Betaaldvoor ieder rund en paard boven de twee jaren 20 C.beneden de twee jaren 8 C.en voor ieder schaap ot' lam 2 C. De schadevergoedingen zullen bedragen1». Voor veeop hoogcr last ge dood en wela. Voor ziek vee van de waardeonder aftrek van de huid enz., als 8 voor die van een rund. ƒ7 voor die van een paard, 2 voor die van een schaap en 1 en voor die van een lam en 2°. de volle prijs der stalgereedschappen en andere voorwerpenvolgens waardering van schat ters. Voor elk der jaren 1846 en 1847 worden de uitgaven van het Veefonds vastgesteld op eene som van ƒ356.668. En 2°. een ontwerp van wet tot opheffing van het fonds voor de Nationale Nijverheid. Beide ontwerpen zijn aan de Afdeelingen verzonden. Daarna wordt de Zitting opgeheven en veranderd in eene met gesloten deurenwaarin Z. Exc. de Minister van Finantiën aan de Kamer inlichtingen gegeven heeftnopens het wets-ontwerp betrekkelijk de Munt. AMSTERDAM, 1 December. Gisteren avond, omstreeks 10 ure, is er brand ontslaan ten huize van de tapster Anna Boelhouwcr, op de Haarlemmerdijk N°. 180, waardoor het huis bijna geheel is uitgebrand. Met behulp van 8 brandspuiten was men den brand te middernacht meester, die ten 2£ ure geheel gebluscht was; de oorzaak is onbekend. De branddie vermoedelijk in de keuken is aangevan gendeelde zich al zeer spoedig aan de bovenverdiepingen mede, met dat ongelukkige gevolgdat de bewoner der onderste bovenkamerde Heer Fennemadaarbij al zijne have en zijn goed, waarvoor hij niet was verze kerd beeft verloren. Naar men verneemt heeft Z. M. den Heer Mr. C. F. Gulcher, thans Regter-Plaatsvervanger bij de Arrondissements-Regtbank alhier, benoemd tot Regter in dezelve Regtbank. Dezer dagen is alhier in hechtenis gesteld P. Cléban, die bij vonnis der Arrond. Regtb. te Amsterdam van 12 Februarij jl.ter zake van laster, be gaan jegens den Directeur van het Kabinet des Konings, is veroordeeld tot gevangenzetting voor den tijd van drie maanden en eene geldboete van f 100 en in de proceskosten, met ontzetting voor den tijd van vijf jaren van de reglen, vermeld bij art. 42 strafregt; welk vonnis is bekrachtigd bij arrest van het Prov. Hof in Noord Holland, van 5 Mei 1845; terwijl de Hooge Raad de voorziening in cassatie verworpen heeft bij arrest van 14 October jl. Den 22sten November jl. is te Elburgin den ouderdom van 82 jaren, overleden de Ilcog Welgeboren lieer Fredcrik Carel zLmilius von Romer, Duitsch Rijks ridder, gepensioneerd Generaal-Majoor in dienst van Z. M. den Koning der Nederlanden. DEN HELDER27 November. Naar men verneemt, zal met den lsten December buiten dienst worden gesteld Zr. Ms. transportschip Dordrechtonder bevel van den Luit. ter Zee iste tl. P. G. J. de Haze Bommeonlangs uit West-Indiën te Vlissingen binnengekomen, en zal het Etat Major met dien datum op nonactivileit gesteld worden. Ook zal met den 10,Jen December Zr. Ms. brik de Postillon, onder bevel van den Commandant Luit. ter Zee lste kl. J. R. Cambier, worden opgelegd, en de Commandant en verdere officieren op nonactiviteit worden gebragtde equipagie, welker dienstjaren verstreken is, zal met paspoort gaan en de overige op Zr. Ms. wachtschip geplaatst worden. UTRECHT, 30 November. Heden vierde de Evangeliscb-Luthersche gemeente alhier hel honderdjarig bestaan van haar tegenwoordig kerkgebouw. Des ochtends heeft de Wel-Eerw. Heer J. Decker Zimmerman en des avonds de Hoog Geleerde Heer F. J. Domela Nieuw cnhuis de leerrede gehouden. Eene buitengewone aanzienlijke schaar woonde telken reize deze plpgtigheid bij, die verhoogd werd door afwisselende ko orgezangen. r ARNHEM, 28 November. De uitgever onzer Stads-Courantde Heer C. A. Thieme, heeft zich voor het geïncrimineerde artikel verantwoordelijk gesteld. Onder degenen welke in het district Tielerwaard loffelijk voorgaan om den druk der armendoor het verschaffen van werk en het geven van gel delijke bijdragen, te lenigen, behooren in het bijzonder vermeld te worden de Heer O. W. A. Grave van Bylandt van Mariënweerd en de Heer M. Viruly van Vuren en Dalem. Laatstgenoemde zonderde onder anderen, nog korte lings, 3,000 af voor de behoeltigen zijner woonplaats: terwijl dien van de aangrenzende gemeente Ilerwijnennadat Zijn Ed. naar de treurige omstan digheden aldaar een gepast onderzoek had doen instellen500 werden toe gezegd. Mogten dergelijke handelingen ook elders navolging vinden en plaats maken voor langdurige deliberatiën en veel geschrijf, waarmede geen redmiddelen schijnen te kunnen worden aangebragt. Naar men verneemt heeft Z. M. aan J. M. Zust, vroeger korporaal van het Is16 regiment infanterie ihans alhier gedetineerd, kwijtschelding ver leend van de doodstraf met den kogel, waartoe hij wegens insubordinatie is veroordeeld door den Krijgsraad in het Provinciaal Com mandement van Gel derland; terwijl die straf is veranderd in 15 jaren kruiwagenstraf met ver vallen verklaring van den militairen stand. m T1EL, 30 November. Onlangs is door onderscheiden Ingezetenen uit deze stad en omstreken bij de Regering aanvraag gedaantot het bekomen der concessietot den aanleg van cenen spoorweg van Utrecht over Wijk bij Duurstede en Tielnaar 's Hertogenbosch. Wij achten dit plan van het hoogste belang voor de daar- slelling der onderlinge eenheid van ons spoorweg-stelseldaar door hetzelve de Rijn spoorweg van Middelburg naar Maastricht en Duitschland zal worden: in verband gebragt, terwijl tevens door deze verbinding onze stad, wier handel zich in de laatste jaren zoo aanmerkelijk heeft uitgebreid, aan het spoorweg-stelsel zal worden aangesloten en tevens de zoo belangrijke omstre ken in de voordeelen hiervan deelen zullen. Zoo men wil zon de concessie tot gemelden spoorweg door twee vereenigingen te gelijk aangevraagd zijn. KAMPEN, 28 November. Volgens gerucht, moet op de eilanden Schokland en Urk, zich eene aan zienlijke hoeveelheid der goederen bevinden uit een onlangs op de Vriesche kust verongelukte vreemde kof, geladen met erwten, enz.; eene partij van 120 zakken erwten, in den afgeloopen nacht tot op een uur afstand van deze stad door eene visschcrsschuit aangebragt, daar overgeladen en hier ontscheept, heelt de aandacht onzer policie tot zich getrokken, die dan ook de personen en goederen heeft aangehouden en naar de Arrondissements-Regtbank te Zwolle opgezonden, opdat dezelve, hel al of niet geoorloofde van dezen, oppervlakkig verdachten handel onderzoeke. MAASTRICHT, 27 November. De aanleg van dal gedeelte van het bezijden de Maas loopende kanaaldat zich van Luik tot aan de grenzen van Limburg, te la Naye, uitstrekt, is den 25slen voor 1,775,000 Ir. aanbesteed, aan den aannemer Beaulieu te Luik. BÜÏTÏ^LA^psch'Ë~BMI(^TEN. CHINA. CANTON22 September. Onze markt verkeert voor Manufacturen in eene zeer gedrukte positie. Van Hollandsche Polemieten is de voorraad zeer grootdoch in October kan men eene levendige vraag verwachten, als wanneer de voordeeligste verkoopen tot stand zijn te brengen. Dezelve worden genoteerd op 28 a 34 doll., naar breedte en sorteringper stuk. Dekens meer gevraagd Hollandsche en En- gelsche gelden lj a 5 doll, per paar. Engelsch en Hollandsch Goud- en Zilverdraad 34 a 42 doll, per catty; goede kwal. is gevraagd. Groene Thee is nog niet aan de markt gebragt, doch de prijzen worden veel lager gewacht dan in het vorige jaar, daar de verschepingen naar Amerika een verlies van circa 30 pCt. hebben opgeleverd. Van zwarte is het grootste ge deelte der fijne soorten Congo en Pecco reeds van de markt opgeruimd tot een avans op de prijzen van het vorige jaar voor Congo en tot dezelfde prijzen voor Pecco. In het Jourti. des Délats vindt men een verslag van de onderhandeling gen die de Fransche Gezant in China, de Heer de Lagrené, met den Chine- schcn Commissaris Ky-ing heeft gevoerdom vrijheid van eeredienst voor de Christenen te vernerven. Ky-ing eri de overige aanzienlijke Chinezen, met wie de Heer de Lagrené heeft onderhandeldhebben niet den minsten tegenzin tegen de Christelijke Godsdienst aan den dag gelegd. Zij hebben erkend, dat de zcdeleer dier Godsdienst voortreffelijk was, maar bunne zwarigheden kwamen voort uit de vrees, dat de vrijheid der Christenen tot gevaarlijke bemoeijenissen van vreem delingen aanleiding zou kunnen geven. Ofschoon dus Ky-ing in zijn oor spronkelijk vertoog aan den Keizer zoo ver wilde gaan van te beweren dat er tegen de toelating van de Christelijke godsdienst in China te minder zwa righeid bestondomdat deze eeredienst geheel en al met die van het hemel- sche Keizerrijk zelve overeenkwam, een gezegde, hetwelk echter op aan drang van den Heer de Lagrené uit het vertoog werd weggelaten was het Keizerlijk edict beperkter dan men gewenscht had. Het bepaalde de opheffing der straffen tegen de Cliinesche Christenen, maar veroorloofde de openbare eeredienst en de oprigting van kerkenalleen in de 5 voor de Europeanen geopende havens. Dit edict werd daarenbovenniet opentlijk uitgevaardigd, maar slechts aan de Gouverneurs en Onder-Gouverneurs toegezondendat is aan 50 of 60 Hoofdambtenaren in een land van misschien 300 millioen zie len. Intusschen hielden de Roomsch-Katholijke zendelingen in China dadelijk openbare godsdienstoefeningen in sommige oorden, waaraan een groot aantal bekeerlingen, somtijds zelfs met 4 of 5,000 te gelijk, deel namen. De overheidspersonen aldaar, niet bekend met het Keizerlijk edict, begonnen deze Christenen te vervolgenen verscheiden hunner werden in de gevangenis geworpen. Het bleek nu wel dat de vervolging op eene soort van misverstand berustte, maar dat toch de Christenpredikers tegen de Cliinesche wetten hadden gehan deld, die zaïnenkomsten van meer dan 20 personen evenzeer verbieden als het wetboek Napoleon en voor godsdienstige vereenigingen geene uitzondering maken omdat in China de massa der bevolking alleen de huiselijke eere dienst kent. Twee andere punten bleven mede hinderpalen opleveren, na melijk de vereering van beelden en van het kruis, en de gemeenschappelijke zamenkomsten van mannen en vrouwen. Eindelijk waren nog de volks-voor- oordeelen tegen de Christenen levendig geworden, welke echter door de Clii nesche onderhandelaars niet werden gedeeld. De Heer de Lagrené heeft eindelijk verworven, dat het edict algemeen zon worden afgekondigd, dat er eene openbare vereering van het kruis en van de beelden zou mogen plaats grijpen, dat christenboeken zouden mogen worden openbaar gemaakt, en de christenleer opentlijk gepredikt. Het stichten van kerken was nog niet vergund. In plaats daarvan is in het gewisselde stuk het woord aanbiddingsplaatsengebruikt en behouden. De zwarigheid ligt volgens het Journal des Déhatsvooral daarindat die kerken naar het model der Jesuiten zouden worden ingerigt, en de voorgevel met de beelden

Leydse Courant | 1845 | | pagina 2