ren. Zijn schip de Hecla [was in Julij 1844 hij Spitsbergen verongelukt. Hier redde zich de manschap, ten getale van 24, met de sloep, alleen van eenige mondbehoeften en 3 geweren voorzien, en huisvestte in een dier hut ten welke hier van tijd tot tijd door walvischvaarders worden achtergelaten. Zij leefden meest van walrussen. In het strengst van den winter begon hun voedsel te ontbreken. Door scheurbuik aangetast, waren zij niet in staat op de jagt te gaan 4 van hen bezweken. De nu en dan aangespoelde voorwer pen uit hun schip waren hun van groot nut om hun treurig lot nog eeniger- mate te verzachtendoch nu begon de honger hen zoo zeer te kwellen dat het denkbeeld hij hen opkwam om de lijken der afgestorvenen op te graven, toen zij eindelijk, na het uitstaan van nameloozc ellende, een schip ontdek ten, dat hen naar bun vaderland bragt. ITALIË. ROME, 28 October. Een brief deelt een nieuw adres van de ontevredenen uit Romagna aan den Paus mede hetwelk aldus luidt «Heilige Vader! het afschuwelijk bestuur van uwe Ministers heeft aller ge duld uitgeputindien nu de staat niet is geschokt geworden door staatkun dige beroeringen, hebt gij dit te danken aan den verstandigen geest der meer derheid, welke het gevaarlijke van eenen inval van vreemde troepen beseffende, er niet is toe kunnen overgaan om c!e pogingen te ondersteunen van eenige jeugdige gemoederen, die, hoe welgezind ook, in de wapenen een geneesmid del gezocht hebben tegen de ons teisterende rampen. Het zou een waar onge luk zijn, indien deze hatelijke krijgscommissienbestaande uit menschen welke nog erger zijn dan wilde dieren, hunne werkzaamheden bleven vervol gen want het leven en de vrijheid der burgers is voor hen slechts een spel. Heilige Vader! zij zijn voorbij, die dagen van doffe onwetendheid, toen de vorsten eene onbeperkte rnagt konden uiloefenen; tegenwoordig weet het volk wat het aan den vorst en wat de vorst aan het volk verschuldigd is, en het kan niet langer met gelatenheid blijven lijdende inbreuken op de heiligste regten veroorzaken, dat het wraakgevoel tot wanhoop overslaat. Verjaag dus hen, wier heersch- en geldzucht de gevaarlijkste en misdadigste ontwerpen moeten doen uitbroeijenen stel geen vertrouwen meer in de tegenwoordige uitvoer ders van uwen wil bedenk dat het een heiligschennend bedrijf is, burgers tegen burgers op te hitsen; elke droppel van hun bloed is eene zware misdaad voor u in de oogen der mensehen en voor God Wij verlangen niet uwe oppermagt te ontkennen, liet beroep aan de Vorsten van Europa geeft u te kennen, welke wetten wij behoeven; wij verlangen dat de Godsdienst, de redehet regt en de menschelijkheid niet meer met voeten getreden worden wij verlangen instellingen die met de tegenwoordige verlichting in overeen stemming slaan en zal dan het zigtbaar hoofd der kerkde verkondiger van die lessen van zachtmoedigheid, welke in het Evangelie vervat zijn, op dus danige gepaste verzoeken antwoorden met de vernietiging van het volkdat de vorsten aan zijn wercldsch gezag hebben toevertrouwd Het werk van den Heer Baluffi, Aartsbisschop van Camerino, over- America in den Spaanschen tijduit een Godsdienstig oogpunt beschouwd maakt hier groeten opgang. Het zal in drie deelen uitkomen, van welke bet eerste reeds in het licht is verschenen. De schrijver w as verscheidene jaren achtereen Nuntius bij de republiek van Nieuw Grenadaen had gedurende zijn verblijf in America gelegenheid tot grondig onderzoek dat hij dan ook met niet verwachte vrijmoedigheid mededeelt. De Luitenant Klitsche is aan een overzetting in het Hoogduitsch begonnen. PALERMO, 24 October. Gisteren middag liepen de verwachte Russische stoomboolen, de Bessarabië en de Kamtschatka, onze haven binnen, eergisteren voorafgegaan door de Ko ninklijke Sardinische stoomboot II Malsiatano die hot gevolg en de pakgoede ren der Keizerin aan boord bad. liet was een vreesselijke stormnacht. De zee stroomde uil het zuid-oosten, dus vlak tegen de schepen in, die van Genua moesten komen bliksem en donderslagen volgden elkander onafgebroken zoo als in dit jaargetij in onze hemelstreek meestal het geval is. In zulk weder was het Keizerlijk gezin op zee. De Keizerin had een zeer lijdend voorkomen de vermocijing door het stormachtige weder op de vaart kan daartoe veel heb ben bijgedragen. De Keizer daarentegen, de Prinses Olga en Prins Albrecht zagen er wel en vrolijk uit. De bevolking was in weerwil van den regen in de straat opeen gepaktdoor welke de trein moest komen. Ieder wilde dat vorstelijk paar zien. Onder de vrouwen der middelbare klasse welke het lijden het meest kennen en gcvolgelijk het meeste medelijden hebben hoorde ik meermalen het wel luidend deelnemend woord niesoliina (ellendig) uitspreken. Het weder bleef 's avonds guur. De Keizerin kon van het schoone paleis en den bekoorlijken aanleg daar omheen weinig zien; begaf zich even op het terras voor hare kamer en weldra ter rust. De Keizer daarentegen wandelde rustig door het park en sprak met bewondering over de heerlijke gewassen en betuigde in de vriendelijkste bewoordingen zijne tevredenheid aan den Zaakgelastigde van de Vorstin Kutera. Vervolgens bezocht de Keizer den Hertog di Scrra di Falco op zijn naburig landgoed waar Prins Albrecht woonten naar zijne eigene woning teruggekeerd schreef hij nog eenige brieven en begaf zich na een een- voudigen avondmaaltijd, eerst laat ter rust. De Keizer heeft verzocht dat er geen ceremonieel hoegenaamd zou worden in acht genomen, waarom ook zijne aankomst niet door het geschut of klokgelui is aangekondigd slechts de villa van den Hertog di Serra di Falco was gisteren avond prachtig verlicht. lie den bevindt zich de Keizerin zeer ongesteld. De Keizer en Prinses Olga heb ben in een eenvoudig rijtuig in burgerlijke kleeding zonder gevolg of gedrang de stad rondgereden. De opperste ambtenaren der stad zijn aan 's Keizers ta fel genoodigd, te weten de Hertog de Majo, Stadhouder van Sicilië, de Hertog Laurcno, Intendant der Provincie, de Opperkamerheer Forcelli, de Burgemeester en de Hertog di Serra di Falco. Alle verschenen in eenvou dige burgerkleeding. Heden bragt een Sardinische stoomboot twee Sardinische Prinsen over, de Koning wordt morgen verwacht. Als hier nog de aange kondigde personen bijkomen, Don Carlos, Don Miguel en de Hertog van Bordeaux, zal de anders vrij stille wintertijd te Palermo levendig genoeg zijn. Heden den 25ste" October bevond de Keizerin zich zoo welvarend dat zij zich bij helder weder een paar uren in den tuin heeft opgehouden. S .1R RINS E. THONON 27 October. Deze plaats in Savoyen is gedurende een vijftal dagen het tooneel van meer of min hevige branden geweest, waardoor een aantal huizen en schuren met den daarin verzamelden wintervoorraad eene prooi der vlammen is geworden. Men verloor zich eerst in gissingen omtrent het ontstaan dier branden, welke opzettelijk schenen aangelegd te zijn, totdat men eindelijk ontdekte dat de stichters eene troep Heidens waren die zich in den omtrek ophielden, en deze gruweldaden bedrevenom bij de ontstane verwarring te beter te kunnen stelen. Reeds was een twaalftal dier zwervers gevangen genomen, doch an dere hielden zich nog in de nabuurschap op, en om tegen ben te beter op de hoede te kunnen zijn, was er krijgsvolk van Chambery en Genève ontboden. ZWITSERLAHiO. Naar men uit Lucern van 1 November schrijft, had de gevangen genomen Jakob Muller uit Steehenrain de bekentenis afgelegd (welke volgens sommigen hem door de pijnbank was afgedwongen), dat hij den Ileer Leu vermoord had, en wel met een jagtgeweer, dat gevonden zou zijn op de plaats door hem aangewezen. Hij zou die daad niet uit wraakzucht, maar door belofte van geldelijke belooning van den kant der staatkundige tegenstanders van Leu be dreven hebben. Er waren te Lucern reeds eenige voorname leden der liberale oppositie gevangen genomenonder anderen de bekende Kasiinir Pfyffcr. OOSTENRIJK. WEENEN, 2 November. De eerste Kassier van de bank alhier, heeft zich met eene belangrijke som uit de voeten gemaakt. In Pesth worden strenge maatregelen genomen tegen de opkoopers van le vensmiddelenvooral van aardappelen, waardoor de prijzen zeer hoog geste gen zijn. In Tyrol is een streng verbod tegen het stoken van brandewijn uit aard appelen afgekondigd. Een gelijk verbod zal ook in de andere provinciën des Rijks worden uitgevaardigd. 1' RIT IS SEN. BERLIJN, 4 November. De Minister van Oorlog heeft eene lijst laten opmaken van de schalden van al de minderjarige officieren (beneden de 25 jaren) der bij de 40,000 man sterke bezetting der stad en al hunne schuldeischers die hun geld hadden geleend of voorwerpen van weelde verkocht, aan het geregt aangegeven, ten einde op hen het 1310ile artikel toe te passen van het Pruisisch strafwetboek, lui dende: dat ieder die eenen minderjarige geld zal leencn of ongeoorloofd crc- diet verleenen, (dat wil zeggen: die voorwerpen levert welke niet volstrekt noodzakelijk zijn) met eene boete zal worden gestraft, gelijk staande met de som der schuldvordering, welke bovendien nietig en van onwaarde zal wor den verklaard. Ten gevolge dier aangifte zijn 700 schuldeischers, waaronder stalhouders, zadelmakers, hoedenmakers, paarden-koopliedenwinkeliers in tabak en sterke dranken enz.voor de regthank verschenenen tot verschillende boe ten veroordeelddie te zamen meer dan 2 ton gouds Ned. bedragen. Sommigen hebben beroep doen aanteekenen op het Koninklijk Ilof, ande ren hebben in het vonnis berust en gratie verzocht. Men heeft hier te lande in het Oostelijk gedeelte proeven genomen, die hebben aangetoonddat de aardappelen even goed gebezigd kunnen worden als de garst, lot het vervaardigen van bier; de hoeveelheid, welke men van deze aardvrucht tot dien einde moet bezigen, is niet grooler dan van de garst, en het aldus vervaardigde bier even krachtig en gezond, terwijl de prijs veel lager is. In de Krim is de oogst niet goed uitgevallen. De Raad van Administratie voor het Koningrijk Polen heeft besloten om behalve den uitvoer van rogge, garst en haver, ook dien van erwten, gortaardappelenhooi en stroo te verbieden. Uit Bonn schrijft mendat de hooge geestelijkheid van Duitschland een uitnoodiging van Rome heeft gekregen om het derde eeuwfeest van de kerk vergadering te Trente met pracht te vieren. Die Prelaten hebben circulaires aan de Pastoors gezonden en tevens een groot getal exemplaren van een' kate- chismus, te Rome gedrukt, er bijgevoegd, aan welks einde men den tekst vindt van de bul waarbij Luther en zijne volgers in den ban werden gedaan. SAKiEN. LEIPZIG, 5 November. Alhier is een geschrift van den Hoogleeraar aan onz; Akademic Robbc, een' afstammeling van Luther, in het licht verschenen, dat veler aandacht tot zich trekt en ten doel beeft, om alle Protestanten op te wekken om op

Leydse Courant | 1845 | | pagina 3