en reed, na omstreeks anderhalf uur toevens van daar, de Koning en de heide Prinsen en een der lieeren Adjudanten in een open rijtuig met vier paarden hespannenmet verder gevolg langs de Kalver- en Doelenstraat naar het Raadhuis der Stad. De gewestelijke en stedelijke Overheden waren inmiddels teruggekeerd naar het Gouvernements-locaalen insgelijks naar het Raadhuis gereden, waar de Leden van den Raad de eer hadden te hunne kosten aan Z. UI. en de Prinsen een collation aan te bieden. Omstreeks twee ure is het Vorstelijk gezelschap aldaar aangekomen. Op dit collation werd door den Heer Burgemeester een toast op 's Konings welzijn gehragten deze toast door Z. M. met eene wederkeerigen heildronk aan den Handel en de Beurs van Amsterdam beantwoord. De op het binnenplein van het Raadhuis geplaatste muzijk der Schutterij liet van daar muzijkstukken hooren. Na de plegligheid kreeg het groote publiek de toegangmet gretigheid werd van deze gelegenheid gebruik gemaakten de uitmuntende stemming en zucht tot handhaving der orde, die de bevolking dezen ganschen dag reeds had doen blijkenwas nu nog zelfs zoo grootdat de maatregelen die geno men werdenom geenen grooteren toevloed door te latendan de Beurs bevatten kondoor de toestroomende menigte zelve werden in de hand gewerkt. Het collation op het Raadhuis is tegen vier ure atgeloopen; waarna Z. M. de Koningna deszelfs tevredenheid over dezen feestdag betuigd te hebben benevens de heide Prinsen en gevolgnaar het station zijn geredenen met eenen bijzonderen spoortrein naar 's Gravenhage teruggekeerd. De toebereidselen die men voor heden avond ziet makenschijnen aan te duiden, dat de illuminatiën èn prachtig èn talrijk zullen zijn. De Nieuwe Beurs is lang 78 ellen, breed 39 ellen 52 duimen, en heeft aan de beide zijfronten en aan het achterfront drie uitstekken. Boven den ingang zal men nog een marmeren gedenksteen plaatsen, met het opschrift: Gebouwd op Kosten der Stad. Geopend voor den Handei in tegenwoordigheid van Willem II, Koning der Nederlanden, den 10den September 1845. De geheelc oppervlakte der Nieuwe Beurs is 2833 vierkante ellen terwijl die der Oude Beurs bedroeg2150 Hiervan zijn bij de Nieuwe Beurs overdekt 2043 en onoverdekt790 Terwijl hij de Oude Beurs overdekt waren 1163 en onoverdekt987 De eerste paal is geheid op den 28ste" Augustus 1841. De eerste steen is gelegd op den 29stcn Maart 1842. Er zijn tot het gebouw gebezigd 3469 palenongeveer 600,000 gebakken steen van verschillende soorten 2000 kubiek el Bremer en Escaussijnschen hardsteen1250 kubiek el dennen- greencn- en eikenhout, 60,000 N. plat- en gietlood, en 52,000 N. ijzer en metaal. De gedenkpenningenwier vervaardiging wij in een onzer vorige meldden zijn met de volgende opschriften voorziendie van den Heer van der Keilenaan den voorkant De Bedrs van Amsterdam. en aan de keerzijde, onder het wapen van Amsterdam, Den Handel gewijd en geopend den x September mdcccxlv. Die van den Heer Menger met de volgende Latijnsche dichtregels: Amsteliae Virgodum splendida templa re sur gunt Mercurio laetans monstrat amica viatn. d. i. Bij 't herrijzen van haar tempelwijst de Maagd aan de Amstel-vloed Hier Mercurius den weg aan met een vriendlijk blij gemoed. en Aperto sub auspiciis Regis Guilielmi secundi die X Septembris MDCCCXLV. d. i. Geopend onder begunstiging van Koning Willem den tweede op den X September 1845. Kapitein Ate Hendriks, voerende de Ilillegonda Ida, heeft bij Riga een Russischen onderdaan gered verpleegd en te Elseneur bij den Russischen Consul bezorgd. De Keizer van Rusland heeft daarop een gouden penning inet zijn afbeeldsel voor dien Kapitein derwaarts doen overmakenwelke penning aan den Heer Burgemeester alhier toegezonden, gisteren door Z.E. A. aan den Kapitein is ter hand gesteld. ZaNDVOORT, 10 September. Bij de gisteren gehouden wedrennen met weddingschappen hebben prijzen gewonnen4 paarden van Prins Alexander1 van dc Velzer Sociëteit 1 van den Heer Gevers van Endegeest en 1 van den Heer J. Borski. De Prinsen van Oranje en Alexander waren ook dezen derden dag tegenwoordig het getal aanschouwers was merkelijk minder dan dc 2 vorige dagen. Voor de wedloopen van het volgend jaar hebben Z. M. en UK. KK. IIH. wederom aanzienlijke sommen bestemd. ZWOLLE8 September. De verkoop der Dcdemsvaart is algeloopen als volgtdc inzet was Perceel 1. De vaart op304,000. 2. De herberg dc Lichtmis op11,300. Perceel 3. Een huis op1,700. 4, Een huis op 2,200. De verkoop geschiedde bij opbod. Het lstc perceel werd van duizend tot duizend gulden opgehoogdtot dat de Heer Sandberg voor 387,000 kooper werdonder voorbehoud aan de zijde des verkoopers van 14 dagen beraad. Het 2de perceel insgelijks door den Heer Sandberg voor 14,100. Het 3dc perceel door den Heer Bannier voor ƒ1,700. Het 4d<> perceel door den Heer Sandberg voor 3,300. GRONINGEN, 3 September. Het Provinciaal Geregtshof alhier heeft bij arrest van den 4den dezer de openbare criminele teregtstelling bevolen van den Med. Doet. S. v. K. te N. als verdachtin den herfst van 1844zekeren P. door middel van vergif te hebben om het leven gebragt. Er was ook vermoedendat genoemde K. de echtgenoot van I'. door vergit had gedooddoch het Geregtshof heeft ver klaard dat er te dien aanzien gcene termen bestonden, om zijne teregtstelling te bevelen. VLISSINGEN, 7 September. Heden morgen om half tien ure zijn van Antwerpen op onze recde aange komen en met salutschoten van onze batterijen ontvangen, drie koninklijke Engelsche stoomjagten, op een van welke zich II. M. de Koningin en Prins Albert bevondennaar Engeland terugkeerendeeen der stoomjagten is dade lijk doorgevarendoch twee derzelve zijn voor deze stad ten anker gekomen en des avonds om half 5 ure naar zee gestoomd. BUITENLANDSCHE BE IMG TEN. ALGERIE, ALGIERS31 Augustus. De stam der Beni-Mzah kwam vóór eenigc dagen hier aan met eene kara vaan van zwarte slaven ten getale van 68onder welke slechts een man nelijk persoon was. Het grootste gedeelte is verkocht. Het Fransche dagblad dat dit berigt mededeeltvoegt er de volgende aanmerkingen bij Wanneer zal men ophouden om dezen schandelijken handel te duldendie onze over winning onteert en die haar dat karakter ontneemt van hooge beschaving waarop onze wapenen trotsch waren Het is reeds veelhet is zelts te veel de slavernij te midden van de overwonnen bevolking geduld te hebben. Maar laten wij niet langer toelatendat een goddelooze handel de pest der sla vernij dagelijks doet toenemen. Het nieuwe regthet Fransche regt moet overal aan den voet van den Atlas de overwinnende baan van ons vaandel volgen. Men leest in den Moniteur Alqerien ten opzigte der bevolkingdat die op grond der strijdersdie men soms tot 25,000 heeft vereenigd gezien te groot was geschat, daar men hier, even als in den Kaukasus, ongeveer op de zes inwoners een soldaat moet rekenen. De bevolking nu schijnt op goede gronden niet boven de twee en een half inillioen te moeten worden geschathetwelk alzoo een getal van 400,000 strijders oplevert. Voeg hier nu bij de bezwaren van den bergachtigen grond, van het klimaat, het gebrek aan wegende schaarschheid van water in som mige streken, gebrek aan voedsel, de verpligting van onze krijgslieden om alles met zich te voeren, zelfs hunne zieken en gekwetsten, het gedurig terug trekken der inwoners, en de onmogelijkheid om den oorlog met een' grooten slag te eindigen, dit alles geeft een last van bezwaren, over welke liet leger niet zonder roem beeft gezegepraald. SPANJE. Vervolg der Brieven van een' Reiziger in Spanje. Sevilla. 29 Mei. XII. Men plukt niet enkel rozen op eene voorjaarsreis in het romantische An- dalusie. Sedert 5 dagen stroomt een zware regen van dezen hemel, wiens eeuwig blaauw de dichters niet schitterend genoeg weten af te malen. De lucht is zoo scherp, dat een goede mantel even zoo noodzakelijk is als het onontbeer- lijkste van alle kleedingstukkenen de wegen zijn zoo slechtdat mijn goed muildier op één' dag driemaal onder mij stortte, en de postwagen, welken ik ten laatste besteeg, door hare 12 muilezels slechts met moeite kon voortge sleept worden. En rekent men bierbij de hooge vrachtprijzen, waarvan ik reeds te voren lieb melding gemaakt, dan zal men kunnen besluiten, dat het reizen niet altijd even vermakelijk is, al geschiedt het in Andalusie. Deze overdreven prijzen zijn nog uit den tijdtoen eene enkele maatschappij dc postwagens alleen in banden haden men bovendien genoodzaakt was zijne veiligheid door eene regelmatige schatting van de struikroovers te koopen, welke die op vaste plaatsen kwamen ophalen. De ondernemers hebben hunne schatpligtigheid aan de rooverbenden wel altijd geloochenddoch dat deze vroeger werkelijk bestond is vooral daardoor bewezendat de wagenszelfs in de onzekerste tijden, altijd ongemoeid op hunne bestemming kwamen. Mogt er al somtijds een uitgeplunderd worden, 'dan geschiedde zulks niet door die vaste benden, maar door lijdelijke liefhebbers, Rateros geheetenwelke daarna nog zorgvuldiger op hunne hoede moesten zijn voor de geregelde rooverbenden dan voor de policie. In den laatsten tijd nu schijnt de inrigting der burger wacht en de gestrengheid waarmede men tegen de gevangene struikroovers te werk gaat, aan het rijk der rooverkapiteins in geheel Spanje, uitgezonderd in Catalonie en Arragon een einde te hebben gemaaktdoch dc wagen-onderne mingen laten den reizigers het voortdurend betalen, misschien om als het nog

Leydse Courant | 1845 | | pagina 2