mer ten taoiieele gevoerd. Wij kunnen niet anders zeggen, dan dat al de pcreoUen voor de hoofdrollen in het stuk optredende, zich bijzonder goed van hunne taak gekweten hebben. Ook mogen wij bij deze gelegenheid niet nala ten loffelijke melding te maken van de decoratiën, geschilderd door den Heer Roekhove, en vooral onzen dank te zeggen aan den vervaardiger van het zinnespel. Wij wenschen van harte, dat hetzelve even als het vroeger door hem insgelijks vervaardigde zinnespel Albreclit Beilingin druk worde uit gegeven. GOUDA, 12 Jannarij. Zoo wij van goeder hand vernemenzou het op voorleden Zaturdag door de justitie te Stolwijk gedaan gercgtelijk onderzoek, blijkens de bevin dingen der deskundigen, tot gecne andere uitkomst hebben geleid, dan dat er volstrekt geen zweem van moord te vinden is. UTRECHT, 13 Januarij. Door HH. Curatoren der Lat. scholen is de Heer J. J. Domseiffcn, Lilt. Hum. Cand. en zoon van Mr. G. Dornseifïen (door talrijke schriften bekend) tot buitengewoon docent aan het Gymnasium benoemd. ARNHEM11 Januarij. Hoe trenrig en duister de toekomst van den minvermogenden stand ook schijnen moge, is zulks ter dezer stede met denzelven het geval niet, daar door de prijzenswaardige zorg van ons stedelijk bestuur, allen van werk voor zien worden waarvoor aan hetzelfde verhoogde loon wordt uitbetaald als in den zomer, terwijl zij daarbij tevens 2 maal in de week van warme voedende spijs worden voorzien. En ook die lieden stellen dit voorregt en die weldaad klaarblijkelijk met dankbaarheid op hoogen prijs. NIJMEGEN, 13 Januarij. In de dezer dagen gehoudene buitengewone Vergadering der Staten van Gel derland is onder anderen besloten, om aan Z. M. een eerbiedig adres, betref fende de ten gevolge van den mislukten aardappelen-oogst te nemen maatregelen van voorziening, door cene commissie .te doen aanbieden, en om van wege de Provincie tot een gezamentlijk bedrag van uiterlijk 75,000 des gevorderd, borg te spreken voor de gcldleeningen, welke voor ecnige gemeenten mogten gedaan wordenten einde in de tegenwoordige behoefte te voorzien. LEEUWARDEN, 13 Januarij. De straatweg van hier op do Lemmer thans op een klein gedeelte na gereed zijndezoodat dezelve naar alle waarschijnlijkheid voor het eiiide van dezen winter wel geheel voltooid zal zijn, verheugt het ons ter zelfder tijd uit eene goede bron te vernemen en alzoo te kunnen mededeelendat de sedert eenige jaren gestaakte stoomvaart tusschen de Lemmer en Amsterdammet den aanvang van het voorjaar zal worden hervat. Het lijdt geen' twijfel of ons gewest heeft bij deze verbeterde gemeenschap veel belang en zal daarbij aan merkelijk winnendaar men alsdan de reis van hier naar Amsterdam in hoogstens 9 uren tijd zal kunnen maken. Onder de zeldzame voorbeelden van hoogen ouderdom knnnen wij ver meldendat Wilhelmina Johannes, Wed. van Klaas de Lang, Turfdrager, wonende bij cene harer dochters in het Bóshuizcr Gasthuis bij de Groote Kerk alhier, en onderhoud genietende van de diakonie der Ilerv. Gemeente, op Driekoningendag, haren 105den verjaardag heeft gevierd met hare twee doch ters van 83 en 76 jaren en verdere familie. Merkwaardig is het bovendien dat haar kleinzoonGerrit Drostook van vaders zijde nog eene grootmoeder in leven heeft, geheetcn Johanna Willems, Wed. van Gerrit Lodewijks, in de Blokhuissteeg alhier wonendedie op den 25stcn December jl. of den eer sten kersdag den ouderdom van 103 jaren heeft bereikt. 's HERTOGENBOSCH11 Januarij. Op den dezer is alhier aanbesteed, hel maken van een klinkerweg van Drunen door Waalwijk tot aan den Kapelschen dijk, aangenomen door den Heer J. van Kalkcr, voor de som van 38,800. Hiermede is de klinkerweg van hier op Gccrtruidcnherg voltooid. Uit Vlijmen meldt men dat het der policie gelukt is eene bende kwaad doeners móester te worden, die zich onder Vlijmen en Cuyk ophield, en daar zich aan menigvuldige aanslagen op een anders eigendom in minderen of meerderen graad, hebben schuldig gemaakt. Naar men ons meldt, zijn niet minder dan 12 van die boosdoenders in hechtenis en ziet men nog meer dere gevangennemingen tg gemoet. BUlTEiNLAINDSCHE BEKIGTEN. li. 41 u - tJ MEXICO. -s\ 20 December. De beweging, welke de laatste tijdingen deden vermoeden, is uitgebarsten; Paredes heeft aan het hoofd van 8,000 manSt. Louis verlaten on) op de hoofdstad aan te rukkenwaar hij zich met Bustamente moest vcreenigen. Men verzekert van den anderen kantdat het Congresom het dringend ge vaar het hoofd te bicden, het besluit waarbij Santa-Anna verbannen is, heeft vernietigd en gereed was hem uit de Havanah terug te roepen, ten einde zich tegen Paredes en Bustamente te stellen. De voornaamste reden van den opstand dezer beide legerhoofden tegen het Congres schijnt daarin gelegen te zijn dat dit laatste zich geneigd had getoond om met de Vereenigde Staten te onderhandelen, en zells een Gezant van deze zou toela ten. Dit blijkt ook ujt het manifest, hetwelk Paredes heeft afgekondigd 12 artikelen bevattende, waarin omtrent het nicnw aan te stellen bestuur gezegd wordt: dat het volmagt heeft, om met kracht cn nadruk den oorlog aan te doen aan de veroveraars van Texas; dat het dadelijk rekenschap zal vragen aan de tegenwoordige regeringsleden wegens hun verraad in de zaak van Texas gepleegd en in de onderhandelingen met de Vereenigde Staten aangegaan. ECJYPTE. ALEXANDRIE, 9 December. Onder andere berigten wordt gemeld, dat er bij gelegenheid van het huwe lijk der dochter van Mehemed-Ali groote feesten zullen plaats hebben welke 6 dagen zullen duren. De Regering heeft alle hoenders, boter en 12,000 schapen in beslag genomen en de soldaten ontvangen gedurende twee maan den noch olie noch zeep, ten einde de Onder-Koning de bruiloftslampen zou kunnen laten branden en de paleizen doen zuiveren. De Regering doet bij voortduring granen in de provinciën opkoopen hetzij uit voorzorg voor de bevolking of alleen uit eigenbelang. Voorheen werd de weg tusschen Kaï'ro en Suez dwars door de woestijn met kaïneelen afgelegd en de reis duurde 12 dagen sedert eenige jaren heeft eene Engelsche compagnie voor dien weg eene diligence-dienst tot stand ge- bragtdoch de prijs is zoo verbazend hoog, dat slechts rijke reizigers daarvan gebruik kunnen maken. Een Armenisch huis te Kaïro, dat een kantoor te Marseille heeftis op het denkbeeld gekomen om eene concurrentie daar te stellenmet die diligences rijdendebetaalde men slechts de helft. De Egyptische regering zag deze onderneming met belangstelling en stond op het punt, om de vereischte vergunning toe te staan, toen de Engelsche compagnie tusschenbeide trad en verklaardedat zij een privilegie hadhet welk men haar niet konde ontnemen. Het Armenische huis heeft zulks ont kend en zijne reclamatie door den Franschen consnl doen ondersteunen. De handel van Kaïro, welke groot belang bij deze nieuwe onderneming heeft, ziet met verlangen het besluit te gemoetdat de Egyptische regering in deze zaak zal nemen. RUIL AND. PETERSBURG2 Januarij. De beurshandelaren alhier hebben besloten eene weldadige inrigling daar te stellen, om zonen van verarmde beurshandelaars in den handel op te lei den. Uit de kas der beurs zal daartoe een kapitaal van 17,500 zilveren roe bels belegd worden. De inrigting zal strekken tot aandenken van den voor- maligen Minister van FinantiënCancrin. Van het midden der maand November tot half December was het weder te Odessa bij aanhoudendheid warm. Met uitzondering van eenige Iigte nacht vorsten en nevelachtige dagen in het laatst van November, was het weder anders helder en zachtzoodat de haven hij voortduring voor de scheepvaart toegankelijk bleef. Jammer dat in den laatsten tijd minder vreemde schepen aankwamen, dan wel, uit hoofde van de gevulde magazijnen gewenscht werd. Voor zoo ver men verneemt, is het goede weder voor den landbouw, bij name voor de veeteelt in de gouvernementen van Nieuw-Rusland van de gunstigste gevolgen geweest. Evenwel inoet in de meer binnenwaarts gelegene streken van het rijk reeds veel sneeuw gevallen zijn door wier ontdooijing de wegen bedorven zijn en de gemeenschap zeer bemoeilijkt is. C1RIEHENLAND. ATHENE, 28 December. Den 22"eo dezer maand zijn de kamers geopend- Z. M. is met geestdrift ontvangen die bij de openingsrede ten top steeg. Over het algemeen heeft de troonrede een' gunstigen indruk op het publiek gemaakt. Omtrent de aan vulling der plaatsen in het kabinet is nog niets bekend, no éiobnnlni lolB nolsw ut [Wooe-iou .80T8 -aixowuaa noifiw ruiilmeiz/lc jid SPANJE, MADRID, 5 Januarij. Bij gelegenheid der beraadslaging van het antwoord op de troonrede, in de Kamer van Afgevaardigden heeft de Minister Narvaez onder anderen het vol gende gezegd; ns »fi Over het vraagstuk wegens de onderhandelingen met den Heiligen Stoel zal ik slechts weinige woorden zeggen, omdat de Regering te dien aanzien groote behoedzaamheid moet gebruiken. Het ministerie heeft, om aan de behoeften der Katholijke Spanjaarden te voldoen het weder aankooopen der betrekkingen met den Paus moeten beproevenen tevens in de belioeften, van de dienaren der godsdienst moeten trachten te voorzien., Indien de iHet dit doel aangeknoopte onderhandelingen de gewenschte uitkomst nog niet hebben gehad is dit niet de schuld der Regeringdie zièh steeds eene ge trouwe verdedigster van de belangen der natie en de voorregten der Kroon heeft getoond. Men zegt, dat dc Koningin door den Paus niet erkend wordt. - lk kan verzekeren, dat H. M. met Zijne Heiligheid in vriendschappelijke be trekkingen staat. Zij heeft te Rome een in tjic hoofdstad geëerbiedigd1 Zaak gelastigde die daar als gevolmagtigde der Koningin van Spanje behandeld wordt. De Koningin heeft eigenhandige brieven van den Paus in handen die haar mijne zeer waarde dochter noemt. Wat ontbreekt dus thans aan de volledige erkenning? Niets anders dan eene begiftiging der geestelijkheid. Daar de Heer Sayas en al de andere Afgevaardigden te dezen aanzien dezelftle gevoelens koeslerenbehooren wij te zorgen dat nog gedurende deze bijeen komst der wetgeving hét onderhond der eeredienst cn der geestelijkheid op eene duurzame wijze worde geregeld. lk kom tot een zeer teedcr punt, hetwelk door den Meer Sayas is aange duid: het is het vraagstuk van het huwelijk Harer Majesteit, lk zal daarvan noch meer noch minder zeggen dan volstrekt noodig is. zoo uit hoofde der-

Leydse Courant | 1846 | | pagina 2