BEIJERG1V, MUNCHEN10 December. De beroemde orgelspeler Homeicr, van Hanover, is uit Italië teruggekeerd. Hij beeft te Lucca, Modena, Home en op andere plaatsen orgel-concerten gege ven en is te Rome in een gehoor bij den Paus met de meeste welwillendheid ontvangen. Hij heeft nu in de laatste dagen op zijne terugreis naar Hanover, Mnnchen en Augsburg bezocht, en heeft nu het voornemen om een reeds begonnen werk, over het altaar-gezang en de responsoriën, uit te geven. Hij heelt de schoonste getuigenissen van Rossini en Mendelssohn. De Baron de Bourgoing heeft alhier een schitterend feest gegeven. Zijn onlangs vernieuwd hotel op de Carolina plaats is merkwaardig door den smaak waarmede het is ingerigt. Inzonderheid heeft men de nieuwe fresco-schilde rijen bewonderd, die de Gezant in den stijl van Pompeja door Munchensche kunstenaars heeft doen vervaardigen. B 1 E I. In de Tweede Kamer der Stenden hebben den 9Jen dezer beraadslagingen plaats gehadwaarin het heviger is toegegaan dan al wat tot nog toe in Duitsche Stenden-Vergaderingen is voorgekomen. Het gold de vraag ot de Kamer niettegenstaande de vergadering niet door den Groothertog in persoon geopend was gewordentoch een adres aan denzelve zou aanbieden. De Af gevaardigde Weldver heeft daartoe een voorstel gedaan, en al de grieven opge somd die men volgens hem tegen de Regering had. De bewindslieden ver klaarden dat zij wat ook de Kamer besluiten mogtden Groothertog zou den aanraden om een adres niet aan te nemenwaartoe door geene openings rede aanleiding gegeven was. Die discussie hield met klimmende verbitte ring verscheiden uren aan. De verwarring en het rumoer was zoo groot, dat de Voorzitter alleen door met de opheffing der zitting te dreigen, een weinig de orde kon herstellen. De beraadslaging over de verwerping of goedkeuring van het voorstel, eindigde met verzending naar de Afdeelingen. Het programma eener nieuwe Jesuitistische associatie ziet te Freiburg het lichtzij is gesteld onder de bescherming van Nötre-Dame des Victoires in dit programma wordt onder anderen gezegddat indien de pligt voor schrijft om teg: n talrijke vijanden te velde te trekkenMaria den strijd zal aanvangen, vreeselijkgelijk een in slagorde geschaard leger. De vrouwen zijn uit deze associatie uitgeslotenen alleen mannendie hun 18dc jaar bereikt hebbenworden toegelaten. EKBELANl. LONDEN, 13 December. Ten gevolge van oneenigheid in het Ministerie ontstaan over het al of niet afschaffen der korenvvetten, heeft het geheele Ministerie gisteren zijn ontslag genomen, hetgeen door de Koningin is aangenomen; alvorens is echter in een geheime Raad gehouden, waarin bepaald is, dat het Parlement, het geen den lGdcn zou bijeenkomen, tot den 30stcn is geprorngcerd. II. M. heeft Lord Russell, die zich thans in Schotland bevindt, opontboden, om een nieuw Ministerie zaam te stellen. Vijf jaren heeft de Heer Peel met roem aan het hoofd van het Ministerie gestaan en vele gewigtige maatregelen tot stand gebragt. Door de belasting op de inkomsten te midden van zoo veel tegenkanting, met goed gevolg ingevoerd, is het hem gelukt de finantiën in goeden staat te brengen, en ten opzigte der bnitenlandsche betrekkingen heeft hij met waardigheid het stelsel van het behoud des vredes gehandhaafd. Met onbekrompene verdraagzaamheid ijverde hij voor de begiftiging van bet R. K. Seminarium te Maynooth maar beteugelde tevens den overmoed van den on- rnstigen en gevaarlijken volksleider O'Connel. Met verwondering is de tijding van des Ministers ontslag vernomen omdat de geruchten liepen dat bij de leden van het Ministerie het voornemen bestond om eerlang aan het parlement, de intrekking der bestaande schaalregten op de granen voor te stellen. De Times beweert dat de Heer Peel de overige leden hiertoe had weten te bewegen, maar dat de Hertog van Wellington zijn woord had ingetrokken, waardoor nu de Heer Peel zijn plan moest opgevenwaarop hij besloten heeft zijne betrekking neer te leggen, in welke dan nu het hoofd der Wighs, de schrandere Staatsman Lord J. Rnssell hem zal opvolgen, welk ministerie echter volgens een geacht blad minder kans heeft om vijf jaren te duren dan het vorige. Buiten den Heer Peel, zegt dat blad, zijn slechts twee combi natiën mogelijk: een zuiver Whighs-ministerie, met Lord Russell, of een zui ver Tory-ministerie met Lord Wellington aan het hoofd. Het eerste heeft de meerderheid van het tegenwoordige lagerhuis en het geheel hoogerhuis te gen zich, en zou dus waarschijnlijk tot eene ontbinding van het parlement moeten leiden. Maar de nieuwe verkiezingen zouden hoogst waarschijnlijk bij den nog altijd zeer aanzienlijken invloed van de tegenstanders des vrijen graanhandels, geene meerderheid in het lagerhuis aan zoodanig ministerie verschaffen. Niet veel meer kans op een langdurig bestaan zou een ultratorystisch mi nisterie hebben, hetwelk de tegenwoordige graanwetten volstrekt in stand houden en zijn eenigen steun bij de groote landeigenaars en hunnen aanhang zoeken wilde. Daarenboven zou zoodanig eene staatkunde met zulke geva ren voor het land gepaard gaan, dat het niet denkelijk is dat men ze zal beproeven. Alleen de staatkunde van behoud en vooruitgang tevens, gelijk zij door den Heer Peel beleden en uitgeoefend wordt, kan, gelijk de onder vinding reeds getoond heeft, het land voor de schokken bewaren, waarmede het anders bedreigd wordt, en het besef daarvan zal, naar wij vertrouwen, dien staatsman weldra van zelf weder op het kussen doen komen. Volgens de Globe hield men het voor waarschijnlijk, dat de Fiegering de heffing zou voorstellen van een vast regt, hetwelk van jaar tot jaar traps gewijze tot op een bepaald bedrag zou verminderd worden. De Times over de afschaffing der koren wet sprekende, zegt onder anderen: dat dwaling en drift zoo onhandelbaar zijn dat zij nooit voor de klaarblijke lijkheid en waarheid wijken, zoo lang ze nog het vermogen bezitten om stijf hoofdig le zijn. Daarom moet, om een lange reeks van grieven uit te wisschen en iemand te bewegen om zijn' tegenstander te vergeven en vriendschap met hem te sluiten, eenige groote gelukkige of ongelukkige omstandigheden tus- schen beiden komen. Zoo de landbouwende partij er nog stem in bad, zou ze jaren vorderen om hare gevoeligheid te vergeten, terwijl nu vijf weken ge noeg zullen zijn om de wijsheid dier afschaffing en de zwakheid der gronden voor haar behoud in het licht te doen stellen. Ook is de landbouwende partij door talrijken afval en inwendige verdeeldheid verzwakt. Voorts eindigt de Times met eene opmerking, wier waarheid ten laatste over alle verbods- en beschermende stelsels zal zegepralen, dat namelijk het beschermend stelsel ten doel heeft: om kunstmatig en willekeurig in de natuurlijke wetten door de Voorzienigheid ingesteldtusschen beiden te komen. De Hertog van Wellington heeft, als bevelhebber van het legerbij eene dagorde het tabaksrooken in de eetzalen der soldaten verboden, omdat het dorst zou verwekken en dus tot overmatig drinken aanleiding geven, en de officieren verzocht zich van het tabaksrooken te onthouden. Door den storm van den 11 den dezer is het water van den Theems buiten zijne oevers getreden, en heeft zeer veel koopmans goederen vernield en ge bouwen beschadigd. Een der dagbladen maakt eene vergelijking tusschen hetgeen Lord Grey, die eerste Minister is geweest, en dat hetgeen een eenvoudig geestelijke, de Deken van Lincoln heeft nagelaten. De eerste liet namelijk slechts 30,000 na, de laatste 150,000 1,800,000) aan roerende goederen, behalve nog de onroerende. Het onmetelijke vermogen, nagelaten door Sir John Leman, gewezen Lord-Maire van Londenzal weldra aanvaard worden door deszelfs regt- matigenerfgenaam. Dit vermogen wordt op 4 mill. (50 mill.guld.) geschat, waarvan 2,700,000 in onroerende goederen en 1,300,000 in publieke fondsen bestaan. Zekere Ham, te Norwich, heeft aan het Committé van Lloyds eene ontdekking medegedeeld, daarin bestaande, om met naauwkeurigheid bij zeer betrokken luchtden stand der zon te kunnen bepalen. Indien deze ont dekking op vaste beginselen steuntzal zij van den wijdslen omvang en dc grootste waarde voor de zeevaart zijn. FËAIKBIJI. PARIJS, 14 December. Volgens de bewijsstukken bij het departement van inkomende regten aan wezig, is de prijs van de in 1844 uitgevoerde wijnen geweest 51,200,000 fr., het vorige jaar 47,800,000 fr. Op de 790,383,000 fr., welke de voort brengselen naar het buitenland gezonden, opleveren, komen die van den grond slechts voor, voor 189,612,000 fr. De wijnen leveren dus slechts 6J pCt. op van den algemeenen uitvoer, en 28 pCt. van dien der voortbreng selen van den grond. De uitvoer van wijnen van alle soorten naar Neder land heeft in 1844 bedragen 71,545 en van dien der Gironde 47,066 kannen. De meeste wijn is naar de Hansée-stedenen naar Zwitserland uitgevoerd. De strijd die tusschen de dagbladen is aangevangen, over den maatregel van den Heer Salvandy, Minister van Openbaar Onderwijs, omtrent de Uni versiteit, is merkwaardig. Deze maatregel wordt hoogelijk goedgekeurd door de bladen van de oppositie; dezelve wordt zeer misprezen door die van de Tiers-partij. De Ministeriële bladen zwijgen of geven hun ongenoegen te kennen. Het Journal des Debatswaarvan een der Redacteurs, de Heer Ss. Marc-Girardinlid van den Raad der Universiteit is, ontveinst zijne af- keerigheid van het Ministerieel besluit niet. Dat blad beoordeelt dien maat regel nog niet in zijn geheel; het zou echter liever gewild hebben; dat de Minister er een meer wettigen vorm aan had gegeven. Wij zouden ten minste zegt het, eene wet hebben, gemaakt voor onzen tijd, door onze Kamers, in den geest van onzen regeringsvorm, in plaats van een besluit te hebben, welks oorsprong ten minste verdacht is! Wij houden niet in dit tijdvak van be raadslagingen en openbaarheidvan die herstellingen van het despotismus, welke anachronismen zijn, dat geheimnisvolle, hetgeen als een onweder nederkomt, op het oogenblik dat men het het minste verwachtte. Veronderstellende, dat de Koninklijke Raad der Universiteit sedert 30 jaren onwettig bestond, zoo kwam het er weinig op aanof deze onwettigheid nog 6 maanden langer duurde. Het besluit van den Heer Salvandy is misschien zeer goed, maar in den vorm eener wet veranderd door de Kamers, na rijpe en breede beraad slaging, zou het beter geweest zijn. Dit heeft heden ten dage al te veel van eene verrassing. De prijzen der granen beginnen op alle markten te dalen, door den ruimen aanvoer van de laatste weken. De onlangs hier overleden Mad. Lencquesaing heeft aan het bestuur van de hospitalen der hoofdstad 835,000 fr. vermaakt. De Keizer van Marocco zouvolgens een berigt uit Tangcr van den 30sten November, last hebben gegeven, om Abd-el-Kader en diens aanhangers

Leydse Courant | 1845 | | pagina 3