LEYDSCHE COURANT. N°. 153. De Courant wordt Maandag, Woensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt 1YI A AIV TA A r 99 TYT7T'I?TVl ïïl? R De Prijs dcr Coumnt 113 in het 3aars 9 J/livljlTlüJ^lt, de afzonderlijke nommers worden tegen 10 Centen afgegeven BINNEN LANDSCHE BERIGTEN. LEYDEN, 20 December. De Vergrooting van de R. K. Kerk in de Bakkcrsteeg is gisteren aangeno men voor de som van ƒ17,000, door v. d. Linden, Timmerman op de Oude Vest alhier. Bij het voorloopig verslag van de Centrale Afdeeling omtrent het voorstel tot wetsherziening van den Heer van Rozenthalwaarmede de groote meer derheid zich niet heeft knnnen vereenigen, was gevoegd de volgende nota van den Heer Luzacgenoegzaam gelijkluidende nota's hadden de Heeren van Dam van Isselt, van Heemstra, Wichers, Storm en Anemaet ingediend: Met levendige belangstelling en groot genoegen vernam hij in de Verga dering van den 25steB November 1845, dat door een zijner geachte medeleden een voorstel tot herziening der Grondwet aan den Voorzitter was ter hand ge steld maar het voorstel zelf stelde zijne verwachting en wenschen al dadelijk te leur. Zijne overtuiging blijft gevestigddat de Grondwet op vele en zeer belang rijke punten aanmerkelijke verandering noodig heeft; dat die verbetering niet langer mag worden uitgesteld, en daarom de algemeene herziening vol strekt noodzakelijk is. Eene stuksgewijze en bij gedeelten opvolgende herziening oordeelt hij aller- nadeeligst, eensdeels, omdat daardoor de achting aan die wet te verzekeren, wordt gekrenkt, zoo niet vernietigd; anderdeels, omdat daardoor verloren gaan de eenheid, de vastheid en de klem, die haar boven alle andere wetten moet onderscheiden en de weldadigheid barer werking ondersteunen. Eene algemeene herziening dezer Grondwet is daarom behoefte, en het opruimen van een enkel struikelblokterwijl men meerdere en misschien grootere gebreken laat bestaan, komt hem onraadzaam, ondoelmatig, zelfs schadelijk voor. Zoodanige algemeene herziening verlangt hij in oogenblikken van rust en vredeonder de leiding van het gezond verstandbij het licht der ervaring en onder het zwijgen van alle driften te zien beramenheoordeelenbewerk stelligen en hij meent het roekeloosheid te mogen noemendat gewigtige werk over te laten aan tijden van beroering, van gisting en aan de oppermag- tige beschikking eener bovendrijvende partij. Over de hoeveelheid der te veranderen puntenover den aardde uitge breidheid, de strekking van de aan te brengen verbeteringen, zal hij, na het gebeurde in de laatste zittingthans den strijd niet hernieuwen daar omtrent eens ieders bijzonder gevoelen eerbiedigende, blijft hij desniettemin aandringen op eene algemeene herziening, eene zaak, die, naar zijn inzien, door verbrokkeling slechts verachterd of verijdeld Wordt. Maar ook dan wanneer hij het belang eener algemeene herziening ter zijde stelt, en het voorstel van zijn geacht medelid op zich zelf beschouwt, vindt hij, met opregt leedwezen, voor zich geene vrijheid om hetzelve te ondersteunen. Dal voorstel toch, ofschoon bovenal de behoefte aan een verbeterd kiesstel sel inroepende laat evenwel het gewigtigste deelde verkiezing namelijk der leden van de Tweede Kamer der Staten-Generaalgeheel onaangeroerd. Het is beperkt tot de verkiezing der leden van de plaatselijke besturen en Provin ciale Statenen zelfs ten aanzien dezer laatstede verkiezing van leden der Provinciale Stalenlaat het de hoofdgebreken der Grondwetde keuze der standen en de boven het bereik der wet verhevene bevoegdheid der ridder schappen in wezen. Aan eene zoo naauw begrensde poging tot herziening der Grondwet, aan eene pogingdie de eischen van een verbeterd kiesstelsel niet bevredigtmag hij zijne medewerking niet verleenen. Ten kantore van de Notaris Cazaux te Rotterdam is, behoudens de na der vereischte Koninklijke approbatie, eene geldlcening geopend, ten behoeve van de Maatschappij tot lndijlcing en bepoldering van den waard Nieuwland op hel eiland Wieringenten bedrage van 300,000, verdeeld in aandee- len van 1000 en halve aandeelen van 500, tegen 5 pCt. rente en met premiën. Tot zekerheid voor gemelde geldleening zal, als eerste Hypotheek, worden verbondan de genoemde nieuw in te dijken grond. 's GRAVENHAGE, 19 December. Bij eene Koninklijke beschikking van den 13deB dezer, is aan den lieer C. Baron van Wassenaar c. s.landbouwers en grondeigenaars in de provincie Gelderland, op hun verzoek vergunning verleend tot oprigting eener Gelder- sche Maatschappij van Landbouw, mits deze instelling zich gedrage naar de algemeene wettelijke en andere verordeningen, hier te lande bestaande. Bij Koninklijk besluit van den 17deB December 1845, is de Heer Mr. C. J. Scholten van Oud Haarlem, gewezen President der hooge burgerlijke en militaire geregtshoven in Neêrlandsch-lndie, benoemd tot staatsraad in buitengewone dienst. De Minister van Binnenlandsche Zaken heeftna verkregen magtiging des Konings, de voorloopige vergunning verleend aan Mr. O. B. Bisdom van Cat- tenbroek en Mastagh c. s. en M. C. L. Vitringa c. s.tot droogmaking en indijking van bijna 7,000 bunders oppervlakte der Zuiderzee, langs de kust bij Elburgprovincie Gelderland. De Eerste Kamer der Staten-Geueraal heeft dezer dagen achtervolgens aangenomen1°. het ontwerp tot aanmoediging van den invoer van levensmid delen; 2°. dat tot aflossing van schuld over 1845; 3°. dat tot verhoogiug van de begrooting van staatsuitgaven over 1845, ten behoeve van de pensioenen; 4°. dat tot regeling van het koloniaal batig slot in 1844; 5°. dat tot ver hooging der begrooting over 1845, ten behoeve van het algemeen burgerlijk pensioenfonds; 6°. dat tot wijziging van de wet op het zegel vaq 3 October 18437°. dat tot inwisseling van de nog in omloop zijnde provinciale gene- raliteits muntspeciën; 8°. dat tot wijziging van hoofdstuk IX A, afdeeling nationale schuld, der begrooting van staatsuitgaven over 1845; 9". dat tot aanvulling der middelen over 1844 en 1845, en 10°. dat tot at- en overschrij ving van gelden ten behoeve van de nitlozing in Staats-Vlaanderen. UTRECHT, 17 December. Gisteren avond ten 9 ure hadden wij, hij een hevigen wind uit het N. W., een geweldig onweder, van zwaren hagel vergezeld. De bliksem, onmiddelijk door een' harden donderslag gevolgd, dus uit eene laag hangende donderwolk voortkomendedeed elk voor gevolgen vreezen. De bliksem sloeg dan ook in den Domstoren. Van buiten zag men een fel blil«em-licht op de tweede verdieping vallen, gelijkende naar een vuurbol, die van elkander sloeg, en overal een zwaveldamp verspreidde. Bij nader onderzoek was de bliksem ge slagen op het dak van de groote klokkenin welks nabijheid een zinken ver- gaderbak ligt, waaruit het water door eene zinkenpijp wordt gevoerd in een' houten tonwelke eene verdieping lager staaten waaruit het water door de bewoners gewoonlijk gebruikt wordt. De bliksem is door die pijp geloo- penheeft boven de waterton, bij den elleboog, een gat in de zinkenpijp voor uitgang gemaakt, heeft in dat vertrek een stuk uit den muur geslagen, eu schijnt daar een uitgang naar buiten te hebben gevonden. De bewoners een brandlucht bemerkt hebbendehebben nader onderzoek gedaandoch verder niets kunnen vinden. Men verneemt dat een afleider op den toren zal worden gesteld. LEEUWARDEN, 16 December. Men verneemt met belangstelling dat het der justitie alreeds is gelukt de vermoedelijke daders van den wreedaardigen moord aan de oude vrouw van der Wielente Balk gepleegdop het spoor te komen en dat als verdacht aan gemclden gruwel schuldig te zijnbereids twee broeders zijn in hechtenis genomen en gevankelijk naar Sneek overgebragt. Mogt het gelukken dit vreesselijk feit aan het licht gebragt en ten afschrik van anderen gestraft te zien. VLISSINGEN, 14 December. Gisteren namiddag kwam Z. K. II. Prins Hendrik der Nederlanden alhier aan, met 'sKonings stoomjagt de Leeuw. Terstond begaf Z. K. H. zich naar zijn fregat de Rijnlegde daarop een bezoek af bij Z. Exc. den Vice-Admiraal Lucas, en kwam vervulgens aan boord van het fregat Prins van Oranje, alwaar Z. K. H. door het overal bezige werkvolk der marine met hlijd gejuich begroet en verwelkomd werdals een blijk van belang dat er in gesteld wordt en het genoegen dat men er in heeftandermaal een schip te mogen gereed maken waarop de Prins het bevel zal voeren. Naar men verneemt houdt Z. K. H. zich ijverig bezig met de regeling van alles wat tot de gereed making van het genoemde schip behoort, en zal Hij tot Woensdag hier verblijvenhebbende tegen Dingsdag dc uitnoodiging aan genomen van een diner bij den Burgemeester dezer stad.

Leydse Courant | 1845 | | pagina 1