BUITEjNLAJNDSCHE bebigteis. Hetgeen aan mijne bekwaamheid mogt ontbrekenzalzoo ik hoopdoor de welwillendheid en de toegevendheid van U Edel Mogenden worden aange vuld. Ik zal trachten onze beraadslagingen met orde, met waardigheid, met onpartijdigheid te leiden, en ik durl U Edel Mogenden de verzekering ge ven, dat ik mij daarbij naauwgezet aan de voorschriften der Grondwet en aan de bepalingen van het reglement van orde zal houden. Mogt de tegenwoordige zitting der Staten-Generaal de meeste blijken dra gen van gemeen overleg tusschen den Vorst en de Vertegenwoordigers des volksen rijk zijn in gezegende vruchten voor het Vaderland mogt ik daar toe eenigermate kunnen bijdragen, dan zal het jaar, waarin ik in deze ver gadering het Voorzitterschap bekleedde, het schoonste en het gelukkigste van mijn leven zijn. Ik verklaar het Voorzitterschap van de Tweede Kamer der Staten-Generaal te aanvaarden. Is ingekomen een Koninklijk besluit, waarbij den Heer Dr. S. Brouwer, op zijn verzoek, ontslag wordt verleend, en waarbij voorts de Staten van Vriesland buitengewoon worden bijeengeroepen ter verkiezing van een nieuw lid. Zijn ingekomen vijf Koninklijke boodschappen, ten geleide van ter overwe ging aangebodene ontwerpen van wet met daarbij behoorende memoriën van toelichting. Deze ontwerpen betreffen1°. maatregelen ter aanmoediging van den invoer van levensmiddelen2°. de vervanging der schatkistbiljetten daargcsteld volgens de wet van 28 April 1834; 3°. de aflossing vooor het jaar 1845 van 300,000 3 pCt. schuldbekentenissen4°. de aanvulling der begrooting van staatsuitgaven over 1845 met bet batig bedrag, dat voor de pensioenen over het thans loopendc halljaar zal noodig zijn 5°. de rege ling van het gebruik van het koloniaal batig slot in 1844, en G°. de ver hooging' der begrooting van uitgaven voor 1845ten behoeve van het alge meen burgerlijk pcnsioenlonds. Tot Voorzitters der afdeelingen zijn gekozen de Heeren: Luyben, van Aker laken Tellingde Man en Uytwerf Sterling. Tot tweede Voorzitters de Heeren: van Panhuys, Backer, van Goltstein, Gevers van Endegeest en Duymaer van Twisten Tot leden der Commissie tot bet ontwerpen van een adres van antwoord op de Troonredede Heeren van Panhuysvan AkerlakenStar Busmann Kniphorst en Strens. De Voorzitter benoemt, krachtens art. 99 van het reglement van orde, de Commissie voor de verzoekschriftendie zamengesteld zal zijn uit de Heeren StrensIliddema JongsmaTimmers Verhoevenvan Leeuwen en Bijlevcld. De Vergadering gaat nu over tot de benoeming van twee leden, die met den Voorzitter het oppertoezigt moeten uitoefenen over de boekerij en de huis houdelijke zaken der Kamer, en zulks ter vervanging van de als zoodanig aftredende leden, de Heeren Verwey-Mejan en Luzac, welke weder verkozen worden. Waarna de zitting wordt opgeheven. BOTTERDAM, 24 October. De Heeren M. Viruly van Vuren en Dalem en Mr. J. Viruly van Vuren, hebben ƒ3,000 gegeven tot aankoop van levensmiddelen en anderen voorraad van bijstand voor de behoeftigen te Vurenomdat het Plaatselijk Bestuur niets voor de ingezetenen doen kon. In de gemeente Mocrkapelle, waar zeer veel behoeftigen zijn, is 700 bijcengebragtom bunnen nood te lenigen en staan de pachters der landen aldaar 1 af voor ieder bunder land dat zij beploegen, en zullen zij het graan ƒ1 benéden den marktprijs voor minvermogenden leveren. AMSTERDAM, 24 October. De Hamburger stoomboot beeft deze weck, op de hoogte van Urk, een turfschip in den grond gestoomd; de menschen zijn gered, doch schip en lading verloren. WASPIK, 21 October. Onder de in den loop dezes jaare teisterende rampen kan men den water vloed van gisteren cenigzins rangschikken. Van Geerlruidenberg tot aan de gemeente Waalwijk zijn de polders, ten gevolge van den noordwesten stormwindoverstroomd geworden. Duizende koebeestendie lot aan den buik in het water stonden zijn niet dan met gevaar en krachtdadige inspan ning van krachten uit de weiden gehaald en naar de stallen gebragt kunnen worden. Door deze gebeurtenis is grooterc schade veroorzaakt, dan men tot lieden kan berekenen. Het vee kon ten minste nog cenige weken grazen en voedsel vindenwaarvan het thans grootendeels beroofd is geworden. MAASTRICHT, 22 October. De beambten van den Waterstaat zijn sedert eenige dagen bezig met de voorbereidende werkzaamheden tot het aanleggen van dat gedeelte des kanaals, dat langs de Maas op het Nederlandsch grondgebied moet loopen. Binnen kort zal het bestek der onkosten opgemaakt cn ter goedkeuring aan de Bel gische Regering worden onderworpen. VEREEKIGOE STATEN. Men heeft op de Pelikaan-eilanden in de rivier Tonico onafzienbare lagen van de beste Guano-mest gevondendiena het wegnemen der tegenwoor dige laagweer op nieuw van meststof zullen voorzien wordendaar de peli kanen en andere watervogels er zich in tallooze zwermen op verzamelen. KAAP RE GOEDE HOOP. Den 18',e» Augustus is alhier aangekomen de Ned. schoenerbrik Banka, onder bevel van den Luitenant ter zee lsle klasse N. J. C. van Vossden 15den Junij jl. uit Texel vertrokken cn bestemd naar Batavia; en de Ned. brik Postillononder hevel van den Luitenant ter zee lstc klasse J. R. Cam- bicr, den 28sten Junij van Batavia vertrokken en bestemd naar Nederland. TURKTE. Het fanatismus der Oud-Turksche partij tegen de Christenen in Bosnië is op nieuw ontvlamd en tot de schandelijkste gruwelen overgeslagen, daar in de eerste week van October weder eenige kloosters cn dorpen overvallen en de inwoners vermoord zijn. De stad Dematicaop eenige mijlen van Adrianopelmet cene bevol king van 15,000 zielen, is voor het grootste gedeelte door een' brand vernield. ZWEDEN. STOKHOLM, 14 October. Daar de ziekte der aardappelen zich ook hier te lande begint te vertoonen en de prijzen door den uitvoer reeds aanmerkelijk gerezen zijnzoo is bij een Koninklijk bevel van gisteren de uitvoer tot ultimo ^September 1846 ver boden, ITALIË. MILAAN, 19 October. De Keizer van Rusland is hier eergisteren avond aangekomen; hij bewaart het strikst incognito cn was gekleed in de uniform van een Oostenrijksch Colo nel der Kavallcric. Hij heeft hier zijne Gemalin aangetroffen, die hem hier niet meende te ontmoetenzij was den 14dCB met hare dochter aangeko men. Den 18deB zijn IIII. MM. naar Genua vertrokken, waar zich reeds de Koning en Koningin van Sardinië cn de broeder der Keizerin Prins Albrecht van Pruissen bevindt. Zij zullen den overtogt naar Palermo met eene Russische stoomboot doen welke te Genua is aangekomen. Men meent dat de Keizer eene maand lang bij zijne Gemalin zal vertoeven en dan over Weenen naar zijne Staten terugkeeren. OOSTENRIJK. WEENEN, 20 October. Ons Kabinet zou eene nota naar Rome opgezonden hebben, waarin de Pau selijke Regering op het dringendst wordt opmerkzaam gemaakt, om de admi nistratieve en financiële hervormingen te vcrwezentlijkendie reeds te voren door de groote Mogendheden zijn aangeraden. De Regering bepaalt bijna iedere week verminderingen op de tolrcgtcn zoo wel voor de grondstoffen als voor de fabrijkaten. Men besluit er uit dat het geheclc tarief langzamerhand zoo verre zal gematigd worden tot dat de ineen smelting met de Duitschc lolvcreeniging mogelijk wordt. PRUISSEN, BERLIJN, 20 October. II. K. H. Prinses Albert is niet naar 'sGravcnhagc kunnen vertrekken, uit hoofde van haren ziekelijken toestand. Van de 13 suikerfabrijkendie hier vóór eenige jaren zijn opgerigt, zijn er nog slechts 5 in wezen. Een onzer dagbladen bevat het volgende Onderscheiden dagbladen hebben melding gemaakt van een Ministerieel rescript, hetwelk aan de geestelijken en onderwijzers der Evangelische jeugd gebiedtvoortaan hoegenaamd geen deel te nemen aan de protestatiën die tegen de Evangelische kerk gedaan worden. Deze tijding is volmaakt naauw- keurigde Minister van Eeredienst heeft in eene circulaire van den 20stcn September, aan de onderscheiden consislorien bevolen, de geestelijken en on derwijzers onder hunne hoede gesteldaan te manenom zich te onthouden van alle onwettige verklaringen. liet getal der Duitsch-Katholijke gemeenten hier te lande is reeds tot 291 aangegroeid. Er zal alhier een nieuwe schouwburg gebouwd worden vlak achter de R. K. kerk in de Fransche straat. Het gebouw moet allerprachtigst worden en zal omgeven zijn met dusgenoemde passages of doorgangen, van boven met glas gedekt en ter zijde winkels hebbende, die de schoonste artikelen van weelde zullen ten toon spreiden, KONINGSBERGEN, 20 October. Het Stedelijk bestuur alhier is bij dat van Berlijn niet achtergebleven en heelt insgelijks een adres over de kerkelijke aangelegenheden aan den Koning gerigt. Dit adres is den 10dcn October aan de Stedelijke vertegenwoordigers medegedeeld en heelt de volkomcne goedkeuring van deze weggedragen. Het stuk zelf is hoofdzakelijk van den volgenden inhoud De landsvaderlijke zorgdie de behcerschers van Pruissen steeds aan de beschaving hunner onderdanen hebben ten koste gelegdheeft rijke vruchten gedragen. Het Pruissisehe volk kan met opzigt tot de onder hetzelve ver spreide kundigheden en beschaving zich ieder ander ter zijde stellen. Daar door echter is onder dat volk eene neiging tot voorwaarts streven en tot het navorschcn der waarheid te voorschijn geroepen, die zich in elke rigting, welke de menschelijke geest nemen kan, openbaart, maar vooral in datgene wat den inensch het hoogste en het dierbaarste moet zijn, de gewetensvrijheid. Zoo zijn de godsdienstige en kerkelijke bewegingendie in den laatsten tijd

Leydse Courant | 1845 | | pagina 2