KENNISGEVING. LETDSGHË SGEOUWBURGr. old en bit ate*. 10 Januarij. De Hullandselie Spoorweg-Maatschappij welke reeds vergunning tot aanleg van een' spoorweg heeft verkregen voor de provinciën Groningen en Drenthe, heeft zich ook tot onzen Groothertog gewend, om eencn spoorweg te mo gen aanleggen, welke van Groningen over Dell/.ijl en heer tot hier, en van hier tot Breinen zou loopen. Het benoodigde kapitaal zou reeds voorhan den zijn. BIGELllffD. LONDEN, 14 Januarij. De Koningin heeft gelast de papieren dor Stuarts en der staatslieden van hunnen tijd openbaar te makendeze papieren bevinden zich in het bezit van II. M. In 1845 zijn in deze stad 276 huizen afgebrand en 431 gedeeltelijk vernield; in het geheel woedden er 707 branden en verloren 17 menschcn daarbij het leven. Ilct postkantoor alhier heeft bijna 1600 personen in hare dienst tot be stelling der brieven. De Times een overzigt van de inkomsten van het afgeloopen jaar be vattende, zegt dat hetzelve over het geheel eene voldoende uitkomst oplevert. Ofschoon het eene vermindering van meer dan. een half millioen over het jaar doét zien, vergeleken met het laatste van 1844. levert die vermindering geen bewijs van teruggang in de algemecnc welvaart. Met uitzondering van 165,000 in de propertj-tax en 35,000 in de kroonlanden, komt de ge- heele vermindering in de tolregten voor. De reden hiervan is in de groote- lijks verminderde inkomende regten. Nog beeft er geen genoegzaam tijdver loop plaats gehad voor de gewone werking van vermeerderden invoer ter goed making van het te kort, dat natuurlijk het oogcnblikkclijk gevolg van zoo groot eene vermindering van regten moet wezen. Doch wanneer men tot de posten, waarop vermeerdering is, overgaat, ziet men daarin onbedriegelijke teekenen van grootere handelswerkzaamheid en eene verlietcring van den toestand des volks. Over de accijnsen is er eene ver meerdering van 17,000 over het zegel van 540.000 over de taxes van 7,000 de posterijen hebben hare zuivere inkomst met 56,000 vermeer derd en onder de verschillende inkomsten is er eene vermeerdering van 569,000 Het thans afgeloopen kwartaal met vroegere vergelijkende, is de algemeene uitkomst een vermeerderd verbruik van veraccijnsbare artikelenwaaruit blijkt een verbeterde toestand der bevolking in het algemeen, een levendige handel en meerdere goedkoopte der ingevoerde mondbehoeften. In dezen toestand der staatsinkomsten kan Sir Robert Peel zijne behoudende tegenstanders zonder veel vrees onder de oogen zien. Daar er een batig over schot is in elk voorwerp, hetwelk als aanwijzing der welvaart van het land genomen kan worden, kan zjjn voorslag tot intrekking der korenwetten op geene redelijke gronden worden bestreden. Zelfs wanneer men de dobberende en onzekere regtendie onder het tegenwoordig stelsel uit den invoer van granen getrokken worden, als een wettige bron van staatsinkomst beschouwt, zoo is die inkomst gewoonlijk van niet genoegzame grootte, om ecnige rede lijke bezorgdheid over het laten varen daarvan te wekken. De linantiën des lands zijn te bloeijend om eenigen hinder te lijden van het afschaffen cener belasting, die het eene jaar een millioen en het andere niets kan opleveren. Naar Brasilie is voorleden weck onder zeil gegaan de Penguin onder an deren aan boord hebbende den Ncderlandschcn Consul aldaar, den Heer Eronder a Brandis. FKMKRMH. PARIJS, 15 Januarij. Maandag is in den ouderdom van 87 jaren overleden de Baron Zangiacomi, Pair des Rijks en President van het Hof van Cassatie, die tot den laatsten dag van zijn leven in zijne onderscheidene betrekkingen met jeugdigen ijver werk zaam was. Er is te Oran aangebragt een allerzeldzaamst dier, voor onzen Planten tuin bestemd en door de Arabieren Aroni genoemd. Het heeft de hoogte eener hinde, donkere kleur, op het hoofd tot een komende, uitgeholde en naar achteren gebogen hoornsnekborst en knieën met eene dikke bos haar bedekt. Het leeft op de hoogste toppen der bergen. BEIifflIE. ANTWERPEN, 15 Januarij. Een verslag over den tarieven-oorlog in het Prov. Antw. Nieuwsblad eindigt aldus: Jahet is al erg genoegdat de twee natiën elkander vijanden noemen en als dusdanig behandelenmaar het ergste van al zou wezendat deze twist eene blijvende staat van zaken werd. Er is overigens een zeer eenvou dig middel voorhanden, niet alleen om den tarief-oorlog te beëindigen, maar ook om de vernieuwing van denzelvcn met andere volken te voorkomen. Dit middel bestaat slechts in het wegnemen van de oorzaak der ongelegenhe den in welke wij ons thans bevindenen deze oorzaak is geene andere dan de wet van 21 Julij 1844, waarbij de differentiële regten werden daargcsteld en ingevoerd. De afschaffing dier wet zou voor ons geene opofferingmaar wel eene zegen zijn; want zij heeft noch koophandel, noch nijverheid, noch scheepvaart begunstigd, maar integendeel vele belangen gekrenkt en bcna- deed. Men schaffe dus deze tot niets deugende wet af, dan is het kwaad tot in den wortel uitgeroeid cn den oorlog geëindigd. STA®S ÏBEftSGT. r- BURGEMEESTER in WETHOUDERS der Stad LEYDEN, in overweging genomen hebbende, dat olschoon de Ingezetenen dezer Stad, bij gelegenheid der gewone Win ter-Collecten voor de verschillende Godsdienstige gezindheden, welke zulks behoeven hunne weldadigheid op eene buitengewone wijze heb ben doen blijken, evenwel de schaarschhcid en daaruit voortvloeijende duurte der levensmiddelen, in een tijd van minder algemeene bedrijvigheid, het voor- uitzigt heeft doen. geboren worden't welk reeds tot eenen zekeren graad van wezenlijkheid is overgegaandat de behoeften der arme en minvermogende Ingezetenen meer en meer klimmen zullen, en de middelen voor algeinecnen onderstand ontoereikende worden En in aanmerking nemende de verpligtingenwelke op het Stedelijk Bestuur rusten, oinin vcreeniging met de verschillende Armbesturen, de geschikste middelen bij tijcis in het werk te stellen, tot leniging van het lot der min be deelde Stadgenooten maar ook tevens lettende op de nimmer beschaamde uitkomsten van vroegere oproepingen, tot krachtdadige medewerking van de zijde der meergegoeden in overvloedige blijken van liefdadigheid; Hebben besloten en besluitendat langs de huizen der Ingezetenen zal plaats hebben eene Algemeene Collecteop Woensdag den 21slen Januarij aanstaande's voormiddags ten tién ure, bij plegligen omgang door de Le den der Regering, de Leeraars, Ouderlingen, Diakenen en Armbezorgers der Godsdienstige grzindheden, welke uit Stads kas worden gesubsidieerd, met eene opene schaal. Burgemeester en Wethouders vleijen zich dat de pligtmatige waardering der voorregten, welke, naar het vrijmagtig bestuur eener wijze cn liefderijke Voorzienigheid, het deel geworden zijn der meer gegoeden, op hunne harten eenen zegenrijken invloed zal uitoefenen, die zich op de onbekrompenste wijze, bj de bepaalde plegtige algemeene inzameling, in milde offers zal doen kennen. En zal deze Kennisgeving op de gebruikelijke wijze worden openbaar gemaakt. Aldus gedaan bij 11. II. Burgemeester en Wethouders der Stad Leyden, op den 16Jcn Januarij 1846. DU RIEU, Ter ordonnantie van dezelve, v. PUTTKAMMER. Z. M. heelt onder anderen benoemd bij het Classicaal Bestuur van l.ey- den, tot leden Dss. C. Boon, Th. Dr. Ie Sassenheim, E. A. Brunner te Oude Wetering, en den Iloogleeraar N. C. Kist, Ouderling te Leyden; tot Secundi Dss. J. J. Sluiter te Voorschoten, G. van den Berg te Leymuidenen den Hoogleeraar Mr. II. W. Tydeman Ouderling te Leyden. VLISSINGEN, 14 Januarij. Heden werd door den Breeden Kerkeraad dér Nederdaitsche Hervormde Gemeente, ter vervulling der vacature, veroorzaakt door het vertrek van Ds. J. II. Bösken naar Utrecht, het volgend twaalftal van predikanten geformeerd, als: DD. II. Gann Dunn, te Scheveningcn P. N. Zijnen, P. Jz., te Ter Heyde aan Zee; C. A. Kam, te Oost- en AVcst- Souhurg; J M. Looiste BabylonienbeoekA. J. Molenaar, te Beest; J. G. Wanrooy, te Stad aan 't Haringvliet; F. C. Tan den Ham, te Veenéndaal; G. Alt.ing Bösken, te Waddinxvcen; J. C. Hentzepetër, te Berkel; A. Ton- kens. te Oostv.olde; IV. Beets, te Heemstede, en M. Was, te St. Maartensdijk; de twee laatsten bij overstemming tegen Ds. J. P. Ilasebroek, te. Breda. Heden beviel zeer voorspoedig van eene DOCHTER, C. S. J. S. VAN GENNEP, geliefde Echtgenoot van Leyden, 16 Januarij 1846. J. II. EICfIMAN. Heden overleed na voorzien te zijn van de Sacramenten der stervenden, in den gezegenden ouderdom van 90 jaren en omtrent 10 maanden, Mejufvrouw LOUISA SCtlIEBROEK, Weduwe den Heer Jan van der Zon. N. KOOT, Leyden, C. KLAVERWYDEN, 16 Januarij 1846. C. VQLLEBREGT. Executeuren Testamentair. Strekkende deze tot Kennisgeving aan Vrienden en Bekenden zoo binnen als builen de Stad. Heden overleed mijn jongste Zoontje DAVID LOUIS, mij op den 7Jcn Ja nuarij II. geboren. Leyden, 17 Januarij 1846. C. TIELE. Eenige Kennisgeving. Heden overleed na een langdurig lijden in den ouderdom van 56 jaren onze innig geliefde Móeder B. E. SOLNER, Weduwe van den Heer E. Waar- denburgin leven Rector der Latijnsche Scholen te Arnhem. II. WA AR DEN BURG, Leyden, J. L. G. WAARDENBURG, 14 Januarij 1846. C. M. WAARDENBURG. Onder Directie van J. 11. HOEDTMaandag 19 Januarij 1846: Stephen of de Zoon van den MannelingTooneelspel in 3 Bedrijven cn een Voorspel. Nooit alhier vertoond. Gevolgd door ekj oude Kopiist, Blijspel met Zang. In vele jaren niét verleend. .-•** Aanvang ten ZES ure. nj

Leydse Courant | 1846 | | pagina 3