YPij vernemen met zekerheid uit 'silage, dat dezer dagen door onzen Stad genoot C. Soetens concessie is gevraagd tot het aanleggen eener onmiddclijke gemeenschap tussc'nen Rotterdam en Antwerpengaande van uit de te houwen Rijn- en Hollandschc spoorweg-stations, te Rotterdam, door middel van platte asphalt-sporendrie stoombooten en eenige bijzondere inrigtingen langs Dord recht en Streijen over het Hollands-Diepvan waar tusschen den Moerdijk en de Klundert, langs het door de laatste windhoos zoo deerlijk geteisterde Ze- S venbergeneene ijzerbaan in eene regte lijn op Antwerpen zal loopen. Naar wij al verder vernemen, zouden de benoodigde fondsen tot daarstel- lmg dezer merkwaardige lijn naar gelang der localiteitenzamengestcld uit de drie voorname hedendaagsche middelen van vervoer: Asphalt-sporen, stoom booten en ijzerbanenen waaraan de naam van Grande Jonction is gegeven door eene voorname Engelsche Compagnie stellig zijn beloofd. HAARLEM22 September. Heden heeft men ook hier ter stede eenige wanordelijkheden te betreuren gehad. Des namiddags is een hoop baldadige knapen te zamen geschoold, en met het vallen van den avond heeft dezelve, de straten doorloopendein eenige grutterswinkels de glazen ingeslagen. Onverwijld is eene toereikende militaire magt tot ondersteuning der policie op de been gekomen, waardoor de winkels voldoende beschermd en verdere ongeregeldheden dadelijk verhin derd zijn. ZWOLLE, 18 September. Onze op heden gehouden gewone weekmarkt leverde voor den tcgenwoordigen tijd een treffend schouwspel op door den overvloed van levensmiddelen waar mede dezelve gevuld was. De menigte vol geladen wagens konden elkander niet passeren, maar moesten achtereenvolgende wachten op de ontlading van de voorsten, hetwelk 3 volle uren duurde: de markt werd allengs zoo vol dat men er zich naauwclijks op bewegen kon; intusschen droeg de politie zorgdat alles geregeld kon afloopen. Men verbeelde zich deze marktwaar l heden waren aangebragt ruim 1600 mud aardappelen ruim 800 mud rogge, 380 mud boekweit, behalve nog de tarwe, garst, haver, boonenerwten, enz., enz., en men wete dat dit de markten in gewone tijden viervoudig over treft dan vragen wij of men daarin geene reden vindt van bemoediging bij de treurige vooruitzjgtendie het misgewas van de aardappelen opleveren. De prijzen van de aardappelen zijn dan ook merkelijk gedaald, zoo zelfs, j dat men eene aanzienlijke massa niet heeft kunnen plaatsen. Over het alge meen zagen er de aardappelen zeer gezond en frisch uiten kon men aan de meesten geenerlei ziekte bespeurenook de vorm en de grootte derzelve ver schillen niets met vorige jaren; inaar zoo als de landlieden verzekerden, waren ze over het algemeen niet zoo smakelijk en melig als andere jaren. DEVENTER, 19 September. Ter vervulling der correctors-plaats bij de latijnsche scholen alhier zijn door dc curatoren van dezelve aan den Edel Achtb. raad in alphabetische orde voorgedragen de Heeren: C. M. Francken te Utrecht; D. H. Hoenebeck Hissink te Deventer; II. B. von Iloff te Leyden H. C. Michaëlis te Haarlem L. C. E. Schusler te Utrechtten einde daaruit eene keuze te doen. LEEUWARDEN, 18 September. In de Provinciale Friesche Courant treft men onder de ingezonden stuk ken het volgende aangeteekend II. W. uit Bergum. Dc thans veel bespro kene beschermende regtcn op den invoer der granen hebben mij doen naden ken over het belang dat in deze strekenvoor den landeigenaar in den graan bouw kan gelegen zijn, en daaruit is naar mijne meening duidelijk gebleken: dat de beschermende regten ook voor den eigenaar en gebruiker van bouwland nadeelig zijn. Het is toch eene daadzaak dat daar, waar geen graanbouw be staat en alle land als weide wordt gebruiktde huur doorgaans meer dan het dubbele van die der bouwplaatsen bedraagtofschoon de bodem volstrekt niet beter is, en het land nog door bemaling moet worden drong gehouden. Dewijl nu het grootste gedeelte der voor den graanbouw geschikte landen althans wat de zand- en veengronden betreft, uitmuntende weiden geven, en bet overige voor tuingrond waaraan behoefte iszal de graanbouwthans nog door vooroordeel onderhouden, wel eindelijk voor geldelijk voordeel wij ken. Dan zal de landeigenaar het dubbele der tegenwoordige huur kunnen genieten en de huurder meer welvarend zijn. Mogt dit door het opheffen der graanwet bespoedigd worden. BUÏTEINLAjNDSCHE BERIGTEN. SPANJE. MADRID, 14 September. Gisteren avond is H. M. en haar gevolg hier in welstand terug gekeerd. Men had haar eerst heden gewacht, zoodat er bijna geene voorbereiding ge maakt was, om haar te ontvangen en de soldaten ter naauwernood in de wapenen konden komen. Madrid was thans weer rustignadat twee deelgenooten aan het oproer van den 5dcn de doodstraf hadden ondergaan. In Alicante was de 10de eene poging tot oproer bedwongen, hetwelk in verband scheen te staan met een dien dag te Madrid ontworpen doch onder drukt oproer. Te Alicante vond het weinig deelneming. Een gepensioneerd Luitcnant-Colonel stond aan het hoofd verscheiden personen zijn in hechtenis genomen. P K lilSSEN. BERLIJN, 18 September. Dc onderhandelingen van ons Hof met dat van Rome, wegens de benoe ming van den Heer von Usedom, tot Gezant bij hetzelve, omdat hij Protes tant is, zijn op eene bevredigende wijze ten einde gebragt. Te Keulen heeft zeker persoon bekend gemaakt, dat door hem een mid del is uitgevondenom de aangestoken aardappelen te genezen het bestaat daarin om bij eene warmte van 68° Fahr. de aardappelen gedurende 4 tot 10 dagen in droog zand te leggenwaarna het bederf zou verdwenen zijn. WVRTEMBER». STUTTGARDT, 16 September. Op de Duitsch-Katholijke kerkvergadering, welke hier gisteren begonnen is zijn 24 gemeenten van het zuidelijke en westelijke Duitschland vertegen woordigd geworden. De besluiten zijn slechts voorloopigzij gelden voor de enkele gemeenten alleenlijk als leiddraden; aan iedere afzonderlijke gemeente staat het vrijalle vastgestelde verordeningen naar hare eigene behoeften zeden en gewoonten te behouden of te wijzigen. Eene langere beraadslaging had plaats over de bepaling van een artikel van het gemeenten-reglement, volgens hetwelk in geloofszaken ook de vrouwen stemregt zullen hebben. Dit artikel is met 13 tegen 11 stemmen behouden geworden. Deze kerkvergadering is den 17den gesloten met eene kerkelijke redevoe ring van Ronge, welke op de aanwezigen veel invloed had. Als algemeenc uitkomst dier vergadering kan men melden, dat de Duitsch-Katholijke gemeen ten van het zuidelijk en westelijk Duitschland zich tot eene Kerk-provincie hebben vcreenigd. BEIJERE1V. REGENSBURG, 11 September. Reeds is een vaartuig uit Kitsingen op een twintigtal Ned. mijlen afstand van i hierin onze haven binnengeloopenhet eerste dat uit het Lodewijks-kanaal komt, hetwelk de Main met den Donau verbindt. Het heeft de reis naar Doggendorl' en is geladen met bruinsteen. Wie zou voor een inenschen-leeftijd op het denkbeeld zijn gekomendat Kitsingen en Regensburg nog eens langs een' waterweg gemeenschap zouden hebben SJLKSESr. DRESDEN, 16 September. Heden werd alhier de Landdag met eene troonrede van Z. M. geopend, waarin onder anderen het volgende voorkomt «Eene diep bedroevende gebeurtenis, die mijn hart met weedom heeft ver vuld, heeft in den jongsten tijd in eene der aanzienlijkste steden des lands (Leipzig) plaats gehad. Gijl. zult, daaraan twijfel ik niet, in mijne smart daarover deelen. «De beroering die in de kerkelijke aangelegenheden zich in verscheidene rigtingen openbaart, en alle eendragt, alle wettelijke orde dreigt te versto- renvordert eene ernstige oplettendheid. Zonder op het verschil van geloofs belijdenis der onderscheidene erkende kerkgenootschappen te lettenheb ik bij mijne troonsbestijging beloofd, voor alles, den godsdienstzin te zullen onderhouden, welken het Saksische volk op zoo eervolle wijze heeft weten tc bewaren; heb ik de overtuiging te kennen gegeven, dat de Stenden van Sak sen door eene gelijke achting voor het heiligste zouden bestuurd worden. In dien ik in dit opzigt mijn vertrouwen heb bevestigd gevondenzoo hoop ik ook thans, met volle overtuiging, dat gijl. mij uwe 'ondersteuning zult ver- leenenopdat hel kerkelijk beginsel niet geschokt en de grondzuilen van den Staat, gelijk ook van alle menschelijk heil, godsdienst en geloof, niet mogen worden ondermijnd. FRANKFORT. 18 September. De Priores van het klooster der Barmhartige Zusters heeft het eiland Non- newerth gekocht voor eene som var: 29,000 th. op hetzelve zal genoemde orde gevestigd worden. Dit zou de eerste stap zijn tot herstel der kloosters in de Rhijnprovincie. Onder de Duitsch-Katholijke gemeenten neemt er geen merkbaarder toe dan die te Breslau; in deze bisschoppelijke residentie hebben zich reeds 8,000 personen afgescheiden. De Bisschop van Freiburg blijft zich steeds verzetten tegen het bevel der Badensche Regering, omtrent dc gemengde huwelijken. Hij heeft op nieuw de geestelijken aangeschreven, om geen huwelijk te voltrekken, zon der zijne magtiging. Men herinnert zich dat wegens dezelfde oorzaak de Aartsbisschop van Keulen voor eenige jaren in hechtenis werd genomen. ENGELAN». LONDEN, 20 September. Te Oxford heeft de Wei-Eerwaarde Charles Bridges de Anglicaansche leer voor de R. Katholieke vaarwel gezegd. Ook de HeerRoscombe Pole van Bridge- water, benevens zijne vrouw, zijne zusters en verdere huisgenooten zijn R. Katholijk geworden. Het franije Americaansche stoomfregat Missouri van 28 stukken bemand met 350 koppen en 2000 ton grootdezer dagen onverwacht in de Britsche Zeehaven van SpanjeGibraltar aangekomen is weinige nren na zijne aan komst in brand geraakt en in weerwil van alle hulp gezonken. De duikers hebben eene menigte slavenketenen en boeijen opgehaald, welker doel daar aan boord zeer duister is.

Leydse Courant | 1845 | | pagina 3