PRniHEK. BERLIJN, 19 Jannarij. Volgens cene officiële aangiftegedaan in de laatste maandelijksche verga dering van de Duitsch-Katholijken alhier, zijn er thans in Duitschland 330 gemeenten van dat Kerkgenootschap en 72 geordende Priesters. Bij het Kroonings- en Ordefeest, hetgeen gisteren, even als alle jaren, plegtig is gevierd geworden, zijn 407 personen met onderscheiden ridderorden versierd, is in de Slotkapel door den Hofprediker eene rede uilgesproken en een Te Deum gezongen. De Augsburger Allgemeine Zeitung bevat het volgende uit Berlijn De thans openbaar gemaakte Koninklijke bescheiden op de voorstellen der Landdagenhebben wel is waar aan de vrienden eener constitutie geene ver valling van hunne vrome wenschen gebragt, maar toch zijn de geruchten van het opstellen eener algemeene staatsregeling niet ongegrond geweest. Het is volkomen waar, dat er eene Grondwet gereed ligt om afgekondigd te wor den als de geschiktste tijd daartoe zal gekomen zijn. Men heeft den loop en den drang der omstandigheden wel weten te waarderenen bedacht dat door niet te voorziene gebeurtenissen en door de langzaam toenemende magt der liberale begrippen oogenblikken geboren kunnen wordenwaarop het beter is een volledig stukhetwelk aan redelijke wenschen voldoetgereed te hebben, dan zich te laten verrassen. Wij zijn overtuigd, dat, wanneer de Stenden en het volk in hunne verzoeken om eene staatsregeling volharden en wanneer de regering de zekerheid beeft, dat die wensch door de groote meerderheid gedeeld wordtzij ook niet langer aarzelen zal het bedoelde staatsstuk bekend te maken. E1VC1EL11VD. LONDEN, 21 Januarij. Eergisteren heeft de Koningin een cour gehoudenen daarna een kapittel van de orde van den kousebandwaarbij de Markiezen Camden en van Hert fort tot ridders werden aangenomen. Sedert dat Sir R. Peel aan het Bestuur is, heeft hij niet minder dan 8 voorstellen gedaan, tot opneming in die orde, welke is verleend aan de Her togen van Buckingham en van Beaufort, de Markiezen van Salisbury, van Abercorn en van Hertforten de Graven TalbotPowisen Grey. Men ziet met groot verlangen de opening van het Parlement door H. M. op morgen te gemoet; heden wordt zij alhier verwacht. De scheepvaart in onze haven is in 1845 zeer toegenomen; zijnde in dat jaar 381 Engelsche en 288 vreemde schepen meer binnengekomen dan in 1844de vaart op China en Oost-Indië is ook met 60 schepen vermeerderd zijnde dat getal geweest 598. De stoomsleper en een der wagons van een goederen trein van Dover den 16dcn dezer vertrokkenis door het bezwijken van een gedeelte eener brug in het water gestortde machinist verloor het leven. De hooge vloed schijnt de brug te hebben ondermijnd. Voor omstreeks 300 jaren ontdekte men, dat eene voortrellëlijke oes- terbank tusschen Jersey en de Fransche kust ontstaan was en aangroeide. Destijds waren de oesters nog niet zeer in den smaakmen liet dus die dier tjes stilletjes rusten op die bank. Sir Baker Raleigh, een ondernemend man, was de eerste die werkelijk den oesterhandel van Jersey stichtte, welke sedert steeds toenam. Gedurende het goede saizoen voert Jersey van die banken eene zoo groote menigte oesters uit, dat er voor meer dan 5,000 per week ver kocht worden. Zij die zich met dezen tak van handel bezig houden, maken goede winsten. Er zijn op onderscheidene plaatsen in Ierlandvooral in het Graafschap Limerich weder buitengewone maatregelen moeten genomen worden tot beteu geling van verregaande ongeregeldheden door de inwoners gepleegd; meer dan 50 personen waren als de belhamels gevangen genomen. Een Engelsche slavenhaalder is door een Portugeeschen kruiser, de ConstituQaogenomen en te Loanda opgebragt. Men heelt aan zijn boord eencn grooten voorraad water, ketels gelijk aan die, waarvan men zich bedient om het voedsel voor de slaven te kooken planken boeijenin één woord alle aanwijzingen gevonden, die de zaak bevestigen. De Standarddie dit berigt mededeelt, beweert, dat er bieronder een misverstand of cene grap verborgen ligt, waarvan bij geene reden weet te ge ven. Ondertusschen zal de slavenhaalder Lady-Sale de gevolgen van het geno men worden moeten ondergaan; de Kapitein en manschappen zullen voor het gerigt komenen men zal weldra weten wal er waar is in deze mensch- lievendheiddie zich zoo onverbiddelijk voor de vergrij|)en van anderen toont. Van Singapore verneemt mendat de handel aldaar gedurende de maand October veel levendiger was geweest, dan in het vorige kwartaal. BEL dlE. BRUSSEL, 22 Januarij. Ilct vergelijkend overzigt onzer staatsinkomsten over 1845 met die over 1844 is dezer dagen publiek gemaakt. Uit hetzelve blijkt, dat er 93,231 fr. 80 c. boven de begrooting voor 1845 en 1,140,616 lr. meer dan in 1844 ontvangen is. De postendie in vergelijking met dit laatstgenoemde jaar, minder bedragen, zijn: inlandsche brandewijn, accijns op den suiker, zegel op de quitantiënregistratiehypotheken zegelbarrières. Meer heb ben opgebragt tolregten, accijns op het zout, buitcnlandsche wijnen, bier en azijn, successie, tollen op kanalen en rivieren, posterijen en de spoorweg. Het schip van Sumatraonder Amerikaanschc vlagmet peper enz.is te Antwerpen toegelaten nadat bewezen wasdat de aanvoer niet was uit landen onder Nederlandsch gebied. STADS 18 EBICT. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Stad LEYDENgehad hebbende bet verzoek van Pieter van Beek, Grutterwonende alhier, strekkende ter bekoming van de vcreischte vergunning, om in de behnizinge staande en gelegen binnen deze Stad, aan het Utrechtsche Veer Wijk 111 N°. 16, een' Rosmolen te doen stellen. Gelet op Zr. Ms. besluit van den 31steD Januarij 1824, rakende vergun ningen ter oprigting van sommige fabrijken en trafijken. Brengen bij deze ter kennis van alle daarbij belanghebbendendat tot het hooren der Eigenaars en Bewoners van de naastbij gelegene en belendende pau- denten opzigte der intbrmatiën de Commodo et Incommododoor de Com missie van Fabricage zal worden gevaceerd op het Raadhuis dezer Stad op Dingsdag den 27sten Januarij aanstaande, des middags ten twaalf ure; zullende de belanghebbenden verpligt zijn, hunne bezwaren tegen opgemeld verzoek op dien tijd bij genoemde Commissie in te brengen terwijl bij ver zuim daarvan zij gehouden zullen wordentegen de inwilliging van hetzelve zich niet te hebben verzet. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Legden, 22 Januarij 1846. DU RIEU. Ter ordonnantie van dezelve, v. PUTTKAMMER. AK APBIMIE -NIEUWS. Z. M. heeft tot buitengewone Hoogleeraren in de Faculteit der Bespiegelende Wijsbegeerte en Letteren aan onze Hoogeschool benoemd Dr. C. G. COBET, aan de Utrechtsche Mr. C. W. OPZOOMER, Candidaat in de Wijsbegeerte en Letteren. Deze beide benoemingen van bnitengewonc Hoogleeraren zoo hier als te Utrechthebben voor onze Hoogeschool iets bijzonder merkwaardigs. De eerste hecht een parel aan hare kroon door dezen haren uitstekenden kweekeling aan zijne beroemde leermeesters als ambtgenoot toe te voegen terwijl door de tweede benoeming een ander rijk begaafd kweekeling bij de zelfde Faculteitelders als Leeraar optreedt. Nog heeft Z. M. benoemd tot gewone Hoogleeraren in de Faculteit der Wis- en Natuurkundige Wetenschappen aan de Hoogeschool te Utrecht, de buitengewone Hoogleeraren P. HARTING en W. WENCKEBACH. VLISSINGEN, 21 Januarij. Heden werd uit het te voren gemaakte twaalf tal van Predikanten, ter vervulling der vacature, ontstaan door het vertrek van Ds. J. H. Bösken naar Utrecht, het volgend viertal geformeerd: DD. Gann Dunn, te SeheveningenKam, te Oost- en West-Souburg; Zijnen P. Jz.te Ter Heyde aan Zee, en Loois, te Babyloniënbroek, de laatste bij herstemming tegen van den Ham Pred. te Veenendaal. AMFERTENTIEN. OndertrouwdM. L U Y M E S Leiden van Harderwijk 21 Januarij 1846. C. H. van der BR EG GEN. Eenige Kennisgeving. Heden beviel voorspoedig van eene DOCHTER, MARIA CORNELIA HAL- DERIET, geliefde Huisvrouw van Leiden, 20 Januarij 1846. I. T. van der VELDEN. Heden overleed in den ouderdom van ruim 71 jarenEVERT van SONSBEEK in leven Opziener van de Vroonwateren dezer Stad. Leiden, J. HOLTZ. 23 Januarij 1846. Executeur-Testamentair. Heden overleed, juist 8 dagen na bet afsterven van Mejufvrouw de Wed. den Heer J. van der Zon, ten gevolge eener kortstondige ziekte, en na voorzien te zijn geweest van de II. Sacramenten der Stervenden, DINA IIEEMAN, in den ouderdom van 57 jaren, die gedurende 29 jaren de over ledene heeft gediend. Leiden, Namens Broeders en Zusters, 23 Januarij 1846. C. HEKMAN. Voor de menigvuldige blijken van belangstelling wegens bet overlijden van Mejufvrouw LOUISA SCHIEBROEKWed. den Heer J. van der Zon, be toond, betuigt de Familie der Overledene haren opregten dank. Leiden, 24 Januarij 1846. Langs dezen gebruikelijken weg betuig ik, mede namens alle mijne familie betrekkingen, mijnen welmeencnden dank voor de menigvuldige bewijzen van deelneming, bij de bevalling en den daarop gevolgden dood mijner Echtge- nootealsmede bij bel overlijden van mijn pas geboren Zoontjezoo ruim schoots ondervonden. Leiden, 23 Januarij 1846. C. TIELE. ECHTSCHEIDING. Bij Vonnis der Arrondissemcnts-Regtbank te Legdenin dato den Veertienden October 1800 vijf en veertig, behoorlijk geregistreerd, is het huwelijk tus schen JOHANNES HOOGENSTRAATEN, Bleekerskneclitwonende te Soeler- woudeen CORNELIA van ISENBURG, Dienstbodeverblijf hebbende te Amsterdamop verzoek van eerstgemeldeverklaard te zijn ontbonden met alle de gevolgen bij de Wet bepaald. De Procureur van den Verzoeker Ten deze is kosteloos geprocedeerd.) P. K. DOEFF.

Leydse Courant | 1846 | | pagina 3