LEYDSCHE COURANT. N°. 152. VRIJDAG, 19 DECEMBER, BINNENLANDSCHE BERK;TEN. De Courant wordt MaandagWoensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van 3Iaa?idag komt Zaturdag avond uit. De Prijs der Courant is f 12 in liet jaar de afzonderlijke nommers worden tegen 10 Centen afgegeven. LEYDEN, 18 December. Bij besluit van den 10lJen dezer heeft Z. M. benoemd tot gewoon Hoog leeraar in de faculteit der godgeleerdheid aan de Hoogeschool alhier, te rekenen van 1 Januarij aanstaande, den Heer J. H. Scholten, thans buiten gewoon Hoogleeraar in gezegde faculteit. Z. M. heeft bij besluit van den 29sten Nov. 11. een voorloopig reglement van policie uitgevaardigd, voor de vaart door het Spaarne en door de ring vaart van liet Haarlemmermeer. Op Maandag den 29sten dezer, des middags ten 12 ure, zal onder nadere goedkeuringdoor de Commissie van beheer en toezigt over de droog making van het Haarlemmermeer, aan het locaal van het Ministerie van Binnenlandsche zaken te 's Gravenhage worden aanbesteedde leverantie der steenkolenbenoodigd voor de werking der stoom gemalen voor de dtoog- tnakingbij inschrijving en opbod; het bestek zal op alle zoodanige plaatsen ter lezing liggen alwaar dit gebruikelijk is. De monsters der te leveren steen kolen zullen onder anderen ter bezigtiging liggen bij den Ingenieur Beijerinck alhier, bij wien tevens nadere informaliën zijn te bekomen. De Administratie der Domeinen zal op Donderdag den 8sten Jannarij c. k., des voormiddags ten 10 ure, in den Nieuwen of Schutters Doelen, in het openbaar ter pacht aardiiedenmet voorbehoud van de goedkeuring van den Minister van Finanliën de Tollen op de groote wegen der lste en 2de klassegelegen in de provincie Zuid-IIollandals onder anderen die on der de gemeenten Wassenaar, Oegstgeest, SassenheimLisse, llillegom, bij de Vink, aan de nieuwe brug onder Bodegraven en de Blokhuis- en Tek- kopperbrug onder Woerden en zulks voor den tijd van drie jaren, ingaande met den lsten April 1846, op de voorwaarden, waarvan Exemplaren ter le zing liggen ter Raadhuizen der onderscheidene gemeenten en ten kantore van de Ontvangers der registratie en domeinen in de provincie. 's GRAVENHAGE, 17 December. Z. M. heeft dezer dagen benoemd tot Substituut-Griffier bij den Hoogen Raad der Nederlanden, den Heer Mr. M. A. Hartman, thans Substituut- Griffier bij het Prov. Hof van Zuid-Holland; en tot Substituut-Griffier bij het Prov. Hof van Zuid-Holland, Jhr. Mr. C. A. J. Beelaerts van Blokland, Adj. Commies bij het Ministerie van Finantiën. Bij besluit van den 14dcn dezer zijn benoemd: tot Substituut-Officier bij de Arrondissemcnts-Regtbank te HeerenveenMr. E. Roos van Bienema thans Regter-Plaatsvervangertot Regter in de Arrondissements-Regtbank te 's Hertogenbosch Mr. J. M. B. I. van der Does de Willebois, thans Regter- Plaatsvervanger; tot Substituut-Officier bij die Regtbank, Jhr. Mr. E1. G. J. van Rijckevorssel van Kesselthans Regter-Plaatsvervanger, en tot Substituut- Officier bij de Arrondissements-Regtbank te Brielle, Mr. J. C. M. van den Ilonertthans Burgemeester en Secretaris der gemeente Kedichem c. a. Bij Koninklijk besluit van den 15den dezer is aan Jhr. Mr. H. L. Wichers, lid van den Raad van State, opgedragen eene zending naar Nederlandsch Indië, met het doel, om den Gouverneur-Generaal behulpzaam te zijn in bet invoeren der voor die bezittingen ontworpen nieuwe wetboeken, en om gedu rende zijn verblijf aldaar, het Voorzitterschap te bekleeden van het IIoog-Ge- regtshof van Nederlandsch Indië. Bij een ander Koninklijk besluit is de in 1839 ingestelde Commissie tot hel daarstcllen van de vereischte ontwerpenom de nieuwe Nederlandsche wetge ving toepasselijk te maken voor Nederlandsch Indië ontbondenmet dankzeg ging aan de nog aanwezige leden derzeive, voor de als zoodanig bewezen diensten. Z. Exc. de Minister van Finantiën heeft, onder dagteekening van den 13len dezer aangekondigd de rentebetaling op het Grootboek der Nationale schuld, rentende 2 j ten honderd en wel over het half jaar, verschenen op den eersten Januarij 1846, in de maand Januarij e. k. en vervolgens. Z. Exc. de Minister van Binnenlandsche zaken heeft eergisteren de laatste Zitting der Tweede Kamer niet bijgewoond, en de verdediging van het tot zijn departement behoorende ontwerp, betrekkelijk de gelden voor de uitlo- zing in Staats-Vlaanderen, overgelaten aan Z. Exc. den Minister van Finan tiën. Dit schijnt de geruchten te bevestigen, die in omloop zijn, nopens de waarschijnlijke aftreding van dien Minister in het begin van het volgende jaar. De Kamer is thans voor onbcpaalden tijd uiteengegaan. De Eerste Kamer is gisteren werkelijk vergaderd geweest en zijn bij de zelve ter tafel gebragt de in de laatste dagen door de Tweede Kamer aan genomen ontwerpen van wet. In de Zitting van den Hoogen Raad, van gisteren, is onder anderen, uitspraak gedaan in zake van den Officier van Justitie bij de Regtbank te Zutphen, tegen S. J. Nyhuis; het vonnis is vernietigd, voorzoo ver daarbij het ontslag van regtsvervolging tegen den gereq. is uitgesproken, en ten principale regt doendeden gereq. schuldig verklaard aan overtreding van art. 13 der wet van 3 April 1806, op het stuk van het onderwijs door, zonder wettig vereischte, lager onderwijs te hebben gegeven. AMSTERDAM17 December. Ten gevolge van het in onze Courant van gisteren medegedeeld bcrigt uit Rotterdam, met betrekking tot het verzamelen en gehruiken der meststolle, hebben wij vernomen, dat zich ook hier ter Stede sedert geruimen tijd eenige onzer kundige en geachte Stadgenooten met hetzelfde onderwerp bezig hou den, en er alle hoop bestaat, dat zulk eene voor deze Stad hoogst belangrijke zaak, tot een gewenscht einde zal worden gebragt. Mogen zij daartoe bij de besturen en burgerij die ondersteuning vinden welke eene onderneming, waarbij alle, maar vooral de behoeftigstc ingeze tenen, zoo groot belang hebben, ten volle verdient. UTRECHT, 16 December. Er wordt weder bij Wijk bij Duurstede, even als in vorige jaren, vergund den grond om te spitten en opgravingen te doenter plaatse waar men ver moedt dat beenderen begraven zijn. Er worden er wel gevonden, doch niet in zoo groote mate als vroeger. LEEUWARDEN, 14 December. Op een kwartier unr van deze stad is in den avond van den 9den de blik sem geslagen in het tolhuisje aan den Harlingcr straatweg. Het schoorsteen- bord werd half doorgeslagen, en de bliksem daalde door den schoorsteen, langs een hangijzer tot op de ijzeren vuur-plaat; van hier op eene waschtobbe met ijzeren hoepen, en drong daarop door eene openstaande binnendeur, in het voorhuis. Daarna werd eene geslotene dear van een ander vertrek open gedrongen, en verspreidde de bliksem zich door deze kamer, steeg van daar langs het venster tot op den zolder, en sloeg toen op drie plaatsen het dak uit. Eenige natte gordijnen, welke op eene rek hingen, zijn geheel doorboord, even als of ze met hagel waren doorschoten. Behalve eenige geringe schade, is er geen ongeluk veroorzaakt, en zijn de huisbewoners gelukkig niet getroffen. AMELAND, 13 December. Gisteren nacht is hier gestrand de Portugeschc schooner Toninkamet stukgoederen van Hamburg naar Lissabonde cquipagieuit 8 personen bi- staandeis gered en men hoopte de lading en tuigaadje te kunnen bergen. In denzelfden nacht zijn een Deensche bark en eene stoomboot, van welke beide veel wrakhout is aangespoeld, vermoedelijk geheel verongelukt. Op de Zuidplaat is den 12de" een Engelsche brik, met ballast van Amsterdam verongelukt, doch de manschap gered. ASSEN, 15 December. Door Kerkvoogden der Hervormde Gemeente alhier zijn de deskundi gen uitgenoodigdhet plan, bestek en begrooling van kosten te ontwerpen cener Kerk, en hun deze franco in te zenden vóór 15 Februarij 1846. Aan den inzender van het plandat wordt aangenomenzal worden betaald eene soin van 250,00. Nadere inlichtingen zijn, op franco aanvrage, gratis te bekomen bij kerkvoogden. Heden zijn de werkzaamheden tot verbreeding der Beilervaart, nabij het punt waar zij in de Hoofdvaart valt, aangevangen. Z. Exc.. de Staatsraad Gouverneur begaf zi.h dezen mogen derwaarts, vergezeld van onderscheidene autoriteiten en bij de onderneming betrokken personen, en sloeg zelf ph'glig de eerste hand aan het werk. Toen viel het muzijkkorps in en verkondigde, dat de zoolang aanhangige plannen tot kanalisatie van Drenthe, aan wier ver- wezentlijking dikwerf gewanhoopt werd, een begin van uitvoering erlangd hadden.

Leydse Courant | 1845 | | pagina 1