COURANT. LEYDSCHE N°. 121. BINNENLANDSCHE BERIGTEN. BUITENLANDSCHE BERIGTEN. De Prijs der Courant is f 13 in het jaar de afzonderlijke nommers worden tegen 10 Centen afgegeven. De Courant wordt Maandag, Woensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt WOENSDAG, 8 OCTOBER. Zaturdag avond uit. LEYDEN, 7 October. Voor de Weduwen en Kinderen der beide verdronkene Opperliedenis bij ons wederom ingekomen van een Huisgezin 10; van 5 Kinderen 5, nog van 2 personen ƒ2, van S. ƒ2.60, en van Prof. X. ƒ5. Nog is bij ons ingekomen voor de ongelukkigen te Zevenbergen van N. ƒ10, gecollecteerd in de Gereformeerde Kerk op Vrijdag den 3dcn of Zondag den 5den Octoberen van S. ƒ2.60van Prof. X. f5.zijnde nu te zamen ƒ178.50; wordende deze inzameling nu gesloten en opgezonden, en bedragende te zamen met die der Spaarbank-Directie eene som van ƒ418.53. Het Journal de la Uaye heeft aangekondigd datom meer uit breiding aan zijne letterkundige en wetenschappelijke berigten te kunnen ge ven, het zich zal vereenigen met het Haagsche weekblad JJn de Plusen dus te beginnen met 1°. November, iederen Zaturdag, onder den naam van Journal de la Haye du Dimanoheeen bij-blad zal uitgevenaan kunsten en wetenschappen gewijdzonder dat dit den abonnements-prijs zal verlioogen. Volgens berigten uit Oost-Indië begint de katoenteelt op Java, waar omtrent sedert verscheiden jaren zonder gewenschten uitslag proeven waren genomenaldaar betere uitzigten op te leveren. Eene baal Java-katoen gewonnen door den Heer van Tolwordt hier te lande verwachtom aan het oordeel van deskundigen te worden onderworpen, en intusschen zal met de aanplantingen worden voortgegaan. 's GRAVENHAGE 6 October. Z. BI. is Zondag namiddag in deze Residentie van Soestdijk wedergekeerd. HH. KK. HH. de Prins en Prinses van Oranje zijn den 29stcn Septem ber te Stuttgardt aangekomen. Zaturdag is een pink met bokking, toebehoorende aan J. Iloogenraad te Scheveningen aangekomen, hebbende eene lading van 50,000 stuks, welke tegen ƒ37.het duizend verkocht is. ABISTEFiDABI, 6 October. Wij vernemendat ons Stedelijk bestuur de zorg voor het Stedelijk archief heeft opgedragen aan den Heer P. Scheltema alhiereen' man die reeds in het vorige jaar door de uitgave eener belangrijke verzameling van Bescheiden tot de Geschiedenis des Vaderlands betrekkelijk (Oud en Nieuw uit de Vaderlandschc Geschiedenis,) heeft getoond een bekwaam geschiedkun dige te zijn. De aanstelling is slechts voor één jaar. Gisteren is alhier, in den hoogen ouderdom van 103 jaren en 8 maan den overledende Heer Levie Salomon de Haangeboren te Bamberg in Duitschland. Hij heeft 7 kinderen gehad, van welke nog 2 in leven zijn, benevens 32 kleinkinderen en 29 achter-kleinkinderen. Van een geregeld en godsdienstig gedrag, had de achtbare grijsaard zijne ziels- en ligchaams-vermo- gens tot op het einde zijns levens in volle kracht behouden, las nog zonder bril en herinnerde zich alles volkomen, zoodat hij kort voor zijnen dood nog eenen zijner in Amerika afwezige nabestaanden indachtig was en tot op het oogenblik van zijn afsterven de gebruikelijke gebeden met de aanwezigen op- zeide. BUREN, 28 September. De najaars-paardenmarktgisteren alhier gehouden, was zeker de meest bezochte die men zich herinneren kan. Men schat het getal der aangebragte paarden op ver boven de 2,000 en dat der schapen op ruim 600. Onder de eerstgemelden bevonden zich eene menigte zeer fraaije paarden, waarvan velen tot goede prijzenmeestal aan buitenlanders zijn verkocht. In werkpaarden en 1 k 2-jarigen was de handel minder. Voor schapen werden vrij hooge prijzen bedongen. Hoornvee was er bijna niet aan de markt. DEVENTER, 2 October. Door den Ed. Achtb. Raad dezer stad is den 29stcn II. uit het viertal (zie Leydsche Courant 24 September) tot Conrector aan de Latijnsche scholen benoemd, de Heer D. H. Hoenebeek Hissink Phil. Theor. et Litt. Hum. Doctor en Math, et Phil. Nat. Cand. LEEUWARDEN, 30 September. Door de Ileeren A. Goesinnen en J. Homan is octrooi aangevraagd van een zeer belangrijk door hen uitgevonden werktuig, namelijk een greppelploeg en oen zodenploegdeze uitvinding is voor den landbouw zeer gewigtig bij het greppelen der velden en het snijden der zoden daar met hetzelve in eenen enkelen dag tien bunders land kunnen bewerkt wordenwaartoe men tot hiertoe, de spade gebruikende, dertig dagen noodig heeft. 's HERTOGENBOSCH, 5 October. Z. BI. de Koning niet te vreden, dat de voorgenomene werken aan het ver schanst legerkamp en de Cromvoirtsche en Vugtsche heide nog dit jaar zullen worden aanbesteed en in den aanstaanden winter voltooidheeft zijn verlangen te kennen gegeven, dat in afwachting van die besteding, aan de arbeidende klasse dadelijk op prijstarief zou worden werk gegeven op daartoe bekomen aanschrijving heeft de genie dan ook reeds gisteren den arbeid doen beginnen, en dienzelfden dag aan bijna 100 arbeiders werk verschaft. De Stedelijke Regering heeft om de aanvoer van levensmiddelen te be vorderen, vrijdom van het marktgeld verleend tot 1 Julij 1846. Tot een bewijs, dat men de ziekte der aardappelen of in de luchtsge- steldheid of in den grond zeiven moeten zoeken, wordt uit Vucht gemeld, dat aldaar in het begin van Augustus aardappelen gepoot waren op een land waarop in geene jaren aardappelen waren geteelddoch die nu weer blijken door de ziekte te zijn aangetast. BREDA, 4 October. De collecte in het 4llc district dezer provincie gedaan ten behoeve der slagt offere van den 19,lcn Augustus 11. gewoed hebbenden storm heeft opgebragt 2,339.77'terwijl in de Gemeente Oudenbosch nog 593.21^, en te Rucphen en Sprundel 37.181 gecollecteerd is, welke gelden door de plaat selijke besturen aldaar zijn benuttigd om de huizen te herstellen van die in woners, welke niet bij magte waren zulks uit eigen middelen te doen. CHINA. CANTON, 25 Junij. Den 28stcn Mei is in den schouwburg alhier een brand ontstaanwelke zeer nootlottige gevolgen gehad heeftwant niet alleen is daardoor dat ge bouw en cenige nabij gelegen huizen in de ascli gelegd, maar ook 1,257 menschen omgekomen, en meer dan 2,000 min of meer zwaar gewond. Het gedrang van de menigte, in de schouwburg verzameld, om dien uit te ko men, toen de mare van den brand zich verspreidde, was de oorzaak dat zoo veel menschenlevens in korten tijd zijn verloren gegaan. Volgens een berigt in een der Indische dagbladen, zou de Fransche Re gering er naar staanomzoo als dc Engelsche een eiland op de Chincschc kust bezit, er ook een onder hare rnagt te hebben, en daartoe hare pogingen bij het Chineesch Bewind aanwenden. OOST-INDIË. BOBIBAY, 28 Augustus. Dc berigten uit de Engelsche bezittingen van deze dagtcekening melden, dat er eene gewapende tusschenkomst op handen is van het Britsch-Indisch bestuur in de zaken van Lahore, daar in dat Rijk wederom een opstand tegen den Vorst was uitgebarsten en er de grootste verwarring hecrschtc. De Gou verneur-Generaal had daarom den bijstand van een hulpleger aangeboden die aangenomen zou zijn. NIEUW-ZEEL AND. 12 Blei. Den 3llcn heeft er in dc Eilanden-Baai weder een gevecht plaats gehad tus- schen de inboorlingen en de troepen, uit Fransche soldaten en matrozen be staande, die daarbij wederom 50 man verloren hebben, doch een der inland- sche opperhoofden was gevangen genomen. Een smaldeel van cenige schepen blokkeerde Kororarika. Een schip met oorlogsbehoeften voor de inboorlingen was genomen en de Kapitein van boog verraad beschuldigd. ALGERIE, ORAN, 20 September. Verscheiden stammen der Flitto's zijn opgestaan. Zoo het schijnt is de achterhoede eener Fransche colonne van 1500 1800 man, die zich in ge melde streken bevindt, zoodanig bestookt geworden, dat dc Generaal Bonrjolly

Leydse Courant | 1845 | | pagina 1