LEYDSCHE COURANT. 1846. VRIJDAG, 23 JAINÜARJJ. N°. 10. BINNENLANDSCHE BERIGTEN. De Courant wordt MaandagWoensdag en Vrijdag uitgegevenDie van Maandag komt De Prijs der Courant is f 12 in het jaar; de afzonderlijke nommers worden tegen 10 Centen afgegeven LEY DEN 22 Januarij. De op gisteren gebonden algemeene Collecte ten behoeve der gesubsidieerde armen alhier, heelt opgebragt 4,315.28Behalve het opgegeven bedrag is nog nader ingekomen de som van f 50voortspruitende uit eene gehoudene verloting van handwerken, op de school van Jufvrouw Maritz. Gedurende het jaar 1845 zijn in de Stads Waag gewogen 290,633 Ned. ft Boter en 37,766 Ned. ffi Kaas. Het berigt in het Handelsblad van den 21sten dezerdat den 9den Febr. de overdragt van het Rectoraat zou plaats hebbenis niet van voorba righeid vrij te pleiten daar de benoeming van den niouwen Rector nog niet ter kennis is gekomen van den Academischen Senaat. In onderscheiden streken van ons vaderland heeft men reeds Ooijevaars gezien, den 13den reeds bij Breda. Men wil daaruit afleiden, dat men geene zware koude meer te vreezen heeft en een vroeg voorjaar op handen is. Ook in Engeland is de winter zeer zacht; zelfs nog zachter dan bij ons, daar een berigt uit Worchester meldtdat in den omtrek van die plaats on derscheiden lentebloemen reeds bloeiden, en bij Martley 4 perenboomen bloesem haddenvan welke een reeds begon te zetten. De trekvogels waren daar reeds wedergekomende merels paardende raven maakten nesten en de vledermuizen vlogen in de schemering. De Boekhandelaar K. van Hulst te Kampen, is van het tegen hem ge slagen vonnis in hooger beroep gekomen. De Baron S. DedelGezant te Londenvóór eenigc dagen in de Resi dentie aangekomen, is wegens gevatte koude zoo ernstig ongesteld, dat men de gevolgen daarvan met bezorgdheid te gemoet ziet. Het Journal de La Haye meldt, dat het berigt van de Nieuwe Rott. Courdat de Fransche Regering hare bemiddeling aan de kabinetten van 's Gravenhage en Brussel had aangebodenvan allen grond ontbloot is. In de Staats- Courant van heden leest men De door de Staats-Courant medegedeelde berigten omtrent de onteigenin gen ten behoeve van den ijzeren spoorweg van 'sGravenhage naar Rotterdam, zijn door sommige dagbladen niet juist begrepen. In de Staats-Courant is gemeld gewordendat de werkzaamheden tot aanleg van genoemden weg eerstdaags eenen aanvang zouden kunnen nemen, vermits met den laatsten eigenaardie door eene ./weigering van den afstand zijner gronden het maken der werken nog zou hebben kunnen belemmeren, thans ook eene schikking was getroffen. Dat berigt was geheel overeenkomstig de waarheid. Wel zijn er met de eigenaren van 5 percelen onder Delft nog regtsgedingen aanhangig doch geen dezer eigenaren kan door de weigering om in eene schikking te treden, bet maken der werken en de exploitatie van den spoorweg verhinde ren. Door eene met de Regering der stad Delft aangegane overeenkomst, is bet leggen van eene hulp- of noodspoor mogelijk gemaakt, waardoor drie der bedoelde eigendommen, hangende de procedures, omgereden en zoo lang ge meden kunnen worden terwijl de beide overigen zoodanig gelegen zijndat men door andere hulpmiddelen in staat zal wezenom tot aan de beslissing van het geding over deze percelen, geregeld in de dienst te voorzien. 's GRAVENHAGE, 21 Januarij. De zoon van Prins Frederik blijft voortdurend in zorgelijke omstandighe den. Z. M. de Koning en onderscheiden leden van het Koninklijk gezin heb ben den jeugdigen lijder bezocht. De Minister van Finantien gelet hebbende op eene missive van Zijne F.xc. den Minister van Koloniënvan den 27sten October 1845daarbij over leggende eene opgavebevattende de voortbrengselen der Nederlandsche West- Indische eilanden en der Kust van Guinea, in genoegzame boeveelheid voor handen om daarvan een gedeelte naar het Moederland uit te voerenheeft, bij resolutie van den 8slcn Januarij ,jl.aan de daarbij betrokkene Heereu Arrondisscments-Directeurs der directe belastingen, in- en uitgaande regten en accijnsen te kennen te geven 1°. dat de bovenbedoelde voortbrengselen bestaan uit de hierna vermelde artikelenals a. voor Curasaouit zoutcochenillebchen-olicpita-vlasaloë-gom oranje-appelen en zure limoenen b. voor Bonaire: uit zout, Brazilië-, pok- en brandhout, cochenille, behen-olie, aloë-gom en pita-vlas; c. voor Aruba uit kalk d. voor St. Eustatiusuit suikerrum en tras e. voor de Kust van Guineauit elefants-tanden hypopotamus-tanden apenhuiden, palm-olie, gom, milio (Turksch koren), oraatjes (ground nuts), peper en droogerijen (in diverse soorten); 2°. dat de vrijdom van inkomend regt, onder de bepalingen aan de voort brengselen van 's Rijks Overzeesche bezittingen toegekend, niet aan de in liet lste lid dezer vermelde producten moet worden verleend dan na overlegging van een certificaat van den Gezagvoerder der voormelde eilanden, en voor zoo veel de Kust van Guinea betreft van den Gouverneur aldaar, houdende, dat die producten werkelijk voortbrengselen zijn van de Nederlandsche bezittingen, te welken einde aan dc belanghebbenden een termijn von 6 maanden kan worden verleend binnen welken zij zoodanig certificaat zullen moeten over leggen en tot den afloop waarvan de voor de inkomende regten te stellen cautie moet blijven bestaan; zullende na dien tijd, bij gebreke van het be doelde certificaat, de regten ingevorderd moeten worden, voor zoo verre die volgens de algemeene bepalingen van het tarief verschuldigd zijn. Z. Exc. Mr. P. D. E. Mac-Phersonsedert weinige weken Gouverneur van het Hertogdom Limburg, is den 19den dezer te Maastricht overleden. Tot tijdelijke waarneming van zijne betrekking is benoemd, Jhr. W. L. J. B. Liedel de Welllid van de Gedeputeerde Staten. 22 Januarij. Nopens den toestand van den Zoon van Z. K. II. Prins Frederik der Neder landen is heden morgen uitgegeven het volgende tot algemeen leedwezen on gunstige ziekteberigt »De verschijnselen van de hersenaandoening vertoonen zich weer heviger; de toestand wordt zorgelijker." De deelneming in den toestand des jeugdigen Prinsen is zeer groot; te meer, als men overweegt, dat de lijder thans de eenige Zoon is van HH. HK. HH. Prins en Prinses Frederik. Men hoopt inniglijk, dat de Vorstelijke Ouders mogen gespaard worden voor de herhaling van eenen noodlottigen slag, die Hen in den jare 1834 getroffen heeft, bij het smartelijk verlies van hunnen toenmaligen eenigen ZoonPrins Nicolaas Karei. Heden middag zijn aan de aanwezige Leden van de Tweede Kamer der Staten-Generaal rondgedeeld de raming der ontvangsten en uitgaven van geheel Nederl. Indië, voor het jaar 1845. Daaruit blijkt, dat de producten dit jaar kunnen opbrengen f 34.691,031. Het excedent van het Indisch dienstjaar 1845 wordt geraamd op 10,838,846. De verkoopprijs der Koffij wordt geraamd op 22 ets. per half Ned. {CSuiker op ƒ35.00 de 100 Ned. ftThee 73 ets. per half Ned. f£, enz. Ook voor het jaar 1846 zullen wederom even als in vroegere jaren, subsi- diën ten behoeve der West-Indische eilandenuit de Oost-Indische geldmid delen behooren te worden verleend. ROTTERDAM, 21 Januarij. Met zekerheid kunnen wij thans meldendat de Nederl. Stoomboot-Maat schappij in onderhandeling is over den aanbouw eener ijzeren stoomboot, be stemd ter bevaring der groote rivieren van Borneo, terwijl behalve de thans reeds op stapel staande ijzeren stoomboot de Onrustop het etablissement te Fejenoord, nog een dergelijke met de archimedische schroef in aanbouw zal komenmede bestemd voor de dienst in Oost-Indië. In den afgeloopen nacht ontstond aan het einde van het Nicuwewerk, in de Kiewitsweide even buiten deze stad, maar onder de gemeente Delfsha- venbrand in een houtzaagmolen, toebehoorende aan den Heer Valkenier. Aangeblazen door den hevigen wind, die eerst uit het zuidwesten woei; later meer zuidelijk keerde, vernielden de vlammen, in weerwil der van alle kanten toegesnelde brandspuiten, maar welke, uit hoofde der afgesloten lig ging der gebouwen, weinig hulp konden aanbrengen, weldra dien molen, alsmede de nevensstaande woningenloodsen enz. Men verneemt dat onze stadgenootde Wel-Ed. Zeer Gel. Heer M. A. de Jongh Jr., Litt. Hum. Dr., Phil. Thcor. Mag., voormalig kweckeling der Utreehtsche lloogcschoolbenoemd is tot Docent aan het Gymnasium te Zalt- ISommel.

Leydse Courant | 1846 | | pagina 1