kieseh beid van het vraagstuk, als wegens den eerbied, aan de Doorluchtige persoric verschuldigd, welke het daarbij geldt. 11. M. heeft den wensch om een huwelijk te sluiten, nog niet geuit. De Ministers hebben gemeend, dat gevoel in haar hart niet te moeten opwekken. Als H. M. dit zal willen, als zij den persoon, met wien zij oen huwelijk zal willen sluiten, zal hebben aangewezeneene aanwijzingwelke zij tot nu toe niet beeft gedaandan zullen de Ministers, handelende als getrouwe ridders en als lieden van eer, aan de Cortes daarvan kennis komen gevenzoo als de staatsregeling dit voorschrijft. - ;De Infant Don Enrique, wiens manifest aan de natie wij iii onze vorige mededeelden, heeft van de Regering bével ontvangen, om uit de hoofdstad binnen tweemaal 24 uren naar Ferrol te Vertrekken, waar het schip ligt waarover hij bevel voerten daar nadere orders af te wachten. OOSTENRIJK. WEENEN, 7 Januarij. De Keizer van Rusland is den 6Jen dezer te Bielitz op den weg naar Krakow aangekomen, en werd er door den Aartshertog Ferdinand ontvangen. Van daar reisde' de Aartshertog met den Keizer mede tot Podgorczewaar zij van elkander scheidden. De Keizer trok naar Krakowen de Aartshertog nam den weg oostwaarts naar Lcmberg of Leopoldde hoofdplaats der Provincie Gallicië. PRUISSEN. BERLIJN, 9 Januarij. De Pruissische Regering, welke ditmaal een' Protestantschen Bisschop te Jerusalem moest benoemen, heeft als zoodanig gekozen den voormaligen Is raëliet den Heer Belsonthans zendeling en predikant der Anglikaansche kerk alhier. Te Halle heeft den Sd60 eene conferentie plaats gehad van de gezament- lijke kerkelijke besturen aldaar, en is daarop bepaald aan de Berlijnsche Synode te verzoeken, een nieuw hoogst eenvoudig en kort geloofsformulier op te stellen, volgens hetwelk ieder Evangelisch belijder zijne geloofsovertuiging kon uitspreken. Zoo dit niet geschieddezouden zij zich genoodzaakt zien zich van de kerk af te scheiden. De speelbank te Kötben hééft weder een slagtoffer gemaakt. Een boek houder bij de bank van leening te Bronswijk, die eene reeks Van jaren met de onwrikbaarste eerlijkheid zijn post had waargenomen werd met eene be langrijke som gelds naar Berlijn gezonden, om dezelve tegen andere munt soorten te verwisselen. Nadat'hij een goed gedeelte van het ingewisselde geld gezonden had, schreef hij, dat hij onderweg ziek geworden was, en met het overige, zijnde eene som van 6,000 a 8,000 th., nog niet komen kon. Men zendt hem een anderen ambtenaar na, die hem echter nergens aantrelt, maar hoort, dat hij met eene aanzienlijke som gelds vertrokken was. Aan vankelijk vreesde men, dat hij in handen van roovers of moordenaars gevallen wasdoch later kwam de waarheid aan den dag hij had dit geld ver speeld. De ongelukkige laat vrouw en kinderen achter. FRANKRIJK. PARIJS, 13 Januarij. De Prinsessen van Nemours en Coburg verkeeren wederom in gezegende omstandigheden. Er wordt thans hoven op de sterrewacht alhier een werkkabinet voor den Heer Arago gebouwd, welks muren en zoldering van kristal zijn. Het moet in de maand Mei gereed wezen. De vrees die men had gekoesterd, dat de 140 millioen fr. welke be stemd waren voor de versterking van Parijs, op lange na niet toereikend zou wezen, om die werken te voltooijen, heeft zich niet bevestigd, daar niet alleen die som daarvoor genoegzaam geweest is, maar ook nog verscheiden millioenen van dezelve tot andere wélken besteed zijn. Men beweert, dat de tarieven-strijd, welke lusschen Nederland en Belgie wordt gevoerdniet onvérschillig door onze Regering wordt aangezien, en dat het zich heeft aangeboden, om als bemiddelaar optelreden, ten einde dc zaken tut een gewenscht vergelijk te brengen. Dezer dogen hebben de Israëlitische Consistoriën te Metz, Nancy en Straatsburg in laatstgenoemde stad eene vercenigirig gehouden waarop be paald is, om een verzoek aan de Regering te doen, ten einde al de Rabbijnen van Frankrijk in eene zekere plaats mogten hijeen komen, om over dc verbe teringen te beraadslagen, welke in de Israëlitische ceredienst zouden kunnen worden ingevoerd. Eergisteren morgen ten zes ure werden de bewoners van het vlek Ba- rentin door een vrceselijk geraas uit hunnen slaap gewekt; de brug stortte namelijk in, welke de twee einden der vallei vereenigde en daar voor den spoorweg van Rouaan naar Havre was aangelegd, In weinige oogenblikkcn was het kunststuk, dat meer dan twee jaren arbeid vereischt had, niets dan een puinhoop. Deze brug, welke door zeven en twintig bogen van vijftien ellen breedte en dertig ellen hoogte ondersteund werd, was eerst sedert acht dagen voltooid. Gelukkig heeft men bij dit onheil geene menschenlevens te betreuren, maar de schade voor de spoorweg-maatschappij is aanzienlijk; men schat die op één millioen 300,000 francs, zonder mede tc rekenen, dat die spoorweglinie nu gedurende twee maanden nog niet geopend kan worden. Uit Fecamp wordt, gemeld, dat de haringvisschcrij aldaar dit jaar schaarsch is uitgevallen. DYON, 8 Januarij. In het naburige dorp S'. Maurice sur Vengeanne, heeft een paar echtgcnoo- ten met dertien kinderen, den 3(len dezer den vijfenzeventigsten jaardag vin hun huwelijk in volle gezondheid en blijmoedigheid gevierd, lil dié zelfde gemeente, wier bevolking 550 zielen bedraagt, zijn er eerdaags nog twee gouden brniloften op handen en leven een dozijn Tachtigers. BELGIE. BRUSSEL, 13 Januarij. De Moniteur deelt heden een tweede koninklijk besluit mede, uit krecht van hetwelk de regten op verschillende Ncderlandsche voortbrengselen ver hoogd worden Art. i. Door wijziging van het tarief der iii- en uitgaande regten zijn voorloopig aan de hieronder aangeduide regten onderworpen de goederen, uit de Nederlanden of Ncderlandsche bezittingen in de Ooslindiën ingevoerd. Hierop volgt eene opgave van de verhooging der regten op boter, hout, koffijkaneel, paarden, tin, specerijen, hooi, kaas, indigo, piment, visch, peper, ruwe suiker, tabak, thee en lijnwaad; waarna liet besluit verder luidt: Art. 2. De Nederlandsche zeeschepen zijn, wat het tonnengeld aanbelangt, gerangschikt onder de derde klasse, en onderworpen aan de bepalingen van arttkel 295 der algcmcenc wet van den 26 Augustus 1822 (officieel dagblad n°. 38). :r Art. 3. Wij behouden ons voor de door het tegenwoordig besluit gevestigde buitengewone regten te doen opheffen of wijzigen, Wanneer de oorzaken welke ze hebbenuitgelokt, geheel of gedeeltelijk zullen ophouden. Bij deze wet worden het hout, de paarden, het tin, dc kaneel en het hooi getroffen met eene verhooging van 100 pet,, de visch met 50 tot 100, de koffij 33, de specerijen 33; de Varinas-tabak wordt de 100 N. p. verhoogd van 25 fr. tot 52, de Porto-Rico, Hanavah, Colombie en Orehóque-labak van 17,50 tot 24, St. Domingo-tabak en die van de groote Oost van 15 tot 22, tabaksstelen van 5 tot 20 fr. De thee wordt verhoogd van 100 fr. de 100 Ned. p. tot 150; manufacturen van wol en haar, lakens, kasuiiiren en andere dergelijke wollen stoffen, de 100 Ned. p. van 250 tot 375 fr.de coatings, kalmuks, duffels, karsaaijen, baaijen en andere dergclijken de 100 Ned. p, van 160 fr. tot 240; de indigo is gebragt van 10 c. het pond op 1 fr. en allerlei soort van kaas 10,60 op 15 fr. Het Joum. de Commerce d'An vers, laat dat besluit vergezeld gaan van de volgende opmerkingen: het Ministerie heeft zich niet vergenoegd met eene daad van wedervergelding tegen het Nederlandsch besluit van 5 Januarij, het heeft het van genoemd besluit willen afwinnen. Wij hebben alles gedaan wat wij konden om eene daaddie zoo zeer tegeD den geest van het land aandruischt, zoo strijdig is met alle beginselen van gematigdheid, te voorko men; er blijft ons nu niets meer over, dan het te betreuren en te wensehen, dat zij ons geen grootere rampen op den hals hale, dan die wij reeds hadden tijdens hare uitvaardiging. ANTWERPEN, 13 Januarij. Het besluit der Nederlandsche regering, verhoogende de regten op zekere producten en grondstoffenbedraagt 93 artikelen 85 worden aldaar hij den invoer bezwaard, de acht overigen, betreffende de granen en eetwaren zijn met uitvoerregten bezwaard, welke bijkans meteen verliod zullen gelijk staan. Daar de eene dwaasheid dikwijls de andere uitloktheeft de Belgische Re gering al de koffij en tabakuit Nederland aangevoerdonderhevig ge maakt aan de regten bepaald door de algeineene wét van 1844, betrekkelijk de differentiële regten. Wij houden de wedervergeldingen aan weêrskanten voor domme streken want niemand weet waarheeh deze eerste stappen óp eén verkeerden weg ons zullen leidén. Wel is men Hier algem&n van géVoeléh, dat de zaken ih der minne zullen Vereffend wórden maar ohdcrtusschen zal koophandel en nijverheid er meet of min bij lijden: men leze slechts het jongste marktberigf van Gent. Zekerheid en bestendigheid van wetgeving zegt een dagblad, zijn de grondslagen van allen deugdelijken handel, en de zelve worden volkomen te niet gedaanmet zulk een imperium in impèrio als door dergelijke maatregelen gezocht en maar al te dikwerf verkregen wordt." De Luiksche dagbladen meldendat de Nederlandsche Inspecteur der Oor logswapens de ondernemers dier wapens te Luykop hevel van den Nedcrl. Minister van Oorlog, heeft verwittigd, dat hij geene contracten of voorschot ten meer zal doen, omdat hij, ten gevolge der tegenwoordige omstandigheden, last heeft zulke wapens elders te doen vervaardigen. Zou het dan toch waar zijn, dat de verhooging der Nederlandsche tolregten uit staatkundige wrokken haren oorsprong heeft genomen, en is het zoo, waar moet dit dan heen leiden? ProvAntiv. Nieuwsh. Z. M. heeft goedgekeurd de door de kerkeraden der Herv. gem. te Gouda qn Drumpt, en der Ev.-I.uthersehe gemeenten te Amsterdam en Culemborg, uitgebragte beroepen op Ds. J. Broedelet te Wijk hij Duurstede; J. H. 'er.Mou ten Candidaat; D\ G. II. G. Lagers te Rotterdam, on J. A. Engel, Cand. -Z. M. hééft uit eene nominatie ter vervulling der Péedikantsplaats m de nieuw opgerigte Hervormde Gpineente te Ommerlanderwijk en Zuidwen ding, tot Predikant benoemd G. Horreus de Ilaas, Candidaat. Z. M. heeft ter vervulling der vacaturen in de kerkelijke collegiën met 1° Jan. dezes jaars ontstaan onder anderen benoemd tot President van het Prov. Kerkbestuur van Zuid-Holland, Ds. A. VerweyBzn.; tot Leden en Secundi van het Prov. Kerkbestuur en mitsdien tot Praesides en Assessoren der Gl'assicalc besturen van Zuid-Holl. voor de classis van 's Gravenhage tot Lid D5. Wocrman, te Delft; tot Sec. Ds. Molenkamp, aldaar; voor de classis van Goudatot Lid Ds. Steenhoffte Oudewatcr tot Sec. Ds. Vorstman Th, Dr. te Gouda; als Prov. Ouderling, tot Lid de Heer J. de Rouvillc, te Briello: tot Sec. de Heer Huisman aldaar.

Leydse Courant | 1846 | | pagina 3