kennelijk aan de sehandelijkc misdaad van geldsnoeijcrijin deze Residentie moeten hebben schuldig gemaakt. AMSTERDAM, 26 Januarij. Sedert kort heeft cene vertimmering aan het Postkantoor te dezer stede toevallig tot de ontdekking geleid eener te voren bij geen der postbeambten bekende kast, opgevuld met ecne groote hoeveelheid onbezorgde brieven, dag- teckcnende van de jaren 17351755 of daaromstreeks. Die brieven zijn meercndeels afkomstig uit het noordelijk gedeelte van Duitsehland, Hanover, en Hamburg. Het is opmerkelijkdat niemand weet op te lossenboe die brieven daar alle opgezameld geworden en gebleven zijn. Vermoedelijk zullen dezelve naar het rebuut-kantoor, hetwelk te'sHage aan het Ministerie vanFi- nantien gehouden wordt.opgezonden en aldaar even als met andere onafge haalde brieven geschiedtonderzocht worden. Gedurende het jaar 1845, zijn te Purmercnd aangekomen 70 met hout beladen en voor die plaats bestemde sehepengezamentlijk metende 18,316 tonnen. ZWOLLE, 23 Januarij. De Heer Breijinck, die concessie gevraagd had tot het oprigten eener fabriek voor gazverlichting, heeft dezer dagen van UH. Gedeputeerde Staten eene mis sive ontvangen ten geleide van het besluit van Z. M. den Koning, waarbij op het request van tl. G. Breijinck en J. Grievengoedgevonden wordt, gemeld verzoek in te willigen onder voorwaarde dat de werkzaamheden tot inrigting der fubrijk met overleg en ten genoegen van Burgemeester en Wethouders worden uitgevoerd. In den nacht van 20 op 21 dezer, is te Denekamp een koren- en olie molen met het belendend woongebouw afgebrand. Men weet niet wat de oor zaak van den brand geweest is: de gebouwen waren niet verzekerd. Volgens het jaarboekje voor de provincie Overijssel, onlangs uitgekomen, bedroeg de bevolking van dat gewest op den lstcn Januarij 1845, 209,339 zielen. Op den lsten Januarij 1846 telde de provincie 82 Hervormde leeraars, de Roomscb-Katholijke geestelijkheid van het Aartspriesterschap van Sal land en Twenthe, bestond uit ruim 60 leden, voorts waren er 11 Doopsgezinde en 3 Luthersche Predikanten het getal openbare scholen bedroeg 209bijzondere scholen lste klasse 6 2(ie klasse 15. Aan het lager onderwijs namen deel 34,678 aan het middelbaar onderwijs 574 kinderen. Op 35 bewaarscholen in vijf steden der provincie telde men 622 kinderen. LEEUWARDEN, 21 Januarij. Sedert het begin der vorige week is de straatweg tusschen deze stad en de Lemmer geopend. BUlTEflLAWDSCHE BERIGTEM. SYRIË. TREBIZONDE, 19 December Ahdulla-Pacha die sedert jaren hier ziekelijk is, is op raad zijner genees- heeren voor eenige maanden naar zijne geboorteplaats Samsum vertrokken. Zijn rustig verblijf aldaar schijnt hem veel goed te hebben gedaan. Hij maakt niet veel haast met terug te keerenomdat hij onzeker is wat lot hem na de benoeming van Rescind Pacha wacht. Dat hij zich in weerwil zijner ge- weldadighcden en de klagten van eenige gezantschappen, zoo lang staande hieldheeft hij niet alleen aan de zakken geld te dankendie bij van lijd tot tijd naar Konstantinopcl zond, inaar ook aan invloed van zijn gevolmag- tigde aldaar, AVahid-Effendieen rijk en aanzienlijk man. Bij al zijn wille keur en verdrukkingen die hem met regt als een geesel des lands doen be schouwen kan men hem de verdienste niet ontzeggendat hij zonder troepen alleen met eenige honderde Turksche politie-soldaten, in zijn gebied eene orde, rust en zekerheid handhaafde die men naauwelijks te Konstantinopel met cene bezetting van 30,000 man geregelde troepen aantreftdat hij in het vorig jaar een werk ondernam en dit jaar voleinde, waardoor de stad over vloedig drinkwater bekwam, waaraan tot hiertoe gebrek was; en dat hij den winterweg van hier over Ziganeli naar Gurnuschané, het slechtste en gevaar lijkste gedeelte van Trebisonde naar Erzerum, in tamelijk goeden staat bragt, en dit een en ander uit eigene middelen bekostigde. RUSLAND. PETERSBURG, 15 Januarij. Gisteren is Z. M. van zijne huitenlandsehe reis alhier in gezondheid terug gekeerd. Z. NL heeft aan den Grootvorst Troonopvolger, wegens het waarnemen der Regeringszaken gedurende zijne afwezigheid, bij een opentlijk schrijven zijn genoegen betuigden hem verheven tot Ridder der Orde van Wladimir, ls'e klasse. Van den 12(Icn December wordt uit den Kaukasus geschreven, dat de vijand onderscheidene aanvallen op de versterkte punten gedaan hadmaar steeds met aanmerkelijk verlies was teruggeslagen. PRU1SSEN. BERLIJN, 21 Januarij. Op last van Z. M. is het volgende bekend gemaaktDe in den laatsten tijd te Londen ontwaakte ijver voor de uitbreiding der kerkelijke inrigtingen cn het buiten alle evenredigheid te Berlijn zich vertoonende verschil ondanks de zoo aanzienlijk vermeerderde bevolking, heelt mij genoopt de geestelijken: von Gerlach, UhdenSydow en den Opper-Architect Stiiler naar Londen te- zenden met last om mij over het bedoelde onderwerp verslag te doen. Dit verslag is afgelegd en door den druk bekend gemaakt. Ik zend het stadsbe stuur twee exemplarenten einde daarvan een aan den stedelijkcn raad te doen toekomen. Z. M. de Koning der Nederlanden heeft voor 10,000 thl. deel genomen in den Strehlen-Munsterberg-Patschkauer spoorweg in Silesie. De Oppcrpresident der Rhijnprovincien heeft afgekondigd, dat van heden af, alle graansoorten over de grenzen van de Rhijnprovincie van buitenslands vrij van tolgelden kunnen ingevoerd worden. Alhier is eene oproeping aan de Europcsche Israëliten gedaan om cene kolonie voor hunne geloofsgcnooten in Amerika op te rigten. Er zullen tot dat einde actiën worden uitgegeven van 100 thl. elk de landverhuizing zal door een algemeen bestuur geleid worden cn 3 afgevaardigden zullen eene streek gronds aankoopenwaarop 2,000,000 nienschcn geschikt zullen kunnen wo nen. De vereeniging zal hoofdzakelijk haren aandacht vestigen op de ongeluk kige Joden in het Russische Rijk en in Beijeren. In Brunswijk en Nassau is eene verordening hekend gemaaktdat de 18de Fcbruarij de dag waarop I.uther vóór 300 jaren gestorven is, op eene zeer plegtige wijze in de Protestantsche kerken zal worden gevierd. Op dien dag zal cene vereeniging inzamelingen doen tot ondersteuning der Duitsch- Katholijken. ENGELAND. LONDEN, 23 Januarij. II. M. de Koningin heeft gisteren met de volgende aanspraak de zitting van het Parlement geopend Mylords en lleeren! Ik ondervind eene groote voldoening van u op nieuw als Parlement vcrcc- nigd te vinden, en op nieuw uwe hulp en uwen raad te kunnen inroepen. Ik ontvang voortdurend van mijne bondgenooten en van de vreemde Mo gendheden de sterkste verzekeringen van hunnen wensch, om de meest vriend schappelijke betrekkingen met ons land aan te kweeken." Na een paar zinsneden over de beslechting der geschillen tusschen Turkye en Persiëin overeenstemming met den Keizer van Rusland en de pogingen met den Koning der Franschenter bevrediging van een verwoestenden in- landschen krijg in de Staten van Rio de la Plata, spreekt II. M. van de over eenkomst met Frankrijk ter beteugeling van den slavenhandel, en zegt verdort »IIet is mijn wensch, dat onze tegenwoordige vereeniging en de goede ver standhouding, die zoo gelukkig tusschen ons bestaat, altijd moge strekken tot bevordering van de belangen der menschheid en tot verzekering van den vrede der wereld. Ik betreur hetdat de tegen elkander strijdende aanspraken van Groot» Britannic en van de Verecnigde Stalenvoor zooveel het grondgebied op de noordwestelijke kust van Amerika betreft, ofschoon zij bij herhaling de stof tot onderhandelingen tusschen de beide Mogendheden hebben opgeleverdnog niet het voorwerp eener schikking hebben kunnen worden. Gij kunt verzekerd zijn, dat van mijne zijde geenerlei poging, die met de nationale eer is overeen te brengenverzuimd zal wordenom eene spoedige en vredelievende beslechting van dit vraagstuk tot stand te brengen." Mijne lleeien van het Huis der Gemeenten De begrootingen van bet dienstjaar zullen u zonder verwijl worden voor» gelegd. Hoewel ik de noodzakelijkheid diep gevoel om alle mogelijke spaar zaamheid in de onderscheidene takken der openbare uitgaven te brengen, ben ik, uit hoofde van de behoeften der openbare dienst en Van den toestand onzer maritime en militaire inrigtingenverpligt gewordenom eenige vermeerde ring te brengen in de uitgaven bestemd om aan die inrigtingen kracht te verlecnen. Mylords en Heeren! Ik heb met diep leedwezen de menigvuldige misdaden en voorbedachtclijke moorden opgemerkt, die in den laatsten tijd in Ierland gepleegd zijn. Het zal aan u staan om te onderzoekenof eenige maatregel kan worden voorbereidwaardoor de bescherming van personen beter verzekerd en de da ders dier verfoeijelijke misdaden in handen der justitie overgeleverd zouden kunnen worden. Ik betreur het, dat uit het mislukken van den aardappeloogst in onder scheidene gedeelten des Koningrijks een tekort in den voorraad van een levens middel zal moeten ontstaanhetwelk voor een groot gedeelte van mijn volk het voornaamste voedsel uitmaakt. De ziektewaardoor dit gewas is aange tast heeft vooral in Ierland verwoestingen aangerigt. Ik heb al de maatregelen van voorzorg, die in mijne magt waren geno men ten einde het lijden te lenigendat deze ramp zou kunnen na zich slepenen ik reken met vertrouwen op uwe medewerking tot het vaststellen der andere middelen geschikt om hetzelfde menschlievende doel te bereiken. Ik heb eene levendige voldoening gevoeld bij bet schenken mijner goedkeu ring aan de maatregelendie gij mij achtereenvolgende hebt voorgedragen met het doel om door de intrekking van verbodsregten en de verligling van beschermende regten meerdere uitbreiding aan den koophandel te geven cn den nationalen ondernemingsgeest en nijverheid aan te vuren. De gunstige staat der Rijks-inkomsten het toenemen van den arbeid en de algeineene verbetering, die in den inwendigen toestand des lands heeft

Leydse Courant | 1846 | | pagina 2