met de woorden, d dat zijn de volmagten, uit kraclit waarvan ik tot de komst des Konings tot den troon regeren zal;" deze volmagten werden voldoende bevonden. Karei V pleegde bij zijn oponthoud in Spanje den Aleazar te be wonen en zijn zoon verhief Madridzoo als bekend istot bestendige verblijf plaats der Koningen. Kort na den dood van Philips II werd het verblijf van liet Hof naar Valladolid verlegd, waar het 5 jaren bleef. Doch weldra bleek, dat die stad daartoe niet geschikt was, en daar Madrid bovendien aanbood, den terugkeer van het Hof te koopen door 10 jaren lang het 6lIe deel van de huurwaarde der huizen aan hetzelve op te brengen, zoo hield Philip III in 1606 weder zijnen intogt in Madrid, hetgeen tot heden toe dat voorregt behouden heeft. Het tegenwoordige Madrid nu geldt zeker met regt voor eene schepping van Philips IIhetgeen door beide opvolgers van dezen in denzelfden zin is voort gezet. Juan üaltista de Toledo en Juan de Ilerrera zijn de bouwmeesters, welke aan de Spaansche Koningstad de grootheid en de pracht gegeven heb ben waardoor zij op den eersten aanblik zulk een' vermogenden indruk te weeg brengt. Maar de menschen zijn in Madrid meer en spoediger veran derd dan in eenige Spaansche stad. In het binnenste der huizen mag het nog Spaansch toegaan, maar van de straat zijn de merkteekenen van het nationale leven zoo goed als geheel verdwenen. In de straten van Sevillain Cadix en zelfs in Barcelona kan men geene schrede doenzonder door het een of an der herinnerd te worden, dat men in Spanje, dat men in eene nieuwe wereld is; doch de bevolking van Madrid daarentegen heeft in het geheel geen ka rakter, met uitzondering echter van de vrouwen, want deze hebben den ouden dragt, de mantille, behouden. Mannen en vrouwen spreiden hier eene pracht in kleederen ten toonzoo als ik nergens gezien heb. Het l'rado wordt iederen avond door dien bonten hoop opgevuld dan gaat ieder hier uit wandelen en de een tracht het daar van den ander in rijkdom en tooi van kleederen te winnen. Men kan dan de hoogste standen van de lagere niet onderscheiden want de Spanjaard heelt dit met den Oosterling gemeen, dat hij een' bijzonderen slag heeft om eene groote rol te spelen. ITALIË. NAPELS 22 September. Onze Regering is in onderhandeling met eene groote rooverbende, om hunne onderwerping te erlangen, op voorwaarde, dat zij naar een eiland zouden worden overgevoerd en aldaar eene kolonie vormen. Men ziet geen kans om op eene andere wijs van dat gespuis ontslagen te worden. Eergisteren is hier het Congres van Geleerden plegtig geopend door den Voorzitterden Minister Santangeloin tegenwoordigheid des Konings. Er waren omstreeks 1,500 Geleerden uit Napels en Sicilië, het Lombardysch- Venctiaansch Koningrijk, Sardinië, Toscane, Frankrijk, Duitschland, enz. MILAAN, 29 September. Door de fransche dagbladen wordt medegedeelddat den 24slcn dier maand te Rimini, in den Kerkelijken Staat, eene poging was gedaan om opstand te verwekken. Het plan daartoe was gevormd geworden door eenige ingezetenen van die stad, in verband met Spaansche en Piemontesche uitgewekenen. In den nacht van den 24sten hadden omstreeks een honderdtal van die uitgewe kenen nabij Rimini eene landing gedaan en waren terstond naar het fort San Leo, op eenigen afstand van de stad, getrokken. Die sterkte bemagtigd en de talrijke om staatkundige redenen aldaar gevangen gehouden personen bevrijd hebbendewaren zij te Rimini binnengerukt en hadden aldaar de postkoeriers aangehouden. De kardinaal-legaat van Forli had terstond troepen naar Rimini gezonden. Toen deze den 27stcn die stad naderden, hadden de opstandelingen, die daar zoo min als bij de bevolking der omstreken bijval schenen gevonden te hebbenRimini in aller ijl verlaten en zich deels weder ingescheeptdeels in het gebergte verstrooid. Op het eerste berigt van deze beweging had de bevelhebber der Oostenrijksche troepen generaal Radetzkyde bezetting van Ferrara doen versterken. Het gerucht had te Milaan geloopendat te Benevent verscheiden geweer schoten op den kardinaal-legaat en zijnen secretaris gelost warenen dat laatstgenoemde daarbij omgekomen was. PKUI1SSEN. BERLIJN, 1 October. Z. M. heeft aan den Minister van Binnenlandsclie Zaken, van Bülow, we gens zwakke gezondheid, op zijn verzoek, zijn ontslag gegeven en in zijne plaats aangesteld den Luitenant-Generaal von Canitz, thans Gezant te Weenen. Een Geneesheer en Apotheker hebben als beproefd middelom aange stoken aardappelen voor een geheel bederf te bewarenuitgevondenom die een half uur in water te leggengoed af te wasschen, met 1 pCt. chloorkalk te vermengendaarna 20 minuten te doen in eene oplossing van soda eri water, dan weder af te spoelen, te droogen en op de gewone wijs te bewaren. Een chloorkalk en een soda zijn genoeg voor 500 ffi aardappelen. De stoomboot van Swinemunde naar Stettin is op hare vaart in de nabijheid der laatste plaats in brand geraakt en geheel verteerdde passa giers echter hadden den tijd zich te redden. BR UNS WIJK. Op aanklagt der Israëlitische gemeente bij de Regering tegen haren Rab bijn Dr. Ilerzfelddie zich in de bijeenkomst der Rabbijnen voorleden jaar smadelijk tegen de H. Schrift had uitgelaten, is D'\ Ilerzfeld van regerings wege van zijn' post ontzet. MECKLEISIIRC1, WISMAR24 September. Sedert den 7den dezer zijn de prijzen der garst ongeveer 10 a 15, en die van boekweit en rogge ongeveer 20 a 25 per Hollandsch last gerezen. Erwten werden tegen 190 a 200 en eetbare aardappelen tegen circa 51 per Hollandsch last van 30 mudden vrij aan boord betaald. ESGELAIB. LONDEN4 October. Het Parlement is eergisteren voor on bepaalden tijd geprorogeerd geworden; niemand der leden was daarbij tegenwoordig. Een schip van Medemblik komende, heeft hier zijne lading ontscheept, bestaande uit meer dan 43,000 Noord-Hollandschc kazen. Dagelijks hebben hier zulke, hoewel niet zoo belangrijke aanvoeren plaats, welke meestal voor de koloniën bestemd zijn. Een Dagblad meldt, dat er zulk een gebrek aan Ingenieurs is, dat de Ingenieur J. Rennie wekelijks 1,000 ontvangt, om het opzigt te hebben over eenen spoorweg in het noorden van ons land. Ziet hier de geschiedenis van een pond katoen het is uit de Vereenigde Staten naar Londen gekomen van Londen is het naar Manchester gegaan waar het gesponnen is; van daar naar Paisley, waar het is geweven; toen naar Ayrshire, om geborduurd en naar Dumbarton, om te worden gezoomd vervolgens is het naar Paisley teruggezonden van daar naar Renfrewom het te bleeken, weêr naar Paisley en eindelijk is het te Londen teruggeko men. Het is moeijelijk te zeggen, hoe veel tijd dit pond katoen onderweg is geweest, om op de markt te kunnen komen, maar waarschijnlijk is dit 2 jaren sedert hetzelve in de Vereenigde Staten was ingepakt, hebbende alzoo 4,000 mijlen over zee en 1.220 over land gemaakt en heeft 150 werklieden bezig gehouden. De stad Derby heeft laatstleden Zalurdag een zeer talrijk bezoek geno- ten. Ongeveer 7,000 kinderen van de Zondagscholen der Dissenters te Bir mingham zijn namelijk in 112 rijtuigen langs den spoorweg derwaarts gebragt. Na zich gedurende 3 uren in de boomgaarden vermaakt te hebben, keerden deze jeugdige bezoekers weder huiswaarts. Twee R. K. geestelijken in Ierland, welke met het plan der Regering, omtrent de uitbreiding van het onderwijs overeenstemden, hebben een' ander' geestelijke naar Rome gezonden, om hierover het gevocleu van den Paus te vernemen. Terwijl men in Ierland in beweging is, of ten minste eenige menschen al hunne pogingen aanwenden, om het in beweging te houden, terwijl eenige dagbladen van de oppositie den toestand van den Minister Peel als zeer ge vaarlijk beschouwen, meldt het dagblad de Morning Advertiserdat geen vriend van het kabinet is, dat de ontvangst over de drie maanden, die den 5dcn dezer eindigenzoo bevredigend mogelijk isdoor de uitbreidingwelke alle takken van nijverheid hebben ontvangen. Sedert 10 jaren was er zulk eene bedrijvigheid niet geweest. De zalmvangst is op de kusten van Ierland dit jaar zoo overvloedig, dat men geen zout genoeg in voorraad heeft, om den visch te bewaren. Dit is eene schadeloosstelling voor het verlies van een gedeelte van den aardappelen oogst. FËAS1KRIJK, PARIJS, 5 October. Men verwacht hier morgen weder den Koning en de Koningin der Belgen met hunne kinderen. In de omstreken dezer stad houdt men zich thans met den wijnoogst onledig, welke voldoende zal zijndaar het wcêr aan het rijp worden der druif in de laatste dagen voordeclig geweest is. Van het welslagen van dien oogst hangt hier veel af, daar er gemeenten zijn, waar veel wijn wordt ge maakt, onder anderen berekent men, dat de Argcnteuil jaarlijks dooreen 60,000 stukken wijn bereid worden. Den lsten dezer is hier een monster-dagblad uitgekomenVEpoque. De uitgevers van hetzelve hebben veel moeite in het werk gesteld om de uitgave er van te hcrigten. Den avond te voren hadden zij een' in uniform uitge dost persoon voor de deur geplaatst, met een ontzaggelijk groot vaandel in de hand, waarop het in het licht komen van den Epoque gemeld werd, een verlicht transparant bevatte dezelfde aankondiging. Het blad zal zich voornamelijk met de belangen der werklieden bezig houden. De Pastoor Ronge beeft aan de Regering zijn verlangen te kennen gege ven om dit land te bezoekendit is hem toegestaan als bijzonder persoon onder voorwaarde dat hij zich niet op eenige wijs in godsdienstige aangelegen heden zal mengen, noch prediken. AKABEMSE-NIE DW§. PROMOTIE AAN DE UTRECIITSCHE IIÜOGESCHOOL. Den 2<lcn October de Heer L. J. Rietberg, uit Zwcdle, met Theses. Dienzelfdcn dag de Heer E. L. dc Geer, van Utrecht, met Theses. Den 2<lcn October de Heer C. C. J. de Ridder, uit Wamrlin de Rcgtcn na verdediging zijner Dissertatie: de Syringitide.

Leydse Courant | 1845 | | pagina 3