BUITENLAISDSCIIE RERIGTEN. IIIX A. CANTON, 31 October. De Engelscbe en Noord- Amerikaansche Consuls bebben met de Regering onderhandelingen geopendom de afschaffing te verkrijgen van alle beper kende bepalingenwaaraan de vreemdeling in deze stad nog onderworpen is. De Engelschen zouden Tschusan niet ontruimenvoor dat die afschaffing verkregen was. Er heeft hier een hevige brand gewoeduitgebarsten in de nabijheid van het Britschc Consulaatgebouw de Chinesche overheden hebben de lolïe- lijksta zorgen aangewend om dien te blusschen en de orde te bewaren. VEREEHIG»E STATEN. NEW-YORK, 15 December. De onderhandelingen met Mexico worden voortgezeten wel over den af stand aan de Verecnigde Staten van een deel van Californië. Onze bladen beginnen reeds te gewagen van de inlijving van Mexico zelve in onze Staten als het eenig middel om den vreda duurzaam te bevestigen en Mexico zelve staande te kunnen houden. De staatkundigen meenen, dat deze ge beurtenis vroeg of laat zal moeten plaats hebben. Men heeft hier het berigt ontvangen van het blokkeren van La Plata welke gebeurtenis men beschouwde als aanleiding kunnende geven tot verkoe ling van vriendschap tusschen ons gebied en Engeland, SYRIË. TREB1ZONDE, 2 December. De invoering der transimatghaïrie (een nieuw reglement van bestuur) heeft overal onder de bevolkingen van het noordelijk Klein-Azië meerderen of min- j deren tegenstand gevonden, en dat is vooral in den omtrek van Wan het geval j geweest. De daar wonende Kurden door hun magtig opperhoofd Mahmoud- j Chan, den eigenlijken beheerscher van dat gebied opgeruid, stonden in menigte opverjoegen den door den Seraskier van Erzerum aangesteldcn Stadhouder 1 en gaven hem een' opvolger van hunne eigene keus. De Muscher van Erze- j rumSami-Bekri Pachadie hen met de inheemsche troepen niet aandurfde is afgezet en Esscad Pacha in zijne plaats aangesteld. Er zijn troepen van Karpat ontboden, onderwijl heeft de Porte Kiamil Pacha als Commissaris ge zonden om de bezwaren der inwoners te vernemen. Deze heeft dit vol- bragt en is met de Engelsche stoombootDuke of Cornwallnaar Constan- tinopel afgereisd. Inmiddels liet hij den door het volk op eigen gezag aan- gestelden Stadhouder op zijnen post. In Bajazcd en Billis gaat het inct dit nieuwe reglement niet beter, vooral om de gedwongene ligling die er in is vastgesteld. Bij de geringe zekerbeid van eigendom, en den voortdurende staat van gisting onder de Kurden en de Turkscbe bevolking ten oosten van Erzerum, vlngten bestendig een menigte Christen-inwoners op Russisch of Persisch gebied, naarmate de gelegenheid het naaste is, zonder dat de plaatselijke overheid daartegen iets kan doen. Ook in den omtrek van Adschura in Lasistan, ten oosten van hier, waren ten gevolge van het nienwe reglement vóór eene maand bedenkelijke onlus ten uitgebroken, in Ardwin werd dc Gouverneur verjaagd en het volk was reeds tegen de Russische vesting Achalzik uitgerukt, met het voornemen, om die te berennen en de ongeloovigen weder te verjagen. Het naderen van Rus sische troepen heeft meer dan de krachtontwikkeling van de overheid bij gedragen, dat die menschen weder naar buis trokken en de rust hersteld werd. Het getuigt van een onbegrijpelijk gebrek aan doorzigt van de zijde der Porte, dat zij dat reglement in verwijderde provinciën van het bin nenland tracht in te voeren, in plaats van er in het Pachaliek van Tre- bizonde mede te beginnen, hetgeen, omdat het aan de zee ligt, veel toe gankelijker is tot het afzenden van troepen uit dc hoofdstad, wanneer de Porte aan haren maatregel nadruk wil geven. Nadat reeds drie jaren eene gemengde Commissie zich te Erzerum had opgehouden, om de Pcrsisch-Turksche verschillen te regelen, is eindelijk eene overeenkomst tot stand gekomendie door het Hof van Teheran aangeno men doch door de Porie verworpen is, en die dus, indien de medewer kende Europcsche Mogendheden, Rusland en Engeland, niet tusschen beide komen niet kan worden uitgevoerd. TURKYE. CONSTANTINOPEL30 November. Berigten van daar melden dat eene Engelsche eene Belgische en eene Sardi- nische Spoorwegmaatschappij dc Turkscbe regering voorstellen zou hebben ge daan tot het aanleggen van spoorwegen in Turkijegeheel voor bare re kening, mits dat de eigendom aan haar zou blijven; men zegt dat de Turk- sche Regering er nog al smaak in vindt, en rekent veel op de medewerking van Rescind Pacha. RUSLAND. Uit eene opgave nopens de mis van Nischni Nowgorod, blijkt, dat in het jaar 1844 voor meer dan 45 millioen roebels is omgezet. De meest gezochte artikelen zijn thee, bont, leer, vlas en linnen. De verkoopen hebben op tijd plaats, en er wordt slechts een derde a kontant betaald. Men weet, dat de Wolga en de Kaspische Zee, Nischni Nowgorod met Transkaukasie, Persic, Moskowa, den ijzeren spoorweg van St. Petersburg cn de haven van Kroonstad verbindende, de mis van Nischni Nowgorod in verbinding stelt met het ove rige Europa en het geheele westerdeel van de wereld. DENEMARKEN. KOPENHAGEN, 27 December. Alhier zijn alleen de plattelands bewoners aan de verpligtc krijgsdienst zoo te land als te water onderhevig, alle zonen van stedelingen zijn vrij. Ruim 30,000 landlieden hebben een verzoekschrift bij den Koning ingediend dat er eene wet mogt worden uitgevaardigd die beide standen gelijkelijk onderwierp. De Koning heeft ze met de meeste welwillendheid ontvangen, en gezegd dat hij bereid was den landbouwenden stand zoo veel mogelijk te begunstigen en in de aanstaande zitting de provinciale staten er op te hooren. SICILIË. NAPELS, 16 December. Dezer dagen heeft hier in de kerk de eene geestelijke den ander met een scheermes den hals afgesneden. De kerk is geslotenhet allerheiligste weg genomen en er is eene zuivering van het gebouw noodig. Dc dader is gevat. Den 12llen de/.er hebben een dertigtal schepen bij een vrceselijken sirocco-storm in dc Baai van Gaeta eene schuilplaats gezocht. PRUIS SEN. BERLIJN, 29 December. In al de provinciën wordt thans door de landraden, stedelijke overheden, super-intendenten en geestelijken eene nieuwe volkstelling voor het jaar 1845 gedaan. Men berekent het geheele getal der inwoners van den staat op om streeks 16 millioen. Voor de Evangelische kerken rekent men bij de 10 mil lioen, voor de Katholijke bij dc 6 millioen, voor de Israëlieten 220,000, de Mennoniten 15,000 en de Grieksche Christenen 2,000. De nieuwe afdeeling in de volkslijstengevormd door de Duitsch-Katholijke gemeenten zal omstreeks 200,000 zielen tellen. Volgens officiële opgaven hebben de spoorwegen hier te lande in het jaar 1844 gemiddeld 5 pCt. van het oorsp ronkelijke kapitaal opgeleverd. De meest winstgevende zijn die van Maagdenburg naar Leipzig, welke 9 pCt. en Berlijn-Potsdam die 7) pCt. heeft opgebragt. Den 27slen dezer heeft weder zulk een hevigen storm gewoed dat de oudste menschen zich een' dergelijken niet kunnen herinnerenniet alleen zijn er boomen en schoorsteenen omgewaaid en daken beschadigdmaar zelfs is een' huis in puin gestort. Het is eene dwaling te gelooven, dat onze Koning een' opvolger voor den Bisschop van Jerusalem gekozen heeft; de Engelsche Episcopale kerk is integendeel alleen belast om deze plaats te vervullen. Eene andere zaak is het te weten, ot, nadat de Engelsche propaganda in Palestina zoo weinig gevolg heeft gehad, men bij ons bij voortduring er een zoo werkzaam be lang in zal stellen. Men wcnscht algemeen het tegendeel; want Pruissen heelt wat beters te doen, dan Engeland te helpen den Franschen invloed in den Libanon te bestrijdendaar de Engelschen genoeg hulpmiddelen hebben om hunne oogmerken zonder ons te bereiken. ENGELAND. LONDEN, 31 December. Het kabinet is thans weder volledig zamengesteld. De Hertog van Buccleuch is benoemd tot President van den Raad, ter vervanging van Lord Whar- nelillë, die overleden is. Lord Haddington is benoemd tot Lórd Zegelbe waarder, in plaats van den Hertog van Buccleuchterwijl Lord Ellenbo- rough is benoemd tot eersten Lord der Admiraliteit, ter vervanging van Lord Haddington. De toevoer van levensmiddelen uit Nederland is, niettegenstaande het stormachtig weder, in de laatste weken aanzienlijk geweest; onder anderen heeft het stoomschip Ocean uit Rotterdam het grootste aantal vee, dat nog in een enkel schip aangevoerd was, overgebragt, namelijk 40 ossen, 39 koei- jen, 33 varkens en 620 schapen; de varkens waren een geheel nieuw artikel van aanvoer. Ook nam de aanvoer van versche visch uit Nederland zeer toe. Een transportschip met 286 veroordeelden is naar Nienw-Zeeland ver trokken, om de bezetting aldaar te versterken; een ander schip zal eerdaags 210 tot levenslange deportatie veroordeelden, naar Norfolk-eiland en een derde, vrouwelijke veroordeelden naar Australië overbrengen. LEAVES, 29 December. Gisteren morgen omstreeks één ure, gedurende cenen hevigen storm cn bergen hooge zee, strandde op de kust van Pevensey dc Nederlandsche Oost- Indievaarder de Twee Cornelissen, Kapitein H. D. van Wijk. Het gelukte 18 man der equipage, uit 32 of 33 personen bestaande, met hunne eigen boot behouden te landen, en uit hunne opgave bleek dat het schip, met eene kostbare lading koffij, suiker en indigo, van Batavia naar Amsterdam bestemd was. Men was meest beducht voor het lot van den gezagvoerder van het schip, die, aan zijne verpligting getrouw, met den tweeden Stuurman en 12 of 13 man van het scheepsvolk aan boord bleef; doch niet vóór des Zondags in den voormiddag kon hun eenige hulp worden toegebragt. Hun toestand gedurende dien schrikwekkenden nacht, op zulk eene plek, met eencn storm uit het zuidwesten, terwijl de golven onophoudelijk het schip overdekten, was allcrijssclijkst. In den voormiddag van Zondag echter stak

Leydse Courant | 1846 | | pagina 2