BCITEjNLAJNDSCHE BEKiGTËK. ooiT-inroii. 1 en 3 aten doorgaans met minder graagte liun voeder, dan Nos. 2 en 4waarschijnlijk omdat tie eerste geen en de laatste wel eenig garste- meel hij de aardappelen kregenzijnde daardoor liet voeder wclligt sma kelijker. Met deze wijze van voeding werd op den 24slen Augustas jl. begonnen en op denzelfden voet voortgezet tot den 7den September jl.zonder dat men eenige nadeelige gevolgen voor de gezondheid der varkens konde opmerken. Zij verdragen integendeel het voeder goed, blijven zeer gezond en nemen in groei toe, zonder dat men eenige afwijking in bet een of ander kan be speuren. Intussclien schijnt het, dat de varkens die met raauwe aardappelen wer den gevoederd, ruim zoo voordeelig en vlug zich bevinden als die ze gekookt hebben ontvangen. Voor zoo verre als de aardappelen met meel vermengd warenworden dezelve raauw even zoo goed als gekookt genuttigd. Het zal wel onnodig zijn te zeggendat men door de vermelding dezer uit komsten slechts wil aantoonendat het gebruik der zieke aardappelen bij gemelde dieren onschadelijk is geweest, zonder zich daarvan tot de gevolgtrek king geregtigd te gevoelendat men ze zonder eenige vrees voor nadeel ook den mcnsch zoude kunnen toedienen. Op de laatste vraag: omtrent de middelen of behandeling om eenen mogelijk nadeeligen invloed der zieke aardappelen op de gezondheid te voorkomenverklaren zich de vier gecommitteerden onbevoegd, eenig stellig antwoord te geven. Er zijn toe.h, zegt een hunner, (G. Vrolik) in de ont aarding van den ziekelijken aardappel zoo vele graden dat indien de ligtste graad dezer kwaal op de gezondheid van mensch of dierbij voorbeeldgee- nen of naauwlijks eenen nadeeligen invloed konde uitoefeneneen hoogere graad welligt den dood zoude aanbrengen. Gelukkig echter verbiedt zich het gebruik der geheel bedorven aardappelen van zelf, en mag men uit bovenstaande bevindingen verwachten, dat bij een ligter lijden dezer aardvrucht geen nadeel van hare gewone toebereiding tot voedsel te wachten is. De ongeregeldheden tc Delft zijn van vrij ernstige aard geweest. In den avond en nacht van Maandag zijn bij een' aardappclen-verkooperbij de meeste grutters, bij sommige broodbakkers, en bij den Burgemeester niet al leen de glazen ingeworpenmaar hier en daar hebben de kwaadwilligen zelfs al het goed, dat zich in den winkel bevond, er uilgehaald. Ook heeft men zich aan ontrooving van geld en goed in de winkels schuldig gemaakt. Men had het ook gemunt op het kantoor der belasting doch toen de woeste hoop daar aankwam was het reeds door eene sterke wacht grenadiers bezet. De bezetting heeft bij herhaling zamenscholingen uiteen moeten drijven en ver dere buitensporigheden moeten voorkomen. De llegering beeft eene Publicatie uitgevaardigd, waarin zij zegt de orde met klem te zullen handhaven. Wat in dezen het meeste te betreuren is, schrijft het Delftsche Weekblad is dat de misleide menigte tot deze baldadigheid is overgeslagen juist op het zelfde oogenblik dat de Stedelijke Regering met den meesten ijver de belangen der minvermogenden zich had aangetrokken, lu de vergadering van den Raad welke gisteren tot dat einde door den Burgemeester was bijeengeroepen, is, zoo wij onderrigt zijn, besloten, daarin te gemoet te komen, zoo door eene bijzonder ruime soepbedeeling voor dezen winter, waarmede spoedig een aan vang zal worden gemaakt, als door de gehcele vrijstelling van alle belasting op de rogge en roggemeel, verlaging alzoo der broodzetting op het roggebrood, terwijl van stads wege, door tusschenkoinst der meer gegoeden, gelegenheid zal worden gegeveii om den nijvcren werkman gedurende dezen winter ar beid te verschaffen. I,, Uzi Handelsblad leest men in een stuk over Regerings-maatregelen tot aanmoediging van den invoer van Levensmiddelenonder anderen het volgende «Eene tijdelijke afschaffing van de belasting van liet gemaal zou overwe ging verdienen. »De belasting van. het gemaal is anders niet onze ergste vijand. Zij doet veel minder nadeel dan de graanwet van 29 December 1835, die duurte ver oorzaakt zonder voordeel aan de schatkist, die niet anders dan eene mono- poliewet is, welke den handel bederft en ons in gevaar brengt, dat de tijden van kommer en gebrek zich periodiek zullen herhalen deze moet steeds boven alles door ons worden gewraakt, maar eene tijdelijke opheffing van den ac cijns van het gemaal, zou als gelegenhcidsmaatregel kunnen medewerken, om niets te verzuimen tot verligting van de zorgen der riatie en afwending van de gevarendie daaraan verknocht kunnen zijn. »Men zegt, dat bij eenige gemeentebesturen reeds overwegingen aanhan gig zijn, die op dergelijke plaatselijke ontheffingen doelen. De tijdelijke re missie van volkslasten, welke de voedingsmiddelen treffen, achten wij wen- schelijker dan om alles te laten aankomen op collecten en vrijwillige inschrij vingen der meer gegoeden en burgerklassendaar die toch steeds minder gelijkmatig werken en het nog te doene fournissement aan de vrijwillige lee ning, alsook de behoefte aan eigen verzorging bij de reeds bestaande duurte van alle huishoudelijke behoeften en andere omstandigheden meer, al ligtelijk aanleiding kunnen geven tot eenige gcldschaarstewelke voor den goeden uitslag der inschrijvingen nadeelig kan zijnongeacht den "besten wilom in hel betoon van liefdadigheid niet onder te doen voor vroegere tijden." In de Pi. Rott. Cour. leest men over de graanwet: Het is verwonder lijk, dat de Regering thans nog niet het gebrekkige en noodlottige der graan wet inziet. De eene maandwaarin de markt ruim voorzien kan zijndoet het bedrag van het invoerregt voor eene volgende vaststellenin welke schaarschte kan heerschen; terwijl eveneens de scliaarschte der vorige maand, de invoerregten voor eene volgende van overvloed kan doen bepalen. Kan men zich dwazer en nadeeliger wet voorstellen? Dat de Regering thans toch het nadeel aanschouwe dat de verbruiker uit deze ongelukkige wet trekt; want wij spreken nu niet van handel, maar van den ongelukkigen verbruiker, die brood moet eten om zijnen honger te stil len en niet meer te besteden heeft, dan hij gewoon is. Ihans gevoelt men het eerst, hoe jaren lang alle ingezetenen aan de grond eigenaars schatpligtig waren; thans drukt de last bovenmatig; thans is een ieder gedrongen het verderfelijke der graanwet in te zien. Dat de Regering dan niet alleen blind zij. Dat zij de gevaren aanschouwe, die ons bedreigen. 's GRAVENHAGE25 September. Z. M. heeft tot Ridder der Militaire Willemsorde 4de klasse benoemd P. F. Waldeck, Officier van Gezondheid der 2de klasse, wegens zijne bewezene mi litaire diensten in Oost-Indië van 1826—1829. Z. M. heeft benoemd tot Regter in de Arrondissements-Regtbank te Am sterdam Mr. J. J. Splitgerberthans Regter-Plaatsvervanger aldaaren tot Substituut-Officier bij de Arrond.-Regtbank te Groningen Mr. E. F. de Jongh, thans Commissaris van Policie te Groningen. De Alg. Herv. Synode heeft, met Zr. Ms. goedkeuring, bepaald, dat geen buitcnlandsch Predikant mag worden beroepen, dan uit eene nominatie, die, voor zooveel de daarop geplaatste buitenlandsche leeraren aangaat, door het Provinciaal kerkbestuur, met het oog op het algemeen belang der IVcd. Herv. Kerk goedgekeurd is. SCHIEDAM, 23 September. De Kamer van Koophandel en Fabrijken alhier heeft een adres aan den Koning aangeboden, waarin zij de ongenoegzaamheid aanwijst van de door de Regering genomen maatregel van vermindering van invoerregten op sommige eetwarenen verder dringend verzoektdat de invoerregten op alle graan soorten zoo spoedig mogelijk en wel voor een' geruimen tijd worden opge heven. GORINCHEM, 23 September. Gisteren is onder Papcndrecht een gebouw bewoond door 5 huisgezinnen eene prooi der vlammen geworden benevens eenig aan den dijk staand hooi. Het huis was tegen brandschade verzekerd. AMSTERDAM, 23 September. De Schouwburg betreurt weder het verlies van eenen harcr kunstenaren den Heer Reinier Engelman, die in 1795 geboren, den 4den April 1824 het eerst op het Stadstooneel verscheen. Hij genoot steeds de welverdiende goed keuring van het publiek. Den 7dcn Januarij 1843 vervulde hij de rol van den Huichelaar van Molière, doch kon sedert door belemmering der stem niet meer optreden. Met zes zijner kunstbroeders het beheer van den Schouwburg hebbende overgenomenbleef hij in die betrekking tot zijnen dood werkzaam. Hij was als echtgenoot en vader en lid der maatschappij een onbesproken en braaf man. De Heer Potenti, ingenieur uit Italië, Doctor in de natuur- en wis kundige wetenschappen, is van Weenen hier te lande aangekomen, om het groote werktuig te bezigtigen, dat voor de droogmaking van bet Haarlem- mer-mecr bestemd is. Deze ingenieurdie door bet Toskaansche bewind ge last is eene wetenschappelijke reis te doen en die reeds in het vorige jaar het stelsel van droogmaking in Holland beoefend heeftwaarvan hij in staat geweest is de j hooge waarde te doorgrondenheeft van het minsterie van hinnenlandsche zaken verlof bekomenom het werktuig de Lceghwater te onderzoeken. UTRECHT. 22 September. Heden heeft de Hoogleeraar Muller tiet nieuw ingerigle Scheikundig Labo ratorium plegtig ingewijdin tegenwoordigheid van Curatoren der Hooge- schoolden Gouverneur en Gedeputeerde Staten der Provincieden Burge meester en Raden der stadvan onderscheiden Hoogleeraren Studenten en Inwonersmet eene rede over: de stoffelijke wereldeen middel tot hoogere ontwikkeling, en stelde haar voor: 1°. als eene aanleiding tot kennisdie waarachtig is; 2". als een middel tot verstandelijke ontwikkeling, hetwelk niet faalt3°. als een bron van hooger genot van den geest4°. als een grondslag van schepping van heerlijke gewrochten door het menschelijk ver stand en 5°. een weg van opvoering tot het bovenzinnelijke. ZWOLLE, 23 September. Heden heeft de Bisschop van Curium in de Groote Kruiskerk alhier het vormsel aan 1,300 personen toegediend. Hij zal dezer dagen in onderscheiden gemeente dezer provincie werkzaam zijn. BREDA, 23 September. Z. M. de Koning heeft uit 'sRijks kas ƒ5,000 verleend, ten behoeve der onvermogende slagtoftèrs van de rampen, welke den 19den Augustus eenige gemeenten in Noord-Braband getroffen hebben. BATAVIA, 30 Mei. Berigten van daar melden, dat de Kapt.-Luitenant ter Zee Baars, op eene reis met het stoomschip Merapie naar Singaporeheelt vernomen dat de brie ven die over land gaan van Bombay naar Singaporenog met zeilschepen worden overgebragt, die van Calcutta derwaarts per stoomschip, doch slechts

Leydse Courant | 1845 | | pagina 2