LEYDSCHE COURANT. WOENSDAG, 21 JANUARIJ. BINNENLANDSCHE BERIGTEN. BUITENLANDSCHE BERIGTEN. De Courant wordt Maandag, Woensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt Zaturdag avond vit. De Prijs der Courant is f 12 in het jaar de afzonderlijke nommers worden tegen 10 Centen afgegeven LEYDEN20 Januarij. Gisteren is alhier de 51sle vei jaardag van II. M. de Koningin op de gebrui kelijke wijze gevierd. Op den 29stcn dezer maand zal voor het Provinciaal Geregtshof van Zuid-IIolIand behandeld worden de zaak van Hendrik Hendriksenook ge naamd Janssen, Jan de Lal' en Cornelis van Staay, de eerste beschuldigd van diefstallen in een onbewoond gebouw door middel van een' valschen sleutel de tweede en derde ter zake van diefstal bij nacht door meer dan één persoon in een onbewoond gebouw, en dé eerste beschuldigde daarenboven ter zake van medepligligheid aan laatstgemelden diefstal, door den tweeden en derden bij te staan en te helpen in het bedrijven van denzelvcn. Het openbaar minis terie zal worden waargenomen door den Adv.-Gen. Mr. La Grappe DOminicus en als verdedigers zullen optreden Mr. Gaan en llr. van de Kastecle. De dief stallen zijn gepleegd in de Fabrijk van de Heeren Weiland en de Fremery, Zoutzieders alhier, bij wie de tweede en derde beschuldigden in dienst waren. 's GRAVENHAGE, 20 Januarij. Den 17den l,eeftnamens H. M. de Koningin, weder eene belangrijke uit- decling van kleedingstukken, mondbehoeften enz. plaats gehad aan ceri groot aantal behoeltigen te Scheveningen. Mevrouw Maas, directrice van de door II. M. opgerigte en voortdurend in bescherming genomen naaischoolheeft die uitdceling bewerkstelligd. Men verneemt dat Z. Exc. de Belgische Minister aan bet Nedcrlandsche Hof, gisteren bezoeken heeft afgelegd bij Z. M. den Koning en HH. KK. HI1. de Prinsen. Sedert eenige dagen bevindt zich de tienjarige Zoon van Z. K. II. Prins Fredcrik der Nederlanden vrij ernstig ongesteld, ten gevolge cener zenuwzin kingkoorts. Ofschoon de berigten heden morgen vrij gunstig waren, blijft echter de toestand des jeugdigen lijders, uit hoofde van den aard der ziekte, niet zonder zorg. In het heden uitgegeven ziekte-berigt wordt gemeld, dat er, schoon de ziekte nog een geregelden loop houdt, vrees bestond voor ontsteking in de her senen. Burgemeester en Wethouders dezer stad hebben ter kennis van de in gezetenen gebragt, dat door de artillerietroepen, in garnizoen te Delft, op den 21, 22 en 23s,en dezer, in de vlakte van Waalsdorp, scherpschoten met bet geschut zullen worden gedaan, en dat alzoo de duinen, in de rigting van Wassenaar, als onveilig moeten worden beschouwd. - Het berigt, dat heden door eenige Belgische dagbladen wordt medege deeld, als zouden bereids nieuwe onderhandelingen tusschen Nederland en België begonnen zijn, meent men op goede gronden te kunnen tegenspreken. GOUDA, 15 Januarij. Gisteren werd alhier in de St. Janskerk het orgelconcert en militaire har monie gegevengeheel ten voordeele van de algeineene armen ter dezer stede. Het nicuwelings opgerigte corps muzikanten der dienstdoende stedelijke schut terij mogt, bij de uitvoering der verschillende gedeelten hunner militaire har monie den bijval der welgezinden in ruime mate inoogsten. Dit corps doordrongen van dankbaarheid jegens den Heer Nieuwenhuizen, van Utrecht, die hen door het bespelen des orgels zoo waardiglijk in de bereiking van hun weldadig oogmerk had geschraagdhragt hemten blijke daarvandes avonds eene fraaije serenade. UTRECHT, 17 Januarij. Gisteren avond is tusschen Waarder en Nieuwerbrug een rijtuig waarop de Heer Baumann, likeurstoker te Bodegraven en zijne vrouw zich bevonden, in een Molenvliet gestorten hebben beiden hun' dood in het water gevonden bet paard is er nog levend uitgehaald. ZWOLLE, 16 Januarij. Het heeft Z. M. behaagd, bij rescript van den 15(len dezer, nog 3 aandee- len te nemen in de Zwolsche stoombootmaatschappij, elk van 1000, zoodat Z. M. thans houder is van 5 aandeelen. De Provinciale Staten van dit gewest hadden in derzelver gewone zitting van 1845, op voorstel van den lieer Staatsraad Gouverneur, bet belangrijk besluit genomen, dat eene gebcele opneming van den staat der waterleidin gen en waterlozingen in dit gewest, alsmede van de geschiktste middelen om dezelve te verbeteren, zoude plaats hebben. Zoodra de benoodigde fondsen beschikbaar zijn gesteldhebben Heeren Gouverneur en Gedeputeerde Staten een bekwaam deskundige opgespoord, aan wien deze belangrijke werkzaamheden zouden kunnen worden opgedragen. De bedoelde gewigtige werkzaamheden zullen den lslen Februarij aanstaande aanvangenen men mag vertrouwendat daarvan de gezegendste gevolgen voor dit gewest te wachten zijn. Alhier hebben zich eenige werkbazen vereenigd tot het oprigten eener maatschappij van ouderlingen waarborgom hen diehetzij door ongesteld- heidhetzij door ouderdom niet in staat zijn in het onderhoud van zich zei ven en van hunne huisgezinnen te voorzien, tegemoet te komen, en om het lot van achtergebleven weduwen en weezen door eene jaarlijksche ondersteu ning te verzachten. De Commissie heeft reeds de volgende bepaliggen vast gesteld Tot vorming cener kas zal vooreerst ieder lid gehouden zijn van elke aan neming die hij doet5 pCt. in de kas der vereeniging te stortenvervolgens zal door ieder lid als jaarlijksche contributie f 2 worden betaald. Er zal eene wekelijksche bijeenkomst gehouden wordenwelke zal toegewijd zijn aan de beoefening van datgene, wat wetenschappen en kunsten aanbieden ter bevordering der onderscheidene handwerken. O]) die bijeenkomsten mag geen sterke drank gebruikt worden. Naar gelang de kas zulks zal gedoogenzul len er boeken en werktuigen voor de vereeniging aangekocht en uitdcclingen gedaan worden aan knechten, die in hun werk wonden bekomen, waardoor zij een tijd lang in het verrigten van hunnen arbeid verhinderd worden. Aan knechten, die vele jaren bij denzelfden meester zijn werkzaam geweest, zul len geldelijke belooningen worden uitgereikt. GRONINGEN, 13 Januarij. Men verneemtdat de approbatie van bet plan van het nieuw te stichten akadeiniegebouw dezer dagen ingekomen is, en dat alzoo die zoo gewigtige als lang verlangde en noodige verbetering nu stellig zal plaats vinden. Het te genwoordige Akademiegebouw met de daarbij behoorende tuinen, Prolessoren- woningenenz., stelt eene uitgebreide oppervlakte daar; en, naar men van het ontwerp weetzal het nieuwe gebouw zoo door geschiktheid als door sierlijkheid uitmunten. Het reeds voor jaren ontworpen plandat sedert door onderscheidene deskundigen werd herzien en verbeterdis van een onzer stadgenooten afkomstig. TILBURG, 18 Januarij. In het gehucht Kraaiven, nabij deze stad, is in den nacht van Woensdag op Donderdag, de huizing, schuur en verder getimmerte afgebrand van den Fabrijkant in Lakens den Ileer P. van Geloven; de gebouwen waren wel tegen brandschade verzekerd, doch door het gebeurde verliezen een aantal huisgezin nen gedurende geruimen tijd hun middel van bestaan. VEREENIGDË STATEN. NEW-YORK, 1 Januarij. De onderscheiden wetten betrekking hebbende op de inlijving van Texas zijn nu door de beide Huizen van het Congres bepaald aangenomen bij dat der Vertegenwoordigers met 141 tegen 66 en van den Senaat met 21 tegen 13 stemmen zoodat die zaak thans haar beslag beeft. Overigens loopen in de beide buizen de beraadslagingen meestal over de lankwijlige Orcgon-quaestie. DENEMARKEN. KOPENHAGEN, 10 Januarij. De bevolking van ons land bedraagt 1,350,327 zielen. Uit Reikiavik, op Ysland wordt van 3 November gemelddat de uit barstingen van de Ilekla nog steeds voortduurden en al meer en meer in he vigheid toenamen de aschregen bleef steeds zeer hinderlijk. GRIEKENLAND. ATHENE, 31 December. De troonrede van Z. M., waarvan wij reeds melding hebben gemaakt, is vrij uitvoerig geweest; doch bevat voor het buitenland niet veel belangrijks.

Leydse Courant | 1846 | | pagina 1