rv8laib. ipakje. toücaste. «ussses, hesseiv-darhitadt. oosterdeel des eilands eene aardbeving voelde. De uitwerkselen van de uit barsting waren niet hevigalleen is bet graswaaraan het vee nog voor een 14 dagen voedsel zou gehad hebbenverschroeid. De asch is ver op zee heengevoerd en onderscheiden schepen werden er mede bedekt. Volgens de laatste berigten uit den Kaukasus, hecrschte langs de geheele linie van noord- en zuidelijk Daghestan volkomene rust. De werkzaamheden tot bevestiging der bestaande forten en tot het aanleggen van een geheel nieuw in Tschir-Jurta, alsmede de organisatie der nieuwe kozakken-stanitsen bij de rivieren Laba en Sundscha worden onophoudelijk voortgezet. De Lesghische afdeeling heeft te Dido de inwoners voor hunne trouweloosheid getuchtigd, en zes dorpen vernield. Den 30stcn Augustus volbragt de afdeeling gelukkig haren terugtogt, ofschoon zij met buitengewone moeijelijkheden te worstelen hadde paarden waren echter in goeden staathet materieel had niet gele den en de geheele manschap had een goed voorkomen. Door de gemeenten van Ankralsk Kaputscha en Dido voortrukkende, kwam zij in oorden, welke nog nimmer door de Russen betreden waren. Langs de geheele Lesghische linie en in Ankrekla heerschtc eveneens de volkomenste rust. Den 28stcn Au gustus trok de militie van het Grusino-imeritinische gouvernement weder in Tiflis binnen en werd met groote eerbewijzen ontvangen. Toen de afdeeling van Samur op den regter oever van den Kara-Koi was, zag men den vijand al zijne strijdkrachten tegen haar bijeentrekkendit was het plan van Kibit-Mahanswaarmede Schamyl in verstandhouding stond. Zijne meest vertrouwde oversten hebben de onderneming afgeraden, hem voor houdende, dat, na het verlies in den strijd met het Russische leger in Tchetschna, hij zulks onmogelijk kon wagen. Dientengevolge is nu ook de militie van het detachement Samur naar hare haardsteden gezonden, terwijl een gedeelte der overige krijgsmagttot voortzetting der noodzakelijke werk zaamheden is algezonden. Aan het opperhoofd van de 19<le afdeeling infanterie, Luitenant-Generaal Kljuk von Klugenau en den Generaal-Majoor Beljaewsky, heeft Z. Keiz. Maj. gouden degensmet diamanten versierd met het opschriftvoor betoonde dapperheid" doen uitreiken. Bij de expeditie tegen Andi en Dargo was Gene raal Kljuk onophoudelijk met den vijand slaags en legde gedurende dien strijd bewonderenswaardigen moedonverschrokkenheid en beleid aan den dag. De Generaal-Majoor Beljaewsky heeft op den marsch van Dargo naar Gerzel-Aul met de voorhoede alle aanvallen der vijandelijke benden afgeslagen. MADRID3 October. De Regering heeft den leden van het vreemd legioenaan welke pensioen was toegekend, doch die het sedert 1841 niet genoten hadden, bekend doen maken, dat zij die achterstallen, even zoo als de gedeelten van hunne soldij, die nog onbetaald zijn, ontvangen zullen. Men roemt dezen maatregel van den Minister van Finantiën zeer, die ook andere oude schulden afdoet. De Minister had tevens bevel gegeven, om aan de schuldeischers van den Staat cencn nieuwen maandtermijn te betalen dit was reeds de 8ste in het loopende jaar. De Minister kan deze belangrijke uitgaven doen, omdat hij elke maand 60,000,000 realen van de St. Ferdinand-bank in voorschot krijgt. De Koningin heeft aan de militairen van alle wapenen verboden hun nen baard te laten groeijen. De veiligheid der wegen neemt met den dag toe, daar de gemeen tebesturen verantwoordelijk worden gesteld voor de rooverijen die op hun grondgebied gepleegd worden de rooverbenden zijn bijna geheel uitgeroeid een der voornaamste hoofden is dezer dagen doodgeschoten. Een deel der bewerkers van den aanval op en het nemen van Rimini meestal vreemdelingenten getale van 100 manzijn op ons grondgebied geweken en gedwongen geworden hunne wapenen neder te leggen; zij werden den 2Jcn October onder gewapend geleide naar Rocca San Casciano gebragt. Vóór de uitbarsting van den opstand was een stuk verspreidhetgeen in het geheim in Italië gedrukt was, en aldus eindigt: «Onze wenschen zijn zuiver: zij hebben zoowel de waardigheid van den aposto- lisclien troon als de regten des vaderlands en der menschheid ten doel. Wij ver eeren de kerkelijke hierarchic en geheel de geestelijkheid. Wij koesteren de hoop, dat zij erkennen zal, welk een edele kiem van beschaving in het katholicismus ligt. Opdat dan ook onze wenschen niet op eene verkeerde wijze door Italië en door Europa mogen worden uitgelegd, betuigen wij opentlijk onzen eerbied voor de souvereinitcit van den Paus, als onbeperkt en onvoorwaardelijk hoofd der algemeene kerk. Wat echter de gehoorzaamheid betreft, die hem als wereldrijk souverein verschuldigd is, de beginselendie wij tot grondslag daarvan aannemen en de verlangens, die wij uitdrukken, bestaan hierin: «Dat hij eene amnestie verleene aan al de beschuldigden wegens staatkun dige misdrijven van 1821 af tot dezen dag. »Dat hij een burgerlijk en strafwetboek sehenkc, gevormd naar dat der andere volken van Europa, en waarbij de openhaarheid der rcgtspleging, de instelling der gezworenende afschaffing der verbeurdverklaring en der dood straf voor misdrijven van gekwetste majesteit worden aangenomen. «Dat het gcregtshof van het heilig officie voortaan geenerlei regtsgebied over de lecken uitoefene, en dat dezen niet meer aan liet regstgebied der geestelijke regtbanken onderworpen zijn. «Dat over staatkundige zaken voortaan door de gewone regtbanken en met inachtneming der gewone vormen worde gevonnisd. «Dat de stedelijke raden vrijelijk door de burgers verkozen worden, en deze keuzen door den Souverein worden goedgekeurddat die raden provinciale raden verkiezen door middel van het opmaken ecner driedubbele lijst, waaruit de keuzen te doen zijn, en dat eindelijk de Souverein eenen oppersten staats raad benoeme uit door de provinciale raden aangebodene lijsten. «Dat de opperste staatsraad, te Rome gevestigd, het toczigt uitoefene over de finantiën en de openbare schuld; dat deze staatsraad stemme over de ont vangsten en uitgaven van den Staat en eene raadgevende stem hebbc over andere zaken van algemeen belang. «Dat al de burgerlijke en militaire ambten en waardigheden aan leeken worden toevertrouwd. «Dat het openbaar onderwijs oplioudc aan de bisschoppen en de geestelijkheid onderwerpen te zijn, en uitsluitend de godsdienstige opleiding aan deze blijve voorbehouden. «Dat de censuur over de drukpers beperkt worde tot de zorg om honende taal jegens de Godheid, de katholijke godsdienst, den souverein en het hij zonder leven der burgers voor te komen. «Dat de vreemde troepen worden afgedankt. «Dat er eene burgerwacht worde ingesteld, belast met handhaving der orde en van het inachtnemen der wetten. «Eindelijk dat de regering den weg intrede van alle zoodanige maatschap pelijke hervormingen, als de geest der eeuw vordert en die door de andere regeringen van Europa in werking worde gebragt." CARRARA, 29 September. De groote marmerblokken die bestemd zijn voor de beidé kolossale paar- den-groepen te vervaardigen door den Beeldhouwer Iiofer van Stuttgardt voor den slottuin te Parijs, zijn ten gevolge van dcrzelver omvang niet door de stadspoort kunnen gevoerd worden. De plaatselijke gesteldheden lieten niet toe, dat met deze groote steengevaarten een' anderen weg'genomen werd, terwijl de overheden tot het doen verwijden der poort of tot het in werking brengen van andere middelen om dit bezwaar uit den weg te ruimen geene bewilliging wilden verlepnen; de marmerblokken moesten dus tot nader order, voor de stad blijven liggen. Er zijn thans langs diplomatischen weg de noo- dige bcmoeijingen van wege het hoogst gezag in Frankrijk aangewendom op eene of andere wijze deze ongelegenheid te verhelpen. BERLIJN9 October. Z. M. heeft twee te Leipzig uitkomende tijdschriften verboden in zijn Rijk in te voeren. Men spreekt hier thans veel over het antwoord des Konings aan de depu tatie van het Katholijk kapittel van Posen, toen hetzelve Z. M. kwam ver zoeken middelen aan te wenden tegen de godsdienstige beweging van Rongc. Het antwoord was: «Goede vrienden, de vooruitgang der beweging is krach tiger dan ikniemand is in staat dezelve te stuiten." En zich aanstonds daarop tot den Heer Sipski wendende, die uitgebreide schapenfokkerijen in Pruissisch Polen bezit, zeide hij: «Laten wij die godsdienstige quaes tie over slaan hoe gaat het met uwe schapen Binnen kort zullen afgevaardigden van de Evangelische Landsvorsten op eene geschikte plaats vergaderen, als vertegenwoordigers van de belangen hunner kerken, ten einde gemeenschappelijk maatregelen te beramen tot In vordering van rust en welvaart der Evangelische kerk. SAKSEMT. Uit het verslag door de Regerings-Commissarissen opgemaakt wegens het gebeurde te Leipzig, den 12(len Augustus laatstleden, blijkt: dat reeds vóór dien dag onder de bevolking eene buitengewone gisting geheerscht had; dat de stedelijke regering en de bevelhebber der burgerwacht het gevaar van eene rustverstoring niet zoo dreigend geacht hebben om bijzondere maatregelen van voorzorg te nemendat hij het begin van den oploop niet of ten minste niet bij tijds verordend en gedaan iswat had behooren te geschiedendat de troepen der bezetting niet ontijdig en eigenmagtig lusschcn beiden gekomen zijn; dat de Commandant van het opgekomen bataillon der bezetting eerst na voorafgegane waarschuwing en nadat de linkervleugel bij herhaling door steen worpen aangetast was gewordendoor één peloton had laten vuren dat een zoogenaamd planmatig kruisvuur, waaromtrent zoo veel geruchten in omloop geweest warenniet had plaats gehaddat omtrent het gedrag des bevelheb bers van een ander peloton nog eenige twijfel bestaat, weshalve dienaangaande een nader onderzoek zou worden bewerkstelligd en dat eindelijk, terwijl aan het gedrag van een deel der burgerwacht de hoogste lof toe te zwaaijen is, een ander deel daarvan zich niet zoo schijnt gedragen te hebben, als do dicnsl- pligt zulks vereischt. Het Vorstendom Köthcn heeft een bankeroet gemaakt van 14,000,000 til. MAINZ9 October. Hoewel alhier en bijna langs den geheelen Rhijn nog aardappelen voor Ne derland worden geladen en groote hoeveelheden van allerlei voortbrengselen daarheen vervoerd, zoo is thans de uitvoer van aardappelen verboden in Ha nover, Nassau, Baden en Beijerenmen verwacht ook dat onze Regering dien verbieden zalreeds nu is alhier slechts eene bepaalde hoeveelheid tot uitvoer toegestaan. De tegenwoordigheid van het hoofd der Duilsch-Katholijken Kerbler, te Gernsheim heelt aldaar tot verregaande ongeregeldheden het voorwendsel

Leydse Courant | 1845 | | pagina 3