LEYDSCHE COURANT. iff N°. 1846. MAAJÏDAG, 12 JAJVUARJJ. 5.' BÏNNE1NLANDSCHE BERIGTEN. De Courant wordt MaandagWoensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt Zaturdag avond uit. De Prijs der Courant is f 13 in het jaar; de afzonderlijke nommers worden tegen 10 Centen afgegeven. k LEYDEN10 Jan narij. Men verneemt dat Jhr. van Rappardlid van de Eerste Kamer der Staten- Generaal enz.voor de betrekking van Minister van Binnenlandsche Zaken heeft bedankt, en dat thans Jhr. van der Heim, Gouverneur der Provincie Zuid-IIolland, als zoodanig weder het meest in aanmerking komt. De Hooge Raad heeft bij Arrest van 6 Jannarij eene voor de Geneeskunst belangrijke beslissing genomen. Een Medicinae en Artis Obstetriciae Doctor, bovendien als Stads-Heelmeester geëxamineerd maar aan wie door de Provin ciale Commissie in Noord-Braband het viseren van zijn diploma van Stads- Heelmeester was geweigerdbad desniettemin de heelkunde uitgeoefend waarvoor hij door de Arrondissements-Regtbank te Breda was verwezen in eene boete van 25 en in de kosten. Zich in cassatie hebbende voorzien, beweerde hij voor den Hoogcn Raad, vooreerst: dat de wettelijke verordenin gen op de geneeskunde geene straf bepaalden tegen den Medicinae Doctor die de heelkunde uitoefent; en ten anderen, dat hijals Stads-Heelmeester eenmaal geëxamineerd en toegelaten zijnde, geen nader visa van eene Provin ciale Commissie noodig bad om de chirurgie uit te oefenen. De Hooge Raad heeft reeds de eerste bewering aangenomen, op grond daar van bet vonnis vernietigd en den requirant van alle regtsvervolging ontsla gen het gevolg daarvan isdat alle Medicinae Doctorenook zijdie den graad van Heelmeester niet liebhen verkregenvrijelijk de chirurgie mogen uitoefenendaar geene ivet hun dit verhindert. De onderlinge brandwaarborg-maatschappij van de Jong en Com p., heeft den Heer Commissaris van Policie Waldeck te 'sGravenhage, een fraaije zilveren inktkoker, begeleid van eenen zeer vleijenden brief, doen toekomen, als een blijk van dankbaarheid en op prijsstelling van zijne krachtdadige be- moeijingen tot de handhaving van eene goede orde en de verleende hulp bij den brand van 22 op 23 der vorige maand. Te Middelburg zijn in het jaar 1845 overleden 186 personen van bet mannelijk en 237 van het vrouwelijk geslacht, te zamen 423 onder dit getal zijn niet begrepen 39 levenloos aangegeven kinderenbenevens 35 per sonen elders overleden. Geboren 289 kinderen van het mannelijk en 284 van bet vrouwelijk geslacht, te zamen 573. Er zijn 130 huwelijken geslo ten terwijl er 2 echtscheidingen hebben plaats gehad. In onderscheidene dagbladen is onlangs de aandacht gevestigd geworden op de concessiën tot indijking of inpoldering, en tot kunstmatige aanwinning van land in dc Zuiderzee en den Dollard. Onder de voornaamste ondernemingen van de eerste soort, bebooren de indijking van: 1°. liet Eijerland op het eiland Texel, groot 5,800 bunders, door de Heercn LangeveldPlooster en de Cock van het Rijk gekocht voor 90,000. De indijking, die verpligtend was gemaakt, werd in het jaar 1835 bewerkstel ligd, en de polder bevat thans ruim 700 zielen waaronder geen enkel persoon, die, zelfs in den tegenwoordigen tijd, niet in zijn eigen onderhoud voorziet. 2°. De Waard- en Groetgrondenter grootte van 1,500 bunders in de Zuiderzee, langs de kust van Noord-Holland, in 1843 voor 17,500 afge- staan aan de Heeren Poortman en Komen. De indijking is bewerkstelligd en de grond in bouwland van de beste soort herschapen. 3°. Het Balgzand in de Zuiderzee, nu de Anna Paulowna-polder, is in 1844 afgestaan aan de Heeren Gerlings Oudhoff en Comp. te Haarlem groot 5,000 bundersvoor 20,000. Het grootste gedeelte is reeds, en het overige zal in bet voorjaar worden ingedijkten schijnt mede uit bouwland van de beste soort te bestaan. 4°. Het Nieuwland in de Zuiderzee, liggende zuid-oostwaarts van het eiland Wieringen, in 1845, groot 800 bunders, aan de Heeren van Hengel en Portman mits verpligting tot indijking binnen eenen bepaalden tijd en beta ling van 5 per bunder in de te dijken gronden 5°. Een gedeelte van den Dollardgroot 2,000 bundersin 1845 aan de Heeren van Koppen en Sieuwerts te Haarlem, mits verpligting tot indij king van een gedeelte binnen eenen bepaalden tijd, en betaling van ƒ70,000. Vroeger had het hoogste bod daarvoor in de veiling niet meer dan ƒ24,800 beloopen. Het bestaat voor gedeelten uit slijk en water; 800 bunders schijnen vatbaar voor indijking, en het overige voor kunstmatige opslibbing. De ondernemingen van de tweede soort, bestaan: 1°. In eene onbepaalde uitgestrektheid van den boezem der Zuiderzee, tus- scben Vollenhove en Kuinre, provincie Overijssel, in Mei 1843 afgestaan, titulo gratuitoaan den Heer van Diggelen, Ingenieur van den waterstaat in Overijssel; 2°. In het gedeelte van de Zuiderzee, genaamd Zwolsche Diep, in Junij 1844, titulo gratuito afgestaan aan de Overijsselsche Vereeniging tot ontwik keling der Provinciale Welvaart, en 3°. In 7,000 bunders langs de kust der provincie Gelderland bij Elburg tegen betaling van ƒ35,000, aan de Heeren Mr. Braet Bisdom van Cattenbroek en Mastwijk c. s. en Vitringa c. s. 's GRAVENIIAGE, 9 Januarij. Z. M. heeft tot Nederlandsche Consuls te Neurenberg, Dresden en Bazel benoemdde Heeren C. Meijer, C. Schubert en B. la Roche Stehelin. Z. M. heeft den Luitenant-Generaal titulair F. D. Cochius, Comman dant van het leger in Nederlandsch Indiëbenoemd tot Luitenant-Generaal met bepalingdat hij als zoodanig zal rang nemen van en met den 22stcn November 1843. Ten gevolge van het den 5den dezer genomen Koninklijk besluittot voorwaardelijke verhooging van regten op den In- en Uitvoer van sommige artikelenzal de Tweede Kamer der Staten-Generaalnaar aanleiding van art, 2 der wet van 9 Junij 1845, betrekkelijk het Tarief, binnen 30 dagen na dagteekening van opgemeld besluit, moeten worden bijeengeroepenten einde een wetsontwerp te ontvangen wegens de thans bij besluit genomene beschikkingen. Ten gevolge van het overlijden van Jhr. Mp. N. J. van Hoorn van Burgh, heeft de Arrondissements-Regtbank alhier, den 19den December jl., naar aanleiding van art. 52 der wet op de Regt. Organ., eene lijst van drie C'andidaten opgemaakt, voor de betrekking van Regter-Plaatsvcrvanger bij de zelve Regtbank, bestaande uit de Heeren Mrs. J. C. van de Kasteele; R. L. F. A. Vaillant en Jhr. J. K. W. Quarles van Uffordalle drie Advocaten bij den Hoogen Raad. De 's Gravenhaagsche Nieuwsbode berigt dat de Koningin van Enge land in Mei of Junij ons land met een bezoek zal vereeren. II. M. zal dus alvorens aan II. D. voornemen gevolg te geven, den afloop harer bevalling afwachten. Wij vernemen, dat de Officier van Justitie, tegen de uitspraak van de Arrondissements-Regtbank van den 6den dezer, waarbij de Uitgever van de Arnhemsche Courantis vrijgesproken, in hooger beroep is gekomen. Gisteren avond is alhier weder eene algemeene vergadering gehouden van de te dezer Stede gevestigde Afdeeling van de Nederlaudsche Vereeniging tot Afschaffing van den Sterken Drank, welke zich door eene talrijke opkomst en de aanwinst van onderscheiden nieuwe leden heeft gekenmerkt. ROTTERDAM9 Januarij. Het Schilderkundig genootschap alhier heeftmet goedkeuring en mede werking van het Stedelijk Bestuur, besloten, om wederom dit jaar, en wel den IS11®11 Julijeene tentoonstelling van voorwerpen van Beeldende Kunsten te houden. GOUDA, 8 Januarij. Van alle zijden worden hier maatregelen genomen, om de armen te gemoet te komen. Het bestuur dezer stad heeft eiken armedie door het saizoen beroofd geworden is van zijne gewone middelen van bestaan de gelegenheid verschaftdoor handenarbeid het dagelijksch brood te verdienen. Ook heeft de Vrijmetselaars-logede ware Broedertrouwuit hare kas eene som van ƒ300 afgestaan, om die bepaaldelijk te doen strekken ten nutte der huis zittende armen. Eindelijk zal nog, geheel ten voordeele van de algemeene armen, op den 14dcn dezer, in de S'. Janskerk, een orgel concert en militaire harmonie gegeven worden. Behalve het corps muzijkanten der dienstdoende Schutterijheeft ook dc Heer NieuwenhuyzenOrganist van de Domkerk te Utrecht, zijn talent aan dit liefdadig doel willen wijden.

Leydse Courant | 1846 | | pagina 1