LEYDSCHE COURANT VRIJDAG, 3 OCTOBER. BTIVIYEINLANDSCHE BERIGTEN. De Courant wordt MaandagWoensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt Zaturdag avond vit. De Prijs der Courant is f 13 in het jaar; de afzonderlijke nommers worden tegen 10 Centen afgegeven. Jtc 3den October 1&7&. 'tis vreugd ;'t is heil;'tis Vrijheids feest; Ons Leyden werd herboren! De Spaansche wreedheid, dol verwoed, Nooit zwelgenszat van 't Hollandsch bloed Had Leydens val gezworen; De Honger en de afzichtbre Pest Doorbuppelden de ontvolkte Vest, En alles was verloren! Maar de Almacht zag weldadig neêr: De blaauwc golven stegen; De vlag van redding lachte ons aan Langs de opgebruischte waterbaan, Bevracht met brood en zegen; En 't riemgeklots en schutgebrom By d'aftochtleus der Spaansche trom Klonk Leydens welkom tegen. Ja vloeïe, en rijze, en bruisch' de Zang Door lucht en hemelbogen! ♦t Is GOD die Neerland redding zond, Die 'sVijands arm in kluisters bond, Onzichtbaar voor onze oogen; HY schonk ons moed en duldenskracht, Aan HEM zij glorie toegebracht, Geen menschelijk vermogen Ja, juich, gy Leydens Burgery: Wy vieren Leydens zegen Uw Van der Werffs standvastigheid In 't onverwrikbaarst Staatsbeleid Uw Doezaas Heldendegen Juich, Holland,dat door Leydens moed Uw roem, uw vrijheid zag behoed, Uw heil, uw bloei herkregen! B I L D E R D IJ K. LEYDEN, 2 October. Bij het Bestuur der Leydsche Spaarbank is nog voor de ongel ukkigen te Zevenbergen en Zwaluwe ontvangen van een onbekende 2.60 van F. en E. ƒ12; van een onbekende 1.50en in de Bus gevonden 35.00bedra gende in alles 240.03 welke op heden aan de Commissiën aldaar wordt overgemaakt. Bij de Redactie dezer Courant is voor die plaatsen ingekomen 160.90 welke Maandag zullen worden opgezonden, tot welken tijd nog giften zullen worden aangenomen. Tot Leden van den Raad alhier zijn benoemd: de Hoogleeraar Mr. J. R. ThorbeckeDr. C. IV. H. van KaathovenMr. G. C. J. Baron van Massow de Hoogleeraar A. H. van der Boon Mesch en de Heer G. H. Ysselsteyn. Op eenen grond te Hillegom waaruit zieke aardappelen waren gerooid werden half Augustus op nieuw, goede oude aardappelen gepoot die alle goed zijn opgekomen en thans loof hebben ter hoogte van een' Rhijnlandschen voet. Aan dit loof en de stengels begint zich nu reeds weder de ziekte te openbaren warom het alzoo dubbel raadzaam schijnt om de reeds gedane waarschuwin gen op te volgen, van een volgend jaar zoo min mogelijk aardappelen te kweeken op gronden waarop ze in het vorige hebben gestaan of wel drie steek diep te spitten, brengende de bovenste steek onder, welk spitten veel meer arbeiders werk zou kunnen verschaffendaar anders voor aardappelen slechts één steek wordt gespiten daarenboven diep spitten en bet daardoor verkrijgen van losse gronden, altijd voordeelig wordt geacht. Uit het algemeen verslag wegens den staat der Maatschappij van Wel dadigheid en hare koloniën, over 1844, blijkt nog onder vele andere bijzon derheden, dat de geheele bevolking dier koloniën, welke op 1 Januarij 11,031 zielen sterk was, eene vermindering van 1,206 zielen heeft ondergaan, voor namelijk door de verminderde opzendingen van bedelaars veroorzaakten dat het gedrag der kolonisten over bet algemeen weder stof tot tevredenheid op leverde, terwijl slechts enkelen, ter zake van zware misdrijven, of gelukkig afgewende poging daartoe, aan den regter zijn moeten uitgeleverd worden. Den 25sten' September zijn door den Gouverneur, namens Z. M. den Groothertog, de Luxemburgsche Stenden gesloten, nadat de begrootingswetten waren aangenomen. KATWIJK, 1 October. In den nacht van den 29sten September is alhier de eerste Steurharing of Bokking aangebragt, bestaande uit ruim 37,000 stuks, met de pink de Vrouw Sara, stuurman Willem de Vreugd, toebchoorende aan de reederij van de Hceren van Beeftingh en Comp.gisteren dc tweede bezendingter hoeveelheid van ruim 22,000 stuks, met de bom N°. 7, stuurman L. Haas noot, van de Kalwijksche Maatschappij, cn heden, den 2(lcn dezer, ruim 25,000 stuks, met de bom N". 14, stuurman W. de Jong, mede van de Katwijksche Maatschappij. Ook te Scheveningen is gisteren eene kleine bezending aangekomen. 's GRAVENIIAGE 1 October. Z. M. heeft den Heer Mr. F. de Grcvc, Raadsheer in het Hoog Geregtshof alhier, welke Voorzitter is geweest van de Commissiebenoemd om het exa men af te nemen van de jongelieden die dc Akademie zouden bezoeken, be noemd tot Ridder der orde van den Nederlandschen Leeuw. Heden middag is Z. M. met eenen afzonderlijken spoortrein naar Am sterdam en Utrecht en verder naar Soestdijk vertrokkenom zoo men meent er de Koningin te ontvangen die van hare reis naar Duitschland zou wc- derkeeren. Naar wij van goederhand vernemenzal Z. Exc. de Minister van Bin- nenlandsche Zaken, zijne portefeuille, nog vóór de op handen zijnde zitting der Tweede Kamer, nederlcggen. Als opvolgers van Z. Exc. worden genoemd: de Heeren Gevers van Endegeest en Faber van Riemsdijk. Men meent echter meer stellig te weten, dat den Heere van Ewijck, thans Gouverneur van Noord-Hollandde betrekking van Minister van Binnenlandschc Zaken zal worden opgedragen. Nieuwe Rott. Cour.) Het Koninklijk fregat de Jason, Kapitein-Luitenant ter zee Bouricius aan boord hebbende den nieuwen Gouverneur-Generaal van Neêrlandsch-Indië, is den 20sten Julij 11. te Rio Janeiro binnengeloopenlaatstelijk komende van Madera. AMSTERDAM, 1 October. Wij hebben het genoegen uit eene echte hron te kunnen melden, dat de 8 man der equipagie van het verongelukte koopvaardijschip Jan Hendrik die zich zoo men weet in eene boot van de rots St. Paul, van dc overige schipbreukelingen hadden verwijderdom naar redding rond te zienen van wier lot men wijders tot dus verre onkundig was geblevenbehouden zijn aangekomen te SobralProvincie Ceara in Brazilië. Onder de genoemde 8 man bevindt zich de passagier de Heer A. Waszink. De schilder C. C. Kannemans te Breda, heeft hierheen gezonden, om in de kunstzaal Arti et Amicitiae te worden ten toon gesteldeene schilderijde redding der eerste schipbreukelingen voorstellende; hetzelve moet zeer "schoon uitgevoerd zijn. Naar men verneemtzal de Hooggeleerde Heer Mr. C. A. den Tex Hoogleeraar in bet Natuur-, Staat- en Volkenregt, op Donderdag den 9den October, aanstaande, des middags ten 12 ure, in de groote gehoorzaal van het Athenaeum eene Latijnsche Rede houdeter viering zijner 25-jarige ambtsbetrekking aan de Doorluchtige School alhier. Aan de voor deze stad en haar Athenaeum zoo gelukkige gebeurtenis hecht zich eene innige erkentelijkheid en zal het aan regtmatige deelneming alzoo niet ontbreken. ALKMAAR, 29 September. De aanvoer der granen op de markt alhier was eergisteren meer dan het dubbel van den gewonen. De prijzen der tarwe en rogge zijn gemiddeld ƒ1 die van de gerst en haver 0.75 k 1 per mud gedaald. UTRECHT, 30 October. Op de St. Michiels paardenmarkt van gisteren waren veel paardenvooral jong goed van 1 tot 3 jaren, aangevoerd. Er is nog al gekocht voor tame lijke prijzen. In den kruidtuin der Hoogeschool alhier bloeit eene honderdjarige Aloë (Agave Americana L.) ZWOLLE29 September. Den 25sten heeft de Bisschop van Curium de te Fredcriksoord nieuw ge bouwde R. K. Kerk ingewijd, bijgestaan door 17 geestelijken. In eene gepaste kanselrede heeft hij de gemeente geluk gewenscht met dit bedehuis, en haar tot dankbaarheid aan den Koning opgewektdoor wiens milde gift zij dit gebouw verkregen bad. 'sHERTOGENBOSCH, 29 September. Er zullen hier werkzaamheden aan de vestingwerken gedurende den winter ondernomen wordenom aan de arbeidende klasse werk te verschaffen men berekent de kosten op 262,000. Ook is er plan tot het maken van eene rijschool voor de ruiterij, welke 100,000 zal kosten.

Leydse Courant | 1845 | | pagina 1