LEYDSCHE COURANT. N°. 123. MAANDAG, 13 OCTOBER. v»'. BTNJNENLANDSCHE BERIGTEN. De Courant wordt Maandag, Woensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt Zaturdag avond vit. r De Prijs der Courant is f 12 in het jaar; do afzonderlijke nommers worden tegen 10 Centen afgegeven. LEYDEN, 11 October. De Minister van Koloniën heeft bekend gemaaktdat ten gevolge van een op last des Konings ingesteld onderzoek omtrent de producten en voor werpen vatbaar om de artikelen van uitvoer nit Japan naar Nederland te vermeerderentbans ontvangen is eene verzameling van Japanscbe voortbreng selen van nijverheid en van eenige producten van dat land, geheel ruw of door eene eenvoudige toebereiding verkregen. De Koning gelast hebbendedat deze verzameling zou worden tentoonge steld zoo zal die tentoonstelling ten voordeele der armen alhier plaats heb ben van den 20stcn October tot den 5dcn November aanstaandein het locaal op bet Rapenburg, waar zich 's Rijks verzameling van Japansche zeld zaamheden bevindtvan des voormiddags ten 10 tot des namiddags ten 4 ure. Met belangstelling vernam men dat er van den Kosmos of bet Heelal door Alex, von Humboldt eene Nederlandsche vertaling zou worden ondernomen. Dit werk toch, hoe voortreffelijk, is naar ons inzien voor gewone lezers der Hoogdnitsche taal van wege de verscheidenheid der onderwerpen en de velerlei daaraan verbonden ongewone bewoordingen en kunsttermen moeilijk te lezen. Wij achten daarom eene vertaling door een' bevoegd geleerde, met bet oog op de bevatting van een gewoon beschaafd publiek, eene zeer wenschelijke zaak; waardoor de Nederl. Natie genot kan hebben van een alleruitstekendst werk in het welk door een wereldberoemd geleerde het gansche heelal wordt be schouwd en in de meest wetenswaardige bijzonderheden beschreven. De Boekhandelaar van den Heuvellte Leyden kondigt in het Prospectus door hem dezer dagen uitgegevenaandat de Heer Beima de taak dier ver taling heeft op zich genomenwelke daartoe zeker zoo zeer als iemandbij uitnemendheid geschikt is. Wij herhalen, dat ons deze aankondiging vreugde baarde, en schrijven deze weinige letteren om zooveel mogelijk de aandacht op het bedoelde Prospectus te vestigen en ware het mogelijker iets door bij te dragen om deze belangrijke onderneming bevorderlijk te zijn. Het werk zelf is verre boven onzen lof verheven; doch hij al bet voortreffelijke dat reeds het eerste deel in zich bevat, beeft von Humboldt zich ook inzonderheid ten oogmerk gesteld, de dwalingen, die uit onnaauwkeurige en onvolkomene waarnemingen ontsproten zijndie voornamelijk in de hoogere volksklassen en dat wel dikwijls naast uitmuntende letterkundige vorming, voortleven, teregt te wijzenen aldus het genot der natuur door naauwkeuriger kennis te vermeerderen. »De behoefte van zulk een veredeld genot," zegt hij, «wordt algemeen gevoeld; want een eigenaardig karakter van onzen leeftijd «openbaart zich in bet streven van alle beschaafde standen oin bet leven «door een' grooten rijkdom van denkbeelden te versieren." Wij twijfelen er niet aan, of dit gezegde van den grooten schrijver, dit lofwaardig streven, zal evenzeer op de hoogere standen in ons vaderland van toepassing zijn en in den gunstigen uitslag der hier in gemoede aangeprezene onderneming zijne be vestiging vinden. Ingezonden Op den Rhijnspoorweg zijn in September vervoerd 44,333 personen en is ƒ63,151.15 ontvangen. Men vindt in den Sloornpost de volgende bijdragen tot den Mesthandel: Den gemiddelden prijs van den gemengden stalmest hier te lande kan men stellen op 1 tot ƒ2.50 het voer. In den omtrek van eenige groote steden, waar men aanzienlijke hrocijerijen en warmoeserijen aantreftklimt de zuivere koe- en paardenmest soms tot 5 en 7 het voer. In de koloniën wordt betaald voor bet last gier of menschenmcst, bestaande uit 2,000 Ned. ponden, ƒ7, voor den zuiveren koemest ƒ3.50; een last koe mest is nagenoeg drie voer. Men berekent de opbrengst in mest van een stedelijk huisgezin, als alles wat tot mestspecic dienen kan, bewaard blijft, gelijk te staan met de opbrengst van eene koe, welke jaarlijks 30 voeren levert. Als men in Amsterdam 200,000 ingezetenen aanneemt en ieder gezin op 5 personen stelt, zouden aldaar 40,000 buisgezinnen zijn, die alzoo 1,200,000 voeren mest zouden kunnen opleveren het voer mest gerekend op ƒ1.25 bedraagt de jaarlijksche opbrengst van den mest te Amsterdam 1,500,000. Een aanzienlijk gedeelte Amsterdamsch straatvuil wordt tot ontginning van de grondendie van hoog veen ontbloot zijn gebezigd. Te Rotterdam schijnt al de mest tot beden toe aan de Maas geschonken te zijn; deze stad telt 80,000 inwoners, en kan dus geschat worden jaarlijks eene som van 6 tonnen gouds aan mest op te leveren, waarmede duizende bunders onzer duinen, en daarin gelegene valleijen, jaarlijks eenen rijken oogst aardappelenwortelenknollen enz. konden voortbrengen. Te Steenwijk is de mest reeds bet eigendom der armen, met dat gevolg, dat in den vroegen morgen alle vuilnis van de straten is opgeruimd. Denkt hieraan, liefdadige rijken van den lande, zoo velen als gij gaarne aan uwe arme natuurgenootcn arbeid en verdiend brood verschaft! 's GRAVENHAGE 11 October. Z. M. is gisteren van bier naar Tilburg vertrokken. Z. K. II. de Prins van Oranje is Woensdag avond uit Stuttgardt hier teruggekeerd. De Fransche Gezant aan ons Hof, de Bois le Comte, is in diezelfde betrekking naar Rome verplaatst. Het Provinciaal Gcregtsbof van Zuid-Holland heeft W. H. van Oosten en N. Braacx wegens geldsnoeijerij veroordeeld tot geeseling, brandmerk en 12 jaren gevangenis. Te Rotterdam is weder een geldsnoeijer gevangen geno men, die zijne werkplaats in een' tuin bij Delftshaven had. ROTTERDAM, 10 October. Men verneemt, dat aan de beurtschippers van Rotterdam op 'sHerto genbosch de door hen bij het Hoog Bestuur gevraagde concessietot het in werking brengen cener dagelijksche sleepdienst tusschen 's Hertogenbosch en Rotterdam vice versais verleend. De handelen ieder die verder daarbij belang heeftmag van deze dienst de meest gcwenschte gevolgen te gemoet zien. Gisteren is aan den Bergschenhock de woning, schuur, stalling en ver scheiden bargen en schelven met graan en hooi, de oogst van 42 morgen lands, toebehoorende aan den bouwman Schippers, eene prooi der vlammen geworden de oorzaak was het broeijen van het hooi. Dezen man troffen in den Jaatsten tijd vele rampendoor de heerschende ziekte verloor hij veel vee; dit jaar een' zoon en eene dochter; thans heeft hij al zijne bezittingen ver loren. Ook bij Tilburg heeft den 9(Ic'1 een brand eene schuur en huizing in de asch gelegd, doch door tijdige hulp zijn eenige andere huizen, tot welke de brand reeds was overgeslagenbehouden geworden. AMSTERDAM, 10 October. Gisteren voormiddag ten 12 ure sprak de Hooggeleerde Heer Mr. C. A. den Tex, in de Groote Gehoorzaal van het Athenaeum lllustre alhier, eene La- tijnsche Redevoering uit, ter viering zijner 25-jarige ambtsbetrekking. In de inleiding maakte de spreker opmerkzaam op het hoog gewigt, dat aan de beoefening der geschiedenis behoort te worden gehecht, omdat zij den weg aanwijst, langs welken verbeteringen kunnen plaats hebben. In ver band daarmede stelde de Redenaar zich voor te sprekenover Tietgeen de ervaring hem gedurende de jongste 25 jaren, ten aanzien van de be handeling en van het onderwerp der Regtswetenschapvooral in ons Vaderland heeft doen opmerkenwaarbij hij zich voornam gedurig, bij ieder punt te wijzen op den vroegeren toestand der Regtswetenschapop de veranderingen die daarin hebben plaats gehad en op de oorzaken die tot dezelve hebben geleid. Vroeger werd hier het regt ook nit vreemde wetboeken onderwezen. Na de Fransche omwenteling zijn in onderscheidene landen van Europa en ook hier nieuwe wetboeken van burgerlijk regt en andere deelen des regts vervaardigd. Dat alles had tot onderscheidene nieuwe beschouwingen geleid. Nieuwe Staats Grondwetten hadden na 1813 het licht gezien. Geheel onvoldoende was vroeger de beoefening van bet Staatsregt; die grondwetten wekten eene betere behandeling op. De omvang der regtswetenschap en zamenhang met de staatkundige wetenschappen zijn ook beter doorzien. Groot was voorts dt invloed van de beoefening der geschiedenis op het regt. Het herleven der geschiedkundige studiën, bijzonder in Duitscblandbad ook hier zijne ge volgen. Niet alleen won daardoor de geschiedkundige beoefening des Ro- meinschen regtsmaar men begon ook te denken aan eene algemeenc Regts- gcschiedenisaan eene vergelijkende Regtsgcleerdheid enz. Ook dc wijsbc-

Leydse Courant | 1845 | | pagina 1