LEYDSCHE COURANT. MAANDAG, 26 JANUARIJ. BINNEN LANDSCHE BERIGTEN. 8 mond rondgedragen. De jeugdige Prins, geboren den 22sten Angus- W |H tus 1836, was een lief, veelbelovend kind, dat door deszelfs in- fl li nemende geaardheid aller harten gewonnen had. Geen wonder dus, O De Courant wordt MaandagWoensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt Zaturdag avond uit. De Prijs der Courant is f 13 in het jaar de afzonderlijke nommers worden tegen 10 Centen afgegeven. LEYDEN, 24 Jannarij. Wij vernemen dat de Heer DavidDirecteur van het Fransche tooneel te Amsterdam thans Mej. Georgeseerste Tooneelspeelster in het Treurspel te Parijs, voor eenige voorstellingen aan zijn tooneel heeft verbonden en dat hij liet kunstminnend Publiek de gelegenheid zal aanbieden om het talent dezer beroemde Tooneelspeelster ook op het Leydsche tooneel te kunnen aanschouwen, indien hij eene genoegzame inteekening zal mogen verwerven, in welk geval hij zijne voorstellingen gedurende eenigen tijd om de veertien dagen zou geven. In Frankrijk is, waarschijnlijk ten tijde van de Republiek, eene gravure uitgegeven, geteekend met den naam van Martinet en gegraveerd door Lejcune, waarop men de Hollandsche vloot voorsteltin den winter van 1795door het ijs voor Texel teruggehouden. De schepen worden aangevallen door Fran sche husaren te paard en te voet en door een regiment artilleriewaarvan eenige soldaten door de Hollandsche zeelieden gedood of gekwetst wordendie van hunne schepen zich met het geweer verdedigen, terwijl men in de verte op de ijsvlakte een groot aantal husaren met lossen teugel ziet aanrennen. Deze gravure had tot opschrift: Overwinning op Holland; Pichegru 9 Jan. 1795. In de historische galerij van Versailles ziet men thans nog eene schil derij die dezelfde gebeurtenis voorstelt. Ingewonnen berigten hebben be wezen, dat de geheele voorstelling slechts een verdichtsel is, waarschijnlijk vermaakshalvc uitgevonden. Want nog levende en geloofwaardige personen, als de Vice-Admiraal Tullekendie toen hevel voerde over het fregat Venus en de Heer van der Veldenthans lid van het Hoog Militair Geregtshofdie toen het bevel had op het linieschip Gelderlandverklaren plegtigdat de Franschen aan den Helder niet gekomen zijn over het ijs der Zuiderzee, maar langs ecnen gewonen landweg, en dat niet eenig gevecht, zelfs geene schermut seling tusschen onze schepelingen en de Franschen heeft plaats gehad. Boven dien is het onmogelijk, dat de zee tusschen den Helder en Texel, waar zij zoo diep is en een zoo snelle stroom loopt, ooit door ruiterij en geschut zou kunnen overgetrokken zijn de oudste menschen herinneren zich niet dezelve daar ooit met ijs bedekt te hebben gezienhoewel er soms ontzaggelijk groote ijshrokken worden voorbijgedreven. Intusschen hebben geschiedschrijvers als Thiers, Lacretelle, Mignet, de Engelschman Alisonen de Officier en geleerde Historieschrijver Jomini Franschman van geboortelater in Russische dienst overgegaandeze gebeur tenis als geschiedkundige daadzaak opgegevendoch de Heer de JongRijks archivarius, heeft het eerst hen bondig weerlegd in zijn doorwrocht werk: Geschiedenis van Nederl. Zeewezen. Zie daar hoe men de geschiedenis schrijft, zegt het Journal de La Hayewaaruit wij het bovenstaande ontleenen. De Minister van Finantiën heeft, ter tegemoetkoming aan het hem gebleken verlangen, ter algemeene kennis gebragt, dat, te rekenen van 1°. Februarij hij den StaatsraadAgent van het Ministerie van Finantiën te Amsterdamen bij de Agenten van 's Rijks Schatkist in de verdere hoofd plaatsen der provinciën en te Rotterdamzullen kunnen worden aangevraagd Schatkistbiljettengroot in kapitaal 600en rentende 4 pCt.zoo als die zijn omschreven en daargcsteld bij de wet van 28 April 1834, en zulks legen honderd voor honderd en bijpassing van de loopende renten tot aan den dag der overnemingdat de aldus plaats hebbende aanvragen te Amsterdam voor zooveel die zijn in te willigen, onmiddellijk zullen worden afgedaan, nadat kapitaal en rentevolgens opgave van den voormelden Staatsraad Agent, bij de Nederlandsche Bank zal zijn gestort, en het bewijs dier storting hij hem overgchragt; dat voor aanvragen hij de Agentschappen van 's Rijks Schatkistaanvankelijk alleen de hoofdsom der verlangde Schatkist- bil jetten, tegen voorloopig bewijs, zal gestort worden; in voege dat de belanghebbenden, uiterlijk vijf dagen later, de Schatkistbiljetten hij het betrokken Agentschap zullen kunnen overnemenonder teruggave van het even gemeld bewijs en kwijting der verschuldigde rente, als uit ieder biljet zal komen te hlijkenterwijlingeval de gevraagde Schatkistbiljetten niet rnogten kunnen verstrekt wordende gestorte penningenmede tegen in trekking van het voorloopig bewijs, zullen worden wedergegeven. Te Hoorn, Nymegen en 'sHertogenbosch zijn er concerten gegeven ten behoeve der armen in de eerstgenoemde stad door het Corps Hoornblazers en Zangers en heeft ƒ112, te Nymegen door de muzijkantcn der Stedelijke Schut terij, dat ƒ255, en in de laatstgenoemde stad door een Zanggezelschap, bet geen 274 heeft opgebragt. 's GRAVENHAGE, 23 Januarij. Z. M. heeft benoemd in het Prov. Collegie van toezigt op de Kerkelijke Administratie in Z.-Holland de Heeren Jhr. J. Quarles van Ufford en E. Can- neman. Nog zijn door Z. M. bij vernieuwing benoemd: tot Voorzitter van de Hoofd-Cominissie tot de zaken der Israëlitende Heer J. Henriques de Castro en tot Lid de Heer D. M. Ezechiëls. H Ofschoon de laatst uitgegevcne ziekte-berigten weinig of geene |3 jg| hoop op herstel van den jongen Prins Willem Frederik Nicolaas Al- H B| berteenigen zoon van 's Konings beminden broeder Prins Frederik tfl h der Nederlandenhadden overgelatenwerd de treurige mare van yB H deszelfs overlijdenhetwelk in den afgeloopcn nacht omstreeks 4 ure H H plaats greep, met zigtbare deelneming en aandoening van mond tot H 1 dat 's Prinsen doorluchtige ouders en geheel het Koninklijk gezin E SI door dit bitter verlies in diepen rouw gedompeld zijn. Uit hoofde van het overlijden van Prins AVillem Frederik Nicolaas Albert, zal de Schouwburgop Hoog beveltot nader order gesloten zijn. De ziekte van den jongen Prins heeft H. D. onders en zuster Prinses Louiseverhinderd om tegenwoordig te zijn bij het groot familie-dinerhet welk eergisteren bij IIH. KK. HH. Prins en Prinses van Oranje heeft plaats gehad alwaar ook een Kinderbal voor heden avond reeds was afgezegd. Ten gevolge van het treurige sterfgeval heeft zich Z. K. II. de Prins van Oranje heden ochtend nietzoo als II. D. des Vrijdags gewoon isnaar de Koninkl. Akademie te Delft begeven, en zal H. D. ook morgen, Zaturdag ochtendniet de sedert eenigen tijd door eigen onderzoek bewerkstelligde proeven tot het doen springen van mijnen, in de duinen bij de vlakte van Waalsdorpten uitvoer doen brengen. Men verzekert dat het Hof den rouw zal aannemen voor het overlijden van Prins Willem Frederik Nicolaas Albert, gedurende vier weken, aanvan gende met den dag der begrafenis de twee eerste weken den middelbaren cn de volgende twee weken den ligten rouw. Z. Exc. de Baron S. Dedel bevindt zich beter. De Algemeene Armenvergadering alhierheeftin navolging van het geen in sommige steden van Duitschland met goed gevolg plaats heeft, het plan ontworpen tot eene Vereeniging ten behoeve van den werkenden en dienst baren standmet het doelom den vlijtigen arbeider te gemoet te komen en den tragen tot werkzaamheid aan te sporen. Zij zal geene werkinrigtingen daarstellen, daar de ondervinding de bezwaren beeft leeren kennenwaarmede deze te strijden hebber.maar een waakzaam toezigt over den dienstbaren en handwerkstand houdeneene kostelooze bemiddeling tusschen den arbeider en hem, die zijne dienst van noode heeft verbinden, en alzoo voor hen de gelegenheid opsporen om in wederkeerige betrekking te komen. Voorts zal de Vereeniging in vervolg van tijd onderscheidingen toekennen aan degenen in den dienstbaren- en handwerks-standdie door trouw en ijver hebben uitgemunt, als een gepast middel ter bevordering van vlijt en orde. De jaarlijksche toelage is bepaald op minstens één gulden voor een ge woon lid, en is voor Donateurs en Donatrices eene jaarlijksche bijdrage van niet minder dan dat bedrag vastgesteld. De Commissie bestaat uit de Heeren Mr. F. G. A. Gevers Deynoot, Presid., J. Dona, C. J. SchiefbaanJ. G. Iliiger cn B. A. de Pinto, die, zoo spoedig er van eene genoegzame deelneming is geblekenzal overgaan tot de regeling van al hetgeen tot eene onmiddelijke in werkingbrenging gevorderd wordt, en bij wie men zich tot het bekomen van de reglementen en verdere inlichtingen kan vervoegen. Uit een slaat van ontvangsten over geheel Nederlandsch Indië over 1845 blijkt, dat deze geraamd zijn op 77,858,428, (in 1834 beliepen dezelve nog slechts 48,099,034). Onder de ontvangsten zijn de inkomsten van Sumatra tot 2,400,202 uitgetrokken. Werkelijk wordt in Indië ontvangen 49,555,177: het verschil tusschen de

Leydse Courant | 1846 | | pagina 1