LEYDSCHE COURANT 1845. N°. 133. BINNENLANDSCHE BERIGTEN. WOENSDAG5 NOVEMBER. De Courant wordt MaandagWoensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt Zaturdag avond uit. LEYDEN, 4 November. Z. M. beeft H. W. Baron van Aylva van Pallandt van Waardenburg en Neerrijnenlid van de Ridderschap en Staten van Gelderlandbenoemd tot lid van den Raad van State. De Minister van Koloniën, daartoe door Z. M. gemagtigd, heeft bekend gemaakt aan den handel, dat aan den Gouverneur-Generaal over Neêrlands- Indië het bevel wordt afgezondenom de afschepingen van rijst naar Neder land, zooveel doenlijk, te bevorderen; en bepaaldelijk, om gedurende het jaar 1846 aan alle Nederlandsche schepen, die minstens de helft der gemeten scheepsruimte met rijst aanvullen, ten einde naar Nederland overgebragt te worden vrijen toegang te verleenen tot de kleine havens van Javabenevens kwijtschelding of restitutie van het uitgaand regt op de rijstvan het inkomend regt op de zakkenwaarin de rijst zal worden afgescheept en van de gewone havengelden alles op behoorlijken borgtogt, dat aan de voor waarde van invoer in Nederland zal worden voldaan. Op Maandag den 17den dezer, des middags ten 12 ure, zal aan het Ministerie van Binnen). Zakenworden aanbesteed: Het verder vollooijen van ecne Rolbrug over de Ringvaart, tot droogmaking van bet Haarlemmermeer onder Vijfhuizen, nabij Haarlem en het opruimen van den Dam en de Ring vaart aldaar. Het bestek ligt op de gewone plaatsen ter lezing. 's GRAVENHAGE 4 November. De Eerste Kamer der Staten-Generaal is gisteren vergaderd geweest. Bij dezelve is van de Tweede Kamer ontvangen bet Ontwerp-Adres in antwoord op de Troonrede. Dit ontwerp is in de afdeelingen onderzocht. Morgen ochtend zullen de beraadslagingen over het adres bij de Eerste Kamer plaats hebben. De afdeelingen van de Tweede Kamer der Staten-Generaal hebben zich gisteren bezig gehoudenmet het onderzoek van de ontwerpen van wet no pens het koloniale batig slot, het zegel en de jagtwet. De afdeelingen zullen heden vergaderen over de ontwerpen van wet betrekkelijk de jagt en de munt. De Eerste Kamer der Staten-Generaal heeft in derzelver Zitting van heden aangenomen het ontwerp van Adres in antwoord op de Troonrede haar door de Tweede Kamer toegezondenwelk Adres derhalve waarschijnlijk morgen aan den Koning zal worden aangeboden. ROTTERDAM, 3 November. Bereids in bet afgeloopen jaar hebben opnemingen plaats gehad met be trekking tot het plan van het aanleggen van eenen ijzeren spoorweg van Rot terdam tot Utrecht. Twee rigtingen zijn daarbij in aanmerking gekomen, die over Gouda en die over Schoonhoven. Aan de eerste is, na plaats gehad hebbend onderzoek, de voorkenr gegeven, en bij de verleende concessie, welke thans aan den Nederlandschen Rijnspoorweg is overgedragen, is dan ook be paald dat de zijtak van dien weg tusschen Utrecht en Rotterdam moet loopen over Gouda. Van Gonda af was verder de strekking bij het opgemaakt plan voorgedragen langs Montfoort en Oudewater. Naar men verneemt is thans door het hoofdbestuur van de voorzeide maatschappij aan het Departement van Binnenlandsche Zaken eene wijziging in de rigting van dien weg tusschen Utrecht en Gouda voorgesteld. Volgens het plan, hij die maatschappij ont worpen, zou men, ter verbinding van beide die steden, van Utrecht af, den spoorweg naar Amsterdam volgen, tot op eenen geruimen afstand bezuiden Maarssen, en van daar den weg leggen tot in de nabijheid van Woerden, en vervolgens op Gouda. Dit voorstel moet thans, wanneer wij wel onderrigt zijn, een punt van onderzoek bij het Ministerie van Binnenlandsche Zaken uitmaken. AMSTERDAM, 3 November. Z. M. heelt verordenddat het werkvolk aan de Rijks werven zoo hier als te Rotterdam gedurende de wintermaanden het hoogere zomerloon zul len blijven genieten. Wij vernemen dat reeds aan de Tweede Kamer der Staten-Generaal door de Heeren van Heukelom en Vollenhoven, benevens 47 der voornaamste handelshuizen alhier, verzonden is geworden een adres, waarin het doellooze en ontoereikende betoogd wordt der voordragt van wet, «houdende maatre gelen tot aanmoediging van den invoer van levensmiddelen," door de Rege ring aan de Tweede Kamer in de zitting van 25 October jl. aangeboden. In dit adreswordt andermaal de noodzakelijkheid bewezen van het geheel in trekken der wet van 29 December 1835, daar ook die noodlottige wet tot de oorzaken van de thans bestaande behoefte behoort. De spoed, waarmede het antwoord op de Troonrede bediscutieerd en aangenomen is geworden, schijnt bij het aan de orde zijn dezer voordragt van weteene onmiddelijke verzending van meergenoemd adres noodzakelijk gemaakt te hebben; het mist daardoor de onderteekening van verschillende belanghebbenden bij den handel in granendie ten vorigen jare een soortgelijk adres aan de Staten-Generaal aanboden. Wij betreuren deze omstandigheid, daar men in de Tweede Ka mer meer op de menigte dan op de hoedanigheid der onderteekenaren van adressen schijnt te letten. Gisteren zijn de twee eerste schepen met aardappelen nit de Schotsche schooner Isabella hier aan de wal gekomen. Naar men ons mededeelt, worden in die aardappelen de sporen der bekende ziekte niet gevondendoch hebben ze door broeijing eenigzins geleden; de aanvoerders laten derhalve de geheele partij nazien en zuiveren, terwijl de graanzolders boven de nieuwe Stads Herberg, als geschikte en drooge bergplaatsen tot den opslag doelmatig worden gebezigd. Eergisteren beeft men het kunnen wagende laatste brandspuiten die aan den bouwval, waar de raffinaderij der Heeren Rupe en Zoon gestaan heelt, waren blijven wacht houden, terug te trekken; blijvende alsnu de verdere bewaking en opruiming van het puin aan de eigenaren overgelaten. De oppervlakte gronds, waar de fabrijk stond, bedraagt niet minder dan ruim 2,500 vierkante Nederl. ellen. UTRECHT, 1 November. De Staten dezer provincie zijn buitengewoon beschreven tegen Donderdag den 6den November aanstaande, tot het doen eener herkiezing van een lid in de Tweede Kamer der Staten-Generaal. ALMELO30 October. Terwijl men uit zoo vele oorden van ons Vaderland niets dan klagten hoort opgaan over gebrek aan werk en toenemende armoedeerkent men in Twente dankbaar den gezegenden toestandwaarin deze landstreek verkeert. Onze weverijen zullen door de bestellingen der Nederlandsche Handelmaat schappij gedurende den ophanden zijnden winter in gestadige werking kunnen blijven; aan de navraag naar pillows, in welk fabrijkaat wij de buitenland- sche mededinging te boven zijn, kan ter naauwernood voldaan worden. Onze katoenspinnerijen zijn op verre na niet in staat om de benoodigde garens voor onze weverij te leveren, en daarom blijft men er te Enschede ernstig op bedacht om de spinnerij uit te breiden. LEEUWARDEN, 30 October. Met belangstelling ziet men hier ter slede sedert eenige maanden onder het bestuur der Heeren Bryan en de Kempenaer een aantal werklieden bezig met het leggen van de Gazpijpen door deze stad, met het bouwen van de Gazfa- brijk en het stellen van den grooten ijzeren Gazometer. Hoewel de termijn van 1 October, waarop de Gazverlichting een aanvang moest genomen heb ben reeds verstreken is, ziet men toch met den meesten ijver voortgang maken, en vleit men zich, dat dezelve nu niet langer dan tot den lsten of 6dcn December zal uitblijven. De groote ijzeren Kandelabres, waarop gazlan- taarns geplaatst zullen worden, zijn gisteren geplaatst op de hoeken van het groote nieuwe bordes, waarmede het Stadhuis is versierd geworden. Mede is gisteren alhier aanbesteed het bouwen van een nieuw en groot gebouw ten behoeve van de Fransche Kostschool voor meisjes, waarvan de Mr. Metzelaar en Timmerman Bekhuis aannemer is geworden voor de som van 17,396 Gulden. 's HERTOGENBOSCH, 31 October. De Heer H. Lathouwer te Vught, heeft het voortzetten der werkzaamheden tot voltooijng van het verschanst kamp Koning Willem II aangenomen, ge raamd op eene som van 50,000 tot 108,000. BREDA1 November. In het dorp Putte, gelegen tusschen Bergen-op-Zoom en Antwerpen, slechts weinige schreden van de Belgische grenzenter plaatse waar weleer een Hcr- De Prijs dor Courant is f 12 in liet jaar; de afzonderlijke nommers worden tegen 10 Centen afgegeven.

Leydse Courant | 1845 | | pagina 1