BU i TE1N LA M)S€ HE BERIGTEN. leden verklaard eene trapsgewijze verbetering onzer grondwettige instellingen in geenen deele voor wenschelijk te houden. Dat voorstel is eindelijk ook door onderscheidene leden bestredenop grond van deszelfs onvolledigheid. ROTTERDAM, 15 December. Men verneemt dat bij Wijkmeesters dezer stad van wege Z. M. den Koning eene bijdrage is ingekomen, tot ondersteuning der meest bcboefligen gedu rende dezen winter. Naar men verneemt, beeft een achtingwaardig ingezeten dezer stadr een adres aan den Raad ingediend met verzoek omvoor een bepaald aantal jaren, privaat-vuil te mogen verzamelen, ten einde het, na eenige fabrijk- matige behandeling, zoo als dit reeds elders geschiedt, dienstbaar te maken tot bemesting der teellanden. Het is niet zoo zeer het belang van den landbouw, dat voor Rotterdam de drijfveer moet zijn om dit verzoek gaarne toe te slaanals wel de verbetering van het binnenwater, welke bet onmiddellijk gevolg daarvan zou we zen. Immers is het algemeen bekend, dat al de riolen van privaten in de binnenwateren zich ontlasten, waardoor het water totaal bederft, zoodat het niet alleen onbruikbaar wordt, maar zelfs te veel stank van zich geeft om het tot de gewone reiniging der straten te bezigen. Nog geene eeuw geleden wemelden de Binnen-Rotte en Singels van visch, en vorig men aldaar, met bengel, net en luiken, niet alleen witvisch, maar snoek, baars, paling en karper. Sedert een geruimen tijd is die vischrijkheid verminderd, en men kan nu zeggen dat cr gedurende omtrent dertig jaren geen leven meer in dat water is. Ja, zoo erg is het bedorven, dat men er dezer dagen te vergeefs naar een water-insect zou zoeken. Dit bederf van bet water wordt almede veroorzaakt door de meerdere op- gepaktheid der bewoners, velen van welke de onzindelijke gewoonte hebben van alle vuilnis en asch in het water te werpen; door het van lieverlede, vervallen en niet meer bestaan der privaat putten, en eindelijk daardoor dat het bloed en verder vuil der slagthuizen zich in de grachten ontlast. Het belang dat ieder bewoner onzer stad heeft in eene gezonde en frissche atmospheer, en in goed bruikbaar binnenwater, zal, hopen wij, den edel achlb. Raad tot eene spoedige afdoening dezer hoogst belangrijke zaak nopen. Men verneemt, dat bij uiterste wilsbeschikking van wijlen den Heer Baron J. G. Verstolk van Soelen, aan onze stad de keus is overgelaten om het door Zijn Ilooggeb. nagelaten beroemd kabinet van schilderijen enz. te gen waardering over te nemen. s De Heer L. Bidos alhier, heeft octrooi aangevraagd voor de uitvinding van een toestel, onder den naam van veiligheids-spoorweglciderhetgeen het uit springen der wielen op de spoorwegen zou voorkomen. Deze uitvinding schijnt dus van eene andere soort te wezen als die, waarvoor den Heer Claassen van Amsterdam onlangs octrooi is verleend. AMSTERDAM, 15 December. Naar inen verneemt is, op den 6den dezer, door Z. M. tot Ridder van de Eikenkroon benoemd, de Heer Dr. J. P. Arend, Schrijver van de Algemeene Geschiedenis des Vaderlands, Leeraar van de lslc klasse aan het Koninklijk Instituut voor de Marine te Medernblik. In den storm van II. Donderdag heeft de dijk van de Anna Paulowna polder het goed staande gehoudende vloed en de storm waren nog heviger dan in October, en geen noemenswaardige schade is teweeggebragt. HAARLEM, 15 December. Bij den hevigen storm van den lldcn op den 12deD dezer is de zeewering van de Ilondsbosschen aanmerkelijk beschadigd. Meer dan 300 schoorpalen zijn gesprongen. Op 70 plaatsen zijn breuken in de gording ontdekt, en 11 stortehedden zijn uitgeslagen of beschadigd. Op twee plaatsen is het lage paalwerk uitgeslagen en eene steile kant aan het duin ontstaan met behoud van eene kruin van 12 a 14, en van 7 a 8 ellen. Aan den W'aterland- schen zeedijk is tusschen Uitdam en Monnikendamop eene lengte van 2.000 ellen, veel grond weggeslagen en de dijk zelf merkelijk beschadigd. Voor de groote zeesluis van Muiden hebben de dijken aan beide zijdengelijk ook bet strand van den Muiderberg, veel schade bekomen. TEXEL, 14 December. Alhier is bij bet uitschieten van den windaan den Noorderdijkop ver- scheide plaatsen het paalwerk weggeslagen en de steenglooijing min of meer beschadigd. Op de Vlielandsche kust ligt het onderst boven een gekoperd schip, de naam onbekend. Op de Eijerlandsche gronden was veel wrak hout aangedreven, vermoedelijk afkomstig van een kolenvaarder, die waar schijnlijk vergaan en wiens naambord met de letters: Charlottagisteren nacht hier is aangespoeld. Het Nederlandsch smakschip CorneliaKapitein J. Beekman, met steenkolen van Hartlepool naar Amsterdam, was den 9dcn op het Deenscbe eiland Föhr gestrand de lading zou kunnen geborgen worden. AMERSFOORT, 14 December. De kok der alhier in garnizoen liggende militairen gisteren ochtend bezig zijnde met soep koken, en tegen den rand van den grooten ketel leunende, verloor, door het uitglijden van een zijner beenen, het evenwigt, en viel ach terover met het hoofd naar beneden, in de brandende soep, waardoor zijn geheele bovenlijf allerdeerlijkt is verbrand. Wijders verneemt men nog, dat gisteren iemand in de nabijheid dezer stad aan het jagen zijnde, bij het overspringen van een hek, door het afschieten van een afgedraaid geweer (looper genaamd), dat hij in den zak had, zoodanig is getroffen, dat hij dadelijk op de plaats is dood gebleven. NIJMEGEN, 14 December. De StaatsraadGouverneur dezer provincieals daartoe door Z. M. gemag- tigdheeft de Provinciale Staten tegen den 7dcn Januarij aanstaande buiten gewoon bijeengeroepenten einde te beraadslagen over de maatregelen, welke op sommige plaatsen binnen deze provincie zouden kunnen en behooren te te worden genomen, ter voorziening in de behoeften, ontstaan door den mis lukten oogst der aardappelen. ASSEN, 13 December. Het ontwerp van het contract, houdende de voorwaarden waarop de Ilec- ren Balkema en Comp. hebben aangenomen de door hen verlangde concessie van spoorwegen en kanalen te aanvaarden is bij besluit van Z. M. van den 9den dezer goedgekeurd. MAASTRICHT, 13 December. De nieuw benoemde Gouverneur van Limburg is alhier aangekomen. Giste ren heeft hem de Militaire muziek eene serenade gegeven, en wij vernemen, dat de Harmonie-Societeit heden avond hetzelfde zal doen. Heden ochtend heeft Z. E. al de beambten der Prov. administratie ontvangen. ALGERIE, ALGIERS, 30 November. Men gaat alhier eene uitgestrekte vereeniging van levende Afrikaansche dieren aanleggen, waartoe onze luchtstreek zich zoo veel beter leent dan te Parijs, waar die vreemde gasten zoo menigwerf door het gure weder worden weggeraapt. Onder de voornaamste aan welke de cere van het lidmaatschap zal te beurt vallen, telt men den leeuw, den tijger, panther, jakhals, hyena, het rivier-paard, den crocodil, den giraffe, rhinoceros, kameel, zebra en verschillende slangen. ITALIË. ROME, 2 December. Het Pauselijk bewind beeft aan den Spaanschen Zaakgelastigde verklaard, dat het alle gemeenschap met de Spaansche Regering moest afbreken, tot dat voor het onderhoud der geestelijken gezorgd zou zijnen zekere verordening ingetrokken waarbij aan de niet door het Spaansch bewind erkende geestelij ken de uitoefening der kerkelijke bediening in Spanje verboden is. De laatste berigten uit Palermo melden, dat de Keizer van Rusland eerst den 10den of 12dcn dezer hier zou komen. Ook loopt er een gerucht dat de gezondheid der Keizerin in zeer ongunstigen toestand verkeerde. De Generaal Kiel tracht de kunstenaars van allerlei natiën tot eene algemeene tentoon stelling bij 's Keizers komst te bewegenwaartoe de Paus eene opperzaal van het Lateraansch museum zou hebben beloofd. Op eene avond-bijeenkomst door den Russischen Gezant Vorst Peter van Oldenburg gegeven, is niemand der hooge geestelijkheid tegenwoordig geweest. Op een dergelijk gezelschap bij den Vorst Borghese is geen enkele Rus ver schenen. Dezer dagen verscheen hier eene Latijnsche verhandeling van Vine. Bias. Distalleri, over den titel van het Evangelie, volgens Johannes. Men staat ver wonderd over de kennis die deze schrijver aan den dag legt van de geschriften der Protestanten over dit onderwerp, welke anders hier zoo weinig bekend zijn. ZWIT^EHLAND. De bevolking van Zwitserland bedraagt thans 2,362,200 zielen, van welke 1,423,000 Protestanten936,600 R. Katholijken en 2,600 Joden. Zurich bevat op 200,000 inwoners, 1,100 R. Kath.Appenzel Binnen-Rhoden op 52,000 zielen, 115 R. K., te Schaffhausen telt men 185 R. Kath. op bijna 33,000 inwonersBazel-stad heeft 450 R. K. op 25,700 Protestanten. In het kanton Waadland is het getal R. K. 3,100 op 200,000 zielen, in Neuf- chatel 2,000 op 63,000; in Glaris 4,300 op 31,000, in Bazel-land 6,300 op 44,300 inwoners. De R. Kath. zijn talrijker te Genève, waar men er 19,700 telt op eene bevolking van 63,300. Thurgau heeft 19,800 R. K. en 71,000 Prot., Bern 52,700 R. K. en 388,000 Prot., Aargau 85,000 R. K. en 109,800 Prot. In de overige Kantons heeft de R. K. bevolking de meerderheid. Ter wijl er niet een kanton is, waar zich geen R. K. bevinden, hoe gering dan ook in getal, zoo zijn er evenwel in de kantons Uri, Schwytz, Unterwalden, Zug en Appenzell Binnen-Rhoden geen Protestantsc.he inwoners, Wallisserland heeft op 81,000 inwoners 90 Protest., Tessino ,op 90,000210 Prot., Lucern op 133,000, 520 Protest., Freiburg op 70,000, 6.000 Protest., Solothurn op 46,000, 6,100 Protest., en St. Gall 65,800 Prot. en 106,000 R. Kath. Onderscheiden aanzienlijke kooplieden verlaten achtereenvolgens het kan ton Lucern en gaan zich in dat van Zurich vestigen. Hun voorbeeld vindt ook bij inwoners van andere standen navolging. Berigten uit bet kanton Tessin, houden in, dat de nota's van den Aarts-Bisschop van Milaan en den Bisschop van C'omowaardoor zij voor de kerk de uitsluitende leiding van het openbaar onderwijs vragen, eene levendige ontevredenheid had te weeg gebragt; de geestelijkheid zelve, met uitzondering van die van Levantine, verzet zich met kracht tegen de tusschcnkomst, de wijl zij delve als strijdig beschouwt met de vrijheden van den staat Tessin.

Leydse Courant | 1845 | | pagina 2