BUITENLAINDSCHE BERIGTEJN. St. JEAN14 Augustus. 'sHERTOGENBOSCH, 9 September. Heden beeft de Heer Mr. J. D. W. Pape, benoemd tot Officier bij de Ar- rondissements-Regtbank alhierter vergadering van bet Provinciaal Hofin handen van den Voorzitter Mr. P. S. van Son, den eed afgelegd, en is ter dier gelegenheid door den Voorzitter in eene hartelijke toespraak geluk gc- wenscht. De alhier gehouden collecte voor Zevenbergen heeft 436.021 opgebragt; eene bijzondere collecte in de R. K. kerken 11. Zondag gehouden tot weder opbouw van de R. K. kerk te Zevenbergenmoet eene zeer aanzienlijke som hebben opgebragt. EINDHOVEN, 8 September. In den voormiddag van gisteren ontstond binnen de gemeente Veldhoven brand in het bakhuis van den bakker Verschuren aldaar. De brand deelde zich mede aan de belendende gebouwen, met dat gevolg, dat binnen korten tijd het bakhuisbenevens nog zeven huizen met den daarin verzamelden oogst, eene prooi der vlammen zijn geworden. Naar men verneemt, zijn slechts eenige der afgebrande buizen verwaarborgd. OOST-INDIE. BATAVIA, 20 Mei. Bcrigten van deze dagteekening melden, dat in de residentie Menado den 8sten Februarij eene zware aardbeving vele verwoestingen had te weeg gebragt, en ook aan eenige mensclien het leven had gekostde schokken hadden tot den 17(lcn nog voortgeduurd. Nabij Tanjong Pisoh was de Nederlandsche bark Maria Louisa, Kapitein R. Prins, in den nacht tusschen den 7llen en 8sten Maart vergaan. De man schap en de passagiers waren gereduitgenomen 2 matrozen en 2 kinderen de lading, in koffij en touwwerk bestaande zou, wat de eerste betreft, ge heel weg zijn. VEREEMGDE STATEN. nOÖD '.'J lOn J3fi 100? niSltlCBw SÖ iuO f9J38001399 if$g(Uf19810 In 1793 bestond de bevolking van Mexico uit 5,279,000 zielen in 1832 was zij slechts tot 7,239,800 aangegroeid. De Vereenigde Staten daarentegen die in 1753 1,051,000 inwoners telden, hadden er in 1810, 7,239,800 en in 1840 was dit getal tot 17,670,000 toegenomen. Deze beide gemeene- besten hebben de Europesche overheersching afgeworpenbeiden hebben slechte tijden gehad. TERRE-NEUVE. Z. K.H. Prins Hendrik der Nederlanden is op zijnen zeetogt, op dit aan de Engelschcn behoorend eiland, in de golf van St. Laurent (Noord-Amerika) den 12dt" dezer aangekomen en door den Gouverneur overeenkomstig zijn' rang ont vangen, terwijl de inwoners voor eene feestelijke ontvangst toebereidselen hadden gemaakt, eerebogen opgerigt en de straten met groen versierd had den des avonds is er groot diner bij den Gouverneur geweest en den dag is met een vuurwerk besloten. Den 1 o''fn heeft Z. K. II. de wedrennen bij gewoond alsmede een groot balter eere van den Prins gegeven. Dien dag had ook de Prins met den Gouverneur, eenige officieren en dames, een togtje naar de Conceptie-Baai gedaan. ALGERIE; ALGIERS, 31 Augustus. Heden is hier een schoone leeuw aangekomen, die men lang in het huis van den bevelhebber van Medeah heeft bewonderd. Onze gast heeft voorloo- pig een' kleinen tuin in de voorstad Bab-el-Oued betrokken, en zal aanstaan de Dingsdag naar Frankrijk worden ingescheept, en van daar naar Turin worden gevoerd. De Generaal Marey, aan wien het dier toebehoort, geeft het ten geschenke aan den Koning van Sardinië. Een soldaat die hem heeft grootgebragt en tam gemaakt en aan wien hij zeer gehecht was, zal er hem heenbrengen. Schoon de soldaat 3 maanden afwezig was geweest, erkende het dier hem dadelijk, en gaf zijne vreugde en gehechtheid duidelijk te kennen. RUSLAND. Berigten uit Moskou melden dat de aardappelen in die streken (zoo als ook in Zweden) goed geslaagd waren. De zomer was regenachtig en koud geweest, en eerst in den laatsten tijd was het een weinig droog geworden. Het koren was in vrij slechten toestand stond nog groen en was door eene soort van insecten aangedaan. ZWEDEN. In ons Rijk is, volgens koninklijk bevelschrift, eene collecte gehouden voor het Gustaaf-Adolf-Genootschapdie de aanzienlijke som van 19,255 rthl. heeft opgebragt, welke som aan het genootschap is overgemaakt. SPANJE. PAMPELUNA, 5 September. De Koningin Isabella II, heeft met hare moeder en zuster eergisteren ha ren intogt binnen deze stad gedaan en gisteren de Franscbe Vorstende Her, tog en Hertogin van Nemours en de Hertog van Aumale. De ontvangst ge schiedde met buitengewone geestdrift, en de tegenwoordigheid zou door feesten, vooral door een groot stierengevecht worden opgeluisterd. Vervolg der Brieven van eenReiziger in Spanje. Sevilla2 Janij. Sevilla is het Spaansche Rome maar in 't klein. In geen der steden vereeni gen zich de gedenkteekenen van den ouden tijd, zoo als hier, met de schatten der kunst en de schoonheden der natuur. Hierbij komt nog dat de inwoners eene fijne algemeene beschaving, eene vrolijke gezelligheid, eene bevalligheid en sierlijkheid van levenswijze bezitten, als men zelden in die mate in Spanje vindt. Wanneer ook al de veelgeroemde schoonheid der Andalusische vrouwen en inzonderheid der bewoneressen van Sevilla, in de wezenthjkheid minder schittert dan in de romancen en sonetten en in de levendige schilderingen van opgewonden reizigers, wordt echter het oog door de verscheidenheid en uit drukking der gelaatsvormen die het vrouwelijk geslacht hier aanbiedt, daar voor schadeloos gesteld. Kortom de vergelijking van Sevilla met Rome is niet zoo gewaagdals zij in den eersten opslag schijnt. De overblijfselen van Romeinsche oudheden zijn hier en in den omtrek zeer talrijk. De muren der stad met derzelver spilsoploopende tinnen en ontelbare torens gelden ten minste ten deele voor Romeinsch werk, en worden zelfs met Iveel verzekering aan Julius Caesar toegeschreven, die men hier in Spanje zoo ten naastcbij dezelfde rol laat spelen als Karei de Groole in Frankrijkde rol van verantwoordelijk stichter van eene menigte gebouwen en dergelijke wer ken wier werkelijken stichter de geschiedenis niet heeft kunnen aanwijzen. De eigenaardige maar geenszins smakelooze toren aan den Guadalquivir wiens hedendaagsche naam la torre de oro (de gouden toren) daarvan afkom stig zou zijn dat ze Peter den Wreede (134058) tot schatkamer heeft gediend, wordt ook den Romeinen toegeschrevenonzeker echter met welk regt. Daar entegen is de Romeinsche oorsprong van eene menigte beeldhouwwerken, die hier zijn en nog dagelijks gevonden worden, ontwijfelbaar. Tot de merkwaar digste daaronder hehooren de beide Herculessenwelke op de naar hen ge noemde Alameda bijna in het midden der stad staan. Deze beide beelden, van welke een eenen Hercules, maar de andere eigentlijk eenen Keizer voorstelt aan welken Julius Caesar weer zijnen naam moet leenenrusten op overoude zuilen van omtrent veertig voet hoog uit een enkel granietblok, en werden onder Philippus II op het tegenwoordig standpunt opgerigt. IL'it eenen bouwval op een uur van de stad gelegen is eene menigte kostbare overblijfselen van beeldhouwwerk opgegraven en ten deele in hel nieuw aan gelegde museum geplaatst. Thans zijn de werkzaamheden gestaaktmaar als men het weder opvatzal het zeker nog belangrijker uitkomsten opleveren dan tot heden. Uit den tijd der Arabieren 'had Sevilla slechts weinige maar zeer kostbare gedenkstukken. Het merkwaardigst is de Alcazar, een koninklijk paleis met hooge vestingmuren ingesloten, in hetwelk pronkzalen, prachtige zuilengan gen terrassengalerijen en kostbare tuinendie als een doolhof met elkander afwisselen de eeuwen en de zucht tot vernieuwing hebben wel het grootste deel van het Moorsche Koningsslot geheel geschonden, maar er blijft nog ge noeg ter bewondering over. Het hoofdgebouw is echter goed onderhouden en kan de vergelijking uitstaan met de rijkste deelen van de Alhambra, ja men mag zeggen dat de Alhambra niets heeft wat er meê te vergelijken is. Dit hol wordt el patio del deposito de las doncellas (de bewaarplaats der juffers) genaamdwant hier moesten volgens de overlevering de honderd jonkvrouwen worden geleverd, door welke, langen tijd, het Christelijk Noord-Spanje, jaarlijks den vrede van de Arabieren heeft gekocht, totdat Koning Ramiro van Leon zijn rijk van die smadelijke belasting bevrijdde. De oorspronkelijke verwen der wanden en zolderingen zijn nu dertig jaren geledenop last van slimme opzigters met een dikke laag witkalk bedekt, alleen is een nis verge ten, doch de oude verw is zeker door hare hoogere oudheid, bij lange na niet zoo levendig als die men nog in de Alhambra ziet. Men is thans met de herstelling van eenige zalen bezigmaar zoo langzaam dat er geen einde aan te zien is. Naast de Alcazar verdient de Giralda de klokketoren van de hoofdkerk als een eervol gedenkteeken der Saraceensche bouwkunst te worden vermeld. Zij is tot op 250 voet door de Arabieren opgebouwden de spitsdie de Span jaarden vier of vijfhonderd jaren later er hebben opgeplaatst, schijnt het on derste naauwelijks waardig te zijn. Ook de hooge muren die de hoofdkerk omringen zijn Saraceensch werk. De Gothische bouwtrant beeft hier minder sporen achtergelatendan men zou denken want behalve de hoofdkerk is er niets opmerkelijks van dien aard te zien. De overige kerken zijn smakelooze voortbrengsels van de drie laatste eeuwen waarin geen vaste stijl te herkennen is. De Spanjaarden noemen dat de gusto plateresco(zoo veel als de smaak van klein goudsmidswerk) men zou het vanwege de onbestemdheid, den phantastischen stijl kunnen noemen. In dien stijl is het raadhuis gebouwd, een werk waaraan veel vlijt en zelfs kunst in smakelooze opeenstapeling van sieraden en krullen is verspild, en dat gewis een der merkwaardigste voorbeelden van de ontaarding der Gothische kunst in de zestiende eeuw aanbiedt. Van de hoofdkerk waag ik niet te spreken. Wie kent haar niet in af beeldingen. Zij is onvoltooid, zoo als al dergelijke reuzengebouwendie de geloofsijver onzer vaderen ondernam. Slechts haar vijf of zoo men wil zeven lange gangen zijn voltooid de majesteit van het hoofdschip wordt door het koor verbrokendat zoo als in de meeste Spaansche kerken er midden in is gebouwd. Zonder dezen misgreep der kunst, zou het innerlijke van den Dom

Leydse Courant | 1845 | | pagina 2