onderzoek dier voordragten in do Afdeelingen van de Tweede Kamer, verre de meeste leden verklaard hebben, zich volkomen te kunnen vereenigen. In- tusselicn wenseliten vele leden vooraf van de Regering cenige inlichtingen te bekomen aangaande de middelenwaardoor in de voorgestelde nieuwe uitgaaf ten laste van de loopende begrooting zal worden voorzien en het is dus wen- sclielijkdat zij ten dien opzigte op cene voldoende wijze gerustgesteld mogen worden. Overigens is, wat den vorm der aangebodene wets-ontwerpen betreft, door onderscheiden leden de meening geuit, dat daarin het denkbeeld, hetwelk tot de tegenwoordige voordragt beeft geleid niet zeer gelukkig is uitgedrukt. Men wenschte namelijk meer te doen uitkomen, dat deze voordragt niet an ders ten doel beeft, dan om te voorzien in de kwijling van eene uitgaat, welke, ten gevolge van de aangenomene, meer regelmatige inrigting der be grooting op bet stuk dor pensioenen, alsnog ongedekt was gebleven. Men beeft ten slotte nog verlangd mededeeling te ontvangen van de in de j memorie van toelichting vermelde balans der op 1" Augustus 1815 ingeschre- j ven en niet verstorven pensioenen. In de memorie van beantwoording, betrekkelijk bet ontwerp van wet, strekkende tot wijziging van de wet op bet zegel, wordt gezegd, dat de Regering met genoegen beeft ontwaarddat de meerderheid der leden in de Afdeelingen van de Tweede Kamer der Staten-Generaal zich met den geest en strekking van dit wets-ontwerp heeft vercenigd. Aan de bij bet voorloopig verslag gemaakte litterale bedenkingen is, door de in de redactie van bet ontwerp gebragte wijzigingen te gemoet gekomen terwijl men ten allen overvloede bier bijvoegt: dat de Regering bet gevoelen deelt van die leden, welke van oordeel zijn dat de marktberigten in klein formaat, die thans aan geen zegel onderworpen zijn, daarvan in bet vervolg vrijgesteld zullen blijven. Men celooft alzoo te mogen vertrouwen dat er bij de Tweede Kamer der <1 O J Slaten-Gencraal geene bezwaren tegen de aanneming van dit hoogst billijke wets ontwerp zullen overblijven. Re Stads Courant bevat bet volgend kort lcvensberigt omtrent wijlen Baron Verstolk van Soelen: Geboren te Rotterdam in 1777, studeerde bij eerst te Göttingen, onder den beroemden Martens (deri vader) en later te Kielin de regtsgelecrd- heidbet volkenregt enz. Tijdens de inlijving van ons Vaderland in het Fransche Keizerrijk, geroepen tot den toen moeijelijken post van Prefect van Vriesland, wist hij bij naauwgezette pligtsbetracbtinginschikkelijkheid en bescheidenheid te vcreenigen. Na de gelukkige herleving onzer onafhanke lijkheid, werden hem door Z. M. Koning Willem I, eerst de gewigtige be trekking vnn Gezant aan bet hof van St. Petersburg, en daarna die van Minister van Builenlandsche Zaken opgedragen, welke laatste hij tot 1841 bleef vervullen. Na de Belgische gebeurtenissen in 1830, was bij één der diplomatendie het meest werkzaam waren in het besturen der onderhande lingen te 's GravenbageLonden en Weenen. Na zijne aftreding, lag hij zich met verdubbelden ijver toe op de uitbrei ding zijner uitmuntende en alom bekende verzamelingen van schilderijen, jij tcckcningen, gegraveerde of geëtste prenten en platen, nevens welke bij i nu nog in de laatste jaren eene andere van kostbare aulbograpben van ver maarde personen bad aangelegd. Door rusteloozc moeite en ongespaarde kos ten, wist hij deze verschillende collection tot eene in ons vaderland zeldzame j hoogte en volledigheid op te voeren. Wenschelijk zou het wezen dat zijne onschatbare verzamelingende vruchten van 22 jaren vlijtige zorgenbij elkander bewaard moglen blijven tot eer van den verzamelaar en van ons vaderland, alwaar dezelve bijeengebragt zijn; iets waartoe de ongehuwde en kinderlooze staat van den overledene en zijn onbekrompen fortuin cenige hoop kunnen geven. Nog leest men in dat blad De 's Gravenhaagsche afdecling der ISederlandsche vereeniging tol afschaf fing van den sterken drank hieldin den avond van den 5dcn dezerbare eerste algemeene vergadering, onder voorzitting van den Ileer Mod. Doet. Jelles, in een der loealen van het gebouw der Armeninrigtingtot dat einde door derzelver Hoofdcommissie welwillend afgestaan. Nadat de voorzitter met eene gepaste toespraak de bijeenkomst geopend bad werd aan den Secretaris, den Heer J. A. T. Cohen Stuart, gelegenheid gegeven om de leden met de geschiedenis van de Nederlaudsehe Vereeniging in het algemeen, en van bare 'sGravenhaagsche afdecling in het bijzonder, bekend te maken. Uit dit ver slag bleek onder anderen, dat deze afdecling, die ongeveer een jaar bestaan beeft, reeds bij de 500 leden telt. Voorts vatte andermaal de Voorzitter het woord op, en onderhield ZEd. de vergadering met eene belangrijke rede over de geschiedenis van den sterken drank en de pogingen tot dcszelfs afschaf fing van lieverlede tot meerdere rijpheid gebragten besloot met eene krach tige opwekking om de zaak der afschaffing, onder opzien naar Hooger bijstand, meer en meer te behartigen, zoo tot persoonlijk voordeel, als tot bevordering van huiselijke en maatschappelijke orde en welvaart. Nagenoeg 200 leden, mecrendeels tot de arbeidende klasse behoorende, woonden deze vergadering bij, in stille aandacht en met blijkbare belangstelling. AMSTERDAM, 7 November. Vóór cenige jaren was de helft der Halsteeg alhier, bij wijs van proeve, in de volle breedte der straat met asphalt, in plaats van met keijen en klin kers, bevloerd geworden. Sedert was ook dn andere helft op gelijke wijs be vloerd, doch slechts over zulk eene breedte, waar men berekenen kon dat bet wielspoor der rijtuigen zou loopenterwijl voor de voetgangers de gewone klinkerbcstrating langs de huizen en in het midden der straattot meerdere vastheid voor den tred der paardende bestrating met keijen behouden was. Thans ziet men sedert het begin dezer week, ook in de Kalverstraat van de Osjessluis in de rigling naar den Dam eene asphalt-bestrating, op de laatstgemelde wijze ingerigt aanleggenen naar men verneemt zal zich deze verandering voorloopig over eene lengte van 50 ellen in die rigling uit strekken. Het aantal Reizigers en de opbrengst van den Rbijnspoorwcg, gedurende de maand October, is als volgt: Aantal Opbr. van Opbrengst van Stations: Reizigers. Reizigers. Goederen, enz. Amsterdam 10278, ƒ14,285.05. ƒ2,680.91. 1526, 563.05, 2.40. de Laan van Vreeland 661, - 321.50, 1.05. Nicuwer-Sluis 758, - 345.60, 2.30. 1130, - 484.95, 2.36. 458, - 226.20, 1.05. 9141, - 9,582.05, -2.013.63. Driebergen, 1412, - 1,268.25, - 88.26. Maarsbergcn en Maarn 296, - 224.65, 1.15. Veeriendaal 770, - 585.45, - 96.74. 797, - 620.85, 1,65. 206, - 126.55, 0.50. 4257, - 9,919.90, - 2,798.40. 31690, ƒ38,554.05, ƒ7.690.40. Totale Opbrengstƒ40,244.45 ASSEN, 5 November. Uet bof heeft Vrijdag jl. Geert Harms Whitmans, gewezen veldwachter der gemeente Gieten schuldig verklaard aan de misdaad van knevelarij en aan de misdaad van zich te laten omkoopen als ambtenaaren hem deswege ver oordeeld tot tepronkstelling, 5 jaren tuchthuisstraf en vier geldboeten ten gezamentlijke bedrage van ƒ302. Hij had, als veldwachter der gemeente en buitengewoon opziener der jagt en visschcrijennu nagenoeg 3 tot 8 jaren geledenvan onderscheiden personen geld of geldswaarde bedongen en ont vangen onder belofte van geen proces-verbaal te zullen opmaken wegens door hem ontdekte, deels slechts voorgewende deels werkelijke overtredingen. GRONINGEN, 6 November. Voor ons Provinciaal Geregtshof, onder het presidium van den Heer Presi dent Mp. J. Gockinga, heeft gisteren en beden teregt gestaan de Medicinae Doctor Th. F. Schclts van Kloosterhuis, van Nieuwolda, beschuldigd van den wagenmaker Pomp aldaar, door middel van vergiftiging met arsenicum, om het leven gebragt te hebbenen tegen wien ook regtsvermoeden heeft be staan dat hij zijne eigene vrouw insgelijks van het leven had beroofdwelk regtsvermoeden echter van dien aard was, dat het Hof, in raadkamer verga derd, heeft verklaard dat er uit aanmerking van de ongenoegzaamheid der te dezen aanzien, u;t het geregtelijk onderzoek ten laste van den beklaagde gerezene bezwaren, geene termen bestonden, om deswege dcszelfs teregtslelling te bevelen, zoodat hij alleen teregt stond als beschuldigd van eerstgeinclde vergiftiging. Gisteren zijn, na de voorlezing van de akte van beschuldiging, de geneeskundige rapporten, het visum repertum en meer andere stukken, waarmede het Hof zich gedurende bijna drie uren heeft bezig gehoudenvan de 34 opgeroepene getuigen, 30 getuigen in deze zaak gehoord, (4 zijn om hunne bloedverwantschap of om andere andere wettige redenen niet gehoord) en heden zijn de pleidooijen gehouden, na voorafgegane naauwgezette onder vraging van den beschuldigde zeiven. liet requisitoir van het Publiek Minis terie, bij monde van den Heer Advokaat-Generaal Mr. R. II. Eyssonius Wichers, op eene even krachtige als duidelijk volgeboudene schuldpligtighcid des be schuldigden strekte tot schuldig-verklaring aan de te laste gelegde misdaad en mitsdien tot veroordeeling van den beschuldigde tot de straffe des doods, door middel van den strop. Nadat de verdediger van dezen Mr. I. L. Schaap, in eene even uitvoerige en welsprekende pleitrede, zoowel uit eene wetenschap pelijk (chemisch) als uit een juridiek oogpunt, de beschuldiging bad getracht te ontzenuwen, en na re- en dupliek van bet Openbaar Ministerie en den verdediger, heeft het Hof de uitspraak van het arrest op heden over acht dagen bepaald. BUITEJNLAJNDSCHË BERIGTEiN. ALGEKIE, ALGIERS, 30 October. In den nacht van den 23sten op den 2L!c'1 dezeris het vijandigen inboor lingen onder begunstiging van de duisternis des nachts gelukt, door onze voorposten te Bougia heen te sluipen en op de begraafplaats der Europcërs door te dringen. Daar hebben zij al de kruisen van de graven gerukt, vernield en buiten geworpen, waarna het hun andermaal gelukt is door onze posten te geraken en naar hun gebergte te vlieden. Deze daad die niet in hunne gewoonten ligt, schijnt een graad van verbittering aan te duiden welke ons voor nieuwe vijandelijkheden der Kabylen doet vreezen. NOORWEGEN. DRONTHEIM28 October. Op de laatst alhier aangekomen stoomboot bevond zich zekere scl.eeps-Kapi tein Ilolckdie voor ongeveer anderhalf jaar ter walvischvangt was uitgeva-

Leydse Courant | 1845 | | pagina 2