Gedurende het afgeloopen jaar zijn te Dantzig uit zee aangekomen 1290 schepen, (waarvan 120 uit Nederland en 33 uit België); uitgezeild 1293 sche pen (waaronder 483 met granen en 543 met hout), van welke 156 naar Nederland en 21 naar België. Gedurende het jaar 1845 zijn het Sleeswijk-Holsteinsch Kanaal gepasseerd 3731 schepen, onder welke 600 Ncdcrlandsche. Niet minder dan 10,514 tonnen raapzaad, naar Holland bestemd, zijn in dat jaar door evengenoemd Kanaal gevoerd. ENGELAN®. LONDEN, 8 Januarij. Alhier hecrscht nog steeds ongerustheid, ten aanzien der maatregelen welke het vernieuwde Ministerie omtrent de graanwetten nemen zal. De Morning Herald bevat eene berekening van het verlies, hetwelk de afschaffing der graanregten, door de vermindering der waarde van alle grond voortbrengselen en mitsdien van de waarde des gronds zelvcn, aan de landei genaars zoo in hoofdsom als renten zoude berokkenenen begroot het bedrag van dat verlies op de ontzettende som van 851,750,000 daarbij voegende, dat dit meer is dan de gansche staatsschuld, voor wier betaling juist het in den landeigendom belegde kapitaal de eenig zekere borg is. De tegenwoordige jaarlijksche waarde van al de grondvoortbrengselen des vereonigden rijks wordt door genoemd blad op 550,000,000 en de waardevermindering, welke het gevolg van de afschaffing der korenwetten moet zijn, op een vierde dier som, 137.500,000 geschatvoorts tracht het aan te toonendat niet meer dan hoogstens een zesde van dit verliesnamelijk 21,750,000 als een gevolg der noodwendig wordende pachtverlaging der landeigenaars, maar het geheele ver dere verlies len beloope van 115,750,000 de nu reeds genoeg gedrukte pachters zal treffen, die hunne uitgaven in dezelfde evenredigheid zouden moe ten bekrimpen. [Bij deze redenering wordt geheel voorbij geziendat de verhooging van den prijs der landerijen door belasting op de granen geene wezent- lijke vermeerdering van waarde isdeze toch moet door verbetering van grond, vermindering van kosten van vervoer of lager arbeidsloon ontstaan. De belasting heeft het goed opgedreven boven de waarde, en zulk een onna tuurlijke toestand kan niet langer duren, dan tot dat hun voor wier geld de landerijen tot dien prijs zijn opgedreven, de oogen opengaan en zij met regt opheffing vorderen eener belasting die alleen in het voordeel der grondeige naars wordt geheven, eene belasting die gelijk zij onregtvaardig is in haar beginsel, verderfelijk is voor de maatschappij, en gelijk al wat onregtvaardig is, onmogelijk op den duur voordeel kan aanbrengen. Eenmaal zal de ophef fing in de gevolgen doen zien dat de landeigenaars eene billijke vergoeding zul len vinden in de vrijere ontwikkeling van den handel, in de verbetering van den toestand van dien landbouw zeiven, als die zich niet meer op het genot zijner voorregtcn kan verlaten, in den lagcren prijs van alle noodwendigheden des levens en der maatschappij nu ten hunnen nadeele door de onnatuur lijke opdrijving der graanprijzen verhoogd; gevolgen die nu nog niet door het vooroordeel worden begrepen, hetwelk zoo vaak vergeet dat hij die alleen voor zich zelvcn wil zorgen, voor niemand zorgt, en bij de uitkomst ook niet voor zich zeiven.] Op het dorp Gootaire is eene belangrijke bijeenkomst (meeting) gehou den. De voorzitter was David Keil een arme boer, en hield van een houten stellaadje bij lantaarnlicht tot de armoedige menigte, eene rede waarin hij onder ander anderen zeide: Gij weet dat wij in armoede en ellende verkeeren; wij zijn hier te zamen om zulks aan de regering kenbaar te maken en haar te verzoeken de onregt- vaardige graanwetten af te schallen. Wij moeten ons vereenigen voor de vrij heid van handel. Waartoe zijn wij op de wereld? Is het niet voor het welzijn der Maatschappij. Heeft God ons geene vermogens en wil geschonken eischt Hij niet dat wij die gebruiken Er zijn verscheidene slanden in de wereld maar welligt bij de ineesten uwer onbekend, die meenen dat, dewijl God alles naar zijne onveranderlijke raadsbesluiten laat afloopen, zij met de armen over elkander kunnen zitten zonder er aan te denken om iels te doen, ten zij om het gezag van God tot zich te trekken. Weet gij niet, o mensch! dat gij een geest, een wil en vermogens hebt ontvangen die tot werktuigen dienen in Gods hand om de besluiten zijner eeuwige wijsheid uit te voeren? Zoo heeft Ilij dezer dagen een' Cobden en anderen opgewekt. Maar er is nog een andere klasse van lieden onder u die bevreesd is dat deze of gene aanzien lijke haar zal verdrukken en verjagen. Bij arbeid hebt gij niets te vreezen, mijne broeders; laat ons goede wetten, vrijheid en gelijkheid vragen. Ik vraag onze voorstanders van beschermende regten wat nut zij er in vin den om de graanwetten te verdedigen, daar men al honderd malen geloond heeft dat die wetten hun niet voordcelig zijn? Maar zij worden door den Hertog van Buckingham geleid als een beer door de Savoijaards door onze straten. Als zij geld genoeg met het arme dier hebben gewonnen, doodden zij het om er beerenvet van te trekken. Daarna heeft de vergadering de volgende verklaring aangenomen'Wij protesteren plegtig tegen de graanwetten die gemaakt zijn onder schijn van onze belangen voor te staari, maar die ons nadeelig zijn geweest omdat zij het gebruik van kapitalen tot verbedering van den grond verminderen, terwijl zij den prijs der voorwerpen van de eerste noodzakelijkheid verhoogen; en wij landbouwers verklaren dat wij met het denkbeeld van bescher md te worden, een ellendig leven leiden. De vergadering is toen geëindigd na een korte toespraak van den voorzitter waarhij hij haar tot gehoorzaamheid aan de wet en voortgang van den arbeid aanspoorde tot dat er aan hunne wenschen regt zou zijn gedaan. FRANKRIJK. PARIJS, 11 Januarij. Bij de beraadslagingen der Pairs over het adres van antwoord op de troon rede, zijn ook de belangen der Universiteit ter sprake gekomen, en hebben eenige leden hunne vrees te kennen gegeven dat de door den van wege de Regering genomen maatregel, de belangen der Universiteit gekrenkt en haar gezag verzwakt is, zoodat de bijzondere instellingen van onderwijs zich aan de inzage van de Regering zullen kunnen onttrekken. De gewezen Mi nister Villemain heeft ook in dien zin gesproken en beweerd dat zijn opvol ger, de tegenwoordige Minister Salvandy, te verre is gegaan. Hij en die eenstem mig met hem denken, verlangen nu eene wet ten einde de zaken te regelen. RELGIE. BRUSSEL11 Januarij. Bij besluit van Z. M. van den 8sten is bepaald dat de koffij afkomstig uit Nederlandsche Oost-Indische Koloniën en de tabak, uit Nederland in Belgie ingevoerd, voorloopig aan de algemeene regten van het tarief worden onder worpen. Die regten zijn voor de koffij 15.50 fr. en voor den tabak 7.50 of 5 naar gelang van de plaatsen, van waar dat artikel afkomstig is. De Constitutionnel melding makende van het besluit door Nederland ge nomen, ten opzigte der represailles tegen België, besluit aldus: Het is merk waardig om België aldus ten noorden en ten zuiden in het naauw gebragt te zienomdat het aan de eene zijde te veelaan de andere volstrekt niets uit voeren wil. LOTERIJ. De Minister van Finantiën Gelet hebbende op deszelfs resolutie van hedenwaarbij krachtens Zijner Majesteits besluit van den 16sten Augustus jl.No. 58, wordt vastgesteld eene 19Ssle Loterij brengt bij deze ter ken- nisse van een ieder, die verlangen mogt in genoemde Loterij deel te nemen, dat ten aanzien vau dezelve zijn gemaakt de navolgende bepalingen 1. De 198ste Loterij zal bestaan uit een en twintig duizend loten tien duizend vijf 7ion~ derd prijzen en twee premienovereenkomstig het plan aan deze gehecht; 2. Ten behoeve van 's Rijks schatkist zal worden ingehouden vijftien ten honderd van alle prijzen en premiën van één honderd gulden en daarboven, en tien ten honderd van alle prijzen van zeventig gulden en daarbeneden, alles onverminderd de bijlage van twee gulden voor ieder klassikaal lothetwelk voor de laatste klasse verwisseld wordt 3. De loten zullen in geene kleinere declen mogen gesplitst worden dan in twintigsten; 4. De toelating van splitters en debitanten zal moeten geschiedenmet inachtneming van de be palingen in Zijner Majesteits besluiten van den 5den November 1818 Staatsblad No. 37), 13 dito 1827, No. 145 Staatsblad No. 50) en van den 6dcn Januarij 1831, No. 68 Staatsblad No. 2), vervat 5. De klassikale loten voor de eerste klasse zullen yoor den inleeprijs verkrijgbaar zijn voor de houders van loten, die in de laatste klasse der 197sle Loterij met niet zijn uitgekomen, mits lot het bekomen derzelven ten kantore van den Ontvanger-Generaal der Loterij te 's Gravenhage of van een der Collecteurs aanvraag gedaan wordebinnen de twee eerste weken na de opening der collecte 6. De voornoemde Ontvanger-Generaal zal, bij de opening der collecte voor de 198ste Loterij voorlooping een getal van een duizend loten afzonderen en beschikbaar houden om daaruit aan ingezetenen van het Rijk, geene loterijhandelarcndoch hem bekend zijnde als loten voor eigen rekening te willen spelen, mitsgaders aan zoodanige personen, welke, uit hoofde hunner vroegere betrekkingen tot de loterijen hier te lande, aanspraak daarop kunnen maken, en hem daartoe Lij zonder door den Minister zullen kunnen worden aangewezen, geheele loten tegen den inlegprijs ié kunnen afgeven zoo lang de voorraad strekt, mits de prijs van de alzoo afgegevene loten aan hein in e'éns voor alle klassen voldaan worde 7. De Ontvanger-Generaal meergenoemd zal van de uitgifte der voornoemde loten eene behoorlijke opgave aan den Minister inzenden 8. De collecte der 198ste Loterij zal geopend worden op Maandag den 19dcn Januarij 1846, en worden gesloten op Zaturdag den 31sten dicrzclfde maand; 9. De trekking van de eerste klasse der Loterij zal plaats hebben en geheel moeten afloopen op den 16, 17, 18 en 19den February 1846; die der tweede klasse op den 2, 3, 4, en 5den Maart 1S46; die der derde klasse op den 16, 17, 18, en 19den dier maand; die der vierde klasse op den 30, 31 Maart, 1 en 2den April 1846, en die der vijfde of laatste klasse op d'en 14, 151617 en verder op den 20, 21 22, 23 27 2829 en 30sten April4 56 en 7den Mei 1846, terwijl de laatste 100 nommers op Vrijdag den 8sten Mei 1846 zullen getrokken worden. 10. De collecteurs, splitters en debitanten zullen bij het verkoopen of verhuren van loten niet meerder mogcu vorderen dan: Bij verhoop I. Van loten voor alle klassen of doorgefourneerde: Geheele loten69.00. Halve - 34.50. Vijfde - 13.80. Tiende 690. Twintigste - 3.45. II. Van klassikale loten. Voor de eerste klasse. Bij verhoop Bij verhuring Geheele loten Halve 44 Vijfde Tiende 44 Twintigste 44 Geheele loten Halve Vijfde i) Tiende 44 Twintigste 4> Geheele loten Halve 44 Vijfde 4» Tiende Twintigste Geheele loten Halve Vijfde i) Tiende Twintigste f 14.00. Geheele loten Halve 44 Vijfde 44 Tiende 44 Twintigste 44 Voor de tweede klasse. Geheele ioten Halve 44 Vijfde 44 Tiende 44 - 1.30. Twintigste 4) Voor de derde klasse. f 40.00. Geheele loten Halve 44 Vijfde 44 Tiende 44 - 2.00. Twintigste 44 Voor de vierde klasse. Geheele loten Halve 44 - 11.20. Vijfde 44 Tiende 44 Twintigste 44 Voor de vijfde klasse. Geheele loten - 35.50. Halve 44 Vijfde 44 - 7.10. Tiende 44 - 3.55. Twintigste 44 lstc weck. f 4.00. - 2.00. - 0.80. - 0.40. - 0.20. f 8.00. - 4.00. - 1.60. - 0.80. - 0.40. f 10 00. - 5.00. - 2.00. - 1.00. - 0.50. f 14.00. - 7.00. - 2.80. - 1.40. - 0.70. 18.00. - 9.00. - 3.60. - 1.80. - 0.90. Geheele loten Halve Vijfde 4> Tiende 44 Twintigste Diegenen, welke de hierboven bepaalde prijzen voor klassikale hooploten hebben betaald, zullen, indien hun lot niet wordt uitgetrokken in de klassen waarvoor hetzelve genomen was, derzelver fournisscmcnt voor de volgende klassen kunnen voldoen, gelijk hetzelve bij het plan is vastgesteld, namelijk, voor geheele Joten Bij de verwisseling voor de tweede klasse met /"12.00. 4) voor de derde 44 4) -14.00. 4» voor de vierde 44 44 - 16.00. 41 Yoor de vijfde 44 44 -15.00.

Leydse Courant | 1846 | | pagina 3