weggenomen. Onderdanen van zulk eenen Koning Ie zijn, is der Beijeren roem. Moge God ook verder Zijnen zegen op U, M., het koninklijke Huis en het; Vaderland doen ruston! EVGELAS». LONDEN, 17 December. Er is omtrent de miuisteriële krisis nog niets beslist; er werden wel door de hooiden van de Whig-partij gednrig vereenigingcn gehouden, doch men twijfelde nog zeei' of Lord Bussel er wel in zou kunnen slagen, een nieuw Ministerie te vormen. De groote meeting der kiezers van Londen heelt in de groote zaal van Guildhall plaats gehad. Het was inderdaad eene zeer indrukwekkende ver gadering. Men merkte er een aantal leden van het parlement en de voor naamste redenaars der vereeriiging tegen de korenwct op. Do Heer Cohden en anderen hebben voorstellen gedaan, om de afschaffing der korenwelten te bevorderen, die zij afschilderden als valsch in de tbeoriën, schadelijk in de praktijk, noodlottig voor den landbouw, den handel en de nijverheid, ja ook voor hen, die dezelve willen handhaven. Lord John Bussell heeft een' brief aan de vergadering gezonden, waarin hij zijn leedwezen heelt te kennen ge geven, dat hij, uit hoofde van zijne tegenwoordige positie, de vergadering niet kan bijwonen. In eene buitengewone bijeenkomst der voornaamste leden van de veree- niging tegen de korenwetten, welke Zaturdag te Manchester heelt plaats ge had, is besloten om eene inschrijving te openen, ten bedrage van 250,000 ten einde in staat te zijn in de tegenwoordige omstandigheden een beslissen- den slag te slaan. Er is tevens besloten, om in het geheele koningrijk een stelsel van petitionnement in het groot tot stand te brengen, ten einde van het parlement de onmiddellijke afschaffing der graanwetten te verzoeken. De Heer William Akerh die hier in den ouderdom van 87 jaren is overle den had door zuinigheid 8,000 verzameld. Hij heeft er 6,000 van vermaakt aan de Koningin voor vernietiging van staatsschuld; de overige 2,000 waren bestemd voor eene prachtige begrafenis. Hij beeft dan ook op een wagen met vier paaiden zijn laatsten togt gedaan. Zaturdag 11. zijn twee stoombooten hevig tegen elkander gevaren en, aan elkander vastgeraaktzijn zij op een ten anker liggende Brik gestooten welke de boegspriet daardoor verloren beeft. Een der stoombooten is gezonken, doch de passagiers gered. Alhier wordt tegenwoordig veel gesproken van een nieuw schietgevaarte, hetwelkop eene te uitgebreide schaal werkendeom met de gemeene bena ming van moordtuig bestempeld te kunnen worden, eerder die van verove- ringstuig schijnt te verdienen, die evenredigheid toch is als van Alexander den Groote tot Cartouche. Het bedoelde schietgevaarte is een snaphaan van de uitvinding van den Heer Benningsfieldte Jersey, die er tot verbazing van eene schare van aan- schouwers op eene vlakte nabij Westminster proeven mede heeft gedaan. De tromp rust op een toesteldoor welken de voortstuwende kracht wordt voort- gebragt, en beide, tromp en toestel, rusten vports even als een kanon op een tweewielig affuit, zoodat het geheele tuig door een paard met eene snel heid van 8 of 10 Engelsche mijlen in het uur vervoerd kan worden. De tromp ontvangt den kogel door twee kamersvan welke de eene vastde andere beweegbaar is. Deze laatste kamer kan eene ontzettende hoeveelheid kogels bevatten, eene voorzorg, die niet nutteloos is, alzoo het werptuig van Benningsfield niet minder dan duizend kogels in de minuut verschiet. Duizend kogels in eene enkele minuut! Dit geweldig werktuig kan dus alleen de dienst van een geheel regement verrigten, en eenmaal aan den gang, zal het 28 achtereenvolgende uren doorschietenzonder andere verpozing dan van eenige weinige minuten van vier tot vier uren. Gedurende dien tijd zal het een getal van duizend millioen kogels hebben uitgeworpendat is te zeggenveel meer dan immer in een der bloedigste gevechten verschoten is. De kosten hiertoe zullen niet meer beloopen dan 10 pond (120 gulden), en zijn derhalve oneindig minder dan die, welke tot het verkrijgen van gelijke uitkomsten voor gewone wapentuigen gevorderd zouden worden. De kracht, zegt men, is ook veel sterker dan die van cenig ander schietgeweer van gelijk kaliber. Bij eene eerste reeks van proefnemingen zijn de kogels, na door eene plank van drie duim dik heen gevlogen te zijntegen eene ijzeren plaat verplet terd. Daarna heeft men rogtstrceks op die plaat zelve geschoten, op welke de kogels met zoo veel kracht zijn vergruisd dat de uitgespatte brokken nog weder in de ter wederzijde van het doel geplaatste planken zijn ingedrongen. De uitvinding nog geen brevet bekomen hebbendebeeft dus de uitvinder het geheim van den toestel nog niet willen openbaren en men weet nog niet wat de voortstuwende kracht isdie door hem gebezigd wordthet eenige wat men tot dusverre weet, is dat die kracht in werking wordt gebragt door de plotselinge uitzetting van een door de galvanische clectriciteit voortge- bragt gaz. F SLANT KR GE St. PARIJS, 18 December. Vier jonge zendelingen der Jcsuiten hebben zich Ie Bordeaux naar China ingescheept. In het Departement de Loire was in het begin dezer maand reeds zoo veel sneeuw gevallen, dat al de posten ten achter waren. Er zou thans eene groote en voor onze belangen hoogstnadeelige verdeeld heid onder onze troepen en in het administratieve in Algerie heerschen. Het dagblad In Presse bevat daarover een artikel, hetgeen er bewijzen voor opsomt. BELGIË. BRUSSEL, 18 December. De Koning heeft op zijn» geboortedag de zitting tot inwijding der nieuwe Koninklijke Akademie van Wetenschappen Letteren en schoone Kunsten in Belgie bijgewoond, en na het openen der zitting deze korte toespraak gehou den: Mijne Heeren de Brusselsche Akademie heeft aan de wetenschappen en de letteren diensten bewezen, welke reeds naar waarde geschat zijn, zelfs buitenslands. Ik heb' den kring barer werkzaamheden willen uitbreiden, door de schoone kunsten daarmede te vereenigen, welke zoo veel glans over het land verspreiden; en door zelf de nieuwe Brusselsche Akademie te installeren heb ik een bewijs willen geven mijner levendige belangstelling in de vorderingen van Wetenschappen, Letteren en Kunsten." De Baron de Stassart heelt als Di recteur der Akademie daarop eene rede uitgesproken, waarin hij in korte trek ken de vorderingen van Belgie op het gebied der wetenschappen schetste; den roem herinnerde van het oude Belgie te dien opzigteen verzekerde dat het; nieuwe Belgie het oude in niets zou toegeven, zoo het in zijne edele en moe dige pogingen volhardde. Na het uitspreken dezer rede reikte de Koning nog medailles uit aan eenige bekroonden. Bij deze zitting waren er vele leden van het corps diplomatiek, vertegenwoordigers, senatoren enz. en ook een aantal vrouwen tegenwoordig. Uit Maeter (Oost Vlaanderen) meldt men het volgende Drie manspersonen hebben 11. Zondag, gedurende de hoogmis, gepoogd in de pastory alhier in te breken. Zij namen bet oogenblik waar dat de Pas toor in de kerk was en de meid zich alleen te huis bevond. De booswichten hebben de dienstmeid met bedreiging om geld gevraagd, en deze, onder voorwendsel om aan hunnen eisch te voldoen naar hoven gaandeis in de kamer van den onder-Pastoor gekomenwaar zij een geladen pistool nam en hetzelve buiten het vensterraam afschoot. Op dit onverwachte alarm-sein hebben de misdadigers de vlugt genomen, zonder iets te kuunen raedenemen. §TADS BERIGTEN. KENNISGEVING. dVatiouale-Jtlilitie. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Stad Levden, gezien hebbende art. 21 der Wet voor de Nationale-Militie, van den 8sten Januarij 1817, waar bij aan de manschappen, dienende bij de Nationale-Militie, wordt toegestaan, dat ingeval zij na hunne inlijvingeene der vrijstellingen mogten hebben bekomendie bij art. 91 en 94 van gemelde Wet zijn uitgedruktzij daar van ten spoedigste aangifte kunnen doen aan het Bestuur der Gemeentevoor welker contigent zij zijn uitgemarebeerd Roepen bij deze opzoodanige bij de Militie voor zich zeiven dienende manschappen die door het overlijden van hunnen vaderof hunne moe der weduwe zijndeof door regterlijke echtscheiding hunner ouders of door overlijden van een of meer broedersvoorgevallen na hunne inlij ving zijn geworden Eenige wettige zonentevens éénige kinderen zijnde. Kostwinners van moeders of grootmoeders, weduwen zijnde, of in regten gesepareerd. Kostwinners van ouderlooze broeders of zusters. 01 eenige broeder van een' onherstelbaar gebrekkigen broeder. Om, uiterlijk vóór of op den 3tlcn Januarij 1816, schriftelijke aanvrage om ontslagmet opgave der redenen in te leveren op de Secretarie dezer Stad's morgens van tien tot twaalf ureen in de opgave almede ten dui delijkste te vermelden, bij welk Regiment of Bataillon zij, door of voor wien die aanvrage geschiedt, dienende zijnZullende, na opgemelden dag, geene aanvrage ten fine voormeld meer kunnen worden aangenomen. Wijders roepen Burgemeester en Wethouders mede bij deze op, alle zoodanige Jongelingen welke aan de loting voor de Nationale-Militie in het aanstaande jaar behooren deel te nemen welke niet zijn geloren binnen deze Stad en voor zoo verre dezelve niet mogten zijn voorzien van eene geboorte-akte om zich van heden af tot en met den 30stcn December aanstaande aan te melden ter Secretarie dezer Staddes morgens van tien tottwaalf nre voorzien van eene juiste opgave van den tijd en plaats hunner geboprte, als wanneer van Regeringswege dezelve zal worden aangevraagd en alzoo bun belang ten deze bevorderd. Aldus gedaan en gepubliceerd bij II. II. Burgemeester en Wet houders der Stad Legden op den 15'1™ December 1845. DU RIEU. Ter ordonnantie van dezelve, v. PUÏTKAMMER. BEKENDMAKING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Stad Leyden, brengen, uit naam van den Heer Staatsraad, Gouverneur der Provincie Zuid-Holland, ter kennis van alle belanghebbenden, dat bij resolutie van Z. Ex. den Minister van Fi- nantiën van den IS11611 December jl.bepaald zijn de prijzen, het opgeld daar onder begrepen, waarvoor de Collecteurs, Splitters en Debitanten der Konink lijke Ncd. Loterij, de loten en gedeelten daarvan, voor de tweede week der trek king van de laatste klasse der 197ste Loterij, zullen mogen uitgeven, te weten: Bij Verhoop. Geheele Lotenƒ76.00. Halve- 38.00. Vijlde-15.20. Tiende- 7.60. Twintigste- 3.80. Bij Verhuring. Geheele Lotenƒ30.00. Halve- 15.00. Vijfde- 6.00. Tiende- 3.00. Twintigste- 1.50.

Leydse Courant | 1845 | | pagina 3