BUITEL LA1NDSCHE BER1GTEIN. PUBLICATIE. verzachten en daarin voorzeker hij den meervermogenden hurger pligtmatige medewerking zal vinden, en hovenal op Hem wiens ondoorgrondelijke wegen armen en rijken moeten eerbiedigen. De arme die dat doet, zal zijn behoud niet zoeken in woesten wrevel; maar zich keeren tot Hem die slaat, en de weldenkende handelaar zal Salomo's uit spraak indachtig zijn: Wie koren onthoudt, dien vloekt het volk: maar ze gening zal zijn over het hoofd des verkoopers." Z. M. heeft, bij besluit van den 4den dezer, 5Ir. J. van Outeren, op het daartoe door hem gedaan verzoek, eervol ontslagen als Secretaris der Com missie van Administratie voor de Gevangenissen alhier. Nog is hij ons ontvangen voor Zevenbergen c. a., van N. N. een Coupon Ned. Handelm. ƒ22.50, van X. Y. Z. ƒ15.en in de Couranten-Bus gevon den, van H. L. V. E. ƒ3.Ook is door de Redactie ter bezorging aangeno men een gift van ƒ5.20, gestort ten Kantore van de HH. Lezwijn en Eigeman voor den Landman A. Hoogeveen wiens gansche woning door de hoos ver nield is. Het Baukbillet van ƒ40.hij het bestuur der Leydsche Spaarbank voor Zevenbergen ingezonden en in onze vorige onder de letters L. B. vermeld, was ingekomen onder de letters L. W. In den Akademischen Kruidtuin alhier, is thans een Liltaea gemini- ilora Brign. of Bonapartea juncea, Willd., met een Bloemstengel van ruim één Ned. el hoog, die zij sedert 29 Augustus gevormd heeft, de bloemknop pen beginnen zich te vertoonen en de stengel neemt nog steeds in hoogte toe. De Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland hebben tot Voorzitter der Provinciale Commissie van Onderwijs benoemd Mr. H. C. J. Hoog, lid hunner Vergadering, in plaats van BIr. J. van Dam van Noordeloos, wien op zijn verzoek eervol ontslag als Lid der Staten was gegeven. 's GRAVENHAGE 19 September. Z. BI. heeft den fleer Ad. Sax te Parijs, benoemd tot Ridder der Eiken kroon. Gisteren is Z. M. naar Tilburg vertrokken men meent, dat Z. M. zich nog deze maand naar Weimar zal begeven. -HU. KK. HH. de Prins en Prinses van Oranje, zijn heden morgen met hunne kinderen vroegtijdig uit deze residentie vertrokken, om zich naar Stuttgardt te begeven, ten einde aldaar het verjaarfeest van Z. BI. den Koning van W'urtemherg hij te wonen hetwelk den 27ste" dezer invalt. Z. K. II. zal na eene maand terugkomen, doch de Prinses tot het begin van den winter wegblijven. GORINCIIE5I, 16 September. In den nacht van den 15llcu is een timmcrschuur en woning, benevens nog twee andere huizen, eene prooi der vlammen geworden, waardoor 5 huisge zinnen bijna van alles beroofd zijn. NORG, 16 September. Op de herfstmarkt alhier werden aangebragt 3,750 paarden voor rijtuigen, 912 losse paarden, 602 veulens, 834 koebeesten, 137 varkens en 2035 scha pen. De handel in paarden was vrij levendig, zoo als ook die in schapen doch minder die in hoornvee en varkens. OOST-INDIE. BATAVIA, 28 Mei. Onder de herigten van deze dagteekening wordt ook gemelddat het Ned. barkschip Generaal Chassé, Kapitein Dormaar, van Patjitan komende en bela den met koffij en peper naar Batavia stevenende, den 20sten op het punt geweest is van te vergaan op de hoogte van Anjer, waar het op koraalrotsen stootte en vast bleef zitten. Zijne noodschoten werden van den wal gehoord en door spoedig aangchragle hulp nog dien dag 800 balen koffij gelost, waardoor het schip weder is vlot geworden, en hoewel zwaar lek en zijn roer verloren heb bende, na zijne lading weder te hebben ingenomen, den volgenden dag, door het stoomschip Blerapie op sleeptouw genomen behouden te Batavia is aangekomen. Onder de benoemingen merken wij op die van de Heeren SIr. P. T. Filz tot Fiscaal hij den Raad van Justitie te Batavia, BIr. A. Prins tot lid in dien Raad en Mr. J. BI. Brillenburg tot lid in den Raad van Justitie te Sourabaija. WEiT-IlHDIE. SURINAME, 27 Julij. Berigten van hier behelzen dat zenuw-zinking- en galkoortsen zich onder de aldaar aangekomene kolonisten hebben geopenbaard waaraan een dertigtal hunner waren bezwekenterwijl nog een aantal anderen daaraan bedlegerig waren. Onder de cerstgenoemden betreurde men het verlies van den herder en bestuurder, Ds. Copijn. De algemeen ongunstige weersgesteldheid in Suriname, veroorzaakt door eene sterke hitte en opvolgende vele regenshad op deze pas uit Europa gekomen en rog niet behoorlijk gehuisveste kolonisten, een' zeer schadelij ken invloed uitgeoefend. Het strekt mij echter tot innig genoegen," zegt de officiële berigtgever, dat zoowel uit' de nadere tijdingen van Ds. van den Brandhoff als uit een later rapport van den Officier van gezondheid van der Blondemag 'worden opgemaakt, dat de ziekte onder de kolonisten eene gunstiger]"wending begint te nemen, zoodat de hoop beslaat, dat weldra een der moeijelijkste tijdperken' voor de kolonisten zal zijn doorgestaan." KAAP BE GOEBE HOOP. 24 Junij. De rust blijft bij voortduring op de grenzen heerschen. De Boeren betoo- nen de beste gezindheid en zijn genegen alle ophelderingen omtrent de jongste gevechten met de inlandsche bevolking over de grenzenaan den Gouverneur Blaitland te geven deze was reeds te Colesberg aangekomen doch een val van zijn paard had hem nog verhinderd zijne reis naar de Oranje-rivier voort te zettenaldaar hadden de Boeren nog eene vrij sterke magt bijeen. De guano-mest van de vogelen-eilanden was verpacht op die voorwaarde, dat de Regering in de helft van den winst zou deelen. In alle districten was het in het begin der maand buitengewoon koud en was er veel sneeuw gevallenden 9deD dezer teekende de thermomet er nog 8 a 10 graden onder het vriespunt (24 a 22° Fahrh.). TURKTE. SBIYRNA, 29 Augustus. Het plan van den Turkschen ingenieur tot herbouwing van het afgebrande gedeelte der stad is goedgekeurd. De hoofdstraten zullen ongeveer vijf Ned. el breed zijn, de overigen ruim vier, alle regtlijnigterwijl deze manier van houwen de gevaren voor brand aanmerkelijk zal verminderen. OOSTENRIJK. WEENEN9 September. Dr. Ilurtcr voormalig Opperprediker te Zurich, die onlangs de R.-K. Gods dienst heeft omhelsd is door den Keizer tot Hof-Geschiedschrijver benoemd en hem het schrijven opgedragen van de geschiedenis van Keizer Ferdinand II, Blaximiliaan den Groole, Keurvorst van Beijeren en van den Veldheer BVal- lensteindrie hoofdpersonen uit den dertigjarigen oorlog. Hij zal zich naar Rome begeven om de talrijke bronnen te raadplegen, welke voor die geschie denis op de Boekerij van het Vaticaan worden gevonden. RAGUSA4 September. In den laatsten tijd heeft men hier wederom onderscheiden schokken van aardbeving gehad, die, hoewel zij geene verwoesting hebben aangerigtechter de bevolking van Dalmatië in gedurigen angst houden, Bij den eersten schok, dien wij den 16llcn der vorige maand voelden, verhief zich de zee buitengewoon hoog en zette eenige straten onder water, terwijl de lucht graauw was en de donder rateldedoch hij eenen anderenden 20sten dier maandwas de hemel helder, de zee laag en stil. HANOVER. HANOVER9 September. De Heer J. Lfcffman Cohen een onzer geachtste Israëlitenheeft hier eene maatschappij opgerigt om zijne geloofsgenooten aan te moedigen tot het uit oefenen van andere bedrijven dan uitsluitend den handelen premicn uitgeloofd aan Christen-werkbazen die Joodsche leerlingen willen aannemen wijders zal die maatschappij werkplaatsen van verscheidene ambachten oprig- tenwaar de jonge Israëliten kosteloos onderrigt zullen bekomen. De Koning heeft den Heer Cohen zijne goedkeuring en tevredenheid hierover doen te ken nen geven. De maatschappij telt reeds meer dan 200 leden van allerlei geloofsbelijdenis, waaronder de aanzienlijkste inwoners dezer hoofdstad. FRANKRIJK. PARIJS, 18 September. Er zijn in ons land 41,916 priesters, waarvan 39,238 door den Staat bezoldigd worden; er zijn 600 Protestantsche leeraars en 111 rabbijnen. De Hertog en Hertogin van Nemours en de Hertog van Aumalc zijn den loden dezer van hunne reis naar Spanje te Bordeaux aangekomen; de stad was des avonds fraai verlicht. De 5 linieschepen4 fregatten en 4 stoombootenwelke te Rochefort in aanbouw zijn, worden door eene ontelbare menigte wormpjes doorknaagd. De Blinister van Blarine bad daarom den natuurkundige Laurent daarheen ge zonden om zich omtrent die diertjes inlichting te verschaffen en middelen uit te vinden om hen uitteroeijen. BEEGIE. ANTBVERPEN, 18 September. Al de stoombooten, welke hier van Londen en Huil aankomen, brengen aardappelen mede; men verwacht verscheiden ladingen van dezen leeltogt uit Schotland en Ierland. Twee visscberssloepen hebben hier gisteren 3,500 schclvisschen en 750 kabeljauwen ingevoerd; de schelvisschcn zijn a 30 fr. per 80 stuks verkocht. Vijf der voornaamste fabrijkanten van Verviers laten voor 100,000 fr. rijst komenom die voor koopprijs aan hunne werklieden uittedeelen. §TAH§ BERIGTEN. BURGEBIEESTER en "WETHOUDERS der Stad Leiden met leedwezen ontwaard hebbende, dat sommige personen zich niet ontzienom door ver keerde inzigten gedreven, van de neringdoende Ingezetenen te vorderen, dat zij hunne waren heneden de gestelde prijzen verkoopenen zij zich alzoo schul dig maken aan handelingen, waardoor zij zich zei ven de nadeeligsle gevolgen zouden berokkenen

Leydse Courant | 1845 | | pagina 2