LEYDSCHE COURANT. N°. 142. WOENSDAG, 26 NOVEMBER. B1NNEJN LANDSCHE BERIGTEN. BUITENLANDSCHE BERIGTEN. De Courant wordt Maandag, Woensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt Zaturdag avond uit. De Prijs der Courant is f 13 in het jaar; de afzonderlijke nommers worden tegen 10 Centen afgegeven. LEYDEN, 25 November. Gisteren namiddag omstreeks 4 ure is bier een ongeluk gebeurdhetgeen nog van ernstiger gevolgen bad kunnen zijn. Eene koets van den Stalhouder 1 van Dinter had eene der Dames Regentessen aan het Weeshuis op den Ouden Rliijn gebragt, toen de koetsier, wederom willende opstijgen, waarschijnlijk door eene duizeling van de bovenste trede van den bok vielop het ijzeren hek voor het weeshuis nederstortte en eene gevaarlijke wond aan het hoofd bekwamdie hem dadelijk van zijn bewustzijn beroofde. In een naburig huis ingebragtis hem terstond door den Chirurgijn Desertine, op den Ouden Rhijn wonendeheelkundige hulp toegediend en in den avond is bij naar het Nosocomium vervoerd. Met ontzetting zag men de paarden langs den smallen Ouden Rhijn wegdraven, waar op dat oogenblik zich onderscheiden menschen en kinderen bevondenaan de Hoogstraat gekomen sloegen zij den hoek om renden door de Maarsemansteeg heen, en werden eerst aan het eind dier steeg gehouden, zonder dat iemand verder eenig letsel had bekomen. 7,. M. heeft benoemd tot lid der Commissie over de gevangenissen alhier de Heer Mr. J. van Outerenin plaats van den Heer P. H. Baron Taets van Amerongendie op zijn verzoek onder dankbetuiging voor de door hem in die betrekking bewezene dienstenals zoodanig eervol is ontslagen en tot secretaris dier Commissie, Mr. T. Graham van Gorkum laatst Plaatsvervangend Regter te Roermonde. Men verneemt dat Z. M. de Koning nader gevraagd zijnde omtrent zijne begeerte, dat nergens poorten of wallen geslecht zouden worden, Z. M. er in bewilligd heeft, om verzoeken tot voortzetting van afbraak en slechting van stads poorten of wallen, in nadere overweging te nemen, mits bij elk geval eene naauwkeurige opgaaf geschiede van betgeen reeds afgebroken is en van hetgeen nog bestaatopdat Z. M. kunne beoordeelen in hoe verre liet wenschelijk zou zijn het overgeblevene alsnog te behouden, terwijl door deze beschikking geenszins gewijzigd wordt Zr. Ms. vroeger kenbaar gemaakte be geerte, dat men nergens met het slechten van poorten of wallen een aan vang zal mogen maken. Volgens den staat van het Hervormd kerkgenootschap in de Nederlanden, door de synodale Commissie ter algemeene synodale vergadering dezes jaars ingebragt, bedroeg, met uitzondering van Limburg, waarvan geene opgave was ingekomen, het getal der tot de Hervormde kerk behoorenden 1,642,455, en dat der Predikanten 1,453in 1,233 gemeententerwijl het getal der studenten die zich aan de hoogescholen des Rijks en aan de athenaea in de godgeleerdheid en daartoe voorbereidende wetenschappen oefenen337 beliep. In het laatste jaar zijn van de Hervormde tot de Roomsch-Katholijke kerk overgegaan 65en van deze tot de Hervormde 184. 's GRAVENHAGE, 24 November. Bij Koninklijk besluit van den 20,ten dezer zijn benoemd en aangesteld bij bet Departement van Finantiën, tot Referendarissen: G. J. Deyselman, thans Hoofd-Commiesen J. P. Ciriaci, thans Commies; tot Hoofd-Commies S. P. Pels, thans Commies, en tot Commiesen A. P. Smit, J. Ephraim en J. J. Brouwer, thans Adjunct-Cominiesen. En bij besluit van den 21sten Novemb. zijn bij het Depart, van Binnenlandsche zaken benoemd: tot Referendaris D. H. Appel, thans Referendaris-Titulair en tot Commies J. G. van Thielthans Commies-Titulair. Bij besluit van den 22sten dezer heeft Z. M. tot Gouverneur van het Her togdom Limburg en tevens tot Staatsraad in buitengewone dienst benoemd, Mr. P. D. E. Mac Pherson thans lid van den Raad van State. Z. K. H. de Prins van Oranje is den 20sten te Stuttgardt aangekomen. Gisteren en heden zijn de afdeelingen der Tweede Kamer vergaderd, om het onderzoek der ontwerpen van wet nopens het stem- en kiesregt voort te zetten. ROTTERDAM, 24 November. Gisteren is alhier aangekomen, de heer L. van Vliet, op last van den waar- nemenden gouverneur-generaal van Oost-Indië naar Nederland overgebragt. AVij vernemendat door dien heer op reis een werkje over de O. I. bezit tingen is zamengesteld, dat eertsdaags onder den titel »Java, zoo als het is en zoo als het zijn kon," zal worden uitgegeven. Ook zoude, zoo als wij vernamen, eerstdaags het licht zien, het verslag van eene door den heer van Vliet den 24 Febr. 1845 ondergane leregtstelling, onder den titel crimineel proces" ter zake van beweerden hoonen laster tegen de Hooge Indische Regering en de openbare regterlijke magt van Java of misbruik van gezag, door willekeurige ontzegging van- en geweldadige ver banning uit eene residentie, en onwettig arrest gepaard met mishandelingen, en gedrag van het Ned. Ind. Gouv. en van de Ind. regterlijke magt in deze, met authentieke bijlagen." AVij zien met belangstelling de ontwikkeling der zaak van den heer van Vliet te gemoet, die voorzeker van het hoogste gewigt is voor de juiste schat ting van het Indische bestuur en regtswezen. (IV. Rolt. Cour.) ZAVOLLE, 22 November. AATj vernemen met genoegen dat de Raad van Administratie der Overijssel- sche spoorweg-maatschappij bepaald heeft, dat er een zijtak van Almelo naar Enschedé zal worden gelegdalsmede dat zij vooreerst van het voornemen heeft afgezien om dien spoorweg over Bentheim en Ibbenbühren naar Osna- bruek te verlengen. MAKKUM, 20 November. Den 15"1*" dezer is alhier eene koe geslagtwelke in den verleden winter gemolken en niet dan met hooi gevoerd zijnde, dezen zomer is geweid op hit land van den Heer F. Britzeihebbende gewogen aan vleesch 736 Ned. aan niervet 85 Ned. ffi, aan net 85 Ned. aan krans 41 Ned ffi, aan los vet 43 Ned. te zamen 990 Ned. ffi. HARLINGF.N20 November. Gisteren avond werd alhier door een vischsnik aangebragt de manschap van het op Dingsdag in de Middelgronden op de Steenplaat verongelukte kofschip de Juffer Ebelsgevoerd geweest door Kapt. Dethmersvan Koningsbergen komende met erwten en rogge en naar Amsterdam gedestineerdhet schip is gezonken en zal vermoedelijk geheel weg zijn. Dezen morgen is de kapitein en het scheepsvolk met drie vischsnikken tot adsistenlie van hier naar het wrak gegaan, om zoo veel mogelijk van tuigagie als anderzins te bergen. 'sHERTOGENBOSCH, 21 November. De gedane aanneming der werken in het geretrancheerd kamp Koning Willem II, is thans door het Departement van Oorlog bepaaldelijk afgekeurd geworden; de bezorgdheid echter, dat hierdoor de begonnen werkzaamheden zouden worden gestaakt, is geweken, daar genoemd Departement thans die werkzaamheden zelve zonder aanneminglaat uitvoerenwaardoor eene som van 30,000 voor het rijk wordt bespaard. Ter bevordering der heilzame pogingenwelke door de Hooge Regering tot wering der Belgische centen zijn aangewend heeft de Maatschappij van handel en nijverheid te 's Hertogenbosch in hare vergadering van gisteren met algemeene stemmen aangenomen, de Belgische centen niet anders dan 11 tegen 10 te ontvangen; zij vermeent hierdoor aan den algemeenen wensch om de uitvoering daarvan te bevorderen en verderen invoer te werente heb ben medegewerkt ten einde deze stad en provincie voor nog grootere schade te beveiligen. OOST-I IV MIE. BATAVIA, 20 Augustus. Z. M. heeft magtiging verleend om den dirigerenden Officier van Gezond heid bij bel Indisch leger, Jhr. P. F. von Sieboldin commissie in Neder land te beschouwen als lid der natuurkundige Commissie in Neêrlandsch- Indië. Het Nederlandsch-Indisch koopvaardijschip Baron van der Capellen dat op den 22slcn Mei Amboina bad verlaten, is door het springen van een boeg plank zoo lek geworden, dat men bet den 27sten in de nabijheid van het eiland Bouton tot behoud van de opvarenden en van de ladingop den klipgrond heeft moeten doen loopen. De bemanning en passagiers, te zamen 90 personen, zijn in booten naar wal gebragt. Den 28stcn is het schip om geslagen door het sterk vallen van het water, en alzoo weinig van de ladino' gered. De Sultan van Bouton heeft zich zeer hulpvaardig betoondde schip-

Leydse Courant | 1845 | | pagina 1