hang, minder op de bijzonderheden van de geschiedenis der verschillende Staten of van de tijdrekenkunde. Een weinig verder is zij getreden ten aanzien der vadcrlandschc geschiede nis, op welker kennis, overeenkomstig artikel 5 van meergenoemd Konink lijk besluit, meer bijzonder is acht gegeven. Voor de nieuwe aardrijks kunde eindelijkheeft zij zich grootendeels bepaald tot Europa en hare volk plantingen. Omtrent de wijze van onderzoek is, vooral uit hoofde van het groot getal alsmede op voorbeeld der voor eenigermate gelijksoortige staats examens aan- genornene manier, en op grond van de zaïnenstelling dezer Commissie, de methode verkozen thans voor de toelating op de militaire akademie te Breda, en op het Koninklijk instituut voor de marine te Medemblik gevolgd, zoo wel voor de grondigheid van liet onderzoek als ter bevordering van bedaard heid en kalmte bij de jongelieden. De tegen de aangenomene metbode opgekomene bedenkingendat zoo doende inderdaad niet de gansche commissie over het geheelmaar slechts hare individuele leden over afzonderlijke gedeelten, zouden oordcelen en be slissen, beeft zij door de wijze van uitvoering, zoo niet volkomen, dan toch grootendeels trachten weg te nemen. Behalve toch dat de Voorzitter, met geen bijzonder gedeelte van het onder zoek belasthet examen onafgebroken heeft gevolgd en dat de meesten der overige leden telkens, bij verpoozing van eigen onderzoek, dat der anderen aanhoordenhadden allen bovendien de gelegenheid de vervaardigde opstellen in te zien en het regt een herhaald onderzoek voor de volle commissie te vor deren. Door dagelijksc.be ondervinding is de commissie overtuigd, dat de door haar gevolgde methode den jongelieden het meest mogelijke gernak heeft verschaft, en dut de van hen gevorderde inspanning, hoe groot ook, hunne jeugdige krachten echter op gecnc te zware proef heeft gesteld, te minder daar hun, wanneer dit noodig scheen, gelegenheid tot verpoozing is gegeven, en zelfs het verlaten der zaal is veroorloofd. Aan examinatoren daarentegen die bijna drie weken onafgebroken hebben geëxamineerd, heeft deze methode vrij wat inspanning gekost; - zoodat j zij bij een veel grooter getal van te examineren jongelieden wel cenige i moeijelijkheid zoude opleveren. Voorts heeft de commissie vooral gelet op wel ontwikkelden aanleg, op grondige kennis en op rijpheid voor de Akademische lessenniet zoo zeer op den omvangals wel op het grondige der kundigheden. De Commissie heeft begrepen, op de volstrekt noodzakelijke kennis der Griek- sche en Latijnsche talen en der wiskunde zoo zeer in de eerste plaats te moe ten acht gevendat zij alleen uit hoofde van gebrekkige Geschiedkundige kennis niemand heeft afgewezen. In bet algemeen is de commissie uitgegaan van bet beginsel, dat zij hare beslissing op de gezamenlijke uitkomst van het onderzoek behoorde te grondenzoodat zij ook dan wanneer de graad van vordering in één der hoofdvakken nog wel wat te wenschcn overliet, gemeend heeft dit met bijzonder gunstige bevinding ten aanzien der overige vakken te mogen compenseren. Nog heeft de commissie óf het ontbreken van de eerste gronden der grammatica, óf grootc zwakheid daarin ontmoet. Bij velen volstrekte onwe tendheid in de Griekschc en Bomeinsche oudheidkunde en letterkundige ge schiedenis. Verder heeft zij opgemerkt, dat, terwijl sommige een zeer grondig onder wijs in de wiskunde hadden genoten, zeer velen echter óf zeer gebrekkig on- derrigt daarin hadden ontvangen óf te kort waren onderwezen. Ten opzigtc der geschiedenis bleek het hun dat die zelfs van hun vaderland, aan velen bijna vreemd was, dat eindelijk sommigen zich hadden bepaald tot ccnc zeer verschehoogst oppervlakkige en onoordeelkundige opneming in bet geheugen van eenige onzamenhangende of niet begrepene daadzaken. Eindelijk hebben de gemakkelijke, van allen gevorderde, door velen echter óf niet óf ter naauwernood geleverde proeven van Latijn schrijven of spreken bewezendat slechts weinige jongelieden daarvan zoodanig werk gemaakt had den, als men algemeen had inogen verwachten. 's GBAVENIIAGE18 October. Men verneemt, dat Zijne Majesteit heeft benoemd tot President van de Eerste Kamer der Staten-Generaal den lieer II. K. Trip. RH. KK. I1II. Prins en Prinses Frederik der Nederlanden met hun gezin, worden in de volgende week alhier terug verwacht. HII. KK. IIH. j zullen alsdan nog eenigen tijd op het huis de Paauw verblijf houden. Naar men wil zoude H. K. II. Prinses Albert de Doorluchtige reizigers herwaarts vergezellen. Programma voor de opening van de gewone vergadering der Staten- Gcncraal, te 'sGravcnhage, op Maandag den 20slcn October 1845: Art. 1. Des middags ten twaalf ure zullen de leden der Staten-Generaal zich in de zaal, bestemd tot de vergadering van de Tweede Kamer, begeven, en zich in eene algcmecne vergadering verccnigenonder voorzitting van den door Zijne Majesteit benoemden President van de Eerste Kamer, ten einde Zijne Majesteit af te wachten. Art. 2. De Ministers, Hoofden van Ministeriele Departementen en de leden van den Raad van State zullen zich des namiddags ten één ure mede in bo vengemelde zaal vervoegen. Art. 3. Zijne Majesteit de Koning, de vergadering der Staten-Generaal zullende openen, zal ten één ure met den volgende trein van Iloogstdcszelfs Paleis afrijden o. Een commando eavalleric b. De Holifourier en twee rijknechts te paard; e. De Kamerheer-Ceremoniemeester, rijdende in ccnc koets met twee paar den bespannen, gaande een lakkei naast ieder portier; d. Acht Kamerhccren van Zijne Majesteit, in twee hofkoetsen, ieder met zes paarden bespannen, gaande naast ieder portier twee lakkeijen; De Ileercn Kamerhccren zullen zich volgens hunnen rang plaatsen, de jongsten vooruit rijdende; e. De Groot-Officieren van 's Konings Huis, gezeten in twee koetsen met zes paarden bespannen, gaande twee lakkeijen naast ieder portier; Een commando cavallcrie; g. Zijne Majesteit de Koning te paard, begeleid door Hunne Koninklijke Hoogheden de Prinsen, en gevolgd door de Officieren van Iloogstdcszelfs Mili tair Huis h. Een commando cavallcrie tot sluiting van den trein. Art. 4. De trciu zal rijden: over den Kneuterdijk, den Langen Vijverberg, den Korten Vijverberg, het Binnenhof. Art. 5. De trein aan de vergaderplaats der Staten-Generaal gekomen zijnde, zal Zijne Majesteit aan de deur van het Hotel ontvangen worden door eene Commissie van Ilun Edel Mogenden, door de vergadering uit Haar midden te kiezen, dewelke, voorafgegaan van den Kamerheer-Ceremoniemeester, de Ka- merheeren en de Groot-OHiciercn van 's Konings Huis, Zijne Majesteit zal ge leiden naar de zaal der Staten-Generaal. Het Militair Huis des Konings volgt onmiddclijk. Art. 6. De Groot-Officieren van 's Konings Huis plaatsen zich achter Zij ner Majesteits zitplaats, de Kamerhccren en het Militair Huis des Konings ter regter en linker zijde van den Troon; de Kamerheer Ceremoniemeester wat voorwaarts, ter regter zijde van den Troon. Art. 7. De zitting geëindigd zijnde, gaat Zijne Majesteit, met denzelfden trein, waarmede Hoogstdezelve binnengekomen was, en in de orde bij artikel 3 vermeld, naar bet Paleis terug, zullende de trein den volgendenden weg nemen: over het Buitenhof, dc Plaats, den Kneuterdijk, naar het Paleis. Art. 8. Salvo's van het geschut zullen het afrijden van Zijne Majesteit van het Paleis, en het oogenblik dat Hoogstdezelve de Vergadering van dc Staten- Generaal verlaat, aankondigen. Sedert den 4den dezer zijn tot lieden te Scheveningcn nog zes haring schuiten, toehchoorendc aan dc reeders A. A. van Kouwenhovcn Pais, J. Hoo- genraadB. Pronk, J. van Duyne Ilzn. en I'. Varkcvisscr, aangekomen. Het gezamenlijk bedrag der ladingen beloopt 224,000 stuks bokkingen. Dc berigtcn uit de vloot luiden niet gunstig. Het Tijdschrift de Tijd geelt eene fraaijc afbeelding van liet ruiter standbeeld van Willem den Zwijger, dat geplaatst zal worden voor een der bogen van den nieuw aangebouwden gothischen vleugel van 's Konings paleis. Dit bronzen gcdenktecken is vervaardigd naar bet model van den Graaf de Nicuwerkerkeeen te Parijs wonend edelman van Ilollandsche afkomst. Reeds vroeger (zegt de Tijdhad de Graaf van dit standbeeld een kleiner model ge goten en den Koning aangeboden. Dit model was aanwezig op de 'sGraven- haagsche tentoonstelling van 1843, en thans is het geplaatst in een' der marmeren zijgangen van 's Konings overschoone golhische zaal. Daarna is het grootc, 16,000 Ncderlandschc ponden zware beeld voltooid in de gieterij van den Heer Soycrte Parijs. ROTTERDAM, 17 October. Wij vernemendat de regeringom de bakkers te gemoet te komen bij het rijzen der granen en toch te voorkomen, dat de prijs van het brood niet worde verhoogdheeft bepaald, dat de stedelijke belasting op de tarwe met 1 en die van de rogge, met ƒ1.20 zal worden verminderd. UTRECHT, 16 October. Men verneemt, dat op gisteren plegtiglijk de laatste spijker is geslagen aan de kap van bet Gebouw voor Kunsten en Wetenschappen waarvan op den 3<lcn Junij dezes jaars de eerste steen door den Heer Burgemeester dezer stad gelegd werd. De spoed, waarmede dat gebouw is opgetrokken, getuigt van de vlijt des aannemers en zijner medestanderen en opent bet vooruitzigt dat de ingezetenen van Utrecht de nuttige inrigting, welke door hunne zamen- werking wordt tot stand gebragt, eerlang zullen zien openen en in werking brengen. GRONINGEN, 16 October. Uit het algemeen verslag van het Bestuur des Instituuts voor Doofstommen blijkt, dat Z. M. tot wederopzegging toe, van den lsten April II. uit zijne bijzondere fondsen jaarlijks eene toelage van 1000 zal verstrekken, welke toelage door wijlen Z. M. Willem I vroeger gegeven werdook heeft Z. M. even als wijlen zijn vadervoor 12 aandeelen ingeschrevenleverende dit eene contributie op van 65 in het jaar. Deze gelden waren zeer noodig, door dien de inkomsten van bet Instituut zwaar geleden hadden, en nog steeds achteruitgaande waren, omdat in het afgcloopcn jaar slechts 7 leden en 1 donateur werd aangewonnen, doch daarentegen 162 leden, en een geheel de partement, dat te Purmerendc, verloren werden. In het verleden jaar waren 16 nieuwe leerlingen aangenomen, onder welke een uit Suriname en een ander van Samarang; 17 hadden het Instituut ver laten; het geheel getal bedroeg nu 156. MAASTRICHT, 14 October. Thans heeft de uilwisseling der ratificatie plaats gehad tusschen onze Re gering en de Belgische, voor de overgaven der Provinciale archieven der beide Liinburgcn. Nu blijft slechts over dat dc papierendie zich alhier bevinden, naar Hasselt en die daar zijn, hierheen worden vervoerd.

Leydse Courant | 1845 | | pagina 2