»ElVEiWABKE\. KOPENHAGEN, 1 November. De geleerde natuuronderzoeker Karei Fredrik ReinliardtHoogleeraar in de Zoölogie aan de Koninklijke lloogeschool alhier, is in den ouderdom van 61 jaren aan eene beroerte overleden. HÜ was Staatsraad en Lid van de Directie over het openbaar Onderwijs. Hij heeft vele belangrijke werken geschreven die van Cuvier vertaald en zijne bibliotheek en kabinet van natuurlijke historie aan de lloogeschool vermaakt. SICILIË. PALERMO, 31 October. De tegenwoordigheid van den Keizer van Rusland en onzen Koning geeft aan de stad veel levendigheid, ofschoon er feesten noch receptiën plaats heb ben. De gezondheid der Keizerin schijnt reeds sedert haar verblijf alhier veel verbeterd. Men wil hier weten, dat de Keizer, die het huwelijk van zijne dochter Olga met den Oostenrijkschen Aartshertog Steven zeer gaarne zien zou, zijne toestemming gegeven had, dat zij Roomsch zou worden; alhoewel het als een stellig gebruik was aangenomen, dat de Russische Prinsen en Prinsessen, met wie zij ook huwen, de Gricksch Godsdienst blijven belijden. PllUISSE®. KEULEN, 8 November. Het volgend geval wordt als een bewijs medegedeeld van den lagen trap van beschaving waarop de geringe volksklasse staatDe arbeider '1'., in de Kreis- stadt Bercntgaf den 29sten Sept. aan zijn' driejarig zoontje naar oude ge woonte des avonds een dronk jenever om bij zijn droog brood te gebruiken. Niet tevreden met die portieverlangde het kind een tweede glas drankeri ontving ook een tweede, llet kind sliep goed, en ontwaakte om 7 ure. Zijn eerste woord was, het verzoek om een glas drank, en de onverstandige moe der gaf het haren lieveling; zij kon hem dat verzoek niet weigeren. Spoedig daarop kreeg het kind een toeval en gaf den geest. II E IJ E R EN. WURZRURG, 3 November. Onlangs was in onze Stads-Courant een artikel geplaatst, waarin de wensch werd uitgedrukt, dat er een verbodstelsel tegen den uitvoer van granen uit gevaardigd en de opzoldering van graanvoorraden wierd bevolen; daarop heeit de Regering aan de censoren der dagbladen instructiën doen toekomenwaar hij deze worden gelast alle ontrustende berigten wegens den staat van den oogst in de dagbladen te schrappen. FRANKRIJK. PARIJS, li November. De Moniteur deelt heden het op zijn verzoek verleend ontslag mede van den Maarschalk Soult als Minister van Oorloghij wordt vervangen door den Luitenant-Generaal Moline de Saint-Yondie tevens tot Pair des Rijks verhe ven is. De Maarschalk Soult behoudt het voorzitterschap van den llaad der Ministers. De Regering heeft het plan, om in de hoofdstad der Sandwich-Eilandcn, Honolulu, een consulaat te vestigen, omdat het een der belangrijkste punten is van dat gedeelte der wereld. De handel die vooral in indigo, katoen, koflij arrowroot, suiker en ebbenhout bestaat, neemt er jaarlijks toe. De bevolking dier eilanden is ruim 500,000 zielen. De Koning Kamehameba III is een verlicht manden Franschen zeer genegen en heeft eenen Fran- schen raadsman. Er zijn reeds Consuls van Engeland en de Vereenigde Staten gevestigd. Volgens berigten uit Oran tot den 30sten October, begon ten gevolge van de aanmerkelijke versterkingen die de Franschen te Oran ontvingen, daar en in den omtrek rust en kalmte weder te keeren. Sommige stammen waren op nieuw in onderwerping gekomen. Abd-el-Kader hield zich met 4 of 5,000 ruiters tusschen Tiaret en Tlemcen aan deze zijde van Maraop. De Maarschalk Bugeaud was den 29sten October te Tiaret aangekomenen had zich daar met den Generaal de Lamoricière vereenigd. Beide die bevel hebbers waren het eens geworden over de wijze waarop de veldtogt zou wor den voortgezet. De landverhuizing naar Algerie begint in den laalslcn tijd zeer toe te nemen. Sedert den lsten dezer zijn 180 huisgezinnen, van den Beneden- Rhijn komende en zich naar Algerie begevende, door Colmar gekomen. Bijna elk dier huisgezinnen bestond ook uit verscheidene kinderen knechten en dienstmaagden. Twee en vijftig personen hebben zich aan den Minister van Oorlog gewendom den vrijen overtogt van Toulon naar Algerie te verwer ven. Daarvan zijn reeds 25 na het ontvangen van dat verlof, onder weg. Alleen op den 3(len dezer zijn 100 bewoners van Rhijn-Beijeren door Colmar gekomen, om den weg naar Algerie in te slaan. Uit Colmar zelf en uit Belfort vertrekken vele werklieden naar onze bezitting. TOULON, 4 November. De verzendingen van troepen naar Afrika worden steeds met grooten ijver voortgezet. Er zijn hier en in den omtrek omstreeks 7,500 man verzameld die naar Algerie gaan om aldaar de corpsen aan te vullen. Zij wachten nog slechts de noodige kampementsstukken af. Het gerncht verspreidt zichdat de Prins de Joinville het bevelhebber schap van een smaldeel oorlogschepen op zich zal nemen, dat in het aan staande voorjaar cenen kruistogt op de kusten van Marocco doen zal. BELGIE. BRUSSEL, 11 November. De zitting der Belgische wetgevende kamers is lieden door den Koning met de volgende rede geopend Mijne Heeren Mijne betrekkingen met de vreemde mogendheden dragen voortdurend den stempel van wederkeerig vertrouwen. Ik verheug mij u te kunnen aankondigen dat een verdrag van koophandel en scheepvaart met de Vereenigde Staten van Amerika gesloten is. Dat ver drag zal onverwijld aan uwe goedkeuring onderworpen worden. Ik koester de gegronde hoop, dat de met andere overzeesche Staten aange knoopte onderhandelingen weldra tot eene gcwenschte uitkomst zullen leiden. Zoo blijft de met uwe goedkeuring bekrachtigde handels-staatkunde hare vruchten dragen. Ten gevolge van eene onlangs getroffen schikking, die weldra eene defi nitive bekrachtiging zal erlangenzal de Belgische handel in zijne betrekkin gen met China behandeld worden op gelijken voet als die der meest begun stigde natiën. Met verscheiden naburige natiën zijn onderhandelingen aangeknooptom de voor onze voortbrengselen geopende uitwegen te verzekeren en uit te breiden. De uitkomsten daarvan zullen u worden medegedeeld zoodra de belangen des lands het veroorloven. Sedert verscheiden jaren heeft mijn bewind zich bezig gehouden met de uitbreiding onzer handelsbetrekkingen door de stichting eener maatschappij van uitvoer. De grondslagen dier instelling zijn onderzocht geworden. Ik hoop dat de belangrijke vraagstukken, die zich terzake van dit onderwerp opdoen, in den loop dezer zitting zullen kunnen worden opgelost. De staat van den handel en de nijverheid is over het algemeen voldoende. Verscheiden takken van den nationalen rijkdom hebben den bloei herkregen dien zij verloren hadden. De regering verzuimt geen middel om de linnen weverijen op te beuren uit den staat van kwijning, waarin zij nog ver- keeren. De belangen van den landbouw blijven het voorwerp der bestendige zorgen van de regering. De graanoogst is over het algemeen goed geweest. Moge al een der voortbrengselen van den grond, voor de voeding der behoeftige standen van zoo veel waardij, grootendecls vernield zijn gewordeu, de beslui ten, door u in uwe buitengewone zitting genomen, hebben reeds tot geluk kige uitkomsten geleid: zij zullen de gevolgen van die ramp lenigen, en daarenboven door hot aanmoedigen van nuttige werken beter in de behoeften der arbeidende standen voorzien. De Staat, de provinciën en de gemeenten besteden aanzienlijke sommen voor de uitbreiding van het stelsel der gemeente-wegen, De maatregelen, die de regering tot verspreiding van betere wijzen van bebouwing van den grond zal voorstellen, de ontwikkeling van het landbouwkundig onderwijs en de ontginning van onbebouwde gronden zullen op dit groote nationale belang cenen weldadigen invloed uitoefenen. Er zullen wets-onwerpenbestemd om het onderwijs in de vee-artsenij- kunde en de uitoefening van die kunst te regelenaan uwe beraadslagingen worden onderworpen. De tentoonstelling van voortbrengselen der fraaije kunsten heeft de Belgi sche school gehandhaafd in den rang, haar zoowel door de bewondering des lands, als door de regtvaardigheid der naburige natiën toegekend. Ik blijf mij vleijen, dat de nationale tentoonstelling, die in 1847 zal plaats hebbenvan den nieuwen vooruitgang onzer nijverheid zal doen blijken. Het openbaar onderwijs, dat op kosten van den Staat gegeven wordt, is, wat het hooger en lager gedeelte betreft, door de wetten van 1842 en 1843 geregeld. Ik wensch, dat die regeling, gedurende de tegenwoordige zitting voltooid worde door de aanneming van het wets-ontwerp omtrent het middelbaar onderwijs, dat bij de wetgeving aanhangig is en aan hetwelk de verkregene ondervinding zal toelaten nuttige ontwikkelingen te geven. Ik doe met vertrouwen een beroep op de gevoelens van wederzijdsche inschikke lijkheid, die u altijd bij het onderzoek van deze gewigtige vraagstukken heb ben bezield. Het lot der behoeftige standen blijft een voorwerp van mijne bestendige be zorgdheid. Mijne regering zal in de pogingen tot verbetering van hunnen zedelijken en stoffelijken toestand krachtdadig ondersteund worden door de achtbare mannen, wier medewerking zij onlangs heeft ingeroepen. Het patronaat der in vrijheid gestelde veroordeelden wordt geregeld. Het zal betere vruchten kunnen dragen na de aanneming der wet, bestemd om het poenitentiair stelsel te regelen. De arbeid aan eene behoedzame, maar trapswijze voortgaande herziening der burgerlijke wetgeving wordt voortgezet; veranderingen in het wetboek van strafvordering en in de organieke wet wegens het notaris-ambt zullen u worden voorgesteld. Sedert de ijzeren spoorwegen van den Staat de grenzen van Frankrijk en Duitschland hebben bereikt, hebben het vervoer en het cijfer der ontvangsten niet opgehouden, gestadig en met snelheid toe te nemen. De gedurende dit jaar verkregene uitkomsten overtreffen mijne verwachting.

Leydse Courant | 1845 | | pagina 3