BUITEJN LAJXDSCHE BEBIGTEN. grcppeling, cm. voor oene drooge ligging gezorgd heeft, en ontwijke de plek ken door boomgewas of huizen beschaduwd. Daar de kicin der ziekte hier te lande nu eenmaal hestaat, zijn al zulke voorzorgen dubbel noodzakelijk. Men beeft dit jaar de grolste aardappel- j soorten, en die op krachtigen zandgrond, het wijdst geplant, groeiden, het langst aan de ziekte weerstand zien bieden. Men pote een volgend jaar dan ook vooral zulke meerendecls vrijgeblevene soorten van aardappelenplante die ruimer dan gewoonlijk en liefst op rijenom zoo ook de plant behoorlijk te kunnen aanaardenden grond droog en den toegang van de lucht tot de on- deraardsche deelen van het gewas open te houden. AVanneer onverhoopt niettegenstaande deze voorzorgende ziekte een volgend jaar zich op nieuw weder mogt vertooncnzonde men a. bij het eerste begin der ziekte kunnen beproeven het eerst aangedane loof dadelijk af te maaijen en te verbrandenom de besmetting te stuiten. Daar dit echter spoedig moet geschiedenen over eene uitgebreide op pervlakte het gewas te veel zou benadeelen, zoo zoude men b. het besmette aardappelveld, tegen den avond kunnen begieten met kalk- water, of liever nog met verdund zwavelzuur. c. Bij de mogelijkheid eindelijkdat deze ziekte een volgend jaar evenveel verwoestingen aanrigt als in ditzal het ook geene nuttelooze voorzorg zijn om genoeg zaaizaad en poters te hebben van die gewassen, welke de aardap pelen althans eenigzins kunnen vervangen. Hiertoe rekenen wijbehalve de gratiënerwtenboottenvan welke laatste de paardenboonen en het nat waarin die gekookt zijn, tot een onschadelijk en onkostbaar voedsel kunnen dienende verschillende koolsoortenen inzonderheid de wortelgewassen soorten van koolrapen of rutabaga''swelker aankweeking met nut algeinee- meencr konde zijn, knollenmangelwortelin hlad en wortel ook voor den mensch bruikbaar, gewone wortelen of peenaardperen die op zandgron den goed wassende strengste vorst verdragenvoor het vee een goed voed sel zijn en wel is waar, zooveel niet opbrengen als de aardappelen, maar wier loof ook nog door het vee gegeten kan worden. Mogten vooral ook de stokerijen minder aardappelen tot eenen verderfclijken drank verstoken. II. Gebruik der ziekelijke aardappelen. In geringe hoeveelheid schij nen de ziekelijke aardappelen geene schadelijke gevolgen te weeg te brengen. Men heeft er zonder nadeelvooral gekooktvarkens mede gevoederd. Dat de mensch hiervan ook geen nadeel heeft, mits de bruine verrotte plekken worden uitgesneden, schijnt mede algemeen waar te zijn, Dat echter verrotte aardappelen voor mensch en vee schadelijk zijn be hoeft geen betoogmaar dat ook een overvloedig gebruik van half zieke zonder afwisseling met andere spijzen, nadeelig wordt, schijnt de ondervin ding mede te bewijzen. Bij AVarlumin de provincie Groningen, heeft men bij onderscheiden personen schadelijke gevolgen van het gebruik van zieke aardappelen waargenomenbestaande in een gevoel van zwaarte en drukking in de maagstreek na den maaltijdin misselijkheid en opgevolgde braking met pijn in maag en buik, welke opgezet en gespannen was. Ook bij scha pen die met zoodanige zieke aardappelen gevoederd waren gewordenheeft men vrij ernstige ongesteldheid waargenomen welke echterna het terug houden van dit voedsel, spoedig weder geweken is. 'sGRAVENIIAGE, 17 September. Z. M. heeft aan de te Rotterdam bestaande vereenigingHulpbetoon aan eerlijke en vlijtige armoedeeene gift van ƒ150 geschonken. De negen en twintigste algemeene vergadering van het hoofdbestuur en de afgevaardigden der distriets-commissien van het Fonds ter aanmoediging en ondersteuning der Gewapende Dienst in de Nederlanden, is gehouden den 30stcn Julij 1845. llit de rekening is geblekendat voor het aandeel in de leening a ƒ65,000 en voor het tekort van het primitive fonds zijn verkocht geworden 32,000 zoodat het kapitaal daarvan 5 pCts. inschrijvingen was verbleven 926,700 welke in ƒ969,100 4 pCt. inschrijvingen zijn verwisseld. Dat aan de declgercgtigden over 1844 is uitbetaald ruim ƒ50,000. Dat aan het Invalidenhuis te Leyden te zamen is ingebragt eene somma van ƒ19,782.65, en dat behalve deze som tot onderhoud van het gebouw, administratie, voeding en kleeding der invaliden is uitbetaald eene somma van ƒ11,540.63*.. Het getal personen in dat gesticht aanwezig, bedroeg op den laatsten December 1844, 118. ROTTERDAM, 17 September. Heden morgen is van stapel geloopcn het stoomschip Batavia, gebouwd op het etablissement te Feyenoord, voor rekening der Nederlandsche Stoomboot- Maatschappij het zal dienen tot eene geregelde vaart tusschen Batavia en Singapore. SCHIEDAM, 15 September. Heden is alhier met het best gevolg van de Scheepstimmerwerf de Nijver heid te water geloopen, het Barkschip Loopuit, groot omtrent 250 Java-lasten, bestemd voor de vaart op Oost-Indië en gevoerd zullende worden door Kapt. A. van Wijk Juriaanse, voor rekening eener reederij, onder directie der Hoeren de Groot Roelands en Comp.; terstond hierna is voor rekeping eener reederij onder dezelfde directie, de kiel gelegd voor een schip van 360 lastenhet welk den naam zal voeren van Aeolus. AMSTERDAM, 17 September. De Heer Nieuwenhuis benoemd tot Gewoon Hoogleeraar in de Godgeleerdheid aan het Luthcrsch Seminariumzal den 25st™ dezer zijne betrekking aan vaarden met het houden eener redevoering in de Grootc Gehoorzaal. Gisteren namiddag overleed alhier in 82-jarigen ouderdom de Heer Mr. J. Kinker, Oud-IIoogleeraar in de AVijsbegeerte en Letterkunde, Lid van het Koninklijk Nederlandsch Instituut, Lid van de Maatschappij der Neder landsche Letterkunde te Leyden Ridder der Orde van den Ned. Leeuwenz. Als dichter, letterkundige en als mensch, was hij groot te noemen en zijne na gedachtenis zal bij allen, die hem hebben gekend, steeds in zegening blijven. In de op Maandag alhier door de Ned. Handel-Maatschappij gehouden veiling van 215,908 balen Java-koffijis alles naar mate der soort verkocht van 22411 cent. UTRECHT, 17 September. De A*rijmetselaars-Loge alhier, Ultrajectina, heeft een schip naar Ierland doen uitrusten, ten einde aldaar met aardappelen bevracht te worden, welke tot een weldadig doel zullen worden aangewend. APELDOORN, 15 September Bij de veelvuldige klagten van elders, over geheele of gedeeltelijke misluk king van den aardappelbouwkunnen wij met genoegen en dankbaarheid vermelden, dat alhier en in de omstreken dat gewas, in vergelijking van andere plaatsenvrij wel is uitgevallenhoewel over het algemeen de aard appel minder groot en ook niet zoo talrijk is als andere jaren. De boekweit- oogst is allergunstigst en ook over de rogge kan men tevreden zijn. ZWOLLE16 September. Men verneemt, dat Z. M. het besluit der Provinciale Staten van Overijssel bekrachtigd heeft, om de Provinciale schuldrentende 5 en 4,- pCt. in 4 pCt. schuldbrieven te verwisselenmet vrijstelling van registratie voor de nieuw uit te geven obligatiën. De eigenaren van de Dedemsvaart hebben de toewijzing van den koop laten volgen zoodat met 1° October deze provincie in het volle bezit van dit belangrijk kanaal zal wezen. Gisteren is een kramer hier woonachtig, van Geneinuide langs de trekvaart komendedoor twee personen aangehouden en beroofd van zijn zilveren horo- logie en 48 aan geld, waarna zij hem in eene sloot hebben geworpen, waaruit hij zich met moeite gered heeft. Hij kende de aanranders niet en wist niet welken weg zij waren heengegaan. GRONINGEN, 15 September. De zorg over de treurige gevolgen der mislukking van den aardappelenoogst werd in de vorige maand niet weinig vermeerderd door het ongunstige weder op den graanoogst. Voor ruim veertien dagen echter is zulks gelukkig veran derd, de Zomergerst, alsmede reeds verreweg het grootste gedeelte der Tarwe, Boekweit en Haver is in besten staat opgeschuurd, zelfs heeft men reeds een gedeelte der Paardeboonen te huis gebragt. Dit geeft nu wel een gunstig vooruitzigt voor de toekomstmaar deze buitengewone drukte met den oogst verhindert de landlieden, om nu reeds de nieuwe granen te dorschen en ter markt te brengen, waardoor er zeer weinig ter verkoop wordt aangeboden. Indien alzoo partikulierengemeente- en armbesturenmitsgaders die van weldadige inrigtingen, of welke vereenigingen ook daargesteld mogen worden, om den toestand der minvermogenden te lenigen, bij het treurige vooruitzigt van den aardappelenoogst, zich nu reeds trachten te voorzien van hetgene men eerst later benoodigd heeft, zoo zoude men daardoor het lot dergenen, welke zich bij matige prijzen nog zelve zoude kunnen redden zeer verergerenja stellig het getal der ondersteuning behoevenden aanzienlijk vermeerderenen alzoo juist het tegenovergestelde bewerken van hetgene men zich voorstelde. Men overijle zich dan niet, maar geve den tijd voor het dorschen en, voor zooverre noodig, voor het verwerken der Granen, en bij den zoo ruimen oogst van RoggeBoekweitZomergerstHaver en Paardeboonenis aan geen ge brek te denkenof is bij de algemeen bekende weldadigheid in ons land ook daarin wel te voorzien, hoezeer ook het gemis der aardappelen in alle standen gevoeld moge worden. VLISSINGEN, 16 September. Z. K. H. Prins Hendrik is heden alhier aan boord van het Fregat de Rhyn in welstand aangekomen Z. K. II. had het laatst Sb John op New-Foundland bezocht. OS10 September. Uit deze plaats in Noord-Braband meldt men, dat een verkooper van Bijbels (Colporteur), behoorlijk gepatenteerdgenoodzaakt is geweestom de bescher ming der marcchausées aan te nemen, daar het volk hem verregaande begon te beleedigen. Hij heeft eerst in het wachthuis eene schuilplaats gevonden en is toenonder geleide der marcchausées uit Os vertrokkenhet volk hem gedurig najouwende en met steenen werpende, tot zelfs een half uur buiten het dorp. Zoo iets vindt plaats, eindigt het berigt, in de 19de eeuw, in Nederland NOORD-MERICA. De plannen en onderzoekingen omtrent eene doorsnijding der landengte van Panama hebben vooral bij de Noord-Americanen levendige belangstelling ont moet, en geen wonder, daar de afstand van Noord-America naar den anderen kant, die nu door de omvaart van Zuid-America om Kaap Horn heen 28,500 Ned. mijlen bedraagt, veel meer dan de helft zou worden ingekort; de bewo ners van Centraal America beweren dat een meer noordelijk punt bij het nicer Nicaragua geschikter zou zijn.

Leydse Courant | 1845 | | pagina 2