Candabar denken er meer aan om hunne onderwerping aan den zwakken Malioined-Scbah te zenden. RÜSLAÏ». PETERSBURG, 16 December. Onder de merkwaardigheden van dit jaar behoort, dat de Newa zeer laat is digt gegaan, namelijk den 13den dezer, hetgeen anders in den loop der maand November gebeurt. Slechts 10 malen in de laatste 100 jaar heelt dit in December plaats gehad. De rivier was den 4dcn Mei van ijs bevrijd geraakten is dus 225 dagen open gebleven. Thans is de koude 9 Reau mur, (12° Fahrenheit) en het ijs kon om 2 ure reeds door voetgangers be gaan worden. DEIEMRIEN. KOPENHAGEN, 16 December. Z. M. de Koning wordt sedert eenigc weken door aanvallen van beroerte getroffenwelke hunne aanleiding in familie-onaangenaamheden zouden heb ben die zeer nadeelig op bet gemoed van Z. M. werken. De Kroonprins namelijk, zou andermaal van zijne tegenwoordige Gemalin willen scheiden en een derde huwelijk aangaan, tegen hetwelk de Koning zich zeer moet ver zetten. IT1LIE. ROME, 18 December. Nadat de Keizer van Rusland eergisteren nog de gewelven der St. Pieters kerk bezocht en een bezoek bij Prins Peter van Oldenburg had afgelegd, heeft hij gisterenna de mis te hebben gehoordwaarbij alle aanzienlijke Rus sen in uniform tegenwoordig warenden koepel van genoemde kerk beklom men, waar een ontbijt voor hem en zijn gevolg was aangerigt. De Keizer heeft zich eene lijst doen geven, van alle personen die op het capitool voor schulden gevangen zittenom hundoor betaling derzelve, de vrijheid te verschaffen. Hij heeft voor den Paus als geschenk bestemd, een groot met edelgesteenten versierd altaar-kruisvan massief goudter waarde van 1 millioen scudi. De Keizer heeft den Paus een tweede bezoek gebragt in het Vaticaan, om afscheid te nemen. De geheime zamenspraak tusschen de beide hoofden der twee groote afdeeliDgen der Christelijke Kerk, heeft echter nog over het uur geduurd. Daarop geleidde de Paus den Keizer naar bet voorvertrek, deze nam de hand van den Paus en kustte diende Paus omarmde en kustte den Keizer, die vervolgens in het middernachtsuur, tusschen den 17den en 18dcn dezer, het aanbreken van zijnen naamdag met eene Mis en den lotzang: Wij loven U, o God," in de Grieksche kapel van den Russischen Gezant, vierde. Onmiddelijk daarop is Z. M. naar Florence gereisd, waar hij den 19den, 's morgens ten 5 ure aankwam en den 20slen de merkwaardigheden van de heerlijke stad der Mcdicis heeft bezien. De in de geleerde wereld door zijne schriften bekende wiskunstenaar, de Jesuit Caraffa, is den 9den dezer te Tivoli overleden. XWITSERLAN B. GENEVE, 23 December. Wij zien weer bij vernieuwing bij ons talrijke scharen uit het kanton Waadland aankomen, een land ontvlugtendewaar het domicilium der burgers ongestraft wordt geschondende godsdienstoefening verontrust of ont heiligd, en de overheid magteloos is om de orde te handhaven. Het schouw spel van hetgeen sedert bijna een jaar bij onze ongelukkige buren gebeurt, doet ons dubbel de rust schatten, welke wij thans genieten, en die wij op de gewapende regeringloosheid hebben weten te behalen. Te Zurich en op andere plaatsen maakt men toebereidselen tot plegtige viering van bet eeuwfeest der geboorte van Pestalozziin genoemde stad was een gedenkpenning ter zijner eer geslagen. De Opzigter van het blindeninstituut te Lausanne, de Heer Herzei heeft een schrijfwerktuig voor blinden uitgevonden, waarop de bestuurders van dus danige instellingen opmerkzaam worden gemaakt. OOSTENRIJK. Den istcn dezer zijn te Ragusa sterke schokken van aardbeving gevoeld, die zich den 5dcn herhaald hebbensommigen duurden 2 a 3 minnten en waren vergezeld van een schrikbarend suizen der lucht. Ofschoon zij geene verwoesting hebben te weeg gebragt, was de angst der burgers echter zeer groot, daar de torens derwijze bewogen werden, dat de klepels der klokken aansloegen, betgeen bij de menigvuldige schokken van aardbeving, die sedert September 1843 daar gevoeld waren, nog niet had plaats gehad. Pl£US§§ENf. BERLIJN, 25 December. Onderscheiden voorname kooplieden hebben zich lot den Minister van Fi- nantiën gewendom ondersteuning der fondsenmarkt te erlangendaar de geldverlegenheid tot eene verbazende hoogte is geklommen. De Minister zou trachten te bewerkendat de stortingen werden uitgesteld voor de door den Staat aan te leggen spoorwegen. WEZEL, 22 December. Heden voer de stoomboot der Keulsche maatschappijde Stad Mannheim tegen een groot kolenschip, geladen met tufsteen, komende van Koblenlz en bestemd naar Holland, en boorde het in den grond. De lading, ter waarde van 6000 thlr.is geheel verloren, doch verzekerd, en alzoo valt de schade alleen op de assurantie-compagnie en den eigenaar van het schipdaar het zelve niet verzekerd was. De stoomboot voer, in weerwil van het daarop bestaande verbod, met volle kracht der machine, waardoor het zwaar beladen vaartuig niet kon uitwijken. HANOVER. In ons Koningrijk is zulk eene groote overvloed van Godgeleerdendat de Studenten dier Faculteit te Göttingen eene vereeniging tot stand hebben ge- bragtoin den overtogt van Candidaten naar Amerika te bevorderen. De Hanoversehe Studenten in de Godgeleerdheid, die te Halle en op andere Duit- sche Hoogescholen studerenhebben zich aan dezelve aangesloten. ENGELAND. LONDEN, 28 December. Het Parlement is nu bepaaldelijk geprorogeerd tot den 22stc" Januarij, wan neer het door de Koningin zal geopend worden. Alle partijen, zelfs de grootste tegenstanders van Sir R. Peel, ten op- zigte der overige punten zijner politiek, zijn het daarover eens. dat zijne af treding een hevigen schok aan de handelsbelangen des Rijks zou hebben gegeven. Ook in Ierland verblijden zich alle gematigden, dat hij de teugels van het bewind op nieuw heeft opgevat. In de groote vergadering van de vereeniging tegen de korenwettcn 11. Dingsdag te Manchester gehoudenheeft de Heer Cobden aangekondigd dat die vereeniging dadelijk zou ontbonden worden, zoodra zij baar doel, het afschaffen dier wetten, bereikt had. Het stuk rundvleeschdat op Kersdag op de tafel van de Koningin Victoria pronkte, woog niet minder dan 317 ponden. Men heeft eenen ganschen dag werk gehad, om dezen vervaerlyken roots-leef te braden, by welken echter als een keuken-wonder mag vergeleken worden de monster- pastey denzelfden dag door den tafelhouder Dagneaux te Parys opgedischt. Deze pastey was zeven voet lang en woog zes honderd pondzy behelsde 50 pond spek, 50 pond boter, 6 kalfs-bouten 4 varkens-bouten6 hespen, 12 kalkoenen, 20 hazen en 100 patryzen. Men zegt niet, hoeveel gasten aen deze pastey hebben gepeuzeld. ProvAntw. Nieuwsbl.) FRANKRIJK. PARIJS, 28 December. Gisteren middag om 1 ure heeft de Koning de Kamers geopend. Hij be gaf zich naar het gebouw, waar dezelve vergaderd waren, vergezeld door zijne zonen, een aantal Maarschalken en Hoofdofficieren, en werd op zijnen weg door de zaamgestroomde menigte met gejuich ontvangen. De Koningin en andere leden der Vorstelijke familie bevonden zich in de vergaderzaal. De aanspraak door Z. M. gehoudenis de volgende Mijne tleeren de Pairs, Mijne Ilceren de Afgevaardigden! Terwijl ik u rondom mij vereenig, is het mij eene aangename gedachte, dat wij elkander wederkeerig kunnen geluk wenschen met de algemeene ge steldheid van ons vaderland. Ik vertrouw dat de overeenstemming tusschen de verschillende magten in den Staat en de handhaving onzer staatkunde van orde en van behoud, de geregelde ontwikkeling van onze instellingen en den voortgang van de nationale welvaart zullen verzekeren. Mijne regering heeft zich beijverd om de uitvoering te bevorderen der groote werken, waartoe gij uwe toestemming gegeven hebt. De maatregelen, ver- eischt om dezelve ten einde te brengen, zullen aan u worden voorgesteld. Wij zullen op die wijze, binnen weinige jaren, aan Frankrijk eensdeels krach tige waarborgen van veiligheid, anderdeels de middelen verschaft hebben, om zijne vruchtdragende werkzaamheid te ontwikkelen en welvaart te verspreiden over alle gedeelten van ons grondgebied en onder alle klassen der bevolking; en ter zelfder tijd, waarop die gewigtige uitkomsten bereikt zijn, is de toe stand onzer geldmiddelen van dag tot dag meer bevredigend geworden. De finantiele wetten en onderscheiden wettenten doel hebbende om be langrijke verbeteringen in de administratie iu te voeren, zullen onverwijld aan u worden voorgelegd. Ik ontvang bij voortduring van al de vreemde mogendheden verzekerin gen van vredelievende en vriendschappelijke gezindheid. Ik hoop dat de staatkunde, die den algemeenen vrede te midden van zoovele stormen bewaard heeft, eenmaal strekken zal om de nagedachtenis van mijne regering te vereeren. De vriendschap, die mij aan de Koningin van Groot-Britiannie verbindt en waarvan zij mij nog onlangs zulke hartelijke bewijzen gegeven heeften het wederkeerig vertrouwen tusschen onze beide regeringenhebben de goede verstandhouding en naauwe betrekking tusschen de beide Staten gelukkig bevestigd. De door ons aangegane overeenkomst om aan den afschuwelijken slaven handel een einde te maken, wordt op dit oogenblik ten uitvoer gelegd. Zoo zal, door de welgemeende zamenwerking van de zeemagt der beide Staten, de slavenhandel met kracht onderdrukt en tevens onze handel weder onder het uitsluitend toezigt van onze vlag geplaatst worden. Ik heb grond om te hopen dat de gezamentlijke bemoeijenis van Frankrijk en Engeland aan de oevers van de Plata-rivier leiden zal tot herstel van ge regelde en vreedzame handelsbetrekkingen, bet eenigc doel van onze pogingen. Gebeurtenissen die ik betreur, maar die den heldenmoed onzer soldaten op nieuw in het licht hebben gesteld, hebben de rust in onze AlYikaansche

Leydse Courant | 1845 | | pagina 3