LEYDSCHE COURANT. N°. 155. H'i, Do Courant wordt Maandags Woensdag en Vrijdag uitgegevenDie van Maandag kamt MA A ivn A C 90 MrFMRFR De Prijs dcr Courant is 113 in het ïaari l/ü-vrj Au7 1/EvEiTlDriLi. afzonderlijke nommers worden tegen lü Centen afgegeven BINNEJN LANDSCHE BERIGTEN. LEYDEN, 27 December. Dezer dagen is bij den Boekhandelaar P. Engels uitgekomeneene verkorte beschrijving en geschiedenis der stad Leyden, tot een Leesboek ten dienste der Jeugd ingerigt. Bij de exemplaren op best papier van dit werkje is eene kaart gevoegdwelke ook afzonderlijk verkrijgbaar is. Over het nuttige en onder houdende van dit werkje zullen wij hier niet sprekendaar ieder zich des wegens zelf gemakkelijk kan overtuigen doch kunnen niet nalaten de aan dacht te vestigen op de bijgevoegde kaart of plattegrond der stadvermits diein de genoemde exemplaren geplaatstwaardig is algemeen bekend te worden. Die kaart heeft eene breedte van 23 Ned. duim en een hoogte van 16, binnenwerks, benevens nog een onderschrift ter verklaring van 95 daarop voorkomende nommers. Zij is opgemeten en vervaardigd door den Heer J. W. van Campen, Landmeter der eerste klasse van het Kadaster alhier, en keurig op steen afgedrukt. Men vindt er niet alleen de grachten en straten tot zelfs de geringste stegen naauwkeurig op aangewezende voornaamste met derzelver namen maar bovendien alle gebouwengestichten en velerlei inrig- tingen met nommers vermeldwier verklaring onder aan de kaart wordt gevonden. Voorts vindt men er den omtrek der stad, met dezelfde juistheid op uitgedrukt; de singels met de buitenverblijven, tuinen en het grond gebied der drie aan de stad grenzende dorpen, de stadsheerlijkheden Ley- derdorp, Oegslgeest en Soeterwoude, de daarin gelegen onmiddelijk aan de stad grenzende poldersen een gedeelte van den spoorwegmet aanwijzing van het station zijnde alles in juiste evenredigheid der wezenlijke grootte geteekend, en de kaart met eene schaal voorzien van 500 Ned. ellen, zoodat dit werk zijnen meester prijst door aan het doel van eenen beknopten, volle- digen en naauwkeurigen plattegrond volkomen te beantwoorden. De Philologie heeft een zeer gevoelig verlies geleden door het overlijden van den Heer W. C. L. ClarisseDoctor in de Letteren en Rector van het Gymnasium te Harderwijk. Hij was een der uitmuntende kweekelingen van de Leydsche Universiteiten zijne Inaugurele Dissertatie (1838) over de Chronologie der gebeurtenissen en der letterkunde gedurende het bestek van den Peloponnesischen oorlog door Thucydides behandeld, verwierf hem da delijk hoogachting zoowel buiten- als binnenslands. Sedert dien tijd ging de ijverige jonge geleerde met lof op het ingeslagen spoor voorten bepaalde hij zijne studiën meest tot het Epigraphisch gedeelte der Grieksche Literatuur. Menigvuldige proeven zagen daarvan het lichtdie zelfs door den vermaarden Berlijnschen Hoogleeraar Boeckh werden toegejuicht. Aan de Leydsche phi- lologische School ontviel alzoo een harer kostbaarste vruchten, en aan de maatschappij een door en door ijverig en gemoedelijk onderwijzer. Smartelijk is dit verlies voor zijne leermeesters en vriendengrievend voor zijne weduwe en kinderenmaar wat zal het zijn voor zijn' vaderonzen hoogvereerden Clarissedie in hem een' zoon verliest zijner waardig De Walsche Hervormde gemeente alhier had dezer dagen het genoegen haar orgel weder te hooren bespelenen daarbij de overtuiging te bekomen dat de Heeren B'atz en Comp. te Utrecht, zoo wel ten aanzien van den aard der herstellingen en verbeteringen, als van den tijd binnen welken de oplevering was bepaald, zich uitnemend van hunne taak hebben gekweten. Het is ook hier gebleken dat hunne kunde en onbekrompene voldoening aan de bepalin gen der overeenkomst, en hun ijver ter spoedige oplevering allen lof verdie nen terwijl zij het genoegen smaken van niet alleen de volle tevredenheid der kerkelijke Commissie te hebben weggedragen, maar ook dat onder behan deling van den verdienstelijken Organist den Heer A. Ie Lièvrede kracht en liefelijkheid van hun kunstwerknaar aanleiding van en in overeenstem ming met den afwisselenden inhoud en uitdrukking van het kerkgezang uit nemend wordt gehoord; een onmisbaar vereischte, zullen de toonen van het orgel door te beantwoorden aan den geest der gewijde poëzij, strekken tot ver heerlijking van God en den Verlosser, en verheffing van het menschclijk ge moed tot het eeuwige. De Staats-Commissie, door Z. M. benoemd tot het vervaardigen der nieuwe Pharmacopaeabestaande uit de Hoogleeraren van der Boon Mesch PresidentG. G. Mulder te UtrechtCl. Mulder te Groningen de Vriese Secretaris, Pruis van der Hoeven, Suringar, en de Heer A. J. D'ailly, lid der provinciale Geneeskundige Commissie te Amsterdamheel't haren voltooiden arbeid aan de Hooge Regering toegezonden. 's GRAVENHAGE, 27 December. Z. M. heeft op het door Z. K. H. den Prins van Oranje gedaan verzoek H. D. een eervol ontslag verleend als Inspecteur-Generaal der Infanterie, met dankbetuiging van in die betrekking bewezene diensten. Bij Zr. M». besluit van den 20sten dezer is de Colonel P. Q. R. Baron Snouckaert van Schauburg, 'sKonings Adjudant in buitengewone dienst, eervol ontslagen als Commandant van het 1ste regement lansiers, met bepa ling dat hij de werkelijke dienst als Adjudant bij Z. M. zal hervatten. Voorts benoemd tot Commandant van het lste regement lansiersde Luitenant-Colonel J. J. Habetsvan het 2de regement dragonderstot Luite- nant-Colonel bij het 2de regement dragonders, de Majoor J. van Akerlaken van hel lste regement van dat wapen; tot Majoor bij het lste regement dra gonders, de Ritmeester der lste klasse R. J. A. van Grotenhuis, van het 2de regement dragonders. Men verneemt dat, behalve de bij de wet vastgestelde opcenten op de hoofdsom der grondbelasting wegens de gebouwde en ongebouwde eigendom menten bedrage van 2 voor kwade posten, 18 voor het Rijk, 6 voor de provincie en 5 voor de gemeenten, daarop, krachtens Zr. Ms. besluit van den 8sten November 11., voor het jaar 1846 in deze provincie nog zullen geheven worden 2 baitengewone opcenten, waarvan één tot vinding der bijdrage in dc onkosten van droogmaking van het Haarlemmermeer en één tot gedeeltelijke voldoening der kosten van daarstelling en inrigting van een provinciaal gesticht voor krankzinnigen: te zamen alzoo bedragende 33 opcenten, onverminderd de zoodanige, welke, ten behoeve van sommige gemeenten, vroeger bij speciale besluiten toegestaan, en aan het betrokken plaatselijk bestuur bekend zijn. Z. M. heeft den Ileer W. van Hulst, Geueraal-Brandmeester dezer stad, benoemd tot ridder der orde van de Eikenkroon, Z. M. heeft op nieuw voor den termijn van 2 jaren 500 toegestaan ten behoeve van het instituut voor jonge jufvrouwen te Assen. Z. K. II. de Prins van Oranje heeft aan Z. M. aangeboden plannen voor een militair hospitaal, tot verpleging van 1,400 'zieken en gekwetsten, ontworpen door de klasse der Ingenieurs van den waterstaat en civiele Inge nieurs. Deze stukken hebben de goedkeuring van Z. M. in hooge mate weg gedragen en zijn thans verzonden ter beoordceling aan de 2de klasse van het Koninklijk Nederlandsch Instituut te Amsterdam. De Minister van Finantiën heeft ter kennis van de belanghebbenden gebragt, dat den 23sten dezer, overeenkomstig het bepaalde bij Zr. Ms. be sluit van den 21stcn en ter uitvoering van de wet van den 16dcn dezer, de uitloting in het openbaar heeft plaats gehad ter aanwijzing van de nommers der schuldbekentenissen ten laste van het voormalig Amortisatie-Syndicaat, rentente 3£ pCt.welke uit kracht van die wet, te zamen tot een kapitaal van 300,000 met den 31sten December aanstaande losbaar zullen zijn en na dien dag geene rente meer zullen dragen. De Minister van Finantiën heeft bij besluit van den 23stcn November jongstleden, met wijziging van dat van den 8sten Julij 1845, onder de rubriek manufacturen van wollebepaalddat onder de wollen stollen, die ruw en om geverwd te worden, ingevoerd worden, niet kun nen worden begrepen die, welke gezwaveld inkomen, als moetende deze geacht worden voor dadelijk gebruik bestemd te zijn met opheldering dat de bijzonderheid, of die sloffen al dan niet gezwaveld zijn, doorgaans kan worden ontdekt, door een gedeelte der stof nat te maken, en er alsdan een snipper lakmoes-papier tusschen te leggen, als wanneer dit papier, indien de stof gezwaveld isvan blaauwrood zal wordenten gevolge van de na werking der zwaveling; kunnende mitsdien de witte haaijen enz., hetzij die al dan niet reeds buiten 'slands tot de verwing eenigzins gerouwd of bereid, hetzij alleen gevold of gewasschen en gedroogd zijn, welke bij invoer worden aangegeven, om te worden geverwd, wanneer ze ongezwaveld zijn, tegen het verminderd regt van 30 de 100 ffiof 5 pCt. der waarde, ten invoer wor den toegelaten. De Centrale Afdceling der Tweede Kamer heeft thans hare verslagen op gemaakt omtrent de nadere wetsontwerpen op de Schutterijenopheffiug van het fonds der nationale nijverheid en dat van landbouw. Plaatsgebrek verhin dert ons hiervan meer dan melding te maken.

Leydse Courant | 1845 | | pagina 1