NOTIFICATIE. om tic zes weken. Men was dus zeer verlangend naar ecne geregelde gemeen- -i schap door stoomvaart tusschen Ceylon en China over Singapore. Digt hij Batavia was een praauw door vier rooversvaartuigen aangeval- len. Nadat een der manschappen gesneuveld en twee zwaar gewond waren, hebben de roovers, vernemende dat het een lands vaartuig was, afgehouden, zeggende dat hun onheil zou overkomen als zij menscben in dienst der regering, niet ongemoeid lieten. Ook waren de rooverijen op de kusten van Bantam menigvuldig geweest. De haven van Sambas, ter westkust van Borneo, was bezocht geworden door het Noord-Amerikaansche oorlogsfregat Constitution dat zich van daar naar Borneo Proper en verder naar China had begeven. Het doel der expeditie scheen te zijn het inwinnen van inlichtingen nopens den handel. Op den 5,lc" Maart was de benting te Moeara Klingi in de residentie j Palembang, door eene gewapende rooverbende aangevallen. De lange rust in die streken genoten, had de bezetting zorgeloos gemaakt, zoodat een gedeelte daarvan zicb ongewapend buiten dezelve bevondwaardoor het indringen der roovers mogelijk werd. Zij werden echter daaruit weder verdreven, met ver lies van vier doodenbenevens ettelijke gewonden; van de Nederlandsche be zetting hadden een Europesche en een Inlandsche soldaat bet leven verloren, en waren vier Europesche soldaten en een Inlander min of meer zwaar gewond geworden. De noodige maatregelen waren genomen tegen eene mogelijke her haling van zoodanigen aanval. Eenige aanvallen van de volksstammen van de zuidoostelijke grenzen van ons gebied ter westkust van Sumatra hadden aanleiding gegeven tot de ver meestering door de onzen der vallei Soengie-pago zonder eetiigen tegenstand. De Generaal Michiels, Gouverneur van Sumatra's westkust, had zich derwaarts begeven. Overigens heerschte in Nederlandsch Indië rust en vrede. PRUÏSSBN. BERLIJN 18 September. Den 17<len is de zoon van Prins Kareidie zich met een' matroos en een' j arbeider in een bootje op de Havel bevond bijna omgekomendaar door een' j hevigen windvlaag het bootje omsloeg; het gelukte hem evenwel en den ma- j troos zich door zwemmen te reddendoch de arbeider is verdronken. Volgens de Pruissische Staats-Almanak voor 1846, bedroeg de bevolking van Pruissenbehalve het Vorstendom Neuchatelop het einde van 1843 ongeveer vijftien en een half millioen inwoners. In 1816 was het getal nog geen tien en een half millioen, zoodat de bevolking in 27 jaren, 50 ten hon derd is toegenomen van welke 9,428,911 protestanten, 5,820,123 katholij- ken, 1879 gricken14,313 mennoniten206,509 joden en 10 mohamme danen. STETTIN, 14 September. Het stoomschip: de Pruissische Adelaar, hetwelk gisteren zijne eerste reis naar Cronstadt moest doenis niet vertrokken omdat men overtuigd is, dat het buiten staat is dienst te doen. Ongelukkig is reeds twee derde voor het schip betaald, dat het eerste Pruissische stoom-oorlogsvaartuig zijn zou, en het huis te Liverpool, dat het heeft doen bouwen, is failliet. BR UNS WIJK. HELMSTADT, 16 September. Men maakt hier toebereidselen tot de plegtige inhuldiging van een collossaal ijzeren kruis, dat de Christenen op eenigen afstand van de stad hebben opge- rigt, bij een bron met wier water Ludger, de Apostel van Saksen in het jaar 800 de eerste Christenen in deze streken doopte. Bij die gelegenheid zal de kalholijke, luthersche en hervormde geestelijkheid zich in plegtigen optogt met de gemeenten derwaarts begevenwaar eene dienst onder den blooten hemel zal worden verrigt, volgens de wijze van ieders kerkgebruik, en aan welke allen gemeenschappelijk zullen deel nemen. Een katholijk, een luthersch en een hervormd geestelijke zullen ieder eene feestrede houden, en het feest zal met gemeenschappelijke gebeden en plegtige verhind- tenis tot broederlijke liefde zonder onderscheid van godsdienstige mceningen, worden besloten. HAMBURG. De Correspondant de Ilambourg maakt melding van een' brief uit Wee- nen, volgens welken eene Duitsch-Katholijke gemeente zich in die hoofdstad zou gevormd hebben. De nieuwe Sectarisscn hadden zich ten getale van bijna 3000 vereenigd, doch de Regering beeft hen door militairen uiteen doen drijven. EIGELAKD. LONDEN, 22 September. Uit de rijke lading van het niet ver van Cherbourg gezonken schip George Sandheeft een duikelaar een kistje met piasters opgehaald ter waarde van ƒ5,000. De port op brieven en dagbladenper pakethoot van Engeland naar de Engelsche koloniënheeft eene aanmerkelijke vermindering ondergaan. Te Melton Mowbray, Graafschap Leycester is 'savonds een vreeselijke bui van ijs of hagelsteenen, zoo groot als duiven-eijeren gevallen, in zulk eene menigte dat in een omtrek van een paar uren de grond er tot eene aan merkelijke hoogte mede was bedekt, en 'smorgens het grootste gedeelte nog niet ontdooid was. B ELC1IE, Een agent bij de Koninklijke Marine, de Heer Hardy, heeft den uitslag zijner proeven bekend gemaakt, oinbij bet gebrek van aardappelen, aan de arbeidslieden een gezond voedsel te verschaffen. Hij beveelt hiertoe vooral de gerst aan, welke nog een derde meer voedingskracht dan rijst heeft; een pond daarvan is genoegzaam om iemand gedurende een' geheelen dag te voeden. Hij schrijft voor er eene soep van te maken, bestaande uit 2 ponden gerstenmeel, 5 ons boter, 5 ons uijen, 2 ons zout en 24 ons hrcod. Indien zulk eene soep in het groot gekookt wordtzal zij zeer weinig kosten en zou daarom aan armbesturen, die des winters warme spijzen uitdeden, zeer zijn aan te raden. §TADS BERÏGTEN. Oproeping der Verlofgangers voor de Nationale Militie tot het bijwonen der Inspectie. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Stad LEYDEN roepen bij deze op, ingevolge eene aanschrijving van den Hoog-Edelen Gestrengen Heer Staatsraad, Gouverneur der Prov. Zuid-Hollandalle de Verlofgangers van de Nationale Militiewelke van hunne korpsen zijn terug gekomen en mitsdien ook de zoodanigen die bereids met bet Korps hebben afgereekenden zij die in het Voorjaar van 1846 staan gepasporteerd te worden, om te compareren op de plaats van Tiet Gasthuisaan de Aalmarktten eindeingevolge art. 181 der Wet op de Nationale Militie, van den 8stc" Januarij 1817, in verband gebragt met art. 10 der Wet van den 28sten November 1818door den Heer Kolonel Militie-Commissaris te worden geïnspecteerd, behoorlijk in tenue ge kleed en voorzien van alle medegenomen equipementstukkenbenevens hunne zakboekjes en requs der verlofpassen, en zulks op Dingsdag den 7den October aanstaande's morgens ten 10 ure. En geven Burgemeester en Wethouders voornoemd wijders bij deze kennis, dat, bijaldien zich binnen deze Stad ook Verlofgangers mogten bevinden, tot andere Gemeenten of Districten behoorende, deze alsmede gehouden zijn, om ter voorschreven plaatse en tijd te compareren met vermaning aart alle Verlofgangers van de Nationale Militieom naauwkeurig aan deze op roeping te voldoen, en te zorgen dat hunne kleeding en eqnipementstukkeu in goeden staat worden voorgesteld, als zullende de zoodanigen, welke dezelve mogten hebben verwaarloosd, het aan zich hebben te wijten, dat zij voor ze keren tijd onder de wapenen worden opgeroepen terwijl aan diegenen, welke zonder wettige, en door Burgemeester en Wethouders aangenomene redenen van de inspectie mogten wegblijven, door den Heer Militie-Commissaris een arrest van twee tot zes dagenin de naastbij gelegene militaire provoost zal worden opgelegd. Zullende de attesten wegens ziekte, door Geneesheeren of Heelmeesters, aan Verlofgangers afgegeven, uit hoofde van welke zij belet mogten worden, de inspectie bij te wonen, ter Secretarie moeten worden inge leverd uiterlijk op Maandag den 6den October bevorensvoor één uur dés middags; terwijl andere wettige redenen van verschooning, door de Verlofgan gers mede op dien dag, 'smorgens ten 11 ure, aan II. II. Burgemeester en Wethouders zullen moeten worden voorgedragenten einde over dezelve te kunnen oordeelen zullende er door den Heer Kolonel Militie-Commissaris aan niemand vrijstelling worden verleend. Aldus gedaan en gepubliceerdbij II. H. Burgemeester en Wethouders der Stad Leyden, op den 18dcn September 1845. DU RIEU. Ter ordonnantie van dezelve, v. PUTTKAMMER. HAARLEM, 23 September. De Kerkeraad der Nederduitsche Hervormde Gemeente alhier, heeft beden lot Herder en Leeraar beroepen den Wel-Eerw. Zeer Gel. Heer G. J. de Klerk, Predikant te Oost-Zaandam. UTRECHT, 23 September. Uit het bevorens bekend gemaakte zestal heeft de Kerkeraad der Hervormde Gemeente alhier heden het volgend drietal gemaakt: DD. Kuyper te Middelburg, Bösken te Vlissingen en Pijzei te Dordrecht. LEEUWARDEN22 September. Ds. Thoden van VelsenTheo!. Doet. te Nijmegen, heeft het beroep bij de Hervormde Gemeente alhier aangenomen. ABVEETENTIEN. GetrouwdW. C. d e S AIN Weduwenaar van C. U. Koevoets, Leiden, en 22 September 1845. M. J. J. van DINTER, Weduwe van C. W. F. Timmermans Wz. Heden beviel door Gods goedheid van eencn welgeschapen ZOON, ELSJE KIEWIT, geliefde Echtgenoot van de Kaag, (Aikemade) G. C. PR1LLEVITZ, 23 September 1845. Predikant. Heden beviel door Gods goedheid voorspoedig van eene welgeschapene DOCHTER, I'. A E. LISMAN, Geb. BöONACKER, hartelijk geliefde Echt- genoote van Leyden, 24 September 1845. Mr. M. H. A. LISMAN. Leiden. Den 20sten September overleed alhier de Med. Doctor J. D. M. CLEVE.

Leydse Courant | 1845 | | pagina 3