ZWOLLE, 27 December. De veerschuit van het zoogenaamde Kleine Veer bij de stad Hattem, is heden morgen tusschen 7 en 8 ure, met 16 personen bevracht, als den veer man een' bakker en de overige arbeiders van een steenoven en bóeren-arbei ders, op het midden der rivier, die door den storm vrij hoog stonden sterk golfde, omgeslagen, waardoor allen hun gral in de golven hebben gevonden. ASSEN, 27 December. Het bestuur der Domeinen heeft aan de Hecrcn F. Snieuwerts c. s. in eigendom afgestaan al de onverkochte domaniale grondengelegen in den Dollard, tusschen de Dollards-Dallingweerster- en Rijderdijken, de Beer- stermoe en Noorder-Rijteter grootte van omstreeks 2,000 bundersen wel voor eene binnen 2 jaren te betalen som van 70,000. De koopers hebben cene maatschappij gevormd, tol Inpoldering van den DollardNederlandsch gedeelte. De stand der aanslibbing ten westen der Beerstermoe en Noorder- Rijte is thans zoodanig, dat men meent met zekerheid van ruime winsten eene indijking van 900 bunders dier gronden te kunnen aanvangen. De gelden noodig voor den aankoop der grondenhet maken van den dijk met de uitwateringsluis (reeds aanbesteed aan J. van der Griendt, van 's Ilerto- genboseh c, s. met een jaar onderhoud en risico), die van de verkaveling of vergraving en van de bebouwing, met 2 jaren rente, administratiekosten en de kosten op de geldleening vallende, rekent men uit ƒ800,000 te kunnen bestrijden. Tot verkrijging dier som tegen 5 pCt. jaarrente en onder hypothe cair verband van de eigendommen der Maatschappij, wordt door de H1I. Buys en Zoon te Amsterdam, met 2 Januarij e. k.de inschrijving in eene nego tiate opengesteld, ten hunnen kantore en ten kantore van den Heer J. C. van Hasselt, te Groningen, De Prov. Gron. Cour. van den 23stcn dezer bevat een ingezonden artikel waarin die droogmaking zeer wordt geroemd en zelfs eene droogmaking van den geheelen Dollard wenschelijk geacht. In de Gron. Stads Cour. van den 27sten wordt die onderneming als onbera den afgekeurd, omdat de aanslijking nog niet verre genoeg gevorderd is, en men nu door het ontijdig onttrekken van dien wecken grond aan de meerdere aanslibbing, grond van weinig «aarde zou indijken, die later ingedijkt, vast en vruchtbaar land zou opleveren. MAASTRICHT, 25 December. De veranderingen in de garnizoenen van de verschillende korpsen der land- magtin het begin des volgenden jaars zullen, behalve eenige kleine arnou- vementen in het wapen der artillerie, bestaan: Het 3de bat. grenadiers en jagers, kommandant de Majoor van Geen, van 'sHage naar Delft, het lste batt. van dat regement van Delft naar 's Hage. Het 3de reg. inf., onder bevel van den Kolonel Hubervan AmsterdamLeyden en Hoorn naar Zee land; het 8ste reg. inf., onder bevel van den Kolonel Rochell, van Zeeland naar Amsterdam Leyden en Hoornterwijl in de standplaatsen der korpsen kavalerie geene verandering zal komen. waarin de lijken zijn gevonden. Genoeg zij het te meldendat de onge- lukkigen zijn verplet en verbrand en dat hun stoffelijk overschot geheel en al was verminkt en onkenbaar geworden. De Hemel beware een ieder voor zulk een treurig uiteinde! Heden morgen is het stoffelijk overschot der omgekomenen op de begraaf plaats te. Eikenduinen ter aarde besteld. De treurige begrafenis heeft plaats gehad van uit het Burger-Gasthuis. Die overblijfselen waren inééne dubbele kist nedergelegd. De lijkwagen werd door zestien dragers en drie rijtuigen ge volgd. In de eerste dezer was gezeten een overgeblevene zoon van de overledene Douarière, zijnde een Officier bij een der regimenten dragonders, thans in Limburg in garnizoen, benevens den broeder dier algemeen geachte vrouw, den Heer Mr. G. J. G. CToiset, Buitengewoon Inspecteur der Registratie, enz. Onder de overige vrienden, die aan deze droevige plegtigheid deel namen, merkte men op den Heer II.bij wien twee der omgekomenen nog denzelf den avond vóór het onheil hadden doorgebragt. Een ieder, die den laatsten pligt jegens de overledenen vervulde, of deze ter aarde bestelling bijwoonde, was diep bewogen en nam het grootste deel in de rampdie de nagelatcne betrekkingen hebben geleden. De assche der overledenen ruste in vrede De drie bij den brand omgekomene personen zijn de volgende: de Hoog- wel-geboren Vrouwe Louise Guillelmine Constance Croiset, Douarière van Jhr. Frangois van Harcncarspel Eckhardt, in leven Gouverneur der provincie Drenthe, enz., in den ouderdom van 60 jaren; de Iloog-wel-geboren Ileer Jhr. Jean Henri Josias van Harcncarspel Eckhardt, in leven geëmployeerde bij het Minis terie van Finantiën, in den ouderdom van 26 jaren, en de Hoog-wel gebo ren Jonkvrouwe Johanna Jacoba Constantia van Harencarspel Eckhardt, in den ouderdom van 21 jaren. Vrijdag 11. is alhier overleden de Heer Baron van Boetselaer van Dub beldam Kamerheer des Konings, lid der Ridderschap en Staten van deze provincie, ridder der orde van den Nederlandschen Leeuw, vroeger Ontvanger- j Generaal en laatstelijk agent van 's Rijks schatkist alhier, Kolonel der Schut terijen in het moeijelijk tijdstip van 1830. Gesproten uit een der oudste en aanzienlijkste geslachten van ons Vaderland, paarde bij aan ongeveinsde gods vrucht, onbekrompene milddadigheid en naauwgezette pligtsbetrachting; daar- j om zal zijne nagedachtenis bij alle hoogschatters van de godsdienst, bij de be- j hoeltigen, en bij allen die hem gekend hebben, in een gezegend aandenken j blijven. Men wil dat de ondernemer Koens een voorstel zou gedaan hebben aan de directie der Hollandsche spoorweg-maatschappij ten einde ten zijnen be hoeve en op zijne kosten des nachts een extra trein tot vervoer van goederen van 's Gravenhage naar Amsterdam te doen vertrekken. Of de spoorweg maatschappij aan het gedane voorstel al dan niet gevolg zal kunnen geven, schijnt nog niet bekend, maar het is ongetwijfeld dat het de overweging wel waardig is. ROTTERDAM29 December. Laatstleden Zaturdag avond, omstreeks half negen ure, ontstond er brand even buiten het dorp Berkel (het laatste huis aan den weg naar Pijnacker), in een hooiberg, welke benevens de daarbij staande boerenwoning en een schuurtje, de prooi der vlammen is geworden. Eenige oogenblikken voor het uilbarsten van den brand was een man met een hondenwagen voorbijgcrc- denen had men gezien dat hij eene pijp of sigaar aanstak. Niet onmogelijk ofschoon ook niet bewezen, is het dat een daaruit gevlogen vonk, door den feilen wind aangeblazen, den brand veroorzaakt heeft. AMSTERDAM, 29 December. Het Algemeen Handelsblad bevat het volgende correspondentie artikel uit 'sGravenhage, ouder dagteekening van den 27sten: Men wil weten, dat de verwisseling der oude zilveren munt eerdaags een aanvang zal nemen, wanneer ook de munt-biljetten in omloop zullen worden gebrast. De vreesdat dit circulatie-middel vele ongerijfelijkhcden in het gebruik zal veroorzakenwordt merkelijk getemperd indien het zich bevestigen mag, dat de maatregel der verwisseling binnen een tijdsverloop van hoogtens drie maanden zal afgeloopen zijn. Men wil weten, dat bij het geheim commité, tijdens de beraadslaging der Tweede Kamer over dit wets ontwerp, ten dezen opzigte bepaalde toezeggingen zijn gedaan. Als eene bij zonderheid verhaalt mendat een onzer vermogendste landgenooten eene som van nagenoeg 100,000 gave gerande oude guldens bij de Nederlandscbe Bank tegen andere Ned. munt heeft doen inwisselenwaardoor aan de schatkist een niet onaanzienlijk voordeel zoude zijn geschonken. HAARLEM29 December. In den namiddag van den 27stcn dezeromstreeks 3 ureis 4 uur bezui den het dorp Wijk aan Zee gestrand het galjas-everschip Anna Maria, Kapt. J. von Cölenvan Hamburg naar Antwerpenen geladen met stukgoederen en levensmiddelen. De Kapitein en de matroos A. H. Meijer zijn met de red dingsboot gereddoch de twee overige personen der equipagede Stuurman cn Kok zijn verongelukt. UTRECHT, 28 December. Het Kabinet van Landbouw-werktuigen alhieris dusverre het eigendom van het fonds voor den Landbouw terwijl ook uit dat fonds eenige uitgaven ten behoeve van den Landbouw gedaan worden. Dit fonds nu opgeheven wordende, stelt de Regering voor, gemeld Kabinet voor 30,000 aan te koo- pen voor den Staat, en ter bestrijding van de genoemde uitgaven op de be grooting van staatsuitgaven den post voor Nationale Nijverheid te verhoogen. BU1TEJNLAJNDSCHE BER1GTEN. FERSIE. Een bijzondere brief, gedagteekend Trebizonde 25 November, door het Journal de la Haye medegedeeld, bevat het volgende over den toestand van dit Rijk De toestand van Persie is nimmer ellendiger cn ongelukkiger geweest dan thans, met uitzondering van Tabriz, Teheran en Schiraz, liggen alle steden bijna in puin en zijn grootendeels door hare bevolking verlaten. Ispahan, deze prachtige hoofdstad van het oude Persie, vertoont thans slechts renen grooten puinhoop en het bedroevend schouwspel van eene ellendige en uit gehongerde bevolking. De grond, zoo rijk bebouwd onder de regering van Fet-Ali-Schahis heden verlaten. Sedert de Vizier Hadji-Mirza-Agassi het bestuur in handen heeft, wiens schandelijke hebzucht zelfs in Persie zonder voorbeeld is, is de onderdrukking door de Gouverneurs, door de eigenaars der dorpen en alle groote en kleine staatsbeambten zoo onverdragelijk ge wordendat de ongelukkige boeren, om er zich aan te onttrekken, in me nigte hunne dorpen verlaten hebben en in de gebergten en woestijnen gevlugt zijnwaar zij de ontberingen van allerlei aard en den hongersnood verkiezen boven de mishandelingen van meesters, wier gouddorst zij niet verzadigen kunnen. De provincie Aserbidjad eertijds zoo vruchtbaar, zoo welbebouwd, zoo rijkbiedt slechts aan het oog des reizigers eene drooge en ontvolkte landstreek aan. Indien Tabriz, hoofdplaats dier provincie, nog eene talrijke bevolking teltdan is zij dit aan bare gelukkige ligging verschuldigd welke van deze stad de stapelplaats gemaakt heeft van den handel tusschen Europa en midden-Aziëzij is het verschuldigd aan Ruslanddie den handel van Tiflis verwoest heeft ten voordeele van dien van Tabriz, door in Georgie en in al de provinciën over den Kaukasus een verhoogd tarief in te voerenhet welk allen doorvoer-handel onmogelijk maakt. De toestand der zuidelijke provinciën is nog ellendiger dan die der noor delijke. B?halve Gilan hetwelk nog zijde en katoen uitvoertvoeren al de overige provinciën niet cenig voortbrengsel meer naar Europa uit. Khorassan is zoo verarmd, dat de Gouverneurs van dit uitgebreide district gedurig veranderd worden, omdat zij in de onmogelijkheid zijn de belastingen, die eertijds geheven werden, te kunnen innen. De staatkundige invloed, welken de Persische vorsten eertijds in midden-Asië uitoefendenis geheel opgehouden, en noch de Khan van Herat, noch de Vorsten van Kabul cn

Leydse Courant | 1845 | | pagina 2