dedcelen nan het fraaije gebouw van de Westcrkerk, waarin juist de ochtend dienst gehouden werd. Omtrent de vermoedelijke oorzaak van den brand blijven dc geruchten en gissingen te onbepaald en uiteenloopend, om daarvan op goeden grond iels te kunnen zeggen. De Fabrijk zal naar men verneemt weder opgebouwd worden. De Hoeren Rupe en Zoon hebben aan de werklieden eene geheelc week arbeidsloon geschon ken en Z. K. H. de Prins van Oranje heeft ƒ500 gegeven ten behoeve der noodlijdende werklieden. Het water staat heden hier voor de stad bijzonder hoog, en bereikt aan de Haringpakkerij bijna de kruin van den dijk. - Tc Beverwijk zijn vele landen door het oploopen van het IJ onder water gezet, bangs de gehcele zeekant was het water tot eene buitengewone hoogte opgedreven. Dit werd ook bij Rotterdam door het wassen der Maas veroorzaakt; de kaaijen en stra ten der buitenstad liepen onderwaardoor vrij wat schade veroorzaakt is. DEN HELDER18 October. Heden is hier op de hoogte van Kijkduin gestrand dc Engelschc brik John Kapt. J. Sclioltmet steenkolen van New-Castle naar Amsterdam. Dc equi page is gered en men beeft hoop bij goed weder het schip af te brengen. UTRECHT, 21 October. Dezer dagen zijn hier buiten de Tolstecgpoort weder eenige kinderen door een' dollen hond gebeten. Het Stadsbestuur heeft dan ook liet vastleggen der honden bevolen. Het ware te wenschen, dat bij de duurte der levensmiddelen, minder honden werden gehouden. Kan het nut en het genoegen honden te hebben, opwegen tegen het gevaar waaraan men zich bloot stelt? Wij lezen dat in het district Mariënwerder (Pruissen) gedurende de maanden Januarij en Fcbruarij van dit jaar27 runderenten gevolge van den beet van dolle honden, aan dc watervrees gestorven zijn. NIJMEGEN 21 October. De Raad der stad Culcijiborg hcel't beslotende helling der Stedelijke op centen op dc Rogge en der Stedelijke belasting op het van elders ingevoerde Roggebrood en Roggemeelzoodra zulks de nood vordertte schorsen tot 1» Mei 1846. ZWOLLE20 October. In dc op Zaturdag den 18dcn dezer gchoudene vergadering vau Provinciale Staten van Overijssel, is na eene langdurige beraadslaging goedgekeurd: De reeds plaats gehad hebbende aankoop der Dedemssvart c. a. voor de provin cie, voor eene som van ƒ404,400, en het plan van geldleeningvoorgesteld door dc HII. Leembruggen, Gucpin en Muysken als geldschieters, tot een bed rag van ƒ550,000, a 4 ten honderd. Bü iTEN LANDSCHE BER1 ETEN NIEUW'ZEELAN». Dc walvischvaardcr Generaal Pike, heeft in Engeland tijdingen aangebragt welke allertreurigst zijn. Het geheele kustland was, met uilzondering van de haven van Auklandin de magt der inboorlingen; de 14 vestingen die dc Eiigclschen er gehad haddenwaren vernield de inwoners hadden zich door dc vlugt op de schepen gered. De inboorlingen zouden nu ook Aukland zelve aanvallen, eene stad met 4,000 Europeanen, meestal Engelschen, en men was zeer voor den uitslag beducht, omdat de inboorlingen over eene zeer groole magt en veel oorlogsbenoodigdheden konden beschikken. VKKEEXIGDE STATEN. Dc New-York Herald schildert met dc droevigste kleuren den toestand van de republiek, en beweert dat al dc beginselen van ontbinding, regering loosheid en ondergang onder allerlei soort van oproerige partijen zich verec- nigen en de zedelijke, maatschappelijke en godsdienstige instellingen van den Staat bedreigen. ALGERIE, De Pastoor van Mascara, Crcuzat, een geestelijke bezield misschien door te groolcn ijver voor zijne zaakvoor het overige een man van beleid en vast beradenheid, heeft zich naar Abd-el-Kader begeven, met het oogmerk-om hem tot dc R. K. Godsdienst te bekeeren. Of hij in zijn voornemen zal sla gen, betwijfelt men zeer; minder is men beducht dat Abd-el-Kader zijn per soon als geestelijke, niet zou ontziendaar hij te voren reeds den Abt Suchet, gemagtigd om over het uitwisselen van krijgsgevangenen te onderhandelen beleefd beeft ontvangen. Misschien meent hij dat de Pastoor Creuzat ook zulk een afgevaardigde van de Franschcn is, om over vredes-voorwaarden te onder handelen. Genoemde Creuzat heeft buiten de bekeering van Abd-el-Kader ook nog het plan om aan de Fransche krijgsgevangenen geestelijken bijstand te verlcenen. IJSLAND. 17 September. Tot dezen dag toe duren de uitbarstingen van den Hckla nog voort en kon men zelfs uit de stad Reikiavig de vlammen van den vuurberg waarnemen. De wind was in de laatste dagen naar het noorden geloopcn, zoodat men met grond bezorgdheid begon te koesterendat de aschregen aan het veld schade zou veroorzaken. RUSLAND. PETERSBURG, 10 October. De Keizer heeft, strijdig met de bepalingen van het tractaat van Weenen, besloten, om Polen als eene provincie in zijn rijk in te lijven; dit besluit is aan alle Groote Mogendheden van Duitschland medegedeeld deze zouden heb ben geantwoord: dat, zonder het ontwerp goed of af te keuren en hoewel zij zich voor het vervolg hunne regten voorbehielden, zij zich thans bepaalden bij de verklaring, dat dit geene oorzaak van oncenigheid tusschen hen en den Keizer zou zijn. Den 7(lcn dezer is hier de eerste sneeuw gevallen. GRIEKENLAND. ATHENE, 30 September. Een droevig voorval heeft er plaats gehad aan boord van het Fransche fregat la Minerve, aan den Pyraeus voor anker liggende. De Heer Urignière, Opper-Commissaris van het smaldeel van den Schout-bij-Nacht Turpinis overleden aan de watervreeshem medegedeeld door de beet van eene kat welke door een' hond van een' der officieren was gebeten. Zijn verlies heeft den Schout-bij-nacht en de vlag-officiercnbij welken hij zeer bemind was, diep getroffen. SPANJE. Vervolg der Brieven van eenReiziger in Spanje. Madrid9 Julij. Stierengevecht. XVIII. De dragonders rijden naar de Alcatasche poort. Het stierengevecht dat, als het weder zulks toeliet, zou gehouden worden, zal dan plaats heb ben, en dat wel geen gewoon maar een van acht stieren. Tegen vier nre, anderhalf uur voor de vertooning, is de straat al met een stroom van menschen opgevuld die naar het Prado gaan. In het midden krioelt het van wagens, karren, omnibussen met achtspannen, in woedende galop, hofkoetsen met diplomatenkoetsen uit het begin der vorige eeuwzoo als men ze slechts oj) prenten ziet, en ruiters te paard en op ezels en muilezels, dikwijls twee op een zadel. De stieren plaats ligt een paar honderd schreden van de poort van Alcala, een rond gebouw van 500 a 600 schreden in den omvang en dat meer dan 12,000 personen bevatten kan, veel gelijkende naar een Romcisck Amphithea ter. Het strijdperk is door eene meer dan manshooge houten beschutsel en een daaromloopendcn gang van 8 en 10 voet breedte van de plaats voor het publiek gescheiden. Daarachter rijzen in dc open lucht 10 tot 12 schuinop- gaande vloeren op welke de groote hoop des aanschouwers, naauw ineengepakt plat nedcrz.itboven deze afdeeling zijn drie bedekte rijen dergelijke vloeren, langs welker leuning eene rij banken is aangebragt. Boven die bedekte plaatsen zijn dan nog loges voor degenen die het gedrang of de nabuurschap van het volk duchten, schoon men hier weinig aan onderscheid van plaats hecht, en vaak lieden van allerlei stand door elkander zitten. Een half uur voor den aanvang is het al zoo volgeproptdat er niemand meer plaats kan krij gen, en men moet zulk eene verzameling van 10 a 12,000 menschen hebben gezien, om zich een voorstelling te kunnen maken van de opgewondenheid des volks. Daarentegen begint men hier naauwkcurig op den bepaalden tijd. Te 5 ure verscheen een afdeeling jagers te paard, om het strijdperk van indringers te zuiverenen eene minuut later hield de Quadrilla van twee Alguarils te paard in ouderwetsch ambtgewaad hunnen feestclijken intogt, voorts vier Pi- cadores op magere bonken met lansen in de vuisteen dozijn veelverwige zwaaijers met roode doeken (chulos), werp-spiets-voerders (banderillos) en drie degendragers (espadas). Dc naam van den hoofdpersoon der Qua- drilJa, dien wij Matador heeten, schijnt verouderd, als men verstaan wil wordenmoet men van den Espada spreken. Twee spannen van drie muil ezels bont opgesierd met een oranjevaau op den schoftdc doodgravers van het bloedig feestbesloten den treinen gingen regt op de loge van den Alcade af om zijne toestemming te vragen om het gevecht te beginnen. Daarop stellen zij zich op hunne posten; er heerscht eene diepe stilte, de trompet schalt, de deur springt open en de Stier loopt het strijdperk in. Hel was een groot beest, maar klein van moed. Hij liet zich een poos jan-en, maar liep toen op een ruiter aan; doch toen hij een lanssloot ontving, week hij af en had wel vrede willen maken, en de Chulos hadden de grootste moeite om hem door 'tzwaaijen hunner roode mantels op nieuw te tergen. Nu liep hij wel weer op de Picadores aan, maar hij iederen stoot met de lans keerde hij zich terstond af. Nu werd het volk dol, schold woedend op den stier om zijne lafhartigheid, maar deze liet zich dit met de meeste bedaard heid aanleunen. Nu kwam op het steken der trompet een der Bandilleros op hem af, maar deze stootte hem ook te vergeefs 3 a 4 pijlen in den nek, zoodat ten laatste de degen moest optredenniet om het schouwspel voort te zettenmaar om voor een' tweeden stier plaats te maken. De tweede stier was nog minder. Het ongeduld der aanschouwers klom ten top10.000 keelen schreeuwden verbitterd om vuur. De Banderillos wierpen nu vuurpijlen die bij den stoot van zelfs ontbrandden. Dat gesis en geknap maakte den stier woedend. Met wijd geopenden muil en dc staart in de hoogte holde hij in de rondte, maar toen 't vuur uit was, werd hij weder zoo mak als een schaap en viel even roemloos als zijn voorganger, De derde was als de eerste. Het verbitterde volk eischtte dat er honden op hem zouden worden losgelaten. Nu kwamen drie knechts ieder met een kleinen bloedhonddie met moeite nog eenige oogenblikkcn werden vastge houden en toen op den stier aanvielen, die ze zoo in dc hoogte smeet dat er

Leydse Courant | 1845 | | pagina 2