vroeg of laat weder noodzakelijk wordtde klagten te besparen die zich dan tegen eenc verhooging van prijzen zouden doen liooren. De Spaansche wagens zijn overigens ruim en gemakkelijk ingerigt, men is niet karig met knechts, van welke er altijd drie of vier zijn, noch ook met lastdieren, en men geeft aan de reizigers meer dan genoegzamen tijd, spijs en drank ja zelfs den slaap te genieten want buiten het ontbijt dat zij 's morgens toestaanzijn zij ge woon des avonds 5 of 6 uren op te houdeneen tijdverlies dat zij bij eenigzins goede wegen wel weder weten in te balen. De straatweg van Cordova naar Sevilla gaat bestendig op cenen afstand van 3 of 4 uren van den Guadalquivir, midden door de groote vlakte, welke zich van de Sierra Nevada tot aan de Sierra Morena uitstrekt. De bodem van dit deel van Andalusie is, hoewel het niet aan heiden en dorre landstreken ont breekt, in het geheel genomen vruchtbaar, zonder evenwel het beeld van ongewonen rijkdom aan te bieden. Groene korenveldenhier cn daar door olijven afgewisseld zijn de eenige versieringen van dit oord dat in schoon heid niet het minste vooruit heeft op ons noordelijke vlakke land. Men kan stoutweg beweren, dat ontelbare streken van ons geboorteland, die bij ons voor eentoonig en langwijlig gehouden wordeneven als deze oorden zijn die aan bosscken en water en vriendelijke menschen-woningen gebrek hebben, louter zaken die men bij ons toch slechts in het ergste geval moet missen. Dorpen zijn hier, zoo als in het overige Spanje, hetgeen ik lot dus verre ge zien heb, uiterst zeldzaam, zoodat men naauwelijks begrijpt van waar de armen komen welke deze uitgebreide velden bebouwen, hoe weinig vlijt ook de gunstige gesteldheid van het klimaat vordert. Daarentegen leidt de weg door de aanzienlijke en naar alle aanzien zeer welvarende stedenEcya en Carmonamet meer dan 20,000 inwoners. Zij zijn echter veel meer groote akkerbouw-kolonienwelke zich hier tot wederkeerige verdediging hebben neer gezet. Uitgebreide grondbezitting heeft aan hare bevolking een groot welvaren gegeven, waardoor de aanbouw der huizen een grootscher aanzien heeft beko men dan anders op het platteland het geval is. Hare kerken en andere openbare gebouwen zijn van eenen nieuwen oorsprong, namelijk toen de akker bouw niet alleen voor enkele personenmaar ook voor de menigteeen bron van toenemende rijkdom is geworden. Naast de groote huizen der landbouwers en kleine grondbezitters woont in beide genoemde steden een talrijke stam van den ouden Spaanschen adel, welke, ofschoon reeds lang van het schouwtooneel der wereld verdwenen, evenwel in bet bijzonder leven nog altijd eene bijzondere rol speelt, zoowel door rijkdom en laatdunkenheid, als door eenc zekere vrijwillige huldiging van den kant der hurgers die hen omgeven. Ecya vooral is de verzamelplaats van vele geslachtenwier namen eeuwen lang in de Spaansche geschiedenis geschitterd hebben, en die zich thans enkel met den waan der oudheid van hun geslacht in hun kraaijenest vergenoegen. Ook in Cordova huisvest veel zulke adel, wiens rijkdom, ofschoon het meestal in grondbezit bestaat, door het verval van die stad toch eenigermate geleden heeft. De aristokratie van Ecya is echter veel talrijker dan die van Cordova en hunne groote huizen die op paleizen gelijken, schijnen aan te duiden, dat zij de vrucht van het zweet en bloed hunner vaderen tot op den buidigen dag best weten te bewaren. De beide genoemde stedencn eene derde Alcala de Guadayra geheetcn zijn even als de meeste anderedie ik in de laatste dagen gezien hebaan den voet van sterke sloten gelegen, die nog in hunne puinhoopen dreigend en eerbiedwekkend zijn. Deze sloten waren niet tot beteugeling der landbe woners, maar de wapenburgten van de landschappenin wier midden zij op rezen. Uit zulk een' burgt werd aan het rijk der Mooren in Spanje de laatste slagen tocgebragt. Het waren de inwoners van bet reeds genoemde stadje Baena die den laatsten Koning van Grenada, Boabdil, na zijnen vergcefschen aan val op Lucena in 1483 gevangen namen, en die daardoor aan de sluwe staatkunde van Ferdinand een zeker middel verschaften om de vijanden van het land en van het geloof te verderven. Op die daad is Baenaen mij dunkt teregt, trotsch. Het is daarenboven hoogst merkwaardig, met welke frischlieid de geschied kundige herinneringen hier te lande behouden worden. Het aandenken van den toenmaligen Moorentijd is onder bet Spaansche volk zoo levendig en zoo algemeen als of die eerst gisteren ten einde was geloopen. Iedere boer kent de gewigtigste krijgs- en staatsgebeurtenissen van zijne provincie tot vóór 5 6 en meer eeuwenhoewel niet met tijdrekenkundige naauwkeurigheid en met vele fabelen doormengd. Want het volk heeft het voorledene niet uit boeken geleerd, maar de mondelijke overlevering heeft zich door 20geslachten tot op het tegenwoordige voortgeplant. Hier in Sevilla wordt de jaardag der verovering van de stad door den H. Ferdinand en de geboortedag van dien Vorst op eene eigenaardige wijs ge vierd, welke op den 30sten dezer invalt. Heden is het voorleest van den Fcr- dinandsdag. Tegen den vesper-tijd riep de Giralda met hare ontelbare klok- ketoonen de gcloovigen naar de hoofdkerk. In de Koningskapel waren du reliquiën van Ferdinand den veroveraar ten toon gesteld. Door het kristallen venster van de prachtige zilveren doodkist, glansden kroon en zwaard van den Koninklijken heiligevan wiens ligchaam overigens onder de kleederen met welke het omhuld was, niets was te zien. Terwijl de kerk inel men schen gevuld werd, trok eene afdeeling soldaten met inuzijk in de Konings kapel waarna de godsdienstplegtigheid begon. In de rede des l'riesters be sloegen de denkbeelden van volk cn vaderlandeven zoo veel plaats als het godsdienstig onderwerp. Wanneer de Spaansche geestelijkheid in het alge meen dit gedeelte van hun ambt in denzelfden zin verstaat en weet uit te oefenen als deze prediker, dan is de groote populariteit, welke zij trots de wisseling der tijden nog altijd geniet, zoo natuurlijk als rcgtmalig. in Sevilla is het thans nog vrij rustighetgeen voor de Regering zeer ge lukkig is, welke voor deze stad en voor hel gansehe naburige deel Van An dalusie slechts zeer weinig troepen over heeft. De bezetting van Sevilla, dat met bare voorsteden 100,000 inwoners telt, zal ter naauwernood 1000 man beloopen; een gelijk getal troepen staat te Cordova, cn in de geheele land streek tusschen die twee plaatsen ofschoon sommige steden 20.000 inwoners tellenis niet een enkel soldaat. PRUÏSIE1S. MUNSTER, G September. Heden wordt hier met groote plegtigheid gevierd het 50jarig dienstfecst van den Bisschop Droste v. Visschering, broeder van den Aartsbisschop van Keulen. Aan den optogt naar de hoofdkerk namen 300 geestelijken deelonder welke 11 Bisschoppen, van wie meer bijzonder die van Trier, Luik en Curium be kend zijn. De stad zal heden avond prachtig verlicht worden. Den 30stcn Augustus heeft het gemeen te Tarnowitz in Silezie zich voor het huis, waarin Ronge was afgestapt, die er den volgenden dag prediken zou, verzameld onder het uiten van moordkreeten en er, zoowel als aan de huizen van twee Protcstantsche leeraars, de glazen ingegooid, en zelfs de policie-heainbtendie hunnen moedwil wilden stuiten, met sleencn geworpen. Den geheelcn nacht is het graauw op de been gebleven en Ronge heeft des morgens vroeg de stad verlaten, zonder zijn oogmerk te kunnen volbrengen. DUSSELDORP, 8 September Een landman op de bezittingen des flertogs van Arenberg, nabij deze stad, heeft een middel gevonden om het verrotten der aardappelen te stuiten cn zelfs de besmette te genezen. Dit middel is zeer eenvoudig, bestaande name lijk in het diep doorsteken of ruimer maken van den grond, waarin «Ie aard appelen zijn gezet, en wel in dier voege,dat de luchtigheid en uitwazeming be vorderd worden en al zoo de broeijing wordt tegengegaan, die het gevolg is der vochtigheid. Dit middel is volkomen gelukt. [Men zal zich herinneren dat in onze Courant van Vrijdag 8 Augustus 11., een ingezonden artikel is opgenomen, waarin gemeld wordt, hoe men toeval lig ontdekt had, dat vrij ver gevorderde zieke planten in eencn kleigrond, die men 's Maandags wat had geligt om ze 's AVoensdags te rooijenzeer ten goede waren veranderd, en in welk bcrigt op grond dier waarneming het ligten of eenigzins los maken der planten bijzonder wordt aanbevolen.] FSAiaii IJfïi. PARIJS, 9 September. Ook hier te lande, vooral in het noorden, neemt de ziekte onder de aard appelen hand over hand toenagenoeg de geheele oogst zal verloren zijn. Gisteren is de Koningin van Engeland met haren Gemaal te Treport aangeland en daarna op het kasteel Eu gekomen. Zoodra het Biitsche jagt in het gezigt was, heeft de Koning zich te Tréport aan boord van de stoom-brik le Courier begeven en is op het jagt der Koningin overgegaan. Dé Koningin stond op het dek om den ouden vriend baars vaders te verwelkomen. Aan land is de Koningin door de Koningin der Franschen ontvangen en zijn allen naar Eu gereden. De Koningin heeft haar de Vietoria-galerij laten zien met de tafcreelen van haar vorig verblijf en dat des Konings in Engeland versierd en voorts is er een ontbijt geweest van 40 personen. De jeugdige zonen van Mehemet Ali zijn in deze hoofdstad aangekomen. Gisteren namen zij verscheiden merkwaardigheden in oogenschouwvergezeld van hunne ook nog jeugdige landgenoolendie Parijs reeds sedert eenigen tijd bewonen. Den lstcn dezer is te Mans, aan de Sarthe, eene zoo groote menigte witte vlinders nedergevalleudat de grond in weinige oogenhlikken als met sneeuw bedekt scheen. In het departement Foy heeft een klompenmaker zijn' schoonvader met eene spade het hoofd verbrijzeldomdat hij naar fijne meening te veel at. Hij is ter dood voroordeeld. BELGIË, Wegens de duurte en slechte hoedanigheid der aardappelen wordt het leger niet meer met deze, maar met rijst en gort gevoed. STADS «ËtillGTËX. KEUR op hel varen meten doen verblijven van Vaat tuigen in dezer Stads Singel-grachten. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Stad Leyden, brengen ter ken nis van de Ingezetenendat door den Stedelijken Raad is vastgesteld de na volgende Plaatselijke Verordening of Keure, waarvan afschrift aan Gedeputeerde Staten dezer Provincie is ingezonden. K E U R- Art. 1. Van het sluiten der Stads AVaterboomen tot aan het openen derzelvezullen geene SchuitenSchepenVlottennoch andere Vaartuigen in Stads Singel-grachten mogen verblijven, noch daarmede gevaren worden terwijl dezelve daarenboven, op aanzeggen van de Policie, terstond zullen moeten verwijderd worden tot buiten den AA'aterboom. Art. 2. Gedurende dien tijd zullen zonder schriftelijke toestemming van Burgemeester en Wethouders, geene zoodanige vaartuigen in Stads Singel grachten onbeheerd mogen gelaten worden.

Leydse Courant | 1845 | | pagina 3