LEYDSCHE COURANT. N°. 108. MAANDAG, 8 SEPTEMBER. BTNNENLANDSCHE BERIGTEN. BUITENLANDSCHE BERIGTEN. De Courant wordt MaandagWoensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt Zaturdag avond uit. De Prijs der Courant is ƒ13 in het jaar de afzonderlijke nommers worden tegen 10 Centen afgegeven. LEYDEN, 6 September. Heden nacht ten half één ure ontstond er brand bij den Timmerman van der Steen, op de Oude Vest bij de Oostdwersgracht alhier, op een boven- achterkainerdoch welke door spoedig aangebragte hulp van geene verdere gevolgen is geweest. A Z. K. II. de Prins van Oranje is den 4ac" uit Luxemburg in de residen tie terruggekeerd. De Staats-Courant bevat het volgende: In afwachting van nadere bijzonderhedendie welligt uit het eerlang te gemoet gezien wordend rapport der ingevolge Koninklijk besluit van 23 Mei 1845, voor dit jaar benoemde commissie, zullen kunnen worden bekend ge maakt, wordt de navolgende mededeeling gedaan aangaande het in de maand Augustus 1845, door gemelde commissie gehouden examen tot toelating op de rolle der studentenaan de Hoogescholen en Alhenaea. Er hebben zich oor spronkelijk aangemeld 157 jongelieden; niet opgekomen 26, dus geëxamineerd 131 van welke zijn toegelaten 78en afgewezen 53. De bekende Bisschop van Trier heeft een reis naar Nederland gedaan. Hij heeft te 's Gravenhage de merkwaardigheden dier stad en onder anderen de beroemde zaal des Konings bezocht, vergezeld van den Bisschop van Curium Baron van AVyckerslooten diens Secretaris Dr. Knappen is eergisteren ver gezeld van Zijn Hoog-Eerw. per spoortrein te Utrecht aangekomen. De veestapel in Nederland bestond in 1844 uit: 722,942 runderen boven 2 jaren, dus 3312 meer dan in 1843; 333,561 rund. beneden 2 j.dus 7925 minder dan in 1843 179 457 paarden boven 3 j., dus 2667 meer dan in 1843 40,337 paarden beneden 3 j.dus 1193 minder dan in 1843 612,834 schapen dus 2167 minder dan in 1843. Dit deel van het nationaal vermogenhet meest productieve welligtis dus nagenoeg in denzelfden staat gebleven. Het aantal volwassen paarden en runderen is door de aangroeijende meer dan aangevuld: maar het aantal jonge paarden en runderen is kleiner gewordenzoodat de aanfokking afne mende was. AMSTERDAM, 5 September. De spoortrein van Utrecht van gisteren morgen 7 ure 56 minutenmet welke IIH. KK. HH. de Prinsen van Oranje en Alexander alhier zijn aange komen, heeft eene vertraging van 1 j uur ondervonden, doordien nabij Maarsen de as van den goederenwagen gebroken isongelukken hadden er geen plaats. De Heeren van der Keilen en Menger hebben elk e'ene gedenkpenning vervaardigd, tot gedachtenis der inwijding van de nieuwe Beurs; de penning van den eerste vertoont die Beurs en een toepasselijk opschriftdie van den •tweede, eene persoonsverbeelding van de Amsterdamsche Stedemaagd, Mercu- rius den weg aanwijzende naar het nieuwe Beursgebouw, in het verschiet te zien. Ook zijn er door den Heeren Ililman Jabot en van den Broek dicht stukken bij deze gelegenheid vervaardigd. GORINCHEM, 3 September. Vrijdag jl. zijn in de gemeente Breskens door verschillende ingenieurs op metingen gedaan ten doel hebbende het aanleggen van eenen spoorweg van Gent en Brugge op Breskens. Wanneer voor zoo ver ons grondgebied betreft, de vergunning daartoe door ons Staatsbestuur zal worden verleendzou die onderneming voor Belgische rekening geschieden. RViLAKD. PETERSBURG, 24 Augustus. Een Hongaar, Reguly genaamddoet sedert meer dan 2 jaren reizen in ons landom grondstoffen op te zamelen over de spraak der Finsche volks stammen. Reeds heeft hij de Mongolen, Ostiaken en Tscheremissen bezocht en zal zich nu onder de Mordwa's begeven. Van den 20stcn tot den 23sten Junij is in de kreitz Alexandropol veel sneeuw gevallen, die den 245ten door een' hevigen storm gevolgd werd, welke onder de kudden groote verwoesting aanrigltemeer dan 2,000 schapen von den hunnen dood, vogels kwamen van koude om en onderscheiden menscben bevroren handen en voeten. De stad Berdiansk aan de zee van Asof zal weldra eene der welva rendste en schoonste van dat gedeelte van Rusland zijndaar de koophandel er zeer toeneemt en gedurig nieuwe huizen worden aangebouwd. Ook de Duitsche bladen geven van de Russische grenzen minder voor- dcelig op omtrent den uitslag van den krijgstogt in den Kaukasusvolgens deze waren de Russen, bij het vlek Dorga gekomen, genoodzaakt den terugtogt aan te nemendie veel naar eene vlugt geleek en waarop zij veel geleden hebben. Hun verlies wordtbehalve dat van onderscheiden officierenop 10,000 man begroot, terwijl de bergvolken naauwelijk f0 gedeelte van dat getal hadden verloren. SPANJE. MADRID, 29 Augustus. De Spaansche Gevolmagtigde te Rome zoudaar het Roomsche Hof niets wilde toegeven ten aanzien van de vorderingen van het Spaanseh Gebiedop het punt zijn om genoemde stad voor goed te verlaten. In den avond van den 7llen heeft de Junta van Koophandel alhier eene bijeenkomst met de Minister van Finantiën gehouden, bij welke gelegenheid deze toen beloofd heeft, eenige wijzigingen in het nieuwe belastingstingslelsel te zullen maken. Dit bad op de kooplieden eene goede uitwerking gehad, en al de winkels en magazijnen waren toen geopend. Ook te Saragossa hebben pogingen tot oproer plaats gehadten einde zich tegen het nieuwe belastingstelsel te verzetten. Men was begonnen de winkels te sluitendoch de rust was spoedig hersteld. Vervolg der Brieven van een'' Reiziger in Spanje Cordova27 Mei. XI. De reiziger ziet Cordova gewoonlijk slechts bij het doorvliegen gedurende het oogenblik dat de wagen van Sevilla naar Madrid aan zijne passagiers het bezoek der hoofdkerk en een ontbijt vergunt. De oorzaak van dien haast ligt minder in het gebrek aan merkwaardigheden in en om Cordova, dan wel vooreerst omdat deze stad slechts op den straatweg van Sevilla naar Madrid toegankelijk is, en ten andere omdat, die den wagen hier verlaat, er niet op rekenen kan morgen of overmorgen er eene nieuwe .plaats tot voortzetting van zijne reis in te vinden. Tusschen Grenada en Cordova b. v., twee steden van 60 en 40,000 inwoners die slechts 16 Duitsche mijlen van elkander liggen, bestaat niet alleen geen gemeenschap met rijtuig, maar zelfs geen rijweg. Die per as van Grenada herwaarts wil gaanmoet een' omweg van ten minste 17 mijlen makendat is hij moet tot naar Bailen gaan en daar den Madridschen wagen afwachtenindien er namelijk plaats voor hem is; want daar postpaar den hier te lande een onbekend iets is, zoo schiet hem niet anders over, dan zich van eene soort van voertuig te bedienen, Galeere genoemd, hetgeen uiterst langzaam vordert. Om al deze ongelegenheden te vermijdenheb ik de reis hierheen per muilezel gedaan doch op een' weg waarop volgens een Spaanseh spreekwoord, zelfs geen vogel kan voortkomen. Hier en daar treft men het overschot van een' bestraten wegmaar in zulk een' toestanddat men er zich beter bij bevindt dwars over het veld te rijdendan zich op deze kunstmatige klippen te wagen. Op de grootste breedte is die weg niets dan een smal voetpadhetwelk ieder voorjaar of iederen herfst op nieuw ge baand moet worden. De bebouwde grond neemt in dit gedeelte van Andalusie slechts eene kleine plaats in. Zoodra men de Vega van Grenada verlaat, komt men in een ruw, woest bergland hetwelknaar zijne armhartige groeikracht te oordeelen, op eene aanmerkelijke hoogte boven de zee moet liggen. Vrucht- en andere hoo rnen worden slechts in een paar gunstig gelegen dalen gevonden. De eenzaam liggende pachthoevenCortyos genaamd zijn in deze streek uiterst zeldzaam dorpen zijn er bijna niet, slechts drie kleine steden liggen aan den 16 mijlen langen straatwegnamelijk Alcala la RealBaena en Castroallen aan den voet van steile heuvelen gebouwd, boven welke de overblijfsels zijn van sterke en groote kasteelen. Naar betzelfde plan zijn 3 of 4 andere stadjes aangelegd, welke men in de verte ziet liggen. De streek verkrijgt eerst een waarlijk bloeijend aanzien in de nabijheid van Baena, wier grenzen door een' kleinen vloed verlevendigd en vruchtbaar gemaakt wordt. Het gebergte gaat hier in een zacht glooijend land over, dat met de rijkste graangewassen bedekt is, cn waarin ook de olijf voortreffelijk groeit. Spoedig evenwel worden de heuvels

Leydse Courant | 1845 | | pagina 1