan onderscheidene aanzienlijke lieden te geven enzoo men zegter ook de glazen in te werpen. Op het oogenblik dat men dit plan ten uitvoer begon te leggen, trad de Commissaris van Policie, Mr. Tegel, daarvan bij tijds onderrigt, met zijn onderhebbenden, gesterkt door een mi litair piket, tusschen beide, en nam 4 hunner in bewaring, ten gevolge waarvan de overigen geen lust meer gevoelden hun plan verder te volvoeren. In den morgen van den lstcn dezer, is de Noordkade van de Noordpolder van Dellgaauw, met de daarnevens gelegen dijk van den drooggemaakten pol der Bieslanddoorgebroken waardoor de veenplas van eerstgenoemden polder zich in Biesland heeft ontlast; de schade is belangrijk, evenwel is er geen vee bij omgekomen; te meer is deze ramp te betreuren, daar in Maart 1844 eene dergelijke doorbraak heeft plaats gehad. ROTTERDAM, 3 Februarij. Het Schilderkundig Genootschap alhier heeft ter uitbreiding der beeldende kunsten eene prijsstof uitgeschreven in het vak der beeldhouwkunst, bestaande in een beeldje (statuette) van Joost van den Vondelde uitgeloofde prijs be staat in eene gouden medaille ter waarde van 100. De kunstwerken zullen vóór 15 Junij bezorgd moeten worden aan het locaal der Tentoonstelling in het voormalig Gemeen landshuis van Schieland. AMSTERDAM, 4 Februarij. In de Raadsvergadering van heden is tot Buitengewoon Hoogleeraar in de Geregtelijke Geneeskunde en Pathologie verkozende Heer J. van Geuns Med. Doet. alhier, Lid van de Eerste Klasse van het Kon. Nederl. Instituut van Wetenschappen, enz. In het laatst uitgekomen nommer der Boekzaal enz. wordt een berigt gevonden van den Wei-Eerwaarden Heer C. van Schaik, Predikant te Dwingelo, waarin hij kennis geeft dat het den Koning behaagd heeft, op zijn verzoek, ten behoeve der Hervormde ingezetenen van het Hollandsche Veld, in Dren the, uit Hoogstdeszelfs bijzondere fondsen 500 te verleenen. Dit Holland sche Veld bevat eene bevolking van ruim 2000 zielen, die voor het meeren- deel in diepe onkunde en de uiterste zedeloosheid voortleven, zoodat men hen de Heidenen van Nederland noemen kan. Sedert lang is de wensch geuit om aldaar eene kerk en pastorij te hebben; de Regering des Lands en die der Provincie hebben op eene loffelijke wijze voor de vestiging van scholen zorg

Leydse Courant | 1846 | | pagina 1