Er zijn werken over uitgekomendie over deze zaak veel licht verspreiden. De Heer MarureHooglceraar in het Natuurregt, aan de Uoogescliool van San Carlos te Guatimala heeft een geschiedkundig verslag uitgegeven van al de pogingen die sedert 1522 zijn aangewend om eenen doortogt te vinden bij het meer van Nicaragua. In een ander werk geeft de Heer Barly, een man die zeer bekend is met de waterstaats-aangelegenheid van het land, een vergelijkend tafereel van beide doorgravingen, dat ten voordcele van de laat- ste zou pleiten, zoo er geene zwarigheden zijn om de rivier van S'. Jan, die naar het meer leidt en 129 Ned. mijlen lengte heeft, voor zeeschepen bevaar baar te maken. §F1NJ E. PAMPELUNA, 10 September. HII. KK. HH. de Hertog en Hertogin van Nemours en de Hertog van Au- malc hebben den 6llen deze stad weder verlaten en zijn naar Frankrijk terug gekeerd. Gisteren verliet ook de Koningin onze staden zal waarschijnlijk den liJen te Madrid terug wezen. ZWITSERLAND, BERN, 11 September. Gisteren is de buitengewone zitting van den Raad gehoudenbijeengeroepen met het doel om maatregelen te beramen, ten einde in den geest werkzaam te zijn van de staatkundige beginselen welke zich tegenwoordig in het kan ton openbaren. Door den Raad is een besluit van den volgenden inhoud genomen De Groote Raad der republiek Bern, gehoord het berigt van den Regerings raad over den tegenwoordigen staatkundigen toestand des lands, besluit dit berigt goed te keuren alsook het daarin ontwikkelde beginselvolgens het welk in de geheele staatshouding langs den wettigen weg naar gestadigen vooruitgang gestreefd, maar alle onwettige pogingen met alle kracht bestreden zullen worden Dit besluit en de stappen die door de Regering gedaan zijnwaardoor zij zich aansluit aan degenen die eene hervorming wensehenworden door alle partijen goedgekeurd, eenige ultra-liberalen misschien uitgezonderd, die liever gewild haddendat de Regering had tegengewerktom alzoo eene gewelda- dige omwenteling tot stand te brengen. OOSTENRIJK. WEENEN, 8 September. De runderpest is in de provincie Gallicie wederom uitgebarsten en reeds op eene bedenkelijke wijs toegenomen. De Regering had onmiddelijk maatregelen verordend om de verspreiding der ziekte in andere provinciën tegen te gaan. PRÏTISSEN. BRESLAU, 10 September. Omtrent de korte gevangenneming van Ronge wordt thans medegedeeld dat dezelve door den Commissaris van Policie geschied was, om hem te ver- liooren wegens het voorgevallene te Ilalberstadtwaar in de vorige maand hem een steen naar het hoofd was geworpentoen hij geëindigd had te predi ken, en dat na dit verhoor, hem vrijheid gegeven is zijne reis naar Stutt- gardt te vervolgenzoodat hier cigentlijk geene gevangenneming had plaats gehad. KONINGSBERGEN, 9 September. H. M. de Keizerin van Rusland en H1I. KK. HH. de Prins en Prinses Fre- derik der Nederlanden zijn hier aangekomende Keizerin vertrok dadelijk naar Mariënburg en de Prins en Prinses naar Nederland. H. M. wordt ver gezeld van hare Dochter, de Grootvorstin Olga. In deze stad heeft zich een genootschap gevormd om eene volksver huizing in massa naar America te regelen. Die verhuizing neemt niet alleen in Dnitschland zeer toemaar begint zich ook tot Zwitserland uit te breiden. WVRTEMBEBG. Uit Frankenland schrijft men van den 12den het volgende: Ten gevolge van de ziekte der aardappelen in de Nederlanden en de Rhijn- provinciën zijn hier koopen gesloten om in de maand October eene groote boeveelheid dezer vruchten in te schepen. Over het algemeen zal de aardappelen-oogst dit jaar bij ons ook niet overvloedig zijn. Voor het overige zullen wij herinneren, dat het bederf onder de aardappelen reeds 4 jaren in onze gewesten heeft geheerscht. Om dezelve uit te roeijen, heeft men geen heter middel gevonden, dan de geheele oogst te verbranden en in plaats van poters te zetten, de plant door zaad te ver nieuwen men heeft er zich wel bij bevonden zoowel in soort als in hoe veelheid. FRANKFORT. 14 September. Heden ochtend is Ronge hier aangekomen, zich naar Stuttgardt begevende. Hij werd op eene feestelijke wijs binnengehaald. Zijn rijtuig was met bloem kransen versierd, en werd vergezeld door een twintigtal andere rijtuigen en door vele duizenden menschcn die onophoudelijk krccten ter cere van den hervormer aanhieven. In een huis, op de Zeil, afgestapt zijnde, heeft hij, terwijl het daverend gejuich der steeds aangroeijende menigte aanhield, zich voor een geopend raam vertoonden kortelijk zijnen dank betuigd voor deze buitengewone ontvangst. Met vernieuwde kracht werd daarop het gejuich hervat. Een uur later heeft hijweder vergezeld door eene verbazend groote volksmenigte, die aanhoudend eerekreeten deed hoorende reis naar Stutt gardt voortgezetten einde aldaar de groote kerkvergadering van Dnitsch- Katholijken bij te wonen. Aanstaanden Zondag wordt hij hier verwacht, om de openbare godsdienstoefening der gemeente te leiden. WEIMAR. 11 September. II. M. de Koningin der Nederlanden is den 10'len dezer in volmaakte ge zondheid alhier aangekomen, en heeft zich onmiddellijk naar het zomerverblijf Ellersburg begeven, hetwelk door Z. K. H. den Erf-Groothcrtog en zijne Gemalin bewoond wordt. De berigten omtrent den oogst in onze streken luiden allergunstigstde opbrengst van alle veldvruchten, vooral van de aardappelen was allergezegendst geweest. ENC1ELAND. LONDEN, 13 September. II. M. de Koningin heeft 5 inspecteurs van het Iloomsch-Katholijk semina rium te Maynooth benoemd, van welke 2 tot de R. K. godsdienst bchooren. De beweging in Ierlandzoowel onder de partij der Orangisten als onder die der Katholijken neemt met den dag toezij houden vergadering op ver gadering, maaltijd op maaltijd, en de besluiten door hen genomen getuigen van de opgewondenheidwelke hen tegen elkander bezielt. De uitwerkselenwelke het verbazend toenemen der ijzeren spoorwegen op den ijzerhandel heeft, verwekt eene soort van koortsachtige spaaning onder de bezitters van ijzermijnen. Een groot aantal fórtuinen schijnen zoo zeker, als of zij reeds gemaakt waren. Maar zullen de kapitalen genoegzaam zijn om de ijzerfabrijkaadje eene uitbreiding te geven, in evenredigheid van het verbruik Dit is eene ernstige vraagwant zonder eene buitengewone uit breiding daarvan zullen de prijzen ongehoord stijgen. Volgens eene goede berekening heeft men voor eene mijl spoorweg voor spoor staven Iocomotiven voertuigen enz. omstreeks 500 tonnen ijzer noodig. Ge durende de laatste parlementszitling is de vergunning verleend tot den aanleg 2,841 mijlen spoorweg, waarvoor alzoo niet minder benoodigd zijn dan 1,420,500 tonnen. De ondervinding van de laatste jaren heeft geleerddat die 2,841 mijlen spoorweg in 3 jaren in gereedheid kunnen worden gebragt alzoo heeft men 600,000 tonnen gegoten ijzer jaarlijks noodig. Wij gelooven ons aan geene overdrijving schuldig te maken door te voor onderstellen dat het parlementin deszclfs eerstkomende zitting de vergun ning zal geven tot den aanleg van 2000 en in de daarop volgende zitting tot nog 1000 mijlen. Deze nieuwe spoorwegliniën zullen bij gevolg nog 1.500,000 tonnen geslagen, dat is 1,900,000 tonnen gegoten ijzer vorderen. Alzoo heeft men noodig voor het jaar 1846, 600,000 tonnen gegoten ijzer, voor 1847, 1,022,000 tonnen, en voor 1848, 1,233,000 tonnen dat is voor het geheel in 3 jaren 2,855,000 tonnen gegoten ijzeren indien het atmospherische stelsel op eenige van die ijzerbanen wordt toegepasthetgeen waarschijnlijk is, dan zal er nog 50 pCt. meer ijzer verbruikt worden. In 1825 werden verbazend groote bestellingen voor ijzer gedaan en de prijs steeg aanzienlijk. Thans behoeven wij 1,000,000 tonnen jaarlijks meer; om de 1,233,000 tonnen te bekomendie in 1848 vereischt zullen worden heeft men ook 20,000 tonnen steenkolen meer noodig, en moet 13,000 tonnen ruw ijzererts per dag gegraven worden. Omstreeks 100,000 man zal vereischt worden om al die werkzaamheden te verrigten en het benoodigde kapitaal daartoe zal weinig minder bedragen dan 5 millioen. FRANKRIJK. PARIJS, 16 September. De Jesuiten van Saint-Acheulbij Amienshebben het uitgestrekte goed dat zij bezaten, verkocht en zich verstrooid. Dit gesticht, waarin zich vroeger meer dan 200 leerlingen bevondenis gekocht door eene Zuster-Vcr- eeniging, welke zich tot doel heeft gesteld eene wijkplaats te verschaften aan gevallen doch berouwhebltende meisjes. B ELGIE. BRUSSEL, 16 September. lieden is de buitengewone zitting der Kamers, doch niet door den Koning in persoon geopend, hetgeen de talrijk verzamelde menigte, zeer heeft te leur gesteld. De Minister van Finantiën Malou heeft aan de Kamer van Vertegen woordigers een rapport medegedeeldwaarin de beweegreden van deze buiten gewone bijeenroeping worden uiteengezet, namelijk om de maatregelen goed te keuren, welke de Regering reeds genomen had wegens de mislukking van den aardappelen-oogst., en anderen te helpen goedkeuren, welke de Regering thans zou voorstellen. Hij heeft een wets-ontwerp ingediend, ten einde een crediet van 2,000,000 fr. te bekomen, om de kosten der maatregelen te be strijden. De Kamer is daarna overgaan om de geloofsbrieven der nieuw benoemde leden te onderzoeken. Z. M. heeft eene Commissie benoemdom een onderzoek te doen omtrent de gapingenwelke nog in de instellingen tot leniging en verbetering van het lot der behoeftige en arbeidende klassen in België bestaan. Na dit onder zoek zal zij maatregelen moeten voordragen om de bestaande gapingen aan te vullen en voorts ook de aandacht der regering moeten vestigen op nuttige instellingen van weldadigheid in vreemde landenwaarvan de invoering in België wenschelijk en nuttig zou kunnen zijn. Dit besluit gaat vergezeld van eene voordragt des Ministers, die reeds van den 26stcn Julij is gedagteekend en waarin de instellingen van weldadigheid worden opgetelddie nu reeds in België bestaan, en de verbeteringen worden aangewezen, welke men daar-

Leydse Courant | 1845 | | pagina 3